Патагонец
Ако заплатите на една категория се вдигнат примерно два пъти (исканията са за много повече), ще настъпи верижна реакция. Ако всички искания се удовлетворят, държавата ще трябва да пристъпи към печатане на пари, защото реалният продукт за разпределение не съществува.
Нещата са кристално ясни. Ако трябва да се протестира срещу правителството, то протестите трябва да са срещу корупцията и мафиотските структури, които задушават икономиката и гонят инвестициите. Останалото са напразни спорове и чесане на езици. За съжаление много малко хора разбират нещата по този начин.
Zomby
Един въпрос, който ме мъчи отдавна. Не съм икономист и вероятно ще се стори глупав на разбиращите, но все пак ще го задам: заплатите на тези няколко социални групи - лекари, учители, университетски преподаватели, които имат ангажимента за израстването на здраво, интелигентно, способно да носи доходи и на държавата чрез квалифициран труд поколение; каква част всъщност са спрямо всичко, което изтича "през дупките" - синекурни чиновнически места; недосъбрани бюджетни приходи; пари, раздавани на калпак за постигане на ефект, който така и не бива постигнат; пари, харчени за идеологически, пропагандни, рекламни, популистки кампании и т.н. Не съм икономист, повтарям, и вероятно не мога да обхвана всичко подобно, нито да му намеря общото име... Но все пак - има ли неща, без които държавата по-лесно може да мине, отколкото без лекари, учители, университетски преподаватели, неща, за които се харчат пари? Как се отнасят парите за едното към парите за другото?
Сирена
Ето как стоят нещата за мен:
1, 2 и 3. Ние всички работим (и това е така от поне няколко десетилетия) страшно неефективно (непроизводително). Оттук идват основните и най-много проблеми.
4. От всички най-неефективно работи правителството (въпреки че разполага с най-мощен ресурс).
5. Не стигат горните, ами и съотношението работещи/неработещи е изключително лошо.
6. На всичкото това отгоре правителството не взема мерки да се подобри ефективността - то не може и собствената си администрация да подобри, та какво да говорим за цялата държава. Само един пример: за 17 години - сигурно само 17 км магистрала са направени.
7. От малкото, което работещите произвеждат, се дава на три пъти повече на непроизвеждащи (вкл. пенсионери). Няма откъде другаде да се вземе.
С една дума - положението е толкова забатачено, че всеки що-годе разумен и амбициозен човек, който разбира в каква кочинка живеем, ще разбере, че светлина в близките 20-30 години няма да видим, и ще помисли за друга държава. Аз друг изход не виждам.
Е, има и малко надежда, правителството (ВСЕ ПАК) ги знае тия работи и взема някакви мерки - ще внесе виетнамци и може би афганистанци или иракчани, така че България и тия, които успяха да станат капиталисти на нейна територия, ще я бъде. С българи или без. Но да бъдем космополити - какво тук значи някаква си националност?
апостол
Пари има. Но трябва да се видят. А те са: в раздутия административен апарат; в раздутия военен бюджет и в слугинажните военни контингенти в чужбина; в ненужните разходи на управляващите за ежегодни екстри; в строгото спазване от всички български граждани на правата и задълженията си; в намаляване на корупцията до поносими граници;
А иначе всички сме в един кораб, само че едни са във ВИП каютите, а други са наблъскани в трюмовете.
Gan(ю)гоТрий
Най-напред трябва да има условия тези, които изкарват парите за образование, наука, здравеопазване, спорт, за политици, чиновници и т.н., които пълнят хазната, да имат пари и да им остават. Ако това стане факт, ще се завърнат и поне половината емигранти, ще увеличат събраното в хазната и харчейки спечелените пари, като цяло ще помогнат за вдигането на доходите. И най-важното да раждат децата си тука, за да има нужда от учители. А сега трудоспособните намаляват двойно поради липса на препитание и демографски причини, възрастните се увеличават (процентно), а на тях не им трябват училища и даскали, но и скоро няма да има кой да им изкара пенсиите.
Лошото е, че управниците и грам хабер нямат в главите, че "Титаник" вече потъва, и си играят на избори, партии и коалиционни пазарлъци.
ole-le
Апостол, най-малкият проблем на една държава са й парите. Проблемът са й политиките и политиците, а за България - липсата в общественото пространство на всякаква политика (визия) и подмяната й с безидейна далавера, за която думата "политика" се използва като евфемизъм.
dobadoba
Нямам нищо против държавата да преразпределя част от доходите (вкл. моите), но тази част да намалява и да се изразходва за смислени средства. Това с фонд "Интелект" определено ме дразни...
Пример: преди около 5 г. при съкращенията на армията роднина остана без работа. За да получава помощи за безработен, беше длъжен да посещава курс за преквалификация. Поради това, че в града, където живее той, нямаше други курсове освен по английски, той се записа там. Не ходи на курса, но държавата се бръкна за това и плати около 500-600 лв. Познайте кой печели в цялата схема.
"Ако се съкрати раздутият чиновнически апарат, ако се преструктурират неефективните сфери и се намали корупцията, ще се освободят достатъчно средства за вдигане на заплати и пенсии, смятат читателите на "Сега"
За "читателите на "Сега""
С "корупцията" ще е трудно но с другите две ще е по лесно.
Но пък и не виждам как това лицемерно управление ще уволни десетки хиляди бездействащи чиновници и ще закрие паразитни министерства и и институти.