:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,786,429
Активни 470
Страници 13,303
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Децата трябва да се научат да мислят критично

“Островното” мислене не е подходящо при идеята за глобалната общност, казва проф. Уилям Брозо, експерт по анализи на сравнителни образователни изследвания
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Уилиям Брозо
Д-р Уилям Брозо преподава педагогика във Факултета по образование в "Джордж Мейсън Юнивърсити", Вирджиния, САЩ. Автор е на статии и книги за четивната грамотност при децата и подрастващите. Член е на групата за анализи на резултатите от международни изследвания PISA/PIRLS към Международната асоциация по четене. PISA е международна програма на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD). По нея се оценява грамотността на 15-годишните и до каква степен умеят да прилагат знанията и навиците си в реални ситуации с оглед пълноценното им участие в живота на обществото. Проучването се прави на всеки 3 години в три области: четене, математика и природни науки. България се включва в него през 2002 г. и показаните резултати нареждат страната ни на 35-о място от 41 държави. Над 40% от българските деца на 15 години, участвали в това изследване, демонстрират компетентности на най-ниското ниво по петстепенна скала и дори по-ниско от него.



- Д-р Брозо, какви са причините за лошите резултати на България в международното изследване PISA?

- Вече разговарях с български експерти и някои от тях изразиха оптимизъм, че ще има подобрение на резултатите при сегашното участие на страната. Не съм сигурен откъде идва този оптимизъм. Начинът, по който се постига подобрение на резултатите, е, като се обърнеш към резултатите от предишното изследване. А това, което разбрах, е, че не е имало обсъждане на експертно ниво на резултатите досега. Аз също искам да съм оптимист, но доколкото разбирам, след началното училище в България няма учебна програма, която да е ориентирана към развитие на уменията за четене. Всъщност притесненията са именно по отношение на четивната грамотност на 15-16-годишните в смисъла, влаган в това понятие от PISA - "разбирането и използването на писмени текстове и размишленията над тях с оглед постигане на собствените цели, задълбочаване на собствените знания, разширяване на възможностите и участието в живота на обществото". Това, което би могло да се научи, ако бяха анализирани резултатите от PISA, e, че в проучването има реални ситуации, при които децата трябва да мислят критично, да решават проблеми, с една дума, да приложат своята грамотност, а не само да възпроизведат даден текст.

- Каква трябва да бъде промяната в образователната политика на дадена държава след подобни резултати от изследване като РISA?

- Промяна трябва да има. Защо държавата плаща толкова много за участието в такова изследване, без да се използват резултатите от него? За нас, които се занимаваме с образованието, е важно да свържем представянето и резултатите на учениците, които участват в тези международни изследвания, и тяхното бъдеще. Ако наистина се анализират резултатите, ще се види, че страните, които имат най-висок стандарт и най-стабилни правителства, имат много добри резултати и пример за това е Финландия, която е с най-добри резултати по РISA. Тази държава не е могъща икономическа сила като САЩ или Япония, но стандартът на живот на гражданите там