:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,546
Активни 460
Страници 5,111
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

1 ИеРеМ не е проблем

Из банките се носи мълвата, че поредната регулативна тесла на българската централна банка е нашепната от европейските централни банкери. ЕЦБ била разтревожена от новата вълна на кредитна експанзия в България. Неведнъж бяха повторени



познатите аргументи



за охлаждане на кредитирането: обилният кредит подклаждал инфлация и стимулирал вноса, а оттам влошавал търговския баланс, кредитът бил лесен, затова качеството на заемите падало, а обслужваемостта им се влошавала. Тази логика на мислене е добре позната от тирадите на Международния валутен фонд от поне три години насам. Известни са и обратните аргументи - че банковият кредит далеч не изчерпва паричното предлагане, което в условията на валутен борд е автоматична проекция на притока на чуждестранна валута към страната, и когато валутните постъпления нарастват най-вече за сметка на преките инвестиции (рекордни през миналата година) и преки трансфери, то предлагането на левове расте независимо от всички опити на централната банка да затяга кредитите от банковата система. Известно е, че основният източник на инфлация е ръстът на регулираните цени и фискът - чрез увеличените акцизи и квазиданъчни форми. Въпреки че процентът на проблемните заеми расте, този ръст е далеч под нарастването на заемите, а и остава под оптималното ниво. (Максимална ефективност на кредитната дейност се достига при известно ниво на съзнателно поет риск от необслужваеми кредити. Този оптимум се изчислява, но обикновено системата работи оптимално при 8-10% от кредитите с влошено качество.) При тези разнопосочни аргументи за и против кредитната рестрикция



степента на намеса изненадва



Увеличението на минималните задължителни резерви от 8% до 12% от първичните депозити всъщност е цели 50% увеличение на обездвижената в централната банка парична маса. А се говори, че е обсъждано увеличение до 15%, т.е. удвояване на задължителните резерви. Такава мярка е най-малкото нетипична за една централна банка. Тези институции обикновено са много предпазливи в намесата си и избягват резките промени. Особено когато се променя процентът на задължителните резерви, считан за най-дългосрочен регулиращ параметър. Обикновено резервите се вдигат с процент, максимум два, при една стъпка на увеличение. Иначе регулаторът на банковата система, който е призван да пази стабилността на пазара, може сам да стане източник на нестабилност. Още по-странно е очакването въведената мярка да даде резултат в рамките на следващите месеци, та да бъде преразгледана през октомври-ноември. Обикновено ефектът от увеличението на резервите се проявява пълноценно между третия и шестия месец след прилагането му. (Разбира се, обратната промяна, намалението на резервите, дава ефект почти незабавно.) Показателна е също



промяната на стратегията



за борба с кредитната експанзия. В аналогична ситуация преди две години централната банка приложи съвсем друг подход - вместо общо увеличение на резервите за всички кредитни институции тогава рестрикциите бяха поставени в зависимост от ръста на кредитите на съответната банка. Във всички отчети на БНБ и на идеолога на тогавашната стратегия - МВФ, тази стратегия със селективна тежест бе описвана като голям успех. Логично би било толкова успешната стратегия да се приложи отново, когато сме изправени пак пред същия проблем. Промяната в стратегията за борба с кредита говори,че други са сега идеолозите на паричната политика. Мълвата в банковите коридори гласи,че новата политика на рестрикции била прокарвана от ЕЦБ и била поставяна като условие за ускоряване на приема на България в европейския резервен механизъм ERM II, чистилището преди присъединяване към еврозоната.



Такъв нов прием няма,



а резервният механизъм ERM II по дефиниция е достъпен за всяка страна, членуваща в евросъюза. И ако поради някакви свои причини и проблеми в еврозоната ЕЦБ налага забавяне на разширяването й, това не може да е причина за въвеждане на прекомерно рестриктивна парична политика. И то в страна с валутен съвет, който по определение е отказ от дискреционна парична политика. Всъщност валутният съвет е алтернатива на ERM II, при това по-строга, тъй като предвижда неизменен курс на националната валута към резервната, а не само ограничаване на курсовите колебания в зададен интервал. А освен политика валутният съвет включва и обезпечение в твърда валута. Така при наличието на валутен съвет на България въобще не се налага да бърза за ERM II. Още по-малко пък с цената на поставяни от някого отвън съвършено безотговорен за българската икономическа политика фактор, бил той ЕЦБ или МВФ. Честно казано, ERM II с нищо не би променил икономическата среда в България, докато бордът се запазва. Затова е все едно дали ще приложим формално ERM II през 2012-а, през 2020-а или въобще няма да го приложим: ако господа евроидеолозите междувременно асимилират очевидното, а именно, че на страна с действащ валутен съвет никакъв европейски механизъм не й трябва и може да въведе еврото в обращение буквално веднага, за няколко месеца, за техническо пренастройване.
13
3617
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
23 Юли 2007 05:05
Ако е решение на ЕЦБ, това за сетен път показва колко са ни некадърни политиците да допуснат подобно нещо. Но според мен е машинация на правителството за доизстискване на свободните пари, за да ги преразпределят после и... да дават фира.
23 Юли 2007 06:12
Много сложно и засукано *****, Хърсев! Не се съобразяваш къде пишеш.
*
Някой път съм бил съгласен с теб, друг път-не. Днес за пръв път абсолютно не ми стана ясно за какво говориш. Все едно че се изказваш на заседание на световната банка. Повечето тук не знаем какво е ИеРеМ, не разбрахме и от тази статия. Неква тесла може би... Или пък процент...
*
Почнал си от средата анализа. Първо се дават изходните данни. При теб това е че имало слух че онуй дето е темата дошло от ЕЦБ. Да беше казал - дигнаха резервите, дейба и тъпаците, да вденем и ние дето не сме шефове в ЕЦБ и не сме на ти с логиката им. Но ти направо дълдисваш с аргумента, че тая логика била отдавна известна, но имало и друга. Ай сиктир! Коя логика ? Баси ужаса. За пръв път чета 3 пъти нещо. Следващите 2 статии - пропускам.



Редактирано от - bot на 23/7/2007 г/ 14:32:36

23 Юли 2007 07:31
Или както казваше един:"-Аааа ти на ракия ли ни каниш или на вино?!"
23 Юли 2007 11:03
Защо този невиждан некадърник във финансовата област и Министър на Финансите - Орешарски, му се осигурява такъв комфорт. Медиен, политически, личен - всякакъв!
Този плазмодии не заслужава нищо подобно! Той трябва моментално да бъде изхвърлен на борсата на труда, без никакви препоръчителни писма!
Нито един депутат, нито една медия не зададе на тази тиква един единствен въпрос:
Да се покаже анализа на специалистите от Министерство на финансите структурата на разходите във валута, които създават валутният ни дефицит, за да бъдат обсъдени в обществото!
Във всеки случай това не са заплати и пенсии както той твърди, защото тези пари отиват изключително за местни стоки и услуги и нищожен процент за прославутите банани, протокали и др. подобни вносни стоки-скъпата ни демократична придобивка!
Държавните монополи на богатите страни превземащи нашите държавни монополи и вътрешната ни търговия с техните банки създават дефицита у нас. Банковите лихви по заеми и банкови каръи, както и банкови такси са в пъти у нас по-високи от ЕС!
23 Юли 2007 11:46
Г-н Хърсев е привърженик на либералния модел на банково управление и защитава своите разбирания, но да не забравяме до какво доведе прекалената банкова свобода през 1996г...
Предпочитам да имаме сигурна финансова система, вместо да гледам как банките фалират една след друга.
Между другото, добрия процент за необслужваеми кредити е 3-4%, всеки в повече започва да 'тежи' на банката...
23 Юли 2007 13:19
...че на страна с действащ валутен съвет никакъв европейски механизъм не й трябва и може да въведе еврото в обращение буквално веднага, за няколко месеца, за техническо пренастройване.

Хърсев, я си представи, че след 3 месеца, както казваш вкараме еврото като разплащателна единица в обръщение. Просто цените ще се вдигнат тройно, а заплатите ще паднат двойно. Няма да ти обяснявам защо.
В България може да се въведе еврото само когато се балатсира финансовата ни система с европейската, т.е. има приблизително съпоставимост между цени и работни заплати. Понял?
23 Юли 2007 16:47
Това, че авторът е написал нещо неразбираемо - е разбираемо...
Той, ако още три пъти го напише, може и да си го разбере...
.........................
Mikele,
Защо да не може скоро да се въведе еврото?
Ако пък се въведе с много кратък период за смяна на левовете - ще стане интересно и... справедливо...
23 Юли 2007 18:12
1qrewwqe
23 Юли 2007 18:22
Mr. Hursefff,

Разбирам, че се правите на голям разбирач на макроикономическо ниво, ама е адски лесно да критикуваш докато другите се опитват да стабилизират ситуацията. Разбирам също така, че много ви се иска да сте централен банкер, но с радост си мисля, че нямате шансове за това.

Сега по тази високопарна статия дето накрая нищо не казва. На всички икономисти на entry level ниво взели intro to macro 102 в некой добър университет биха разбрали защо се правят такива промени. Друг е момента дали големината на промяната на задължителните резерви е ок. Това могат да го кажат само икономистите на БНБ, които не се съмнявам са ръннали един сценарио анализ с различни промени в изходните и входните данни.

Та ефекта, Mr Hursefff, който се търси е не само в ограничаването на експанзията на ръста на кредитите. Търси се ефект и върху намаляването на търговския дефицит. Нито е мястото нито имам време да обяснявам връзката.
Та недейте атакувайте само за да си отчетете после написана статия в един таблоид, все едно сте побликували в "The Economist".

И последно, като се правите на такъв невероятен разбирач, не си избивайте комплексите на обикновенните хорица, които и хал хабер си нямат какво е това 1 ИЕРЕМ или ИЕРЕМ 2. Щото и аз ясно си спомням как дуднехте когато се въвеждаше валутния борд в БГ. А това по оценки на целия народ, вкл. и всички истински икономисти е един от най-важните фактори за икономическия разстеж, който продължава вече 10 години.











23 Юли 2007 18:26
доматко, не че хърсев е цвете за мирисане, ама ти си ногу тъп бе брато!
23 Юли 2007 18:41
Простотия разбирам, че най-вероятно си платен драскач, ама ей така за пред хората би ли казал що смяташ така или си прекалено прост да обясниш докато си ближеш сладоледа?
23 Юли 2007 18:51
hmmm, pak mi go nema mnenieto.....
23 Юли 2007 19:16
Как що бе, доматен? Защото не харесваш Хърсев да се прави на голям разбирач, пък самия ти се правиш. Очевидно се опитваш да изземеш ролята му в тази дискусия. Същевременно твърдиш че не харесваш тази роля. Туй на умно ли ти прилича?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД