:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,754,465
Активни 364
Страници 10,932
За един ден 1,302,066
По жицата

Държавата е изпаднала в Е-немощ

Нито една институция в България не е изградила напълно информационна система, която да улеснява максимално гражданите
Снимка: Архив "Сега"
Един обикновен ден в клон "Триадица" на Националната агенция за приходите - опашки и огромни камари от папки.
Когато интернет започна да навлиза в масова употреба в средата на 90-те години, най-смелите ентусиасти предричаха, че само след няколко години човек ще живее в глобалната мрежа. Разбира се, става въпрос за западноевропейски и американски ентусиасти, които са имали предвид своите общества. Те вече са постигнали мечтаното.

Съвсем друга е ситуацията у нас. Т.нар. "електронно правителство" скоро няма да се случи, въпреки че от години там се наливат милиони. Преди една седмица за трети пореден път бе отложен стартът на единния електронизиран търговски регистър, който трябваше да се заеме с фирмената регистрация и до който всеки би трябвало да има достъп. Преди дни се разбра, че и Националната агенция за приходите и нейният партньор - френската фирма "Бул", не са успели да изградят навреме единната електронна данъчно-осигурителна система. Така българинът още дълго време ще се реди по опашки и ще си хаби нервите с некомпетентни и груби чиновници.

Интересното е, че



забавянето е само при държавните институции.



Частниците нямат нито време, нито пари за губене, тъй като ги притиска конкуренцията и не могат да си позволят да изпуснат клиенти. Например вече всеки българин може да управлява парите си почти напълно през интернет - системата e-pay позволява плащане на задължения за ток, вода, парно, телефон, банкови преводи, пазаруване и т.н.

Държавата обаче приема гражданите като даденост и няма стимул и желание да се бори за тяхното благоразположение. У нас няма нито едно ведомство, което да позволява дистанционно да се направи нещо повече от елементарна справка. Дори тези услуги се изчерпват с две-три: от сайта на НОИ може да се види дали здравноосигурителните права не са прекъснати, а от сайтовете на НОИ и НАП - да се направи справка за внесените социални осигуровки. Може да се подаде и данъчна декларация по интернет, а счетоводителите могат да пращат редовните си отчети за трудовите договори и да правят справки за внесеното ДДС. През интернет могат да се платят и всички видове данъци, но гражданинът предварително трябва да знае точно колко дължи - системата не дава тази информация, въпреки че процедурата по регистрация в сайта на НАП е досадно дълга и подробна.

Още по-зле е положението с глобите - там тайната е толкова всеобхватна, че човек може години наред да си живее глобен, а да не знае с колко точно и къде да плати. Разбира се, сайтът на НАП дава възможност да се плащат и глоби, но ако човек предварително знае кода на институцията, която го е глобила, и сумата.



При хората с пагони положението е направо отчайващо



Там опазването на всички видове тайни е взето толкова насериозно, че МВР например предлага една-единствена електронна услуга - справка дали нечия лична карта или шофьорска книжка е валидна при въвеждане на номера й. И толкова. Изобщо не може да се говори за това пътният полицай да може от мобилния си терминал да провери дали задържаният от него шофьор е имал в миналото някакви наказания и за какво, каквато е практиката в западните държави. Засега у нас дори не се планира, защото хората под пагон някак си изначално не обичат високите технологии. Доказателство за това е пресният случай на ГКПП "Лесово", което първо въведе електронни устройства за вкарване на данните на преминаващите и плащане на едно гише на всички такси. Пет месеца след нововъведението 28 от стоте устройства бяха повредени или направо счупени. Тъй като грешката се открива от гражданина чак в банковия клон, където плаща парите, той трябваше да се връща обратно и да мине отново всички проверки. Както обясни шефът на "Гранична полиция" ген. Красимир Петров, целта на служителите му е била всички потърпевши да бъдат накарани да се молят старата система да се върне.

Но не само там нещата са извън контрол.



Сагата с информационните системи на НАП



и на здравната каса заслужава телевизионен сериал.

Националната здравноосигурителна каса има бюджет от 1 млрд. лева годишно и е доказано, че около 10% от тези средства на данъкоплатците, т.е. около 100 млн. лева, са грешно похарчени. Те се дават за несъществуващо лечение, за хора, които са починали, но въпреки това по нечии отчети са лекувани, за различни измами с продължителността на престоя в болниците и т.н. Една единна електронизирана система би могла да преустанови такива "грешки", следователно интересът на държавата би трябвало да е тя да бъде въведена възможно най-бързо. Да, ама не. Вече седем години въпросната система генерира главно скандали. Още при създаването си през 1999 г. здравната каса сключи договор с американската фирма "Аремиссофт", която после се оказа притежание на кипъреца Ликоргус Киприану. Той пък обяви пред щатската комисия по ценните книжа, че е подписал договор с българската здравна каса да изгради нейния софтуер срещу 37 млн. долара, докато у нас официално се знаеше, че работи за 10 пъти по-ниска сума. Покрай започналото разследване в САЩ излязоха и други съмнителни неща за битието и работата на фирмата, която напусна България през 2003 г.

В края на 2004 г. бе проведен нов конкурс за информационна система, на който за победител уж бе избрана "Хюлет Пакард". Но след почти една година двоумене с аргумента, че има натиск от Световната банка, е предпочетена офертата на консорциум между френската "Бул", румънската "Сивеко" и израелската "Макаби хелткеър сървисис", която е за 3 496 808 евро без ДДС. Оттогава консорциумът все работи и все няма нищо налице. Последното засега отлагане е за юни 2008 г.

Интересното е, че през 2004 г. същата фирма "Бул" печели и правото за изграждането на системата на НАП и митниците. И по този договор



всички крайни срокове са по няколко пъти просрочвани



Обезпокоителното е, че шефът за България на "Бул" Джими Шар обеща в началото на годината на 1 юли 2007 г. да е готова втората, последна, фаза от интегрираната система на НАП и митниците, която щеше да позволява всяко физическо и юридическо лице у нас да общува с митници, данъчни и осигурители само по интернет. Преди дни обаче се оказа, че вече изобщо няма краен срок. От НАП вече твърдят, че "модулите от системата ще се внедряват и през следващата година". С други думи, по нея може би ще се работи вечно.

Те вече и внедрените модули не работят съвсем гладко. Самото стартиране на НАП, която пое и функциите на НОИ по събирането на осигуровките, почна с гаф - никой не се беше сетил, че на служителите на приходната агенция трябва да им се дадат паролите за достъп до масивите на НОИ и първият работен ден почна с образуването на огромни опашки.

Надеждите, че с влизането на страната ни в ЕС поне част от системата ще заработи, също се оказаха напразни. По закон, ако данъците се платят до 31 януари, се ползва 5% отстъпка, но поделенията на НАП в страната масово съветваха подранилите да поотложат във времето декларациите, защото не могат да ги обработят - не са получили навсякъде програмния продукт за това или още не са го разучили. По същото време, докато стотици счетоводители безуспешно се опитваха да подадат месечните уведомления за трудови договори, от фирма "Бул" уверяваха, че получавали по над 30 такива заявки в секунда. Премълчаха обаче най-важното - дали са се справили с тях.

Проблемът не е, че фирмата ще получи общо към десетина милиона евро за работата си по системите на здравната каса и НАП и че има реална опасност да не направи нищо. Такива случаи в България има във всички сфери. Лошото е, че това е изгодно на държавните институции и те затова не бързат заникъде. Все пак поданикът, лишен от информация и стресиран от ходенето от гише на гише, се управлява далеч по-лесно от информирания, боравещ с компютъра и знаещ правата си гражданин.





ПОЗНАЙ КОЕ РАБОТИ

Още през 2000 г., когато в България за първи път се заговори за електронно правителство, бе уточнено с представители на страните от ЕС, че напълно е възможно в рамките на 3-4 години у нас да се въведат следните 12 електронни услуги за граждани и 8 услуги за бизнеса.

За граждани

1. Подоходни данъци: декларации, уведомяване за резултатите от разглеждането им.

2. Услуги по търсене на работа при бюрата на труда.

3. Плащане на социални осигуровки:

• помощи за безработни;

• надбавки за деца;

• медицински разходи;

• студентски стипендии.

4. Издаване на лични документи (паспорти, свидетелства за управление на МПС).

5. Регистрации на МПС (нови, използвани, внесени МПС).

6. Подаване на документи за строителни разрешения.

7. Декларации към полицията (напр. при кражба).

8. Обществени библиотеки (каталози, инструменти за търсене).

9. Свидетелства (за раждане, брачни): заявка и доставяне

10. Записване в университет.

11. Смяна на адресна регистрация.

12. Услуги, свързани със здравеопазването (интерактивни съвети относно наличността на определен тип услуги в различните болници; запазване на час за преглед).



За бизнеса

1. Социални осигуровки за заетите.

2. Корпоративни данъци: декларации, уведомяване.

3. Данък върху добавената стойност: декларации, уведомяване.

4. Регистрация на нова фирма.

5. Изпращане на статистически данни.

6. Митнически декларации.

7. Разрешения, свързани с екологични изисквания (включително докладване).

