:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,024
Активни 479
Страници 4,589
За един ден 1,302,066
Интервю

Изселници и гурбетчии ще могат да гласуват наесен

Промените в закона за местните избори не спират дирижираното пререгистриране на избиратели, казва депутатът от БСП Мая Манолова
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Мая Манолова
Мая Манолова е родена на 4 май 1965 г. в Кюстендил. Завършила е право, икономика и история. Депутат от "Коалиция за България", секретар на лявата парламентарната група. Член е на парламентарната комисия по правни въпроси. На последния конгрес на БСП бе преизбрана в Изпълнителното бюро на партията.

----------------

- Г-жо Манолова, според последната версия на промените в закона за местните избори българските изселници в Турция ще имат ли право да гласуват?

- Последната редакция на закона няма да ограничи българските изселници в Турция. Тя предвижда възможността, ако настоящият адрес е регистриран в срок, по-малък от 6 месеца преди вота, лицето да гласува по постоянния си адрес. Прекалено е това втренчване в българите от турски произход и ограничаването на техния вот.

- Значи те ще могат да се регистрират по настоящия адрес и в следващите няколко месеца, а пък ако нямат 6 месеца уседналост, в крайна сметка ще си гласуват по постоянния?

- Теоретично това е възможно. Освен това не е сигурно, че текстът, който предложиха Анелия Мингова и Янаки Стоилов, няма да бъде променен в зала, защото той е в противоречие с тектовете, които уреждат съставянето на избирателните списъци.

- А защо срокът за уседналост бе намален от 10 на 6 месеца?

- Целта е една: да се ограничи злоупотребата с вътрешен "внос" на избиратели от една община в друга. Продължавам да смятам, че 10 месеца е по-точният срок, защото статистическите данни показват, че процеси на вътрешна миграция, свързана с изборите, са започнали в началото на тази година. Който и да стои зад този вътрешен изборен туризъм, целта е да си осигури една предварителна служебна победа в надпреварата наесен. Защото за една малка община това е равносилно на пълна подмяна на вота, а не просто на неговото изкривяване. На места 500, даже 200 гласа са решаващи. И независимо от това кой стои зад тези процеси, ние като законодатели би следвало да ги ограничим.

Целта на принципа на уседналост за местния вот е да се въведат критерии, които да доказват връзката на избирателя с конкретната общност - община или кметство, където той ще гласува. Ние го формулирахме така: всеки да гласува там, където живее, работи, плаща данъци, където е центърът на неговите жизнени интереси. Но това е достатъчно сложно в свят, в който човек живее на едно място, работи на друго, семейството му е на трето. Какъвто и критерий да търсим обаче,той трябва да е еднакъв за всички български гражданин. Ако на евровота България представляваше един избирателен район и преценката за включване на един български гражданин в списъците се правеше в зависимост от това дали постоянният и настоящият адрес са на територията на страната, то на местните избори избирателен район е всяка община или кметство и преценката за свързаност трябва да се прави по отношение на конкретното населено място. Затова аз съм против изваждането от списъците на българските граждани, които имат настоящ адрес извън територията на страната. За мен е еднакво некоректно допускането до гласуване на един избирател от Плевен, Букурещ или Бурса във Варна. Преградите трябва да са на общинско, а не на национално ниво.

- Как се стигна до намаляването на срока за уседналост?

- Имаше три предложения: за 12 месеца на СДС, за 10 - на Коалиция за България и за 6 -на НДСВ.

- Не е ли странно, че тъкмо НДСВ, които въведоха принципа на уседналост в законодателството, снижиха бариерата?

- Не мога да коментирам. Не се наемам да коментирам и кой точно стои зад вътрешния изборен туризъм. Аргументът на депутатите, които подкрепиха последния вариант, са, че това е по-скоро едно решение, което може да бъде използвано и на следващи избори и се доближава до европейската практика.

Истината е, че в страните, в които съществува изискване за уседналост, съществува и съвсем различна от българската практика за поддържане и актуализация на изборните списъци. Проблемът при нас е, че тези списъци не отразяват реалното пребиваване на един човек на определен адрес или населено място. Още нещо, живеем в 21 век, мобилността е основна характеристика на съвременния човек. И задължителното гласуване, и образователният ценз са спомен от миналото. С цензовете ще елиминираме половината избиратели, със задължителното гласуване ще упражним принуда върху останалата половина. Остава да направим списъци кои точно могат и са длъжни да гласуват и за кого.

- За да не се фиксираме изцяло върху изселниците, гурбетчиите например ще могат ли да гласуват на местните избори?

- Българите, които работят в чужбина, ще могат да гласуват, ако имат настоящ адрес в България. Вижте, основният проблем е в несъвършената система на гражданска регистрация. Защото и това, че имаш настоящ адрес в едно населено място, изобщо не означава, че ти живееш в него и си свързан с него. На практика с този изборен закон не можем да компенсираме подобни несъвършенства.

- След като хората с настоящ адрес в чужбина няма да бъдат вадени от избирателните списъци, по какъв начин ще може да се установи, че не отговарят на условията?

- Като същите критерии се въведат за конкретната община. Всъщност адресите - и постоянен, и настоящ, са конкретни не по принцип в България или извън нея, а в конкретно населено място, на конкретна улица и адрес.

- Да речем, че Гюлфие Исмаилова има постоянен адрес в Разград, но живее в Турция. И решава да гласува на местните избори с българската си лична карта, която удостоверява постоянния адрес.

- Същият въпрос трябва да се зададе и за български гражданин, който има постоянен адрес в Разград, но живее в София например. Окончателният вариант на закона не е ясен и затова не мога да отговоря точно дали ще гласува или не. Във всички случаи е важен и настоящият й адрес.

- Ама нали решихте да не вадите хората с настоящ адрес в чужбина от списъците!

- Ето, виждате ли, принципът е порочен. Ако има ограничения, те трябва да са приложени на ниво конкретна община, а не ниво страната. Другото е дискриминация.

- Добре де, как ще се доказва наличието на настоящ адрес в деня на изборите?

- Да, проблем е, защото в личната карта е отбелязан само постоянен адрес.

- Какво точно приехте в правната комисия? Ще спрете ли с този текст гласуването на сезонните работници по морето например?

- Не.

- Защо не?

- Защото тези 6 месеца уседналост не са достатъчна преграда. Те дават възможност на тези, които имат настоящ адрес към края на април, да гласуват. А някои мигрираха още в началото на годината. Така всички, които са се регистрирали от 1 януари до 1 май, ще фигурират в списъците.

- БСП ще подкрепи ли текста, който бе приет на второ четене в правната комисия?

- Няма обсъдена позиция на парламентарната група. Такава позиция ще имаме във вторник. Ако редакцията остане същата, ще има разминаване между текстовете, които уреждат правото на гражданите да гласуват, и текстовете, които регламентират съставянето на избирателните списъци. Такова разминаване ще породи проблеми при изпълнението на закона.

- Действително ли няма възможност да се гласува с интегрална бюлетина, та отпадна и тази идея?

- Законопроектът, който предвижда едновременно интегрална бюлетина и преференциално гласуване, предлага имената на кандидатите да не се вписват в бюлетината, а да бъдат изложени в тъмната стая. На практика това означаваше,че всеки, гласувайки за избраната партийна листа, да напише в нея номера на предпочетения кандидат. Това е достатъчно сложно.

- Ще проработи ли най-сетне преференцията на тези избори?

- Убедена съм. Колкото по-голяма е една партия, толкова по-категорично избирателите й ще могат да влияят върху избора на съветници. Предлагаме един достатъчно обективен критерий за изчисляване - общинската избирателна квота. Това означава, че гласовете, необходими за вкарване на един общински съветник, ще стигат и за разместване на листата. За Кюстендил например гласовете за един съветник на последните избори бяха около 700, а съветническата листа на БСП получи около 10 000 гласа. Което означава около 7% праг за кандидатите от листата на БСП. Значи 7% процента ще са достатъчни, за да заработи преференцията. За малките партии този процент ще е около 20 - 30. Ако една малка партия вкара двама общински съветници, значи 50% от гласовете за нея ще са необходими, за да има разместване в листата. Въвеждаме и праг за влизане в общинския съвет, за да не се раздробяват прекалено местните парламенти.

- Защо отпадна изискването на местния вот да участват само партии, които вече са се явявали на национални избори?

- Ние от Коалиция за България сме против това ограничение. Скритият мотив на това предложение беше да изолира бизнесформациите. След като бизнесът е решил да участва със свои кандидати, ние сме за това да му се даде възможност. Но при равни правила, а не чрез внос на избиратели. Само да не стане като на предишните избори - на доста места бизнесът избра свои представители, след което дейността на сдруженията секна. Хората чакат решение на проблемите си и в периода между изборите. Ако бизнесът смята, че е достатъчно да участва в кампанията преди изборите и след това да използва властта за собствени интереси, той греши. Политиката не е едноактна пиеса.
27
3300
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
23 Юли 2007 01:08
Госпожата се показа като поредния фигурант и момиче за поръчки.
23 Юли 2007 01:41
Тази само като я погледна и ми убива апетита. Нещо като виртуални хапчета на д-р Тошков.
23 Юли 2007 01:42
А, сетих се на кого ми прилича. Скоро гледах един порно филм със стари чанти, та тази все едно е излязла оттам. Ама онези поне някаква работа вършеха.
23 Юли 2007 01:43
Ами не я поглеждай тогава.
23 Юли 2007 02:33
Всички български граждани извън България трябва да могат да гласуват на общи избори и да имат облекчения като гласуване по пощата. Всякакви ограничения на правото им са противконституционни.
23 Юли 2007 02:36
под 'общи избори' имаш предвид 'general elections' ?
23 Юли 2007 03:26
Хайде, турците и комуГлистите е време да си ходят...
Долу правителството с турски мандат...

Редактирано от - lente на 23/7/2007 г/ 03:32:18

23 Юли 2007 06:27
Стругацки , и тая върши некому работа. За к'во мислиш са я чучнали у комисията ? За правните и способности ? НЕ вервам. Другаде и е силата - очевидно е .
23 Юли 2007 07:08
Братя Стругацки
Няма да ограничи изселниците ни в Турция и автобусното гражданство от Турция под палката на Ердоган(сиреч Доган) ще продължи- ей на къде е Турция съседка! Ама ще ограничи западната българска емиграция. За сведение на шетащата в този форум друго порно със сноьочервена окраска и ник neminona(и нова евродеПУТатка) имаме около 2, 5 милиона западна емиграция (по данни на ЕС) след 1989, 1 милион вече “отседнала” –т.е легално пребиваваща( от тях 300 000 с двойно гражданство, останалите са само с българско- включително и заселниците в Турция са с едно-българското, Турция не позволява двойното гражданство) и 1, 5 милион нелегално пребиваващи гурбетчии - гастарбайтери в страните със сива икономика на Южна Европа - Испания, Италия, Гърция, Португалия..., които пребивават по-голяма част от година там НЕЛЕГАЛНО( при много тежки условия на труда без здравни и други застраховки, с по 400 евро месечни доходи – хее, ама по-добре от българските 150 евро?) и които НЯМА да се грабнат да дойдат да гласуват в България, защото това е разход на средства 400-500 евро, от друга страна НЯМА да отидат в българските консулства да гласуват, защото се страхуват да не бъдат издадени на официалните власти. Причината е в унищожената българска икономика, липсата работни места в България и най-ниското заплащане на труда в Европа. ЕС внимателно следи потоците на българската емиграция и е много обезпокоено за състоянието на своя вътрешен трудов пазар, който е буквално подбит от българите. Кани се да взема сериозни мерки срещу това. Парадоксът е , че няма държавна институция в България, която да следи и отчита числеността на емигранските посоки от България, нито се интересува от съдбата на емиграция, даже напротив- България постоянно лъже ЕС за числеността на емиграцията ни и я предстява едва 1 милион, не отчита въобще в числото на емиграцията временните ни гурбетчии- гастарбайтерите!
Порно приказки на тази дама- млад социалист и нов кадър на БСП!




Редактирано от - milligan на 23/7/2007 г/ 08:45:07

23 Юли 2007 08:13
Тая физиономия защо не отиди да си гледа половия живот на свобода , ами тръгнала с местни избори да се занимава. То бива простотия ама това вече е пълна тъпотия. Това ли са новите кадри на БСП /БКП/? Станишев горко ти най-много да стигнеш до кривата круша.......
23 Юли 2007 08:15
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.5)

Редактирано от - bot на 23/7/2007 г/ 12:06:18

23 Юли 2007 08:41
Идиоти ли са управляващите ни , или мушмуроци шикалкавещи с основни проблеми?
Братя Стругацки , на живо Мая е много по- привлекателна.
23 Юли 2007 08:46
Познавам и други юнаци , с толкова много "кетапи" , че сами не сещат , какви-що са по съществото на туй , с което се захващат... Подобно на "двата гнява" в единия ни Ивайло Дичев ... Че и тази госпожа , вече и по-често... Глупеем ...

23 Юли 2007 09:37
А ако е регистриран повече от 6 месеца на настоящия си адрес? Значи , че той ще гласува на новея си адрес в България? / българина живеещ в Косово няма да гласува /? Може ли този от Косово да гласува в България?
23 Юли 2007 09:47
Заякът е в последния храст- " Защо отпадна изискването на местния вот да участват само партии, които вече са се явявали на национални избори?
- Ние от Коалиция за България сме против това ограничение. Скритият мотив на това предложение беше да изолира бизнесформациите. След като бизнесът е решил да участва със свои кандидати, ние сме за това да му се даде възможност."

От това по- ясно как да ви го каже??? - какво прави там и за кого работи???

Редактирано от - Бармалей на 23/7/2007 г/ 09:51:26

23 Юли 2007 10:43
Пак питам: а студентите? Една немалка част, при това активна, от населението на София представляват студенти, чийто постоянен адрес е някъде другаде, но те живеят в София, учат в София, работят в София, тъпчат се в софийските автобуси и газят софийския боклук - защо тези хора да не гласуват за местна власт в София?
23 Юли 2007 11:21
Руританец, отговорът е прост- защото са най-будната част от заспалото пеционерско общество в България и с това НЕ са удобни на политическата власт у цялото Парламенто! Тази изборна шашма казано на европейски език е -"ограничаване на правата на човека и свободата на словото" и ша бъде оборена във всеки европейсик съд! Ма къде демокрация у нашите проЗти политически глави, каквито ни управляват вече 17 години?

23 Юли 2007 11:49
Завършила е право, икономика и история.

сигурно в ЮЗУ - известен повече като Чалгаджийския
23 Юли 2007 14:32
А защо срокът за уседналост бе намален от 10 на 6 месеца?
- Целта е една: да се ограничи злоупотребата с вътрешен "внос" на избиратели от една община в друга.

Егати оправданието!
23 Юли 2007 14:36
Във връзка с преименуването на Министерството на зeмеделието и горите в Министерство на земеделието и продоволствието, попитали Доган на какво се дължи промяната и отпадането на горите от ресора на ведомството. А той отговорил, че гори за управление няма - всичките са върнати на Царя и той си бере грижата за тях...


Това е може би една от причините от НДСВ да променят идеята за уседналостта от 10 на 6 месеца...




Редактирано от - gtch на 23/7/2007 г/ 14:42:09

23 Юли 2007 15:29
Вие си гласувайте Там - ние ще ви гледаме отСам, откъдя Чичо Сам
23 Юли 2007 16:09
Уседналостта ще е в зависимост от "царските" имоти , които пък са във връзка с горите и продоволствието, те пък имат отношение към енергетиката, която не е безучастна към европейските фондове, които само на пръв поглед нямат нищо общо с държавния резерв и т.н...
23 Юли 2007 16:17
Тайно записан разговор между Станишев, Доган и Сакскобурготски по повод на предстоящите местни избори:
Станишев: Натискът върху БСП за изолиране на изселниците е много силен. Той идва отвътре, от самите организации, и от опозицията, както знаете. Всички опозиционни партии в парламента са единни в това отношение."
Сакскобурготски: Може би трябва да разсъждаваме в друга посока- към известно ограничаване само...
Доган: Аз съм категорично против. И дума не може да става за отнемане на правата на нашите изселници в Турция. Това е противоконституционно.
Станишев: Рискуваме ако не направим нещо...Настроенията както знаете...
Доган: /прекъсва го/: Настроенията вътре в организациите на ДПС също стават радикални. Нали разбирате за какво говоря.
/мълчание/
/Станишев въздъхва, звъни по GSM/: Мая, взехме решение. Да, точно в този смисъл. Направи необходимото. Не, ти избери вестника...Бъди по-деликатна, но да стане ясно, че изселниците ще гласуват както винаги...
23 Юли 2007 16:53
Точно се чудя как да изхарча 3000 лева да ида в БГ и да гласувам за новия ни кмет...
Питате кварталната клюкарка дали съм си у дома последните 6 месеца и опа листата точна. Мярна се за 2-3 седмици лятоска, маскарата, ако каже АУТ от листата. Ако пък има за 6-те месеца 100-на мнения в СЕГА форума пуснати от българско - то вътре у листата. Ако списва от странство - шут навън. Ако съм много мерак на кмета (кметицата) прас забърсвам съседката и после скришум й подпъхвам паролата на ника и опа редовен в СЕГА форума, все от нашего града голяма. А далавера, де, де!...
.
Тайзи другарка нещо не е наясно с партийните инструкции - много объркана тя самата, като цялата си партия - уж леви а водят в листата на баш капиталистите! Мен срам, вам не знам.




България на българите-европейци!
Виделина Вам!
23 Юли 2007 17:20
Ауууууу, какъв законотворец е тая жена бе?!! Ми тя тотално се е оплела в приказките си. Хем продължавала да смята, че 10 месечният срок на уседналост бил по-точният, за да се предотврати изборната миграция, хем нямало смисъл от уседналост. Хем ние сме по принцип за еди кво си, хем не може да се получи. Тююю, такава мисловна бъркотия скоро не се е изливала тук.
23 Юли 2007 19:53
тъпо.

и обидно.
23 Юли 2007 22:24
Поддържам последните 2 мнения! Тя непрекъснато си противоречи.Как ще обясни 17 годишния факт на следното гласуване-един човек да гласува на едно място по постоянен адрес/по лична карта/ и на още няколко места по настоящ/само защото се е регистрирал преди ...месеца. Така се подменя вотът, други не гласуват , а фесовете ще ни управляват и купуват държавата ни!Справедливото възмездие наближава!!!

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД