Парламентът приема некачествени закони, които не могат да бъдат приложени в практиката и това налага често да се променят. Това констатира вчера шефът на консултативния съвет по законодателство на НС проф. Красимира Средкова. През последната година са внасяни предимно поправки на действащи закони, а не нови законопроекти, съобщиха юристите. Само данъчноосигурителният процесуален кодекс, обнародван през декември 2005 г., е променян 12 пъти оттогава. За миналата година законът за устройството на територията е претърпял 10 изменения. Подобно е положението и с поправките в Кодекса за социалното осигуряване, Закона за здравното осигуряване, Закона за лечебните заведения. Юристите отбелязват, че много от европейските разпоредби се преписват буквално, при това неточно преведени и без да се съобразяват с националната правна уредба. Законотворчеството става все по-некачествено, смятат юристите. Най-много проблеми има в правно-техническото оформяне и структурата на законопроектите. Често текстовете са многословни и тромави, а някои термини се използват напълно наудачно, оплакаха се от съвета.
Консултативният орган е представил 89 становища по законопроекти и други актове от ноември 2006-а до юли 2007 г. Парламентът се е съобразил с около 20 на сто от предложенията му. Най-малко зачитат съвета комисиите по държавна администрация, по труда и социалната политика и тази по образованието.
“Най-много проблеми има в правно-техническото оформяне и структурата на законопроектите.”
Не ми е много ясно какво може този “консултативен съвет по законодателство на НС” освен да даде съвет, на който в болшинството случаи (80%!?!) “умниците” просто не обръщат внимание.
Ясно е, че е абсолютно необходимо да има такъв. Но за да има полза от него, той трябва да може някак да афишира мнението си преди приемането на даден закон. Примерно, при поставяне на закон за обсъждане в пленарна зала задължително най-напред да се чете становище на този съвет. А още по-добре (по-сигурно!) без негов параф за правно-техническото оформяне и структура на даден законопроект той да не може да бъде вкарван за гласуване.
Между другото, когато народното събрание отчита свършената си работа, от бройката на приетите изменения на закони да отпаднат поправките на закони, приети от същото народно събрание. Още по-честно – да се отчитат отделно като “брак”.
______________________
Четенето е противопоказно - ние знаем защо!