:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,727
Активни 440
Страници 4,292
За един ден 1,302,066
Консулт

Работници на лизинг

Временното наемане на персонал е много разпространено в чужбина, подходящо е за млади хора, които търсят професионална ориентация
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Лизингът на персонал е удобство за големите производства и по-евтин вариант за малките фирми, смята Дафина Дамянова от "Корект-консулт".
Да купуваш кола на лизинг или пък пералня вече не е нито модно, нито странно. Но лизинг на персонал - звучи различно, а за най-консервативните дори недопустимо. Даването на работници под наем обаче е съвсем обичайна практика в повечето страни от ЕС. Засега у нас този тип наемане не е развито. Причината е, че законодателството не дава подобна възможност и т.нар. "временен труд чрез агенции" все още правно не е уреден. Не е регламентиран нито статутът на наетите, нито видът договори между трите страни. Затова наскоро социалното министерство се захвана да подготвя промени в тази насока, за да могат агенциите законно да наемат работници, а след това да ги предоставят за определено време на различни компании.

При лизинг на служители агенцията за подбор на персонала сключва два договора - един с работника и друг с фирмата. Договорът между наетите и агенцията е трудов. Работниците имат право на годишен платен отпуск, болничен и пълен пакет с придобивки. В замяна на това служителят е на разположение, а агенцията го изпраща на различни места според заявките на предприятията. "За този тип наемане и правното му уреждане у нас се говори и работи от 2 г. Навсякъде в Европа лизингът на работници се предоставя като услуга и това безкрайно улеснява работодателите. Има хора, които работят на такива договори по 20 г.", обясни Дафина Дамянова, управител на компанията за човешки ресурси "Корект-Консулт България". Наскоро австрийската група Trenkwalder придоби 80% от агенцията, като занапред тя ще предлага услугите за временна заетост и у нас. Най-често тези услуги ползват предприятия, които не разполагат с много служители и така си набавят персонал. Лизингът е удобен и за големите производства. "Заради липсата на кадри у нас предприятията не смогват да изпълнят договорите си в срок. Така фирмата е принудена да плаща неустойки, а ако има възможност да си набави временно персонал, ще си спести доста средства", добави Дамянова. Тя призна, че доста чужди компании у нас вече са търсили услугата. Но тъй като законът още не позволява легалното й ползване, много агенции за подбор на персонала са намерили изход и засега ползват други вратички. Една от тях е негласното сключване на временни договори. Работникът започва работа с 6-месечен договор на изпитателен срок, а след това не му го подновяват. Така на практика агенциите хем не нарушават закона, хем отговарят на търсенето на пазара към услугата, която все още е нова за българските реалности. Оказва се, че лизинг на работници може да се ползва при почти всеки тип професия. "Лизингът е подходящ за нискоквалифициран труд, както и за наемане на служители в началото на кариерата им или пък за хора, които желаят да променят професията си", категорична е Дамянова.



За студентите този тип заетост е много удобна,



защото сключват договор само през лятната ваканция. Кариерно неориентираните също могат свободно и без риск да натрупат опит и квалификация в различни сфери, докато си изяснят с какво точно искат да се занимават. "Младите хора, които са в началото на професионалния си път, още не са намерили себе си, не знаят какво искат да правят и какви умения имат. Така могат да опитват разнообразни дейности, без да се чувстват измамени в избора си", смята Дамянова. Наскоро проучване на "Алфа рисърч" също потвърди свободолюбивостта сред младежите. Според данните младите масово възприемат договора като ограничаващ, защото не им позволява да напуснат, когато си решат. Освен това най-често търсят временна заетост. Според данните 54.2% от младите с трудов стаж са работили без договор. Наблюденията на експертите по човешки ресурси показват, че младите често не са доволни от работното си място, не им е интересно и сменят фирмата през 3 месеца. "Но като им се случи няколко пъти, после никой не иска да ги наеме. Чрез временната заетост обаче ще се чувстват много по-свободни в действията си, а и това няма да е лошо петно в автобиографията им, защото те имат договор с агенцията", добави Дамянова. Фирмата също няма да се чувства излъгана, защото предварително знае, че наема работник за кратко, и не се налага да прави дългосрочни инвестиции в него.

Този тип заетост е доста удобен



и за хора, чиято професия зависи от сезона



Например ски учителите са заети цяла зима, но през останалото време също искат да работят. С договор за лизинговане ще могат да си осигурят работа и през останалите сезони на годината. Временно могат да се наемат и административни кадри. "Лизингът е подходящ за наемане на офис организатори, технически сътрудници, маркетинг специалисти, експерти по човешки ресурси. Това е удобен начин и наемане на служители в логистичните дейности, както и складови работници", обясни Дамянова. Единствените, които не могат да се лизинговат, са хората от топмениджмънта в ключовите отдели - финанси, маркетинг, продукция, бизнес развитие и човешки ресурси. Този тип наемане може да се ползва в различни ситуации. При въвеждането на нов продукт, вместо да се плаща скъпо и прескъпо на маркетингова агенция, която да разработи цялостна стратегия, компанията може да "наеме" за няколко месеца маркетинг директор. Този вариант ще излезе на предприятието много по-евтино и особено подходящ за малка фирма, която не може да си позволи този разход.

За да няма злоупотреби и риск, временното наемане да измести постоянния персонал,



държавите въвеждат различни регулации



Част от тях определят отраслите, в които може да се въведе временната заетост. Други страни въвеждат лимит за броя на работниците, които могат да се трудят така. Самите фирми пък спазват съотношението на един постоянно зает да се падат максимум по 20 души на лизинг. В ЕС лизинговането набира популярност от 90-те години. Наемането на временен персонал бързо се разпространи и в новите членки на ЕС. Лизингът на работници се прави в Чехия, Румъния, Словения, Словакия... Към края на м.г. в Чехия договори за временна заетост имат 2831 души. Засега само в България услугата не е развита. Освен закон липсва ни и култура.

"Проблемът е, че българинът още не е достатъчно мобилен и иска работното му място, ако може, да е в съседната къща", коментира Дафина Дамянова. Наблюденията й показват, че голям процент от кандидатите отказват работа, защото офисът им се струва далече от дома. "Случвало ми се е хора, които живеят в "Младост", да откажат работа веднага след като разберат, че офисът е в "Люлин". Другата пречка е, че българите все още търсят сигурност и психически не са готови на чести промени. Затова и трудно ще свикнат през няколко месеца да работят на нови места. При временната заетост обаче това се случва на всеки 2-3 месеца. За да се въведе лизинг на персонал, първо трябва да се направи много добро бизнес планиране. Разбира се, трябва да има и достатъчно компании, които да търсят този тип наемане. "Първоначално в 90% от случаите услугите ще се търсят от международните фирми. Те знаят какво точно означава персонал на лизинг, знаят и удобствата на услугата", предвижда експертката. Агенцията й вече е получила няколко запитвания по въпроса, а първото от тях е от белгийска логистична фирма.



След като има интерес, явно всички страни имат изгода



Агенцията, която предлага услугата, печели различно. Най-често тя си начислява 15% печалба от стойността на услугата, но на места може да стигне и до 50% печалба. Компанията, която наема работника, също е пресметнала, че ще й излезе по-евтино. "Фирмата пести от това, че не поддържа информация, база данни и не се грижи за договорите с работниците. Ползва по-голяма гъвкавост на труда и наема служители само при нужда", обясни Дамянова. Другото предимство е, че ако един работник не се справя добре с поставените задачи, той винаги може да бъде сменен с друг. Работодателят няма нужда да пуска предизвестие или да търси причини как да се освободи от мързеливеца. Честа практика е временните назначения да прерастват в постоянен трудов договор. Разбира се, стигне ли се дотам - фирмата е длъжна да плати допълнително на агенцията. В края на краищата от успешната "продажба" на качествения работник печелят и трите страни.
снимка : Тодор Атанасов
Временната заетост е подходяща за изпълнението на спешните ремонти в срок.
13
8663
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
23 Юли 2007 01:32
Мерси много!
Вече имах възможността да работя по този начин за един руски мафиот в САЩ, преди години. За работодателя е супер, но работника е пре...н отвсякъде.
Най-гадно нещо е, че т.н ти работодател може да се освободи от тебе когато си поиска без да ти дава обяснения.
Какво означава това: Работиш си на дадено място, вършиш си добре работата, разбираш се с колегите и изведнъж си аут. И защо? Защото "работодателят" ти (този на, който си даден "под наем" ) няма никакви ангажименти към теб, нито договор, нито осигуровки, нищо. Ти си просто една вещ. Днес си тук утре си на друго място.
Тук идва и другия момент. Днес си на работа да речем в Люлин и продаваш дрехи. Обажда ти се този, при който си официално нает и ти казва "Моето момче от утре почваш да продаваш банички на пазара в Младост" В други ден ще метеш подлезите в Надежда. И няма искам - не искам, приел си, че те дават под наем и това е. Ставаш като вещ.
Ето и третия момент. "Наема" ти на различните места може да е различен, т.е за дрехите да плащат на "наемодателя" ти 10 на час, а за баничките 6, за подлезите 5, 50, но ти получаваш толкова, колкото си се разбрал в началото, което обикновено е 5 или дори по малко. Разликата отива директно в джоба на "наемодателя".
И т.н.и т.н.
Дано не ви се налага да изпитвате същото, но аз бързичко разбрах как са се чувствали робите на времето.
Който каквото да ми разправя, но това с даването под наем на работници (разбирай ХОРА) си е чисто и просто някаква нова форма на робство!

Редактирано от - air_patrol на 23/7/2007 г/ 01:41:23

23 Юли 2007 02:24
Докато четях сие писание, в увреденото ми уманитарно съзнание изплува класическата фраза:
"На маймуни ни обърнахте, да ви вземе дявола с маскари..."
23 Юли 2007 03:14
ебем ти и великата компания... с оборот педесе иляди евро за лани. и таа че ме дава на лизинг...
23 Юли 2007 06:42
Е това е върха на капитализма!!!
Мерсим!!
Това е за циганори, алкохолици и наркомани в абстиненция!!!
Нормален човек бяга като от огън, като дявол от тамян -бяга!!
23 Юли 2007 07:46
Временната заетост е подходяща за изпълнението на спешните ремонти в срок.

23 Юли 2007 09:36
Някакси логично звучи да не искаш да ходиш от "Младост" до "Люлин", като това ти преставлява около 10-15% от работното време (удължаване) и около 10-15% от заплатата (намаляване). Сумарния ефект е около 20-25% по-ниско средно заплащане.
Също така няма нищо лошо да се търси сигурност, защото българина масово няма чак такива финансови резерви, за да е сигурен че може да изкара без работа около 6-8 месеца например, без да снижава качеството си на живот.
23 Юли 2007 09:38
Освен закон липсва ни и култура


Тва не разбрах мненинето на бизнес начинателката ли е и ли впечетление на журналистката... И особени претенциии при положение че щели да работят с предимно никсоквалифицирана работна ръка.

Не искам да си ги мерим по информираност с някои, обаче това ми е погледа върху въпросния начин за наемане. Клиенти на тези услуги са фирми с особено положение, достатъчно големи, че да има опасност от безконтролно наемане на съмнително компетентни типове (познатата по наши земи шуробаджанащина). Причината е проста, в големите компании търтеите си кютат доста по лесно и незебележимо, колектива ги покрива, закона ги пази от уволнение (е, не и практиката в бг естествено). Може и да е изненада за някои, обаче думата "щатна бройка" е твърдо залегнала в големите западни компании, и назначението в някои отдели е само при пенсия или смъртен случей. От страна на работника в този конкретен случай - има хора, готови да се откажат от трудови привилегии за такъв тип наемане - пак по разбираеми причини, именита компания, звездичка в CV-то, пък и добро заплащане.

Иначе air_patrol много добре е описал мотивацията на работещ под наем в общия случай. Дори да си работодател с добри намерения (тип бг оксиморон), ще се откажеш от въпросната услуга след първия чукундур който ти пратят.

23 Юли 2007 10:56
Как ведро само девоиката ни приканва да подпишем договора за заробване! И как няма да и е радостно, като фирмата и ще прилапва до 50% от заработката срещу нищо.
23 Юли 2007 11:58
"Случвало ми се е хора, които живеят в "Младост", да откажат работа веднага след като разберат, че офисът е в "Люлин"

Това е нормална реакция, и не става въпрос за желание да се работи в съседната къща, а за намиране на смисъл в приемане на подобно предложение - просто у нас много работодатели избират по-евтини офиси в края на града, но не желаят при това да компенсират работниците за допълнителното време и транспортни разходи. Познавам хора, които пътуват поне толкова, но не се очаква от 600 лева заплата да отделят поне 100 за превоз и то при по 8 + поне 2 часа ангажимент...
23 Юли 2007 12:36
на маймуни искат да ни направят. после се чудят защо има тероризъм
23 Юли 2007 14:13
Това е толкова логично и едновременно толкова тъпо, колкото може да бъде само нещо, написано в поръчкова статия. При това в рубриката "Наблюдател"!
23 Юли 2007 16:58
Лизингът е точно определение за онова което лижат във Великобритания, например нашите бачкатори и шерпи, а то положително не е пчелен мед.
Много актуално е да си нощен бачкатор в метрото, под земята, и да чистиш тунелите за 5:50 паунда на час, които са обложени с 30% такси и задължителните £ 20 ежеседмично за агенцията назначила ви на тази работа.
Работи се по 5-6 часа през нощта. За мераклиите - напред!
23 Юли 2007 22:55
Супер идея, аз предлагам да направиме още една крачка, работодатели на лизинг аз живея в Люлин примерно, а работодателят ми от Бургас идва при мене да му свърша работата
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД