визитка
Милко Багдасаров е роден на 21 октомври 1957 г. в Пловдив. Завършил е математика в Пловдивския университет и информатика в Софийския. Работил е в сферата на образованието. Той е регионален лидер на БСП в Кърджали от 1995 г.
- Г-н Багдасаров, анти-ДПС коалиция ли правите в Кърджали?
- Няма коалиция. Създаденото в неделя сдружение е заради несъгласие с еднопартийния модел на управление. В Кърджали моделът наподобява управлението от близкото минало. Всеки еднопартиен модел за нас е недемократичен.
- Кои са минусите на еднопартийния модел на ДПС?
- Един такъв модел не допуска реализация на хора извън тази партия, както в случая е ДПС. Хората се чувстват обезверени. Тези, които остават да живеят тук и плащат своите данъци, изведнъж виждат, че няма как да се реализират.
- Възможно ли е да се разцепите на ляво и дясно анти-ДПС сдружение?
- В политиката всичко е възможно. Но желанието на обикновените наши съграждани, от които зависят резултатите от изборите, е за обединение зад идеята за гражданска кандидатура. Така до голяма степен ще създадем мотивация на хората да преодолеят страха си и да излязат да гласуват.
- Защо хората се страхуват да гласуват?
- Защото всеки по някакъв начин е свързан с местната власт. Напоследък това е най-страшното. В активни хора, които доскоро са изразявали своето мнение, сега виждаш една обезвереност, която в голяма степен се дължи на резултатите от това еднопартийно управление.
- Колко от българите напуснаха Кърджали от миналите избори досега по тази причина?
- Точно това е основният ни аргумент, с който ние се приобщаваме към тази идея като партия. През последните години не само има много голяма миграция на част от населението от Кърджали към вътрешността на страната и към чужбина, но и когато всеки родител праща детето си да учи, му казва да си търси поминъка там, където отива, защото тук няма да може да се реализира. Не мога да кажа точно колко, но има поне 10-15% спад на населението.
- Г-н Багдасаров, ситуацията на БСП в Кърджали е доста сложна - на местно ниво сте срещу ДПС, а на национално партията ви управлява с мандата на ДПС...
- БСП в Кърджалийска област е последователна в отношенията си за защита на тази част от населението, която в крайна сметка е най-онеправдана от местната политика на ДПС. И ако в национален план ние търпим негативите от партнирането с ДПС, то не бих казал, че специално нас, хората, които представляваме БСП в Кърджали, ни отъждествяват в някаква степен с партньори на движението. Най-малкото защото в рамките на местните общински съвети в рамките на дискусията, която водим в местното самоуправление, ние на практика се явяваме единствените опоненти. Колкото до коалирането в национален план, мисля, че там нещата вече се преместват в друга плоскост и не ни се налага на нас да обясняваме това.
- Какви гаранции можете да дадете на хората, че ако отново излязат да гласуват и успеете, след това няма отново да се сдружите с ДПС и да повторите централния модел на тройната коалиция?
- Това сдружение не е наше, то е на хората. Ние просто заставаме зад него. Сега обясняваме защо заставаме зад тази гражданска инициатива, която искат хората.
- Има слухове в Кърджали, че БСП и ДПС вече тайно са се договорили кметът да е с турско име, а шефът на общинския съвет - с българско. Водят ли се такива тайни преговори?
- Такива преговори ни най-малко не се водят. Чух и аз за тези слухове, за нагласи за издигане на българска кандидатура. За мен това е елемент на етнизиране на проблема. Защото ние тук не говорим за етноси, а за отваряне към всички наши съграждани. Дали ще се стигне до такъв тип обединение след изборите, може би трябва да се питат хората до каква степен искат в управлението да участва и ДПС. Защото досега поканата към един такъв граждански тип управление беше към всички партии, независимо кои, включително и към ДПС.
- Но те не откликнаха?
- Те предпочитат досегашния модел на управление, самостоятелно и 100%.
- С премиера Станишев и членовете на новото Изпълнително бюро обсъдихте ли проблема в Кърджали?
- Нееднократно сме обяснявали нашата позиция в разговори на различни нива и различни комисии. Мисля, че на този етап всички без притеснения разбират какво правим.
- Бяхте почти сигурен, че ГЕРБ ще се присъедини към вашето сдружение, но в крайна сметка те не се появиха на срещата в неделя. Защо?
- Още съм сигурен, че те ще бъдат също в подкрепа на сдружение "За Кърджали". Мисля, че когато приключат със своите организационно-политически заседания, ще погледнат и анализират ситуацията в града и ще предпочетат да застанат на страната на демокрацията, а не на тоталитарна схема на управление като досегашната.
- Условието на Бойко Борисов е той да посочи кмета, за да е ясно кой носи отговорността след това. Съгласни ли сте той да ви посочи име?
- В момента има предложени около 14 души. Избрана е група от сдружението, която ще разговаря през седмицата с тях. Разчитаме на всякакви предложения. Сега ще има срещи по места, по квартали. Няма нищо лошо предложения да дават и отделните партии, включително ГЕРБ и "Атака". За нас обаче е нормално да проведем предварителен избор, който ще покаже желанието на нашите съграждани кой е най-достойният.
- Няма ли опасност на едни предварителни избори да се явят малко избиратели и на практика да се деформира представата за най-добрата кандидатура?
- Опасност има от всичко. Въпросът е до каква степен инициативният комитет и техническият оперативен щаб ще си свършат работата. Опасност има наистина, но аз съм сигурен, че този път гражданите на Кърджали ще подходят с необходимата мотивация и мобилизация, за да посочат бъдещия градоначалник.
- Каква част от избирателите смятате, че сдружението е в състояние да мотивира да гласуват?
- Разчитаме да се мобилизират толкова, колкото са необходими, за да победим. В рамките на разчетите, които правим на база избирателни списъци от предишните избори, очакваме да излязат над 70-75% от нашите съграждани.
- Как ще мотивирате тези избиратели да гласуват? В момента като че ли замазвате анти-ДПС линията на това сдружение...
- Нашата кауза е единението в името на едно бъдещо гражданско управление на Кърджали. Мисля, че нищо не замазваме. Нещата са ясни, но в никакъв случай няма да допуснем да тръгнем да делим хората на някакъв принцип. Важно е да си повярват, че могат извън ДПС да направят нещо.
- Ще предложите ли икономическа стратегия за излизане на региона от кризата, която да им даде и лична перспектива?
- Разбира се. Имаме много потенциал, много хора с опит, не само в нашите редици. В чисто психологически план ще ги мотивираме да търсят своята реализация тук, на своите семейства, своите приятели. Кърджали има много свои дадености, които могат да се развият особено в областта на туризма, на тази част от икономиката, която има традиционно структуроопределящи предприятия.
- Това звучи доста общо. Едва ли ще закара много хора до урните?
- Водещ е психологическият момент. Хората искат да виждат, че могат да се развиват тук.
- Да си го кажем направо - хората искат да натрият носа на ДПС...
- Да, мисля, че го казвам достатъчно ясно, макар и не по този начин.
- По каква формула БСП предлага да се подреди единната листа за съветници?
- Не искаме да ставаме инициатори, макар че на практика в неделя от името на нашия общински съвет излъчихме група, която да изготви тези правила за общата листа. Трябва да има баланс между партийни интереси, граждански структури и задължително професионално изявени хора. Като тежестта ще бъде върху последното. Така че този баланс ще се търси не на квотен принцип и не на досегашни резултати, а на база включване в предварителни избори. Да не коментираме само личността на бъдещия кмет, но и на бъдещите общински съветници.
- Големият въпрос е кой ще води листата, представителят на БСП ли?
- Единната гражданска листа ще бъде водена от единната кандидатура за кмет.
- От СДС и ДСБ се отказват, защото казват, че големите партии искат повече хора и на по-предни позиции. Така ли е?
- ДСБ декларираха своето участие в неделя чрез областния си лидер. Само СДС до момента може би имат някакъв проблем. Мисля, че след конгреса им на 15 юли ще направят нов анализ на ситуацията и ще се присъединят към идеята.
- Да, но те не са съгласни големите партии да получат повече места в листата и по-напред?
- Логично е. По-големите партии, както и БСП декларирахме, че загърбваме своите тяснопартийни интереси и ще се съобразим с една такава позиция на по-малките партии.
- Как на практика всички тези партии и сдружения ще започнат да мислят и работят в една посока след изборите?
- Не смятам, че това е най-важното. За нас е достатъчно това, че дотук всички партии оценяват желанието на гражданите да се спре това еднопартийно управление. След изготвяне на правилата всеки трябва да декларира ще ги спазва ли, ще участва ли в общата идея. Процесът е отворен, идеята е да се включват всички.
- Но какво се случва след изборите? Няма ли опасност да се разрои този общински съвет на малки групички, ако всяка партия реши да си прави своя политика. И тогава пак ДПС ще спечели?
- Стопроцентова гаранция за всичко това, което поставяте като въпрос, не може да се даде. Защото в един момент интереси на друго равнище могат да повлияят върху някои партии. Мисля си, че в крайна сметка условията, в които са поставени всички жители извън ДПС, до някаква степен ще ги накарат да сложат една защитна предпазна мярка, която няма да доведе до такова разслояване или разпиляване.
- Има ли напрежение заради преименуването на улиците с турски имена?
- Има едно огромно недоволство. Естествено, че то ще прерасне в напрежение, и то сериозно. Защото още не се знае коя улица чие име носи. Но съм сигурен, че до голяма степен хората, които впоследствие ще трябва да заложат в личните си документи така приетите от Общинския съвет имена, особено тези с турските имена, ще реагират.
|
|