Депутатът от ДПС Четин Казак дава указание на колегите си в залата да не гласуват текстовете в закона за местните избори, с които се въвежда условието за уседналост. |
Неочакваният обрат прави непредсказуемо крайното решение на парламента за изборния туризъм. Днес трябва да се гласуват и останалите текстове, които регламентират уседналостта - съставянето на списъците и по каква адресна регистрация ще може да се гласува. Вчера те бяха предмет на ожесточен дебат.
Четин Казак от ДПС веднага обяви ограниченията за противоконституционни. "Още по-абсурдно е, че няма симетрия между активното и пасивното изборно право", допълни колегата му Лютви Местан. Той даде пример, че в някои случаи гражданин ще има право да се кандидатира, а няма да може да гласува в съответното населено място. "Местната общност има право да определи кмета си, а ако прецени, че има необходимите качества, той може да е от другаде", контрира Иван Сотиров от ОДС. Двамата заформиха комичен дебат по въпроса дали от изборните списъци да отпаднат хората, които имат настоящ адрес извън България през последните 10 месеца. Депутатите потърсиха аргументи, избягвайки деликатно основния въпрос - вота на турските изселници. "Защо да има право да гласува този, който е живял в САЩ през последните 5 години, но има двойно гражданство и е запазил тукашния си постоянен адрес", попита Сотиров. "А ако този българин се е върнал от САЩ преди 9 месеца и има намерение да остане у нас", апострофира Местан. Той нарече уседналостта "директна проява на политически идиотия". "Ако целта ви е да си прехвърляте гласове от Бурса и Измир, направо си го кажете", ядоса се синият депутат. "Има хиляди, които работят сезонно в Испания, Италия, Гърция", обясни Четин Казак. Там те били длъжни да се запишат по настоящ адрес, а като се върнат, забравяли да се регистрират отново в родните си места. Така щели да бъдат лишени от право на глас.
От ДПС проявиха изобретателност и в дебата за вътрешния изборен туризъм. "Работникът в Созопол, който е строил хотел през лятото, няма да може да гласува наесен в родното си място", обясни Четин Казак. Ако депутатите обаче не извадят от списъците хората с настоящ адрес в чужбина, изселниците спокойно ще могат да гласуват наесен, обясни преди дни Мая Манолова пред "Сега".