8. Обществени поръчки.
Снимка: Архив "Сега"
КАТ и изобщо полицията у нас са най-зле с информационните технологии. Там опашките са класика.
снимка: Велислав Николов
Надеждата, че всеки ще може да получава услуги от държавни ведомства чрез компютър, без да се реди на опашки, е все още химера.
21
3968
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
10 Юли 2007 08:05
Как да работят системите, когато съществува обратно пропорционална зависимост между "информация" и "далавера": има информация - няма далвера, няма информация - има далавера.
10 Юли 2007 08:17
Една система, която не може да се управлява и без компютър, не може да се управлява и със компютър. Първо организацията му е майката.
10 Юли 2007 09:15
"В основата на всяка опашка стои някой гъз."
10 Юли 2007 09:20
Докато средна ръка компютърен специалист взима повече от министър (разбирай - върши повече работа) така ще да е ...
10 Юли 2007 10:05
ruff е прав
И на второ място ако се въведат интернет и електронизацията на тези дейности ЩЕ ТРЯБВА да се освободят поне 1/3 от служителите, а никой министър или шеф на агенция не би се лишил от възможността да си назначава партийните актиисти, роднините, приятелите...
На трето място ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ (близо 1/3 от бюджета) - друго си е да закупуваш хардуер и софтуер в големи количества всяка година
Напр. Министерство на финансите ВСЯКА година закупуват най-новите РС+периферия за около 2000 работни места и около 150 лаптопа. В голямата си част служебната дейност изисква ползването им като пишещи машини - за чий са ти 200 GB хард на 2GHz и нагоре, а в извън служебната дейност всички знаем за какво се използват
Не бих се занимавал с това, но се използват нашите пари, а после нямало за лекари, учители и т.н.
10 Юли 2007 10:21
Няма какво особено да се коментира - и в статията, и в предишните коментари нещата са си казани:
1. С добра информационна система възможностите за далавери намаляват
2. За да имаш информационна система, първо трябва да знаеш и да формулираш какво искаш. Реализацията после е по-лесна.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
10 Юли 2007 10:43
С добра информационна система възможностите за далавери намаляват.


верно? я питай хората, дето произвеждат британския e-government какво мислят по въпроса ...

информационната система е като всека друга държавна система -- уловка да се бъзика народонаселението по-лесно и да му се гепат повече данъци. и понеже подобна система е по дефиниция невъзможно да се опише (щото изискванията към нея се сменят след всеко социологическо проучване), нема причина да се очаква да почне да работи гладко преди да измисли некой изкуствения интелект. а след това ще ни ебават и държавата и изкуственият интелект
10 Юли 2007 10:50
Добре де, ще се коригирам - намаляват възможностите за примитивни чиновнически далавери.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
10 Юли 2007 10:54
Държавата е изпаднала в Е-немощ


Стига с евфемизми.
Това си е Е-импотентност.
10 Юли 2007 11:08
Нашенското "Електронно правителство" прилича на движението на електрони - при тях е характерно свободно и ХАОТИЧНО "Брауново движение".
10 Юли 2007 11:45

Най-незаинтересовани от внедряването ма информационни системи са тези, които трябва да го направят, т.е. демократите управляващите вече 17 години България. Друго си е в хаоса да се поналапат хубавичко.
10 Юли 2007 11:54
Всички ще станем свидетели как след 5-6 години ВСИЧКО в БГ ще бъде уредено, организирано и под контрол, Е-системи, нет и всичко друго след като управляващите (така наречената политическа класа) завърши усвояването на парите от фондовете, застоят където може и където не може, целият бизнес поставят под контрол и въобще забогатеят до пресищане и същевременно не оставят никакви ниши за нови играчи.
Тогава ще имат нужда само от слуги, слугини и наложници
10 Юли 2007 11:54
Какво толкова? Кой от Вас мисли, че живее в държава? или че има правителство...или че някой изобщо го грижа за него освен може би майка му...
Събудете се - докато не си вземете това което се полага няма смисъл да пискате - няма кой да Ви чуе.
10 Юли 2007 13:39
Ех, тези лоши демократи.
Нали, XYZxyz.
10 Юли 2007 15:37
BoloY, как мислиш? Има ли разлика между "Ех, тези лоши демократи" и "това е един от негативите на демокрацията" или по-просто казано като за теб - "и демокрацията не е идеална"? Или не можеш да правиш първото?
10 Юли 2007 15:58
"Една система, която не може да се управлява и без компютър, не може да се управлява и със компютър. Първо организацията му е майката."

Естествено. Въвеждането на инструмента "компютър" в полза на една управленска система (или модел) е с цел подобряване функуционирането на тази система. Но не знам дали си наясно в колко силна зависимост са "система за управление" и "инструменти", с които тя си служи и как се променят взаимно. По отношение на структура, вътрешни и външни връзки, нормативна уредба от една страна и тип устройства, техническите им параметри от друга. И зависимоста им е в такава степен, че например моделът за управление "информационно общество" не би могъл да функционира успешно без използване на инструмента "компютър" и свързаните с него технологии.
В този смисъл може да се използват модели за управление, при които се използва по-прост инструментариум... Можеш да се досетиш какви са тези модели и защо от доста години живеем в условия на феодализъм.
Това е от една страна. От друга, при използване на информационни технологии всяко едно събитие се регистрира при възникването му, което дава възможност всеки процес да бъде контролиран в реално време, а не след приключването му. Какво значи това ще ти онагледя с прост пример:
1. Влизат 5 ТИР-а на Калотина с определен вид стока (регистрира се), и потеглят за обмитяване към митница Горубляне, например. Понеже информацията е вече в системата, тези ТИР-ове могат да бъдат спрени и проверени още по пътя и данните от съответното КПП проверени.
2. Всичко това но без IT. Имаме накрая, след реализациа на стоката ЕДИН влязал ТИР на КПП Калотина натоварен с ...(нещо като за без пари), обмитен на някоя митница. Всичко това по някакви документи.
Това е.
Айде кажи ми сега защо ти е комп.

Редактирано от - ruff на 10/7/2007 г/ 16:03:11

10 Юли 2007 16:23
И друг път съм се изказвал, че никой от уплавляващата класа няма да се откаже от тоталния контрол над народа, дали ще го наречеш феодализъм или нещо друго е все едно... Ниските доходи, липсата на инфо., недоизградените комп. мрежи, неясните правила във връзката между държ.и общ. администрация и каквото се сетиш още са УМИШЛЕНО създадени и съществуват в полза на тези които в момента държат кранчето на бидона с държавните (става дума за нашите) пари.
Не опира въпросът до време (17 години стигат) компетентност (за периода се извътяха доста известни и можещи) А ГЛАВНО ДО НЕЖЕЛАНИЕ. Все още са в периода на първоначално натрупване на капитала, а пък и капиталът в БГ не работи, това не е да си купиш "Майбах" "Ролс" или къща под Витоша, да направиш хотел за 20 мил. и от него да изкарваш 2 мил. да наемеш магазин на Витошка за 20 хил Евро а да изкарваш 2 хил. и т.н.
10 Юли 2007 16:31
съгласен съм, че е държавата е виновна за несвършеното, но не само по посочените причини. това за далаверата със софтуер и хардуер е така. в противовес на е-рау обаче ще кажа, че те просто си взимат своето за всеки трансфер и имат пряка материална изгода та затва го правят а не щото искат да ни улеснят нас гражданите! същото е и при банкоматите и още има идиоти които всеки божи ден си вадят по 20 лв. и накрая на месеца в лапите на лихварите има 30 транзакции по 50 ст.=15лв.! е мерси предпочитам да ми ги брои касиерката. а изпълнителната власт е виновна основно че не раздава достатъчно високи заплати за да привлича кадърни млади хора. оттам като ги нямаш и трябва да се занимаваш с лелки или младежи които са само за 1-2г да хванат стаж - така ще е! а пари за заплати няма щото такова ни е облагането и щото олигархията започва да командва държавата вместо държавата да не допуска създаване на прекалено мощни компании, холдинги и т.н. ама тва ще е комунизъм ще изпищи някой! е тва сега е охлокрация и ако по-ви кефи халал да ви е!
11 Юли 2007 00:44
френската фирма "Бул"

е затова чуждестранните инвеститори имат лошо име у нас - защото за такива ни се пробутват ченгеджийски офшорки служещи за фасада на нашенски играчи. дори някога да е имало нещо френско във тукашния клон "Бул България" то отдавна е откупено и побългарено. това е само начин нашенски мошеници да се скрият зад етикета "френска фирма"



Редактирано от - Pavlik Morozov на 11/7/2007 г/ 00:49:59

11 Юли 2007 00:51
прочетете профила на сайта на тия наглеци - нито дума за безкрайните им провали и забавяния. всеки линк по сайта им препраща към сайта на глобалната фирма "Бул" и така се създава впечатлението че са едно и също нещо, което е далече от истината.
като прегледа дейността на формата "Бул България" човек остава с впчеталението че те са бизнес варианта на бойко борисов - колкото повече се провалят, толкова повече се катерят нагоре и се разширяват



Редактирано от - Pavlik Morozov на 11/7/2007 г/ 00:54:35

11 Юли 2007 12:04
4uka

а в извън служебната дейност всички знаем за какво се използват


И не саме в извънслужебно време, 4uka, и не само...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД