:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,078
Активни 485
Страници 4,643
За един ден 1,302,066
Анализ

Косово обяви независимост в аванс

Премиерът Чеку и Западът залагат на политиката на свършените факти
Графика: РИА "Новости"
Статутът на Косово
Косово ще обяви едностранно независимост на 28 ноември, обяви премиерът Агим Чеку в петък. Досега косовски лидери неведнъж са изтъквали някакви срокове за независимост на провинцията. За пръв път обаче се заковава конкретна дата.

Агенция Ройтерс оцени изявлението на премиера като изненадващо. Досега Западът съветваше косовските лидери да се въздържат от прибързани или едностранни стъпки, за да не усложняват и без това сложните дипломатически усилия, свързани със съпротивата на Русия срещу независимостта на провинцията. Чеку направи изявлението в момент, когато решаването на косовския проблем удари на камък - безуспешно приключи цял преговорен цикъл, който предвиждаше планът Ахтисаари за независимост на провинцията да бъде одобрен от Съвета за сигурност на ООН. Това обаче не стана, след като Русия предупреди, че ще наложи вето върху плана. Когато големите си нанасят удари, малките гледат да стоят настрана. Косовският премиер направи изключение от това правило и в този смисъл ходът му е изненадващ.

В същото време той е и напълно закономерен, ако се отчете конкретната обстановка, в която бе предприет. Чеку обяви датата, на която стана ясно, че Русия ще наложи вето върху плана, което слага кръст на усилията за косовската независимост чрез ООН. В петък в Съвета за сигурност бе внесен променен план на финландския посредник Марти Ахтисаари, който дори според руски източници отчита до известната степен претенциите на Москва и Белград. Проектът предвижда преговорите за статута на Косово да продължат още 120 дни и временно управление на провинцията от ЕС непосредствено след този срок - с една дума, не се предвижда автоматично независимост на провинцията. Въпреки това Москва го отхвърли - по обясними причини за нея е неприемлива всякакво възможност за независимост на Косово. При това положение САЩ и европейските им съюзници решиха да предадат проблема на контактната група. В нея влизат САЩ, Франция, Германия, Великобритания, Италия и Русия. Нейните членове нямат право на вето, така Западът се надява да придвижи напред косовското решение, като заобиколи руското вето.

Очевидно косовските лидери са възприели като провал това развитие на събитията и са решили да "вземат нещата в свои ръце". "Провъзгласяваме едностранно независимост на 28 ноември, тъй като опитите на Запада да легитимира този жизнено важен за Косово проблем пред ООН се размиват и за нас няма никакви гаранции, че крайният резултат ще бъде този, който желаем. ООН не направи нищо", заяви Чеку. Явно косоварите се намесват в целия процес, за да предизвикат събития, които според логиката им ще доведат до по-бърза независимост на провинцията. В този смисъл изявлението на Чеку изобщо не е изненадващо.

Ходът му е логичен, ако отчетем и позицията на Запада. При балканската си обиколка миналия месец US президентът Джордж Буш наложи "ново темпо" за решаването на косовския проблем. Той се обяви срещу безкрайните преговори и предложи 6-месечна рамка, за да се стигне до решението за независимост. Освен това Чеку предприе хода с датата, след като преди това получи косвена подкрепа от ръководителите на американската дипломация. По един или друг начин Косово ще получи независимост, обяви Кондолиса Райс на 19 юли на среща в Лисабон на Близкоизточния квартет. "САЩ смятат, че пълната независимост е единствено възможното решение за областта без значение дали се харесва или не на Сърбия. Етническите албанци трябва да имат своя държава независимо от противоположното становище на Москва", заяви тя. Нейният заместник Никълъс Бърнс бе още по-остър: "Косово ще получи независимост до края на годината". Засегнатите страни оценяват позитивно прехвърлянето на горещия косовски картоф от ООН към контактната група. "Друг изход от ситуацията няма", коментира британският постоянен представител в ООН Емир Джонс Пери. Сходна оценка даде и френският му колега Жан-Марк Саблиер. На свой ред сръбският премиер Воислав Кощуница заяви, че "решението на Съвета за сигурност на ООН да върне досието за статута на Косово в контактната група е победа за Сърбия и Русия".

Впрочем преговорният цикъл с контактната група е донякъде излишно упражнение. Вярно, че първото й заседание може да бъде още вдругиден, но тя ще обсъжда последния проект на Ахтисаари, който вече Русия отхвърли. Позициите на засегнатите страни остават непримирими и не ясно как ще се стигне до съгласие следващите 4 месеца. При всички случаи статутът на Косово трябва да мине през Съвета за сигурност, а там ще се натъкне на руското вето. Ето защо Западът явно ще заложи на политиката на свършените факти. Контактната група едва ли ще изработи приемливо решение. САЩ и ЕС ще подкрепят едностранно обявената независимост на Косово. Провинцията ще започна да функционира като държава. Едновременно с това ще започне продължителен пазарлък с други страни да признаят независимата държава. Докато накрая ООН обяви Косово за 193-та държава - макар и след години. Разбира се, може да има и друг сценарий, но нещата вървят към независимост на провинцията, и то наистина до края на годината. "Независимостта на Косово е предрешена. Не са решени още формите, в които ще стане всичко това. Ние можем само да забавим този процес", призна директорът на Института за политически изследвания Сергей Марков.
23
2809
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
23 Юли 2007 02:29
"Победа за Сърбия и Русия" е безсмислено изречение. Победа за Русия ще е да не се кара с ЕС, да не се мъчи да го унижава. Русия няма никакъв реален интерес да се смразява с ЕС заради Сърбия.
А за Сърбия не победа, но началото на изцелението и пътя към нормализацията ще е да признае неизбежността на независимостта на Косово под европейски диктат и да заработи здраво за влизане в НАТО и ЕС.
23 Юли 2007 07:09
Мдаа, Чичката изказал пак последната версия Хамериканска политика за Косово. Искат янките да скарат Русия и Европа и да създадат подводни камъни в нея с разместване на вътрешните й границите. Ето на, пример е Косово! Бързат янките докато няма все още в ЕС обединена външна политика. Да , ама не! Германците , които са водачи сега на хорото ЕС, се усетиха и показаха среден пръст на “случая Косово” и чичо Сам, т.е подкрепиха Русия- искат нови преговори с участието на Русия.
ЕС и Европа отдавна е разбрала, че с Русия са еднакво и балансирано зависими един от друг и не могат да съществуват разделено и противопоставящо. Русия има нужда от високия политически и демократичен управленчески модел на Европа, както и от нейните високи технологии и силни икономики; ЕС има нужда от природните богатства на Русия и високият духовен потенциал на нацията й, който е част от културата на Европа.
Очаква се предстоящите президенски избори в Русия да се проведат под влиянието на Европа и новият руски президент да бъде проевропейски насочен.
А Сербия ще влезе в ЕС, ама не и в НАТО, защото докато дойде това време НАТО няма да съществува дори и на книга. Сега 2007 то съществува само на книга, американците в него са блокирани напълно от европейските държави във вземане на решения и водене на парада. Не струват и пет пара, свирят последна цигулка. На военния парад в Париж НАТО не бе поканено, а генерала янки Джоунс не можа да си облече парадната униформа! Ха ха ха


23 Юли 2007 09:04
Косово обявява независимост. Сърбия не може да го нападне. Руското вето става излишно. При гарантирана сигурност Косово може да си кара и сто години непризнато от Русия.
Кое не е изгодно за Русия? Косово създава прецедент, а в бъдеще от Русия има да се отделят доста области и то важни от гледна точка на енергийните ресурси. Чеченските сепаратисти имаха малшанса да потърсят обединение и да се разграничат от Русия на базата на исляма, та дадоха възможност на Путин да ги мачка като ислямски терористи. Бъдещите сепаратисти ще избягнат тази грешка.
23 Юли 2007 09:23
За какво им е на Сърбия Косово?Никога няма да имат контрол там - само проблеми.На сърбите интереса им е в ЕС.Руснаците са се заяли само от любов към спорта.И за тях е по изгодно независимо Косово ама го карат на принципа - да се запиняме само и само на врага да му е терсене .
23 Юли 2007 09:49
'начи, мое да има република српска у босна, а косово не мое
23 Юли 2007 09:56
Lowec Има сръбска република в Босна, защото преди нея се самообявиха републиките на хърватите и мюсюлманите в Босна. С какво сърбите са по-долни от тях?

23 Юли 2007 10:38
Ако Сърбия държеше толкова на Косово, можеше да убеди поне 1 милион от"патриотите" си да се изселят там и да станат мнозинство.Впрочем, същото заплашва София-Да се източи от нея за Родопите и Делиормана...Аман от висок патриотизъм и мерак за жълти плочки....Ами да се премести промишлеността в тези райони....
23 Юли 2007 10:44
Хининсръбското население зе изнася от Косово, защото е подложено на постоянен терор, етническо прочистване и буквално избиване! Ти с албанци шиптъри имал ли си работа?

23 Юли 2007 10:50
Образец за историята: Някакви Велики сили слагат Сърбия на масата и казват- "Вземаме ви 15% от територията". Сърбите отказват. Почват да се пазарят. Сърбите питат - "Ако вземете Косово какво ще ни дадете в замяна?" Отговарят им - нищо, обаче ще членувате в ЕС. За реноме и престиж. Кажете ми кой друг държавен елит, освен българския естествено, би се съгласил на такава позорна сделка?
23 Юли 2007 10:50
Пита се каква е позицията на България. Ако през ноември Косово обяви независимост, България ще признае ли тази независимост без санкцията на ООН?
23 Юли 2007 10:57
milligan, Verdy
23 Юли 2007 12:06
руританец
България ще признае ли тази независимост без санкцията на ООН?

руританец, много си прав! Резолюцията на ЕП по въпроса е чиста формалност и няма никакво приложение, защото ЕС все още не е политически съюз и няма обща външна политика- всяка страна сама си гради външната политика. За това и доста европейски страни след гласуването се осъзнаха и приеха своя позиция по въпроса, която се различава коренно от приетата резолюция- последна го направи Италия и...Независимостта на Косово зависи единствено от резолюцията на ООН!
Въпросът ти е много прав- къде е българската позиция? Нямаме такава, защото България няма самостоятелно външна политика, нейната такава се диктува и гради от посолството в Южния прак на София!


Редактирано от - milligan на 23/7/2007 г/ 12:08:44

23 Юли 2007 14:48
Gozambo
...
Кое не е изгодно за Русия? Косово създава прецедент, а в бъдеще от Русия има да се отделят доста области и то важни от гледна точка на енергийните ресурси. Чеченските сепаратисти имаха малшанса да потърсят обединение и да се разграничат от Русия на базата на исляма, та дадоха възможност на Путин да ги мачка като ислямски терористи. Бъдещите сепаратисти ще избягнат тази грешка....

Би ли посочил кои автономии, губернии, области и т.н. искат отделяне от Русия. Чечения я остави. Там нещата свършиха. Младият Кадиров е непоклатим.
А сега другият въпрос: Какво става с Южна Осетия, Абхазия, Приднестровието и даже Източна Украйна?
23 Юли 2007 15:52
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 23/7/2007 г/ 16:09:48

23 Юли 2007 16:08
те ме и мене да се изкажем

Федаин
За какво им е на Сърбия Косово?
ми как защо - имат си исторически претенции (?) + едно хубаво количество въглища... а и мини...

milligan, Verdy, coffee
23 Юли 2007 16:20
България е лоялен член на ЕС. Ако се обяви независимост без ООН, то ще се направи от ЕС.
23 Юли 2007 16:29
Фичо, ти в кой щат на Америка живееше, че не запомних добре...Май беше Ню Мексико, нали? Тъй като си принципен защитник на свободите и новия ред, пожелавам ти следната ситуация: народът на Ню Мексико, нюмексиканците, да поискат независимост от САЩ, ЕС веднага и категорично да ги подкрепи, ООН и Китай да изпратят Ахтисаари на място за споразумение между федералното правителство и народа на щата, а Русия да предупреди Вашингтон, че ако до три месеца този измъчен щат е получи независимост, нюмексиканците ще си я обявят сами. И естествено, съседното Мексико, където живеят мексиканци, които нямат нищо общо с нюмексиканците, първо ще признае новата и напълно независима от мексиканското правителство държава. А ако американския президент откаже да даде независимост на този щат, ти, Фичо, да го заклеймиш като диктатор, престъпник и човек, непризнаващ основните права на нюмексиканците...
23 Юли 2007 17:31
Кои области предстои да се отделят от Русия?
Нека това бъде изненада.
23 Юли 2007 18:51
Абе браточки, то и БГ трябва да е против. Ами ако утре Оби Уан Доган реши да отцепи Кърджалийско кво праим?
23 Юли 2007 20:08
BG е в ЕС. Това е гаранцията.
23 Юли 2007 20:50
Ми Ступидо, и ние си имаме претенций за Западните покрайнини , от Нишко, до Сурдулишко, Враня, Царибродско, ма на тебе и други сръбскари, май не ви пука

23 Юли 2007 20:55
Доматен, гълтахме ви вонята през 86 и др. години, отцепвахте Кърджалийско, Лудогорско и кво ли не
23 Юли 2007 23:02
Проблемът не е Косово
Проблемът е, че т.н. ислямски радикализъм спечели
Ама Турция!
Ста дума за палестинизация на Балканите
И барута е сух и фитила е запален
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД