Ами добре - още едно парче от пъзела се подреди. Американската армия ще провежда операции от базите си в България и Румъния - поне това е версията, според военното издание "Старс енд страйпс". Като казвам подредило, това не означава, че написаното в изданието е категорично вярно. То не е лъжа, но не и истина. Просто провокация.
Да припомня новината, която "Сега" единствен хвана: "Съединените щати имат позволението да започват, "ако се наложи", военни операции от базите си в България и Румъния. Сензационното твърдение се съдържа в публикация на Чарли Куун за предстоящото първо изпращане на американски войници в България и Румъния."
Оттук насетне започват две съществени нишки: дипломатически локуми - няма такова нещо, абсурд, България е независима парламентарна република, бла, бла, бла... и още няколко пъти "бла"; публична дискусия - мръсни американци..., братушки янки.... За и против, предателство и съюзничество.
В крайна сметка единственият резултат е, че колелото се завърта и някой някъде събира
резултатите от провокацията
Винаги ми е била интересна политиката на САЩ, когато налагат своята воля в държави като България. Още в самото начало искам категорично да кажа, че не вярвам от България в обозримо бъдеще да излитат самолети или да бъдат пращани части за операции в каквито и да е държави по света. Просто няма как да стане. Това обаче не означава, че от България няма да се провеждат операции. После ще обясня защо.
Американците за разлика от късогледите ни политици имат навика да се доверяват на кадърни хора, които планират стратегически бъдещето на най-могъщата нация към този момент в модели, а моделите в детайли.
Ние, журналистите, имахме щастието по време на прехода да бъдем много ухажвани от западни организации. Разбирай - много семинари в Европа. На един от форумите на НАТО в Брюксел (май беше 99-а г.) посланикът на САЩ заяви колко е щастлива, че най-накрая София и Вашингтон са се договорили за свободно преминаване на военни контингенти през страната. Тук детайлите каква беше договореността нямат значение. Споменавам случката заради въпроса, който всички й зададохме: "А САЩ имат ли планове да правят бази в България? И това не е ли първата стъпка за подобни бази?"
Естествено, последваха дипломатическите локуми "България е независима държава, на този етап не знам за подобни планове, разбира се, ние се съобразяваме с мнението на народа..." бла-бла-бла... За нас си беше ясно, че това е истината - бази ще има. Малък детайл беше, че в
специализираната преса в САЩ
и Европа започнаха да се прокрадват подобни тези - бази в Румъния и България.
Същото беше, когато се ремонтираше летището в Граф Игнатиево, когато се подсилваха мостовете по трасето Бургас-Сливен. Веднага се раждат подозрения, след това се отричат, но години по-късно вече са реалност във формата на бази.
Естествено, винаги след новина, хвърлена в нищото, се появява огромна публична дискусия. Всеки казва тезите си. Правителството отрича, защото подобно нещо не съществува. След няколко месеца темата става безинтересна за обществото. Темата вече е тотално изхабена от дискусии. Когато започнат конкретните договорки по нея, обществото вече е на етап: "Абе, да правят каквото искат, по-важни са сметките за парното, отколкото дали има бази или не".
Винаги съм казвал, ако се прави учение на сръбската граница, значи там ще летят бомбардировачи. Така и сега съм твърдо убеден, че щом в България и Румъния има бази, то те стават предмостие към Кавказ. Да, операции с летящи крепости, масовки няма да има. Има обаче нещо друго, което дори рядко достига дори до американското общество -
черните операции
Правомощията на американския президент позволяват да провежда тайни операции и военни действия до някакъв период от време, без разрешение на Конгреса. Когато става въпрос за "черните операции", то само малцина могат да разберат за това нещо.
По тази логика, ако трябва да се правят диверсии някъде и американското правителство има договорености с България оттук да излитат и кацат самолети, то нещата се подреждат доста ясно. Командосите на американската армията няма да минават през паспортна проверка, където някой ще ги пита "каква е целта на пътуването ви до Кавказ?" Просто се качват, вършат си работата и се връщат обратно в България и никой дори няма да разбере за това. Също както и с нелегалните затвори на САЩ в Европа. Нека дипломатите да отричат.
В конкретния случай е важна и употребата на специализирани издания като "Старс енд Страйпс".
Някой от вас смята ли, че например
в. "Българска армия" ще пусне
нещо много провокативно, което може да взриви съседна държава, без да има санкция от Министерство на отбраната? Аз не смятам. Както не смятам, че статията в "Старс енд Страйпс" е случайна.
Тя просто е парче от пъзела, което ще вдигне малко пушилка. Важният извод е, че статията ще изкара от дупките всичките националисти, русофили, антиимпериалисти, пацифисти и прочее, които ще дискутират. Дискусията ще даде ясна, безплатна картина какви са нагласите в обществото. Ако тази провокация не свърши работа, ще видим втора. А каква картина ще излезе от целия този пъзел, ще видим по-късно - може би след около 10 години. Политика.
Посоката на мислите на автора е порочна. През България ще минават основни руски комуникации от Кавказ за южния фланг на ЕС - ще се транспортират 30 млрд. куб.м. газ (25% от сегашния руски внос в ЕС) и 40-50 млн.т. нефт годишно, ще се строи втора руска АЕЦ. Следователно американските бази у нас са необходимост, а също и гаранция за сигурността на руските инвестиции.
Русия на официално равнище започва да инвестира яко в туризма у нас - Лужков строи московско ваканционно селище за 100 млн. евро, с 10 хил. легла на Камчия (има регистрирано дружество СОК Камчия, името е вече познато на московчани).
Буш си отива и след него идва Хилари (най-вероятно) или друг анти-бушист, при който никакви "черни операции" в Кавказ сигурно няма и да се мислят. Но ние наистина ще сме основна търговска връзка между ЕС и Русия/Кавказ/Каспийско море/Средна Азия, както стана ясно от проекта Южен поток. Имаме или в скоро време ще имаме транспортна инфраструктура, имаме човешки връзки. В Кавказ насреща ни ще има олимпиада, отсега още трябва да мислим как да спечелим от нея, както и от олимпиадата в Гърция. Когато и ако Русия последва китайския пример и почне по-сериозна търговия с ЕС с контейнери, пак ние сме насреща. Въздушните превози също нас чакат.