Младите българи не правят ценностна разлика между комунизъм и демокрация, показва социологическо проучване на фондация "Фридрих Науман" в Студентски град в София.
Според него 44% от младежите се колебаят кога е имало по-голяма справедливост - при комунизма или днес. Като се добавят и 12%, които нямат мнение, се оказва, че над половината от анкетираните не са в състояние да направят разлика между сегашното и комунистическото общество. Според 29% от запитаните по-голяма справедливост има днес, а според 14 на сто - при комунизма.
Близо 70 на сто от студентите одобряват членството на България в ЕС. Също толкова обаче имат неопределено отношение към комунизма. Над 53% смятат случилото се на 9.IX.1944 г. за преврат, 31% - за начало на социалистическа революция, 6,1 на сто - за резултат от въоръжено въстание, подкрепено от Съветската армия, а 10% нямат представа какво се е случило.
Преврат е и случилото се на 10 ноември 1989 г. за повечето запитани - 63%. Данните показват начин на мислене, схема, в която решаваща роля имат превратите, а не масовата съпротива на хората, коментират изследователите.
От анкетираните 15% не знаят нищо за комунистическите лагери, 42 на сто са чували нещо. За 36% лагерите са част от престъпленията на комунизма. 5,5 на сто не се интересуват от темата.
Според 33% комунизмът може да се възроди под друга форма в бъдеще, според 30 на сто това е невъзможно. За 14% това е възможно само като фарс.
Проектът ще завърши с международна конференция през есента, съобщи Аспарух Панов, координатор на проекта.
Ега ти прагматизма ... Кой ви е насторил , бре ... ? Аспарухчо Пановото , да стори план за втори етап на изследването , към есента на 2022 г. ...