:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,884
Активни 392
Страници 15,814
За един ден 1,302,066
Естетично

“Странджа” - бунт срещу грозното

Интернет ще се окаже новото пространство за гражданска съпротива, нещо като нов Балкан с нови шумкари
Малко са кътчетата по Черноморието, чийто девствен вид не е осквернен от хотели в стил мутробарок.
Възможно ли е естетическата тема да стане политическа платформа?
"Тъкмо за вкуса трябва да се спори. Останалите заблуждения са второстепенни."
Николас Гомес Давила
Какво точно се крие зад екопротестите в защита на Странджа? Какви социални напрежения движат това самоорганизирано в интернет гражданско недоволство и как то може да се развие в бъдеще? Някои коментатори вече допускат тези протести да родят нова политическа формация. Тя ще бъде "антисистемна" като "Атака" и би била нов знак, че самата политическа система е неефективна и не обединява достатъчно широки обществени интереси по прозрачен начин. Най-същественото е, че това ще бъде първата формация, която превръща етико-естетическа платформа в политическа програма. След като основната тема на прехода (за собствеността) вече е изчерпана, възниква нов болезнен проблем - за пейзажа и средата за живеене. Кой има право да променя пейзажа и как? Иначе казано, може ли внезапно забогателият тарикат и пошляга да префасонира своите владения по собствен вкус, или трябва да се съобрази с някакви норми? Има ли такива норми? Става дума за естетиката, за красивото и връзката му с доброто като политически проблем. Веднага искам да подчертая, че поговорката "На вкус и на цвет товарищи нет" е звънтяща фолклорна глупост. Точно общият вкус е маята на истинското приятелство, а може би и на политическо съмишленичество.
Електоралният потенциал на една бъдеща, да я наречем условно "Екоатака", може лесно да се провери чрез социологически сондаж с примерно следните въпроси: "Ако изборите бяха днес,

за кого бихте гласували - за Петко Арнаудов или за блатното кокиче?"

или "Кое според вас е по-голяма национална ценност, Йордан Цонев или пясъчната лилия?" Не става дума за царевския кмет и депутата като личности, а като социални типажи. Струва ми се, че електоралната подкрепа за пясъчната лилия и блатното кокиче ще надхвърли 4%. Надявам се да е така.
Изглежда властите точно разкодираха скрития потенциал на екобунтовете, ако се съди по енергичната реакция на екоминистерството и прокуратурата срещу заличаването на парка "Странджа" и предстоящото оскверняване на последните що-годе запазени части от морския бряг. В същото време тази енергична реакция изглежда гузна на фона на дългогодишната законодателна и административна леност в угода на пошлото и кича. От изявленията на председателя на Върховния административен съд (ВАС) Константин Пенчев в защита на неговите колеги, отсъдили в полза на мутрите и бетона, излиза, че съдът по принцип симпатизира на природата, но

самото законодателство е по-страшно от природно бедствие

Това сигурно не е далече от истината, като се има предвид, че законът за Черноморието повече от пет години се премята в парламента, за да могат мутренските вкусове да се разгърнат в пълнота. При това, след като беше приет, влизането му в сила беше отложено с половин година, за да може грозотията да се доразгащи. Това е все едно някоя жена да каже на мъжа си: "Минчо, от Нова година обещавам да ти бъда вярна, ама нека дотогава да си помърсувам". Подобно поведение няма как да не мотивира електорални нагласи в полза на една "Екоатака".
Впрочем грозното поведение на българската държава по морето има не само архитектурни знаци. Ето една сценка от юни т.г. на плажа до къмпинг "Градина". Мъж, жена и две дечица лежат под разпънат (собствен) сенник. Идва маймунообразен човек с дебел врат, придружен от още два примати, и започва да обяснява на семейството, че трябва да му плати 10 лв., за да остане под сенника, защото този плаж е взет на концесия и на него са сложени чадъри, за да се седи под тях и да се плаща, а не да се разпъват сенници. Тази сценка е възможна благодарение на симбиозата между българската мутра и българската държава. Точно държавата позволява на нахалната мутра да застане между гражданина и морския бряг. Хората със сенника сигурно няма да забравят унижението, на което ги е подложила тяхната държава чрез плажните концесионери, а това със сигурност ще породи съответни електорални настроения.
Миналото лято един приятел ме убеждаваше, че и най-скверните инвестиционно-архитектурни блудства не могат да унищожат залива Алепу (между "Дюни" и Аркутино). Аргументите му изглеждаха силни: плажната ивица е тясна, зад нея минава пътят, а след това е блатото, което е защитен природен обект (макар че сам по себе си този факт не е пречка, както стана ясно с помощта на ВАС). Особеното в случая е, че дори по съдебно-административен път блатото да бъде обявено за земеделска земя, подлежаща на реституция, продажба, промяна на статута и застрояване, то пак ще си остане блато. Преди седмица минах оттам и видях, че приятелят ми се е заблудил. Точно на нос Хумата срещу Змийския остров някой е успял много бързо да вдигне няколко 6-7-етажни кооперации с архитектурен силует, който силно напомня за бургаския комплекс "Меден рудник".
През 80-те години, когато беше построен курортът "Дюни", той можеше да бъде сочен като пример за разумно и грижливо отношение към природата. Това бяха предимно двуетажни вили, изтеглени от морето и естествено вписани в Куков баир, така че да не изпъкват над общия силует на терена. Архитектурата сдържано съчетаваше национален и средиземноморски стил. След приватизацията кичът властно затисна това място. Сред дискретно потопения в зеленина курорт щръкнаха два импозантни 7-8-етажни хотела в бозаво и двата дефинитивно нелепи точно на това място, като единият е апотеоз на строителната безвкусица. Хотел "Марина Роял Палас" е вирнат точно на нос Малката Агалина, при това на остър завой на главен път и казано по катаджийски, всеки трансфер на туристи създава опасност от ПТП. Това лято почитателите на Аркутино ще трябва да се сбогуват завинаги с онова прекрасно местенце, защото скоро се очаква и там да влязат багери.
В момента цялото протежение на брега от Созопол до Каваците представлява

уникална по своята нелепост гледка

Все едно някакво дете е разпиляло кубчета за игра без никаква мисъл и идея. Тъй като не е имало общ градоустройствен план, нито някакъв контрол, всеки си е правил каквото му скимне. Резултатът дели границата между уродливото и налудничавото. Може да се видят всякакви архитектурни стилове - възрожденски, модернистични, мутробарок, има колонади, балюстри, арки и всякаква орнаментация на бъбривата безвкусица. Ако се съди по архитектурата в този район, а тя е изкуство, което никога не лъже, българското общество страда от остра форма на инфантилизъм. Строителните екземи и урбанистични струпеи издават вътрешни социални болести. Странно как едно хленчещо поради хронична бедност общество успя да разгърне такова мащабно строителство и да залее с бетон и простотия най-красивите места от своя природен пейзаж? Противоестественото строителство е функция на противоестествено забогатяване. Едно устойчиво, законно и разумно забогатяване би имало различен архитектурен израз. Особено ако забогатяването е по някакъв начин свързано с образование и интелектуален статус. Освен това общество, което е свикнало да забогатява само чрез преразпределяне и разпродажба на ресурс, е обречено винаги да бъде бедно. Бедността е ментално състояние.
Скандалите около "Натура 2000" и парка "Странджа", опустошенията край Созопол, Несебър, Иракли, Камчийски пясъци и на много други места (Банско, Витоша, софийските квартали) са тъжно свидетелство, че

българското общество не е европейско като тип мислене,

не е гражданско, то няма усет за общо благо и баланс между обществен и частен интерес. То е чуждо на онази социална добродетелност, която европейските хуманисти от епохата на Просвещението наричат sensus communis. Това е понятие, изразяващо общия усет за правомерно и истинно, който споява обществото, това е усет за правилното и благопристойно нравствено поведение, умението да се различава допустимо и недопустимо, "усет за практическа истина". Дефицитът на такъв усет тъкмо във ВАС е особено притеснителен. Този усет включва и "добрия вкус" като норма на обществен естетически консенсус. Екологичните бунтове дават надежда, че тази социална добродетелност започва да покълва и да търси форми за гражданска, а вероятно в бъдеще и за политическа изява. Обществената подкрепа за това движение би била израз на гражданска зрялост.
Интересна в тази ситуация е и една особена размяна на обществени роли. Докато публичната власт в лицето на кметове, съдии, депутати, министри и разни чиновници конспирира срещу обществения интерес и добрия вкус, някакви нелегални хора успяват да се сдружат в интернет и се опитват да склонят държавата към морално и естетическо приличие. Изглежда интернет ще се окаже новото пространство за гражданска съпротива, нещо като нов Балкан с нови шумкари.
Обществените защитници на бетона сочат като основен аргумент развитието. Да не се спира развитието на региона. Дали всяко развитие трябва да бъде насърчавано? Криминалното нахалство, грозотията, безвкусицата и пошлото са неща, които у нас доказано съпътстват развитието. Предстои да се разбере дали един обществен натиск може да ограничи тези странични ефекти на развитието. На първо време това означава да се ограничат правата на самоуправление в строителството в някои общини поради фрапираща морално-естетическа несъстоятелност. В бъдеще вкарването на естетическата тема в политическия дневен ред би могло да доведе и до един закон за пейзажа. В моите най-разюздани мечти той звучи така: "Право да променят пейзажа имат само хора, които са вътрешно убедени, че е по-добре това да не се прави. Мястото на селянина е в пейзажа, земеделската земя служи за земеделие."
Конвенционалният туризъм е модерно блудство, способно да олигави и лиши от автентичност всяко красиво място. При това както блудникът обича млада и свежа плът, така и

мутротуристическите босове предпочитат да сеят безвкусица

сред девствена природа. Просветените и платежоспособни хора вече се насочват към т.нар. алтернативен туризъм и търсят неосквернени места - планини, чисти брегове, пещери, истински села, влече ги дивото. Сигурно след време жителите на Царево и Варвара, които сега мечтаят да превърнат своите ниви в строителни парцели, ще вникнат в дълбокия смисъл на старата персийска мъдрост, която казва, че на глупака и щастието му е глупаво.
60
8310
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
60
 Видими 
12 Юли 2007 00:27
Евалла, бе, Ясене! Трудно може да се напише нещо по-добро по въпроса!
12 Юли 2007 00:55
Мили Ясене ,
Жената , дето намекваш , не е една ... Но на баша й се явява антипода на пясъчната лилия ... Колко ли са подир него по тези "местенца" , Бог знае ... Опомнете се , Господа българи ... За какво става реч...?

12 Юли 2007 00:57
опасен е интернета, северните корейци затварят интернеткафенетата, опасни били за държавната им сигурност
12 Юли 2007 01:11
Д.Цонев да се опита да засади малко кокичета на плажа, сте му помогна, без вазелин!!!!
12 Юли 2007 01:40
Истината за грозната държава България???
12 Юли 2007 01:42
Статията повдига важни въпроси: за средата в която живеем, за отношението ни към природата, за законотворчеството свързано с тях, за изчезването на селячеството... за гражданската съвест и мислене в България...
12 Юли 2007 02:06
Сигурен съм, че всеки може да добави, но... бях за пръв път това лято на Сл. Бряг от - да кажем 10-12 години. Познавах курорта отлично, бургазлия съм.
Такава грозна бетонна простотия не можех да си представя, че може да съществува. На практика единствената зеленина са саксиите с палми около басейните на хотелите. Пълно със сергии, абсолютно хаотично разпределение на пространството, тотална каша с улиците, оф, да не изброявам.
Поинтересувах се, не се сдържах, да поразпитам някой и друг турист (главно англичани и ирландци) - "Защо, аджеба сте дошли баш тука?" Отговора беше много кратък и ясен: "Заради евтиното пиене и евтините жени!"
Ей това е "лицето" на България, като туристическа дестинация...
12 Юли 2007 02:37
Има добри моменти
Но като цяло е изтървал посоката.
Симпатизирам на протестиращите природозащитници и сам едно време бях такъв, подписах за Рила и Места в 1989 г. с името и адреса си. После разбрах, че не сме били прави икономически, макар да бяхме прави политически и морално.
Протестите за Странджа, разбира се, не са естетически, както му се иска на автора, нито непременно изразяват състоятелна икономическа позиция.
*
Няма спор, че мутрите строят адски тъпо и грозно. Но то им се връща тъпкано. Туризма не е мандра за мутри, а високо конкурентен и доста "умствен" отрасъл - лошото качество с това свръхпредлагане няма да прокопса. Ще се продават на безценица хотели, ще се събарят от новите собственици, за да подобрят средата. В Слънчев бряг прокуратурата вече събаря три хотела - все на вече отстреляни бизнесмени. Разбира се, някои от тия хотели не са направени да печелят, а да перат пари, могат да стоят празни и да отчитат, че са пълни. И там ще има думата прокуратурата.
*
Мимоходом да отбележим вината (за лошия архитектурен вкус на мутрите) и на социалистическото строителство - мутрите отричат родните си панелни комплекси, а всъщност ги копират. И на архитектите професионалисти, които правят все пак проектите. Но има и много красиви нови сгради и комплекси. Давам за пример А-хотелите Астера (Зл.П.) и Азалия (Св. Конст.), както и повечето на Златните (освен Интернационал, дето мултаците обезобразиха хубавата стара сграда на Г. Стоилов - както в София обезобразиха х-л Плиска) и донякъде Адмирал - в "чокойски" стил. Кемпински си е в американски тежкарски стил, просто трябва да обрасте в бръшлян. Хубави са сградите на Иберостар и в Зл.П., и в Несебър. Панорамата на Зл.П. си е всъщност много красива. Който не я е виждал, има хубави качествени фотоси на сайта на Кемпински. Сега е пълно и с паркова скулптура, хубава.
*
Авторът сякаш наистина не прави разлика между мутризация и развитието като такова. Това е голяма грешка. България е в ЕС и й предстои бурно развитие, вкл. известен екстензивен растеж. Черноморието безспорно е вече вторият по значение икономически район след София. Не само с туризма, но и с транспорта - газопровод, нефтопроводи, нови пристанища, с търговията с недвижимости - жилища и офиси, и с търговията на дребно, с мащабите на чуждите инвестиции.
*
Икономическия бум обикновено се нуждае от един-два отрасъла, които да дръпнат останалите след себе си - после растежът става "автокаталитичен" процес. В момента примерно във Варна не строят толкова хотели, колкото логистика, офиси, изложбени зали и молове. Събарят се фабрики - консервната, бирената, дизеловите двигатели - за да се правят офиси, складове и шоурум-ове. Мястото е по-ценно от фабриките.
*
В морска Добруджа житото отстъпва пред голфа - в община Шабла ТИМ строи 6 голфища (мой неологизъм), в Балчик и Каварна медийния бос Гергов прави три, в Галата и Бяла има още няколко. Природозащитниците почнаха да пишат, че България била много на юг за голф, но това е лъжа - африканска по пейзаж Андалусия (Коста дел Сол) често вече се нарича Коста дел голф, има 50 голфища около Малага. У нас най-много да станат 20. Да не говорим за Карибите.
*
Не само мутри строят по морето - вече много повече строят западни (и руски, полски, израелски, арабски, в перспектива и китайски) инвеститори. В Бяла примерно се строят пет вилни селища от западни фирми, едното е датско и някакъв известен техен политик, депутат, бил купил имот. Другото е австрийско. В Кабакум строят холандци и датчани. В Шкорпиловци - ирландци правят 800 апартамента, а фирмата, която ще строи курорта до (а не в) Камчийски пясъци, е на Райфайзенбанк. В Камчия (Авренска община) се вихри Лужков.
*
Строенето до или в защитени зони не винаги означава и съсипването им. Може и обратното. Златни пясъци са построени в народен парк (от 1943 г.), но сега той се е увеличил от началните 770 на 1200 ха и не е особено пострадал. Оня ден даже див глиган вилня по плажа. Албена е в Балтата. В Камчийски пясъци се предвижда не само да не се строи в буферната зона на биосферния резерват, но и да се махне сегашния соц кампинг Изгрев, който още е там. Най-големия проблем за резерват Камчия е дренажната система от времето на соца (отводнително-напоително поле Старо Оряхово), която предполагам ще се махне с развитието на курорта и положението с оводняването на резервата ще се подобри.
*
А, и всичко това е малки къщи, с 20-25% застрояване, с много зеленина и сред стара гора. Там е и разликата между места като Златните, Св. Константин, Албена, Камчия, Шкорпиловци, Иракли, Ропотамо - и места като Слънчев бряг. Дето е гора и силно пресечен терен чисто физически не може да се строи на аба като на Сл. бряг - в равно поле без значителна растителност. Странджа също не е от местата, дето може да се строи на едро, както правилно е казал приятелят на автора. Там трябва да се строи като на Камчия. Другото няма да има икономическо бъдеще и ще бъде съборено един ден.
*
Освен природа за туризма трябва и грамотно население, и инфраструктура. Черноморието засега още е рядко населено и със слаба инфраструктура. Достатъчно грамотно население има всъщност само във Варна (основен проблем на Сл. бряг е липсата му). Инфраструктура - почти никъде. Сега тепърва ще се прави. Трябва и мрежа от обекти на културния туризъм - такава почти няма още извън Варна, а и там има много да се иска. Тематични паркове, културен живот, модерни музеи, мултимедийни центрове, книги, пропаганда и т.н. Има добър исторически и етнографски материал навсякъде, но сега все едно, че го няма.
12 Юли 2007 05:33
Браво на автора, не браво, ами поклон направо. За Дюни особено - взел ми е думите от устата като минавах оттам това лято - и за малките вили от 80-те, и за грозлищата пръкнали се сега там, които на тва отгоре си просят за катастрофа. Другото което не можех да повярвам, как може една нация като българската която е толкова късметлийска откъм географски дадености, толкова да успее не само да не се възползва от тях, ами да ги осере така. А най-вече съ съгласен със преориентирането на хората към дивото и девственото. Бях късметлия тази година едни приятели да ме светнат за последния плаж все още недокоснат (може би ненамерен) от дивото и кичозно сторителство и си прекарахме там по голямата част от почивката, без значение че се караше доста дотам, че и такса се плащаше да се влезе.
Обаче нещо много важно и тъжно е пропуснал автора - нашата вина за състоянието на самите плажове и дюните около тях. Само едно нещо мога да кажа - мръсна нация сме и това е. Никъде не съм виждал такова масово хвърляне на боклуци по плажа, такъв непукизъм и селяния относто околната ни среда. Всеки ден като си тръгвахме от плажа събирахме по 3-4 найлонови торбички със боклуци, на следващия ден все едно някой се е опитвал да навакса със кочината почистена от нас.‌ ‌ Не знам на какво се дължи тази свинщина, но за това сме си виновни само ние и няма кого да обвиняваме, и то не загрозява черноморието ни по-малко отколкото ултра грозните строежи.
12 Юли 2007 06:13
Фичо, не си прав, ама много не си прав. Точка по точка къде не си прав:
1. На мутрите не им се връща тъпкано - мутрите ги строят тия хотели да перат пари, или ако не, просто не им пука за тия пари. Това че се събаряли 3 хотела нищо не означава, пък и както ти казваш - те са на отстреляни, най-много да са ги отстреляли за да могат да построят по големи хотели. Ще има да чакаш да има думата прокуратурата - тоест тя ще я има, ама за да узаконят всичко, не за друго.
2. За хубавите сгради - и какво от това, като не можеш да ги видиш от целия кич - пък дори да мога, дали ще искам да остана в най-прекрасната сграда на света, от която мога да се здрависам със комшията отсреща. Освен това автора не говори за липсата на хубави сгради - говори се за презастрояването със ултра грозни и не на място сгради.
3. Къде видя е автора не прави разлика между развитието и мутризацията. Има разлика между развитие на търговията и струпването на хиляди грозни сергийки, между търговията с недвижими имоти и строежа на "панелки" по крайбрежието и по природните паркове, между "транспорта" и заливането на и без тва не толкова големите ни плажни ивици с мазут. ГолЕма разлика има, и знам че го знаеш.
4. Какво общо има това за което говори автора - защитата и на природните ни дадености (паркове, резервати, т.т), съобразяването със околната среда на строежите, т.н. със развитието на голям промишлен и търговски център като Варна. Нали не искаш да ни убедиш че би било много хубаво по някое време да почнат да се строт "молове и шоурумове" и т.н. по Камчия да речем.
5. Въпреки че е изтъкнал като масово практика строежите от мутри по черноморието, главната идея на автора е вида и мащабите на тия строежи, а не кой е собственика. Да, причината да са с такива мащаби е интелектуалната немощ и липсата на вкус на собствениците, но не ТОВА е проблема. На мен лично не ми пречи, ако ще мутри да са, да развият курортите с вкус и мисъл (виж някой път накъде отива Лозенец примерно). Не ми се и помисля дори как биха развивали черноморието "перпективните" китайски инвеститори, и се надявам никога да не разберем.
6. Тоя див глиган дето вилнял по плажа мислиш е бил там щото много такива са се навъдили ли? Щото обикновено като стане нещо такова е заради нахлуването на хората в естествените среди на дивите животни и съответната безизходна реакция.
7. На Златните и Св. Константин застрояването е от малки къщи и е 20-25%???? Тук наистина малко ме учуди и ме наведе на мисълта че може би все пак не е съвсем безкористна позицията ти. Надявам се да не е това а просто да не си бил там скоро. Само че много ме притесни слагането на Иракли във един кюп с тези двата - това също се надявам че е по скоро недоглеждане, а не целенасочена агитация за превръщането на Иракли в следващите Албена/Златни.
7. Нещо не доразбрах също теорията ти за невъзможността да се строи около Странджа както по Сл. Бряг. Ти кога за последно беше на Синеморец. Ако не си бил скоро, иди, ще се изненадаш какво правят хората.
8. Най си беше весел завършека ти -
Тематични паркове, културен живот, модерни музеи, мултимедийни центрове, книги, пропаганда и т.н.
Недей така, ще е смешно, ако не беше тъжно - сигурен съм че платежоспосбните туристи ще са особено привлечени от няколко модерни музея и малко "пропаганда"(??) в природно уникален резерват като Странджа. Какво ще кажеш вместо да търсим под вола теле и да коткаме туристите с тва дето ний го нямаме, а те не го искат от нас, да вземем да им предложим нещо дето го имаме наготово и дето се търси все повече и от все по-платежоспособни туристи - девствена природа със достатъчна, но горе долу незабележима и природосъобразна инфраструктура - изглеждаш начетен човек, трябва да знаеш какво е еко-туризъм.
12 Юли 2007 07:51
Много добра статия!

12 Юли 2007 08:07
Добра статия! Мисля си , че не само мутрите имат вина. Архитектите-те предлагат проектите.Те са импотентни мисловно. Мутрата отива с пачките и иска проект за голяяяям хотел.Архитекта вади нещо готово от компа и прибира парите набързо.
Естествено мутрата може да не го хареса обаче започват едни локуми , че терена , че инфраструктурата, че полезна площ, че противоземетръсни изисквания и т н. И оня си казва: - Да бе грозничък е , ама се вижда отдалече. И мутресата като измисли някой "модерен"цвят, изрода-хотел е готов!
12 Юли 2007 08:30
Статията наистина е "Върха".
аз и друг път съм споделял виждането си за СКОПЕНИТЕ /мозъчно импотентни/ и скодоумни български архитекти - печалбари. "творенията" им наричам ОТМЪЩЕНИЕТО НА АРХИТЕКТА.


Ако се съди по архитектурата в този район, а тя е изкуство, което никога не лъже, българското общество страда от остра форма на инфантилизъм. Строителните екземи и урбанистични струпеи издават вътрешни социални болести..... Бедността е ментално състояние.
12 Юли 2007 08:49
На вниманието на тези от вас, които поддържат тезата, че не е толкова страшно да се " кичьозва " - не само по морската ни граница...щото то после като си надделеем на масрафа ще ги събаряме. С две думи да не вдигаме много шум...- " Ако трябва , можем да минаваме за невежи, мистици и суеверни глупаци. Но едно нещо не ни е разрешено: Да не дооценяваме опасноста. И ако у нас, вкъщи, внезапно завони на сяра, просто сме длъжни да предположим, че тука, наблизо, се е появил рогат дявол и да вземем съответните мерки, ако е нужно- дори да организираме производство на светена вода в промишлени количества" - А.Б. Стругацки - да прощават братята, че ги цитирам без позволение...
12 Юли 2007 09:38
Статията е много добра ! Браво на автора за куража и стила ! За жалост всичко е постфактум , хората , които "натвориха" тези грозилища са на най-високо ниво в политиката , бизнеса , администрацията и проектантската гилдия . За нормалните хора със съхранени вкус и морал е задължително да се възмущаваме , да ги посочим и назовем - виновните за тази градоустройствена катастрофа .
12 Юли 2007 09:53
Някой разпознава ли плажчето от снимката Ще отида да се топна при пьрва вьзможост.
12 Юли 2007 10:03
Прекрасна статия!
Статията е някаква утеха че у нас още има нормални хора. Тая статия тежи много повече със своето появяване от всякакви измислени комитети на хора, безсрамно наричщи себе си интелектуалци. Та и самата дума "интелектуалец" толкова е девалвирала у нас, както е девалвирало почти всичко. А погледнато строго, интелектуалец е именно авторът, който бие камбаната за да може евентуално да се спаси това, което още не е посрано от простотията на новите лица с желязна захапка и безмилостен нагон за печалба. Нашето прекрасно крайбрежие е вече само спомен. Много е тъжно, но изглежда носим в себе си нещо отвратително, щом такива неща са факт.
12 Юли 2007 10:09
Евала на автора - много точна статия! Добре е, че все още има хора способни да мислят - току виж, ме обхване оптимизъм!
Поговорката на края, за глупака и щастието ми, особено ми хареса!
12 Юли 2007 10:12
"Право да променят пейзажа имат само хора, които са вътрешно убедени, че е по-добре това да не се прави. Мястото на селянина е в пейзажа, земеделската земя служи за земеделие."
Конвенционалният туризъм е модерно блудство, способно да олигави и лиши от автентичност всяко красиво място. При това както блудникът обича млада и свежа плът, така и мутротуристическите босове предпочитат да сеят безвкусица
сред девствена природа."
12 Юли 2007 10:24
Много са хората , които чувстват това , което авторът е описал красноречиво. Влизането в ЕС дава възмоност на такива хора да пътуват там , където им е по-приятно. За мен това са Гърция и Турция , където една бюджетна почивка е свързана с повече приятни моменти на подобни цени.
12 Юли 2007 10:25
Андре Марло, който е министър на културата и голям приятел с Дьо Гол, го завежда на пясъчния бряг, за да му покаже къде един богаташ е решил да строи.Генералът няколко часа се разхожда напред-назад покрай шума на вълните и разговаря с гениалния писател.Разговорът го има написан.Документ за общуването на високи умове.
Това , което ни се случва на нас след физическото отърваване от диктатора, е само едно доказателство, защо тодор живков е бил възможен в този му вид и с този му ум.
Разговарях с наш архитект пред проектите на Заха в Галерията за чуждестранно изкуство и стана дума за Гугенхайма в Билбао на Франк Гери.Човекът отсече, че е грозен.Попитах архитекта, защо милиони хора от целия свят си харчат парите, за да отидат там и да видят тази нечовешка фантазия, добавих му че кмета на града се хвали, че покрай музея много яко са забогатели.Дипломата ми обърна гръб и се отдалечи.
Мисълта на Давила е неразбираема за 99 процента българи и точно това ни отрежда просташка съдба.
12 Юли 2007 10:33
Статията е до болка точна. Браво, Ясене. На нашето морски комплекси не съм ходила от 15 години. Скоро бях на среща с приятели в Бургас, и ме беше страх да попитам какво става с Райския залив. Господи, какво райско местенце беше, дали са го застроили....Болката ми е другаде, тъй като живея в планината. Колчем мина на път за Пловдив от Смолян, където живея, душата ме боли съвсем в буквалния смисъл. Пампорово просто е убито. То е страшно. И като помня, какво беше, господи, и какво е сега, мъчно ми е, много ми е мъчно и ме обхващат агресивни чувства към всичките изроди, допуснали това. Вчерашнато чудесно есе на Димитри за Менкен ме накара да попрочета из нета, и ето какво ще цитирам от Менкен във връзка с тези тъжни неща, за които четем сега: Every normal man must be tempted, at times, to spit on his hands, hoist the black flag, and begin slitting throats.
12 Юли 2007 10:33
Браво - чудесна статия!
12 Юли 2007 10:35
Добра статия- , Познавам този край повече от 6 десетилетия, И то добре, Тук живея, А вече знам, че не го знам, Капитализма е в състояние и природен рай да превърне в бетонен пъкъл, Заради пари, заради кярове една малка част от нас са готови и да ни самоубият, Тяхната мамица, , ,
12 Юли 2007 10:53
Началото на тескта ми се стори толкова слабо и глупаво, че почти ме отказа да чета, но постепенно шапката ми сама падна в краката на автора. Статията става чудесна след първия абзац. Проблемът в него е че търси политически привкус в нещо толкова нормално и човешко като естествения стремеж на хората да опазят едно райско кътче. Място, което всички ние сме взели назаем от децата си, за да му се радваме по малко от време на време, преди да го предадем на тях да му се радват. Само че малко хора го разбират това и то няма нищо общо с естетиката и политиката в просташкото ни общество.
12 Юли 2007 10:59
Вижте тук на снимки комплекса срещу Змийския остров, построен от март до юни т. г. - http://e-vestnik.bg/1391/
12 Юли 2007 11:28
Такава действителност ще гледаме и заклеймяваме докато не се научим да гледаме истината в очите, да не смятаме желаното за действителност, да приемаме последиците от решенията си и да не приемаме само аргументите на реториката а и на здравия разум. Освен другото и малко лична отговорност ще трябва.
Подредбата на думите в статията е добра, но посланието е глупавичко. Това което казват екозащитниците и автора в прав текст е нещо като "Вие там в Странджа не трябва да строите по земите си за да можем ние от бетонните джунгли на София, Пловдив, Варна, Бургас... да се радваме на природните прелести когато отидем по вашите места"....
Сравнително скоро имаше една прилична и разумна еко-инициатива. Събират се пари, купува се определена земя с природни дадености от еко-фонд и така земята се запазва от строителни безумия. Коректно и почтено и за собствениците и за природозащитниците. Единствено неприятното е, че когато започнаха да се събират пари за покупките имаше нищожен брой желаещи да жертват няколко десетачки за запазване на природата. Доста жестока проверка на реалността.
П. С. За да спестим малко излишно тракане по клавиатурите, ненавиждам бетонните гета по морето ни, презирам архитектурния мутробарок, нямам земи по тия места и не участвам в строежи или някакъв друг вид подобни дейности там.
12 Юли 2007 11:29
Ако се съди по архитектурата в този район, а тя е изкуство, което никога не лъже, българското общество страда от остра форма на инфантилизъм. Строителните екземи и урбанистични струпеи издават вътрешни социални болести. Странно как едно хленчещо поради хронична бедност общество успя да разгърне такова мащабно строителство и да залее с бетон и простотия най-красивите места от своя природен пейзаж? Противоестественото строителство е функция на противоестествено забогатяване.
Това е то, браво Бориславов!
12 Юли 2007 11:33
Жалонна статия!

Сглупих и си развалих вкуса, като прочетох фичовите високоумия, футуристични проекции и обикновени заблуди. Впрочем анализът на Фичо във фактологическата си част е точен, но ценностната система е друга. "Етико-естетически бунт" казва Ясен, а Фичо обръща Черноморието на Дисниленд. Не съм съгласен, чичо!
Това, че голфът ще измести житото е глуповато и зловещо в етически план, а в икономически баш у нас ми се вижда мираж. Като гледам инвестициите на Гергов в голфа, си спомням дързостта на Бъгси Сийгъл с Лас Вегас насред пустинята. Истина е, че онзи е сполучил икономически. И е създал световната столица на кича. Халал му на успеха. Не ща подобен в Добруджа, а и не вярвам, че България е място за подобни експерименти.
12 Юли 2007 11:47
Противоестественото строителство е функция на противоестествено забогатяване.

мдам
А естетиката е висшата проява на етиката.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
12 Юли 2007 12:18
Най-добре е да почнем да свикваме с мисълта, че българското черноморие ще става все по-малко българско занапред. 150 милиона души със сходен език като нашия живеят на огромна територия, но си нямат топло море да си се попекат през отпуската. Верно, че могат да отидат в Турция или Гърция, но там има езикова бариера пък и цените са по-високи. И затова - айде в България и Черна гора. Нашенските мутри обикновено са посредниците прокарващи проектите през бюрократичната система използващи подходяща грес или други инструменти. Ако почнат да се взимат много насериозно като хотелиери следва ПУФ и проблема е решен.
12 Юли 2007 12:35
timbuktu
Някой разпознава ли плажчето от снимката Ще отида да се топна при пьрва вьзможост.

Кара дере, 3 километра северно от гр. Бяла- райски кът, ама побързай , че лозята отгоре му са изкупени- не с цел винопроизводство, разбира се
12 Юли 2007 12:38
Отличен материал!
12 Юли 2007 14:02
Авторът е успял сполучливо да обедини мнения от форума и в резултат наистина добра статия!
За съжаление - остава "лошото чувство" - това, че разбираме какво се е случило и продължава да се случва, не ни оправдава, че нищо не сме направили и нищо не правим, освен да пишем...
12 Юли 2007 14:12
Браво на Автора!
Този материал трябва да се изпрати в пощенските кутии на цървулковците от парламента, които бавиха 5 години законопроекта и гласуваха още 2 г. гратисен период за безумието "бетонен тероризъм"! За лакомията на кметове, архитекти, предприемачи и обикновени селяни не ми се говори. Отстрелването на мутри и кметове също не ме топли. От народонаселение в насипно състояние какво може да се очаква? Хоризонтът му на визия е 5-10 години, а ние сме тръгнали с етични и естетични категории да го оборваме.
Статията се родее с още една, в която се описваше пътят на лайното на един министър (В.Василев?), който си беше построил виличка на Харманите (Созопол). Та същият този министър, пиейки си сутрешното кафе на верандата, съзерцава прекрасния изгрев и въобще не подозира как неговото лайно, задно с лайната на още 30000 курортисти, придава странен червеникавокафяв отенък на Царския залив с пречупената светлина от доматените люспи на прочутата в цял свят "шопска салата"...Амин!
12 Юли 2007 14:40
Браво на автора. А ако искате да видите пример за корупция, и как се заличават зелени площи вижте тук
<http://www.sofiacouncil.bg/content/docs/ c_f7059.doc>


12 Юли 2007 15:42
chown мерси. ама явно си прав - пуснах Кара Дере в google и изкочиха толкова обяви за ниви по на 100000 евро че явно ще му видят сметката до 2-3 години.
12 Юли 2007 15:51
Приемам духа и темперамента на статията (абстрахирам се от езика), но неверните примери не допринасят за авторитета й.
Като архитект-автор на проекта "Св.Тома" на остров Хумата до Аркутино, правя следните уточнения:
- проектът включва сгради на 3 (три) етажа, с височина до 10 м; 6-7 етажа са явно преувеличение;
- сравнението с комплекса от панелни блокове "Меден рудник" е резултат от липса на информация за проекта "Свети Тома" - моля вижте сайт archidea.bg от 2007 г., раздел Туристически обекти, стр.6/8, проект С29 - награда на "Bramac" АД;
- нос Хумата от 1985 г. до започване на реализацията на проект "Свети Тома" е строително сметище за отпадъци от взривните работи на комплекса "Знаме на мира" - дебелина на пласта 3, 50 м - каква девствена природа, моля?!
А иначе:
Г-н Бориславов, продължавайте, темата е болезнена и актуална.
12 Юли 2007 16:02
чудесна статия, въпреки немалкото преувеличения.
12 Юли 2007 16:25
chown,
На снимката е плажът на Иракли!!!!
Непременно отидете - тава лято може да му е последното...

Статията е страхотна, вярна, и...дано стигне до хората, които могат все още нещо да променят, да спрат процеса на пълно съсипване...Няма нужда от коментар - ТОВА Е!
12 Юли 2007 17:06
Бравос, Маслинков! Фногу смело архитектурно решение! Ама как само "кореспондира с инвенциите на силуетите на стария Созопол"!
На прасетата у дворо на село кочината е по-убава, а на Гошо Тарабата мавзолейо беше като операта у Сидни... Одма тръгвам към морето, да ти се измочам и на комплексо.
12 Юли 2007 17:10
Ура за Ясен
Ето още един чудесен текст, съзвучен с написаното от него:
Натиснете тук

Пяната, позната от Созопол, вече залива и устието на Велека
Натиснете тук
При вълнение каналните води от хотелите правят дебела пелена от пяна. Едва ли ще излезе Афродита от нея


Нека всеки, който милее, да мисли какво може да (се) направи!
Натиснете тук
Натиснете тук
12 Юли 2007 17:30
Енцефал, много полезна информация, който иска да помогне, трябва да знае за този сайт! Дайте връзката пак, някой може да не я види. Писането по форумите няма много да помогне. Трябва да се действа! Браво на младежите, които затварят кръстовища!
(може да нямаме радиостанции като бакшишите, но си имаме Интернет, въпреки че ми се гади от всякакви призиви за протести - кой ли не ни използва през последните 17 години...Но този ми се струва безкористен...дано?)
12 Юли 2007 17:40
Като идея статията е добра, но ... къде в България не е същото? Примерно София - имаше някакви зелени площи - вече ги няма, имаше разни по-ниски сгради - вече ги няма, имаше що-годе нормално придвижване - вече го няма, ...
Та как при общата престъпна безотговорност в цялата ни държава, да опазим едно, две или три кътчета нормални? Е, няма как да тсане - така е при демокрацията и демократите.
12 Юли 2007 17:51
XYZ, "престъпна безотговорност" е твърде общо казано, не мислите ли? Няма ли да е престъпна безотговорност, че знаем за тези безобразия, а си мълчим? Трябва да направим всичко възможно да спасим поне това, което е останало несъсипано - вижте пак горната снимка... Имам стотици снимки от това място (Иракли), повярвайте, заслужава си да бъде спасено от мутрите и бетона...
12 Юли 2007 18:08
Абе, архитекто, я виж линка на Пеко със снимките на наградопечелившия 2-3 етажен комплекс "Свети Тома".
Май докато си спал, някой е подменил проекта ти с тия 5-6 етажни бетонни грозилища...
12 Юли 2007 18:10
Оп-п-п-пас, пак съм тук! Добра статия, но нека припомним и следното :
- морската баница е само за посветени. Я да ми каже някой лесно ли се влизаши във приватизационен фонд "Слънчев бряг" преди 12 години. Онази лудост никак не си беше лудост и резИлтъатът е видим;
- няма "неприближен" хотелиер (инвеститор) от "Дружба" до Аркутино. Справка - братя Диневи, братя Велчеви, червеното братство, синьото братство, ориенталско синьото братство и вся остальная сволоч;
- нагълците от т.нар. правителство трета година лющят Ганювата кожа с винетки, и накраденото влагат в ремонти на "инфраструктура" саде около морето. Защо не оправят пътищата във Врачанско или Пернишко, да речем?
- простотията и лакомията на крайморските селендури е бумеранг. Като си продадат земята на мутрагените, последните ще преперат нарко-прости-далаверо-мангизите и ще се пръкнат нови бетонови ужасии. Респ. ке фръкнат и цените, вкл. за същите тези селендуру;
- както вече е факт, има отлив от туристи. (Преди седмица севърнах от Св.Константин и видох що за мъртвило се е задало. И на юг щи е така. Но грозотиите от бетон нема да ти гътнем, щото сме прости и стиснати. А природата - кучета я яли.
А може ли някой да ми каже, защо пак в средата на сезона се правят ремонти по морсдкото направление? Тоя, министеро на РРБ-то (и на тоя на финансето Д - Е - М...) сега ли разбра че може да се асфалтира? И сняг нема тая зима, да ги таковам у чукундурите...
12 Юли 2007 18:14
Алоо, да си ги неаме такива ! Не пущайте снимки от българското черноморие, нито указвайте къде се намират, оти ония с булдозерите ке доат и ще стане "Кой ми акна в потурките". От Лонг бийч, Акапулко и севеврната граница на СССР - може!
12 Юли 2007 18:50
Вярно , че във форума има много професионални оплаквачки, които каквото и да стане реват на умряло, независимо от темата.

Обаче г-н Маслинков, не е хубаво да ни правите на глупаци.
Аз триетажни къщи не видях. Традицията да се скриват етажи под покривни козирки е спазена
А ако тези къщи са под 10 метра, значи са правени за лилипути.

И другото къде отиват отпадните води на скромните 261(цяло село) многофамилни къщи?
Май в прекрасния залив?

И последно: Дали това което се строи отговаря на идиличната картинка на проекта, описан за награда?
Я да видим вече актуални снимки. Статия от е-вестник по въпроса

Тука млъквам и оставям снимките да говорят....
12 Юли 2007 18:52
Росенф,

На Камчия си представям резервата да се възстанови (да спре отводняването и селскостопанската дейност - освен биволовъдството), да махнат комарите (както във Флорида) с природосъобразни методи, да има много ваканционни селища от вили и неголеми хотели от 5 до 3 звезди - за всички кесии - извън буферните зони, вписани в природата и свързани с плажа с електротранспорт или хибридни бусчета. Да има много екомаршрути през блатата, дюните и горите по издигнати дъсчени пътечки, като в Евърглейдс във Флорида, походи с каяци по Камчия нагоре чак до яз. Цонево, и няколко умни тематични парка в околностите - защо не Сикс Флагс Сафари по Шкорпиловска река, Юнивърсъл студиос и др. в Ново Оряхово - с местна тематика - екология, К-Т катастрофата и измирането на динозаврите, черноморския потоп. Може да има и плаващи хотели, дъсчени вело-алеи, разходки на коне по плажа и гората. Детски ботанически, орнитологически лагери, да правят къщички за птици.

За пейзажа на Златните пясъци - ако не си минавал, иди на сайта на Кемпински Варна, имат хубави фотоси - за даунлоуд за уеб и за принт. Има една панорамна снимка, на която се въжда, че застрояването е 25-30% и наоколо е гора, отзад е истинско горско море, падащо на дипли по терасите. Сечено е само за Акваполис. Това се вижда отлично и на Гугъл мапс, сателит, има голямо приближаване. Да се слагат в един кюп Златните и Слънчев бряг, както постоянно се прави, е несправедливо.

Редактирано от - Чичо Фичо на 12/7/2007 г/ 18:53:16

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД