:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,581
Активни 647
Страници 21,048
За един ден 1,302,066

БСП и НДСВ се разцепиха за уседналостта

Днес парламентът решава дали да забрани изборния туризъм
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Депутатът от ДПС Четин Казак дава указание на колегите си в залата да не гласуват текстовете в закона за местните избори, с които се въвежда условието за уседналост.
Депутатите от БСП и НДСВ неочаквано се разцепиха по въпроса дали да се въведе принципът на уседналост за местните избори през есента. Вчера парламентът реши срокът да е 10 месеца, противно на становището на правната комисия, която гласува за половин година. Решението беше взето със странно мнозинство от цялата опозиция плюс 17 депутати от БСП и 27 от НДСВ. Първоначално идеята беше отхвърлена, но се прие след драматично прегласуване, поискано от Красимир Каракачанов. "Ясно е, че в курортите още през пролетта са регистрирани сезонни работници и там са насочени мутренските интереси", заяви лидерът на ВМРО. Парламентът реши още право да се кандидатират за местната власт да имат хората, които са се регистрирали в съответната община поне 55 дни преди вота. Прие се и идеята в големите градове да се гласува освен за кмет и общинари, и за районен кмет.

Неочакваният обрат прави непредсказуемо крайното решение на парламента за изборния туризъм. Днес трябва да се гласуват и останалите текстове, които регламентират уседналостта - съставянето на списъците и по каква адресна регистрация ще може да се гласува. Вчера те бяха предмет на ожесточен дебат.

Четин Казак от ДПС веднага обяви ограниченията за противоконституционни. "Още по-абсурдно е, че няма симетрия между активното и пасивното изборно право", допълни колегата му Лютви Местан. Той даде пример, че в някои случаи гражданин ще има право да се кандидатира, а няма да може да гласува в съответното населено място. "Местната общност има право да определи кмета си, а ако прецени, че има необходимите качества, той може да е от другаде", контрира Иван Сотиров от ОДС. Двамата заформиха комичен дебат по въпроса дали от изборните списъци да отпаднат хората, които имат настоящ адрес извън България през последните 10 месеца. Депутатите потърсиха аргументи, избягвайки деликатно основния въпрос - вота на турските изселници. "Защо да има право да гласува този, който е живял в САЩ през последните 5 години, но има двойно гражданство и е запазил тукашния си постоянен адрес", попита Сотиров. "А ако този българин се е върнал от САЩ преди 9 месеца и има намерение да остане у нас", апострофира Местан. Той нарече уседналостта "директна проява на политически идиотия". "Ако целта ви е да си прехвърляте гласове от Бурса и Измир, направо си го кажете", ядоса се синият депутат. "Има хиляди, които работят сезонно в Испания, Италия, Гърция", обясни Четин Казак. Там те били длъжни да се запишат по настоящ адрес, а като се върнат, забравяли да се регистрират отново в родните си места. Така щели да бъдат лишени от право на глас.

От ДПС проявиха изобретателност и в дебата за вътрешния изборен туризъм. "Работникът в Созопол, който е строил хотел през лятото, няма да може да гласува наесен в родното си място", обясни Четин Казак. Ако депутатите обаче не извадят от списъците хората с настоящ адрес в чужбина, изселниците спокойно ще могат да гласуват наесен, обясни преди дни Мая Манолова пред "Сега".
6
2034
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
25 Юли 2007 23:59
Коалицията като "зацепване" ... ? Горката БСП ...

26 Юли 2007 00:15
Голямо цепене настава.Чак трески хфърчат.Голям топор, големо чудо.
26 Юли 2007 00:24
Вчера беше взето много важно решение за избираемост на районните кметове в големите градове и най интересното е че или журналистите не разбраха какво въсшност се е случило за да му обърнат необходимото внимание или им е наредено да не се дига джангър защото утре май ще се опитат да го прегласуват и хората въобще да не разберат какво е станало
А всъшност какво стана - БСП ДСБ и Атака го забиха на пожарникара чак до шланга защото сега ГЕРБ трябва да извадят кандидатури за всички райони в София 24 на брой и ще лъсне голата истина че мутрагена няма толкова читави хора - от немай къде ще предложи само пенсионирани ченгета с досиета и ще гризне дървото
Дано днес не го прегласуват както има индикации защото за пореден път София ще бъде раздадена по модела Мафиянски с назначените кметове на конци които изпълняваха само каквото им нареди кукловода
26 Юли 2007 07:25
Обръщане на позата: този път Рокеро е отгоре, Сополета - отдолу. В този конкретен случай, за нас е добре, когато Сопола е откъм ебаната страна.
26 Юли 2007 07:52
присъствието на бай-ганьо в българския парламент продължава да е масово ...
26 Юли 2007 09:04
Нямам претенции да разбирам от всичко. Тук, обаче, съвсем се обърках! Затова моля някой компетентен от форума да ми обясни:
Държа личната си карта. Такава имат всички български граждани, тя е супер официален документ, с нея се и гласува. Колкото и да се зверя, никъде не виждам “настоящ адрес” – има само “постоянен адрес”.
Не зная дали има законово задължение след n-дни да си смениш адреса (т.е., личната карта!) ако си за по-дълго някъде. Но съм сигурен, че ако някой го прави е само по собствено желание – мои познати от години вече не са на “постоянния си адрес”, но си карат със старата лична карта и никой за нищо не ги пита (а и как би могъл?).
Вероятно живеещите в чужбина се регистрират там по задължение. Но с българската лична карта ли го правят? На техните български лични карти какво пише?
Изобщо, има ли такава база данни кой какъв настоящ адрес има? И да има 90% от данните в нея не отговарят на истината.
.....................
При това положение за какво става въпрос? И как ще се избегне хаоса?
Не става дума само за “чужденците” – в тая ситуация съседът ми, който продаде апартамента си в центъра и си купи в кв.Бъкстон преди 2 години и живее там, няма да може да гласува за тамошния районен кмет!...
.....................
Между другото за прословутия изборен туризъм. На евроизборите (когато беше спрян!), при сравнение с предишните парламентарни избори положението е:
Общо намаление на гласовете 48%.
При това положение най-малко намаление (спад) има “Атака” – 7%, след това ДПС – 16%, следващия вече е с 63% (БСП) и 83% НДСВ.
Излиза, че ограничаването на изборния туризъм е ударило най-много БСП и НДСВ!...


______________________
Четенето е противопоказно - ние знаем защо!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД