:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,787
Активни 791
Страници 31,352
За един ден 1,302,066
Репортаж

Преторианците на прокуратурата

Специализиран конвой, които да пази обвинителите по важни дела, става факт. Първите деветима кадрови сержанти са назначени
Снимка: НИКОЛАЙ ДОНЧЕВ
Шефът на Софийската военноокръжна прокуратура полк. Спас Илиев обяснява, че ако спецзвеното за охрана се окаже успешно, може да се мисли за подобни структури и към останалите 4 военноокръжни прокуратури.
"Прокурорът влиза в съдебната зала с тогата си, обвинителния акт и закона. Това не винаги е достатъчно. Трябва да го накараме да се чувства защитен, когато става дума за дела срещу организираната престъпност или за такива с висок обществен интерес."

Накратко така обяснява идеята за специалното звено за охрана, подчинено на Софийската военноокръжна прокуратура, шефът й полк. Спас Илиев. То няма да конкурира Главна дирекция "Охрана" на Министерството на правосъдието, която по принцип отговаря за сигурността на магистрати и свидетели. Целта е да осигури оперативност и възможност за бързо реагиране. Тоест да покрива времето, преди да се включи ГД "Охрана", чието задвижване не винаги е достатъчно бързо.

Звучи съвсем логично на фона на последните изпълнения в съдебната зала, където свидетелят Младен Михалев-Маджо се появи с бронежилетка и солидна охрана. И общо взето се подигра с магистратите по делото за убийството на Бай Миле. А преди няколко години се наложи съдия да гледа мярка за неотклонение с бронежилетка.

Създаването на това звено е индиректен знак, че държавното обвинение смята да се захване по-сериозно с организираната престъпност. Засега успехи в тази област прокуратурата няма поради хиляда причини и една от тях е специализираната охрана за топмагистрати. Но наличието на такава не означава априори люта битка с мафията.

Да си спомним предишния главен прокурор, който се движеше добре варден от НСО, но от кого ли се пазеше толкова,



като съдим по трагичните резултати от неговото управление



Съществуването на специализираното конвойно охранително отделение бе официално огласено от зам. главния прокурор Валери Първанов по време на отчета за дейността на държавното обвинение за 2006 г. В звеното вече са назначени 9 кадрови сержанти, които ще са пряко подчинени на полк. Илиев.

"Службата в това отделение е регламентирана в Закона за отбраната и въоръжените сили, в Правилника за кадровата военна служба и уставите", обяснява Спас Илиев.

Той признава, че щатът не е голям. Но е достатъчен, за да се види дали подобно звено би било ефективно. Още повече, че такава структура е и своеобразен експеримент за прокуратурата.

Подборът на сержантите вече е направен. От около 60 кандидати са избрани 9 души на възраст между 21 и 29 години. След като са избрани, деветимата са проучени и преминават през Центъра по психопрофилактика и курсове в НСО и СОБТ. "Бяха обучавани от най-добрите инструктури в държавата", казва Илиев.

Всекидневните тренировки на охранителите вече са започнали. За тях се грижи прекият им ръководител подполковник Георги Атанасов, бивш служител на Специализирания отряд за борба с тероризма и на Националната служба "Охрана". Сержантите ще са заети всеки ден.

Програмата на деветимата включва обща физическа, тактическа и медицинска подготовка и бойни приложни техники. Четат им и лекции по право. Всеки месец охранителите ще имат и поход. Планирани са и подготовка за зимни условия, водолазни курсове и курс по алпинизъм. Тренировките са в бази на МВР и МО, от които по думите на Спас Илиев имат пълно съдействие.

От двете министерства звеното получава безвъзмездно и голяма част от оборудването си - автомати, пистолети, униформи. В интендантството на МВР



сега се шият униформите - черни. Ще носят и качулки.





Имената и адресите им са класифицирана информация.

Заради работата си охранителите не са много приказливи. Отказват снимка дори и в гръб. Но обещават да се покажат в целия си блясък, когато станат готови униформите им. Разказват, че не са се познавали преди да попаднат в звеното. Сега се опознават и превръщат в екип. Защото всъщност в работа като тяхната екипът е едно от най-важните неща. Трябва да разчиташ напълно на другия.

"От 8 години съм в системата. Стимулират ме принципите ми", лаконичен е един от сержантите. Дали се страхуват? "Страх винаги има. Но се преодолява. Изпълнявам си служебните задължения. Концентрирам се и не мисля за него", отговаря негов колега.

Категорични са, че подготовката и оборудването, което получават са на ниво. Всичко, което се отклонява от изискванията, би било за сметка на сигурността. Заплащането в отряда е по закона за отбраната. Според него в зависимост от званието и длъжността си сержантите получават между 550 и 700 лв.

Тепърва ще се разработи инструкция за работата им. Предполага се, че главният прокурор ще оторизира някой от заместниците си да отговаря за звеното. Ясно е, че освен по искане на прокурорски шеф, всеки обвинител ще може сам да си поиска охрана. Звеното е в София, но ще покрива цялата страна. По преценка ще се охраняват и семейства и близки на дадения прокурор. Ако звеното се окаже ефективно, ще се мисли за разкриването на подобни структури и към останалите четири военни прокуратури - в Пловдив, Варна, Плевен и Сливен.



От 9 души могат да се сформират различен брой екипи



в зависимост от степента на застрашеност на магистратите. Могат да бъдат разделени и в 9 групи. "Не е достатъчно, но все пак е нещо", коментира военният прокурор на София. Те ще могат да задържат, да използват физическа сила, оръжие и помощни средства като палки и белезници. Валери Първанов обяснява, че няма да могат да претърсват и изземват.

В отряда няма жени. Не е и предвидено назначаването им. "Естествено, че жените могат да се справят с тези задачи. И не е лошо да има дами в звеното. Но то е още на експериментален етап", оправдават се от прокуратурата. И обясняват, че по традиция във военната прокуратурата преобладават мъжете. Иначе са убедени, че ако трябва да се охранява жена, етиката и възпитанието няма да им попречат да си изпълняват функциите.

Засега не се предвижда охрана на съдии или следователи, но Илиев не изключва това да става по договорка.

В Италия всички прокурори от "Антимафия" имат бронирани коли, разказа обвинител от Софийската градска прокуратура, наскоро завърнал се от посещение там. Тук за това още не може да се мисли. Звеното още чака и обикновените си автомобили.

В момента има двама прокурори, които се охраняват от Министерството на правосъдието. Случаите на нападения или заплахи срещу обвинители по принцип не се разгласяват. Прокурори обаче твърдят, че ги има. Един от известните примери е как само за два дни колата на прокурорка от ВКП била блъскана, както била паркирана пред блока й. "Не става дума за случайно издраскване. Автомобилът беше блъснат с такава сила, че бе влязъл в отсрещния магазин", разказа магистрат. Ако звеното вече действаше, нямаше да се стигне до втория инцидент, обяснява полк. Илиев. Той отказва да отговори по кое от висящите сега дела би назначил охрана на магистратите.





Макар и в зародиш, отрядът вече среща и критика.





Из магистратските среди се говори, че опасността подобно звено да се мутризира е голяма. Припомнят се и лошите примери на отряда за борба с тероризма от последните години. Ако идеята се осъществи докрай, звеното на практика ще е силен екип от добре обучени и оборудвани охранители с потенциал за достъп до важна информация. "Винаги има теоретична опасност. Взели сме обаче всички мерки да не се случи. Подборът е качествен, полагаме много грижи и сега при обучението. Ако трябва да използвам клишето, опитали сме да подберем хора с високи морални качества", защитава звеното полк. Илиев. Дали е прав, тепърва ще стане ясно.
Снимка: НИКОЛАЙ ДОНЧЕВ
Подполк. Георги Атанасов отговаря за обучението на деветимата сержанти от звеното.
4
4701
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
19 Юни 2007 01:53
Четох до изречението - "Да си спомним предишния главен прокурор, който се движеше добре варден от НСО, но от кого ли се пазеше толкова,

като съдим по трагичните резултати от неговото управление" - и спрях.
Ако афтора си мисли, че Велчев е по-добър от Филчев - коментара е излишен - все едно да сравняваш кокошка с кон.
19 Юни 2007 05:27
A за какви цели остава Националната Служба за Охрана? Защо просто тя не се използва за тези цели? Ако трябва назначете ги тия новите към НСО, ако тя няма достатъчно хора. Ако трябва, направете нов отдел в НСО....
Аааааа... сещам се. Всяко такова звено ще си има и администрация... ще си има склададжии, ... и най-важното - бюджет!!! И скоро такова звено с биячи ще има към всеки съд, прокуратура, към всяко кметство... към всяка гара, ако щете. И всичкото това чудо ще се храни от държавната копаня и може би даже ще взима пари и от ЕС "за борба с мафията". Идиотизъм пълен.
19 Юни 2007 14:04
Не случайно се пее:

Съдияяяята, съдияяята
съдията е тра ла лаааааа
19 Юни 2007 23:40
бих искал да попитам запознатите колко прокурора годишно падат в неравната борба, и след това в светлината на техните коментари може да анализираме следният бисер:
ако спецзвеното за охрана се окаже успешно, може да се мисли за...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД