:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,468
Активни 654
Страници 20,935
За един ден 1,302,066

Юристи критикуват НС за калпави закони

Парламентът приема некачествени закони, които не могат да бъдат приложени в практиката и това налага често да се променят. Това констатира вчера шефът на консултативния съвет по законодателство на НС проф. Красимира Средкова. През последната година са внасяни предимно поправки на действащи закони, а не нови законопроекти, съобщиха юристите. Само данъчноосигурителният процесуален кодекс, обнародван през декември 2005 г., е променян 12 пъти оттогава. За миналата година законът за устройството на територията е претърпял 10 изменения. Подобно е положението и с поправките в Кодекса за социалното осигуряване, Закона за здравното осигуряване, Закона за лечебните заведения. Юристите отбелязват, че много от европейските разпоредби се преписват буквално, при това неточно преведени и без да се съобразяват с националната правна уредба. Законотворчеството става все по-некачествено, смятат юристите. Най-много проблеми има в правно-техническото оформяне и структурата на законопроектите. Често текстовете са многословни и тромави, а някои термини се използват напълно наудачно, оплакаха се от съвета.

Консултативният орган е представил 89 становища по законопроекти и други актове от ноември 2006-а до юли 2007 г. Парламентът се е съобразил с около 20 на сто от предложенията му. Най-малко зачитат съвета комисиите по държавна администрация, по труда и социалната политика и тази по образованието.
2
1506
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
26 Юли 2007 09:24
Най-много проблеми има в правно-техническото оформяне и структурата на законопроектите.
Не ми е много ясно какво може този “консултативен съвет по законодателство на НС” освен да даде съвет, на който в болшинството случаи (80%!?!) “умниците” просто не обръщат внимание.
Ясно е, че е абсолютно необходимо да има такъв. Но за да има полза от него, той трябва да може някак да афишира мнението си преди приемането на даден закон. Примерно, при поставяне на закон за обсъждане в пленарна зала задължително най-напред да се чете становище на този съвет. А още по-добре (по-сигурно!) без негов параф за правно-техническото оформяне и структура на даден законопроект той да не може да бъде вкарван за гласуване.
Между другото, когато народното събрание отчита свършената си работа, от бройката на приетите изменения на закони да отпаднат поправките на закони, приети от същото народно събрание. Още по-честно – да се отчитат отделно като “брак”.


______________________
Четенето е противопоказно - ние знаем защо!
26 Юли 2007 10:44
доколкото знам има един закон за нормативните актове -закон за законите та там е описано едни закон какво трябва да съдържа как да изглежда и как да е написан разбираемо и без въжможности за тълкуване.та Главна Административна прокуратура може да наприв преглед дали се спазва закона и да обяви кои закони по кой § му противоречат, Отделно Президентът преди да ги обнародва може на същото основание да ги връща докато се научат неуките юристи в парламента да списват както трябва , трябва да отбележа че 1 изпит за придобиване на специалноста юрист е точно български език и би трябвало завършилите специолността да го владеят до съвършенство , а не съдии във ВАС да ми пишат въззивна жалба с едно з. това е най малкото, а това че не си следят промените по законите е едно на ръка -виж.случая "Странджа" решението на 3членката е по -отменен текст.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД