Косово ще обяви едностранно независимост на 28 ноември, обяви премиерът Агим Чеку в петък. Досега косовски лидери неведнъж са изтъквали някакви срокове за независимост на провинцията. За пръв път обаче се заковава конкретна дата.
Агенция Ройтерс оцени изявлението на премиера като изненадващо. Досега Западът съветваше косовските лидери да се въздържат от прибързани или едностранни стъпки, за да не усложняват и без това сложните дипломатически усилия, свързани със съпротивата на Русия срещу независимостта на провинцията. Чеку направи изявлението в момент, когато решаването на косовския проблем удари на камък - безуспешно приключи цял преговорен цикъл, който предвиждаше планът Ахтисаари за независимост на провинцията да бъде одобрен от Съвета за сигурност на ООН. Това обаче не стана, след като Русия предупреди, че ще наложи вето върху плана. Когато големите си нанасят удари, малките гледат да стоят настрана. Косовският премиер направи изключение от това правило и в този смисъл ходът му е изненадващ.
В същото време той е и напълно закономерен, ако се отчете конкретната обстановка, в която бе предприет. Чеку обяви датата, на която стана ясно, че Русия ще наложи вето върху плана, което слага кръст на усилията за косовската независимост чрез ООН. В петък в Съвета за сигурност бе внесен променен план на финландския посредник Марти Ахтисаари, който дори според руски източници отчита до известната степен претенциите на Москва и Белград. Проектът предвижда преговорите за статута на Косово да продължат още 120 дни и временно управление на провинцията от ЕС непосредствено след този срок - с една дума, не се предвижда автоматично независимост на провинцията. Въпреки това Москва го отхвърли - по обясними причини за нея е неприемлива всякакво възможност за независимост на Косово. При това положение САЩ и европейските им съюзници решиха да предадат проблема на контактната група. В нея влизат САЩ, Франция, Германия, Великобритания, Италия и Русия. Нейните членове нямат право на вето, така Западът се надява да придвижи напред косовското решение, като заобиколи руското вето.
Очевидно косовските лидери са възприели като провал това развитие на събитията и са решили да "вземат нещата в свои ръце". "Провъзгласяваме едностранно независимост на 28 ноември, тъй като опитите на Запада да легитимира този жизнено важен за Косово проблем пред ООН се размиват и за нас няма никакви гаранции, че крайният резултат ще бъде този, който желаем. ООН не направи нищо", заяви Чеку. Явно косоварите се намесват в целия процес, за да предизвикат събития, които според логиката им ще доведат до по-бърза независимост на провинцията. В този смисъл изявлението на Чеку изобщо не е изненадващо.
Ходът му е логичен, ако отчетем и позицията на Запада. При балканската си обиколка миналия месец US президентът Джордж Буш наложи "ново темпо" за решаването на косовския проблем. Той се обяви срещу безкрайните преговори и предложи 6-месечна рамка, за да се стигне до решението за независимост. Освен това Чеку предприе хода с датата, след като преди това получи косвена подкрепа от ръководителите на американската дипломация. По един или друг начин Косово ще получи независимост, обяви Кондолиса Райс на 19 юли на среща в Лисабон на Близкоизточния квартет. "САЩ смятат, че пълната независимост е единствено възможното решение за областта без значение дали се харесва или не на Сърбия. Етническите албанци трябва да имат своя държава независимо от противоположното становище на Москва", заяви тя. Нейният заместник Никълъс Бърнс бе още по-остър: "Косово ще получи независимост до края на годината". Засегнатите страни оценяват позитивно прехвърлянето на горещия косовски картоф от ООН към контактната група. "Друг изход от ситуацията няма", коментира британският постоянен представител в ООН Емир Джонс Пери. Сходна оценка даде и френският му колега Жан-Марк Саблиер. На свой ред сръбският премиер Воислав Кощуница заяви, че "решението на Съвета за сигурност на ООН да върне досието за статута на Косово в контактната група е победа за Сърбия и Русия".
Впрочем преговорният цикъл с контактната група е донякъде излишно упражнение. Вярно, че първото й заседание може да бъде още вдругиден, но тя ще обсъжда последния проект на Ахтисаари, който вече Русия отхвърли. Позициите на засегнатите страни остават непримирими и не ясно как ще се стигне до съгласие следващите 4 месеца. При всички случаи статутът на Косово трябва да мине през Съвета за сигурност, а там ще се натъкне на руското вето. Ето защо Западът явно ще заложи на политиката на свършените факти. Контактната група едва ли ще изработи приемливо решение. САЩ и ЕС ще подкрепят едностранно обявената независимост на Косово. Провинцията ще започна да функционира като държава. Едновременно с това ще започне продължителен пазарлък с други страни да признаят независимата държава. Докато накрая ООН обяви Косово за 193-та държава - макар и след години. Разбира се, може да има и друг сценарий, но нещата вървят към независимост на провинцията, и то наистина до края на годината. "Независимостта на Косово е предрешена. Не са решени още формите, в които ще стане всичко това. Ние можем само да забавим този процес", призна директорът на Института за политически изследвания Сергей Марков.
"Победа за Сърбия и Русия" е безсмислено изречение. Победа за Русия ще е да не се кара с ЕС, да не се мъчи да го унижава. Русия няма никакъв реален интерес да се смразява с ЕС заради Сърбия.
А за Сърбия не победа, но началото на изцелението и пътя към нормализацията ще е да признае неизбежността на независимостта на Косово под европейски диктат и да заработи здраво за влизане в НАТО и ЕС.