ole-le
Този въпрос следва да се реши чрез премахване на двойното гражданство, а не чрез етнически и бизнес мотивирани палиативни решения.
*
Етническият момент не трябва да играе, а единствено лоялността и нераздвоението спрямо отделна териториална организация (държава, област, община, населено място).
*
Крайно време е да стъпим в 21-ви век и да излезем от 19-и век.
Чок觧
Аз пък искам да имам права на български гражданин, но да нямам право да гласувам за местни избори, ако не живея в България повече от 10 месеца, ако питате мене, и повече от три месеца !
В Израел, ако отсъстваш от страната повече от 3 месеца, си губиш правото да гласуваш, губиш си правото на социални помощи и помощи по безработица, губиш си правото и на социална пенсия за периода, който си извън страната !
След като не плащаш данъци (процент от социалните помощи или пенсия) - нямаш и право да гласуваш !
beagle
Проблемът е отчайващо прост ... Стига да разбираме неговата действителност, не с евфемизми от рода на "изборен туризъм", а с гадно точното понятие за "изборен тероризъм"... Тогава няма да казваме "може би или вероятно" , а "категорично да преодолеем пошлите практики" в националния ни демократичен процес...
Костас_Симитис
Приветствам горещо това решение! Не може хора, които не живеят уседнал живот в България, да гласуват за български кметове, за български депутати, за български президент.
В тройно по-голяма степен важи за жители на Турция по обясними причини - те не гласуват за хора, за личности, за идеи, а гласуват за противоконституционната и терористична партия ДПС. С други думи всички изселници от Турция, когато дойдат за избори и биват закарани като овце до урните, извършват антидържавна дейност.
От друга страна, има стотици хиляди български сезонни работници в съседна православна Гърция; все си мисля, че можеше нещо да се направи по техния въпрос.
Руританец
А как стоят нещата със студентите в София и другите по-големи градове? Пак ли ще ги отрежат служебно от гласуване?
Orlin
Вижте, за местните избори важи нещо като принципа за уседналост. Така е във всяка една нормална страна. Поради тази причина на местни се гласува не според ключа за гражданство. Тоест и чужденци могат да гласуват на местни избори, защото става дума за местно управление с данъци на местно ниво от данъка на местно живеещи.
Общите избори или парламентарните са нещо друго. От тях зависят не само данъци и управление, но и чрез тях се провеждат и създават закони, пряко влияещи освен върху всичко останало, но чрез тях се формират национални интереси и т.н. За гласуване на парламентарни закони се иска гражданство, а не платени данъци. Така е по нормалния свят. И дали и по какъв начин би трябвало да се гледа от гледна точка на данъци, са го мислили по света и са решили така, както писах.
Doctora
Поредният водевил. Приемате, че демокрацията е управление на мнозинството при пълноправие на малцинствата - "majority rule with minority rights". А всъщност истината е друга. Периодично сме канени да гласуваме (активно) в Общото събрание на акционерите на България ООД. Нашият глас представлява нашето сиромашко участие с акция от 1 медно-никелов лев (къде половин евро). Но той де факто легитимира управлението на няколкото хиляди мастити бандити - акционери, които вдигат табелки с изписани могъщи цифри в евро. Това е то народният капитализъм.
А цялото упражнение цели да вдигнат уставния капитал на България ООД , като обезценят акционерното участие на Доганя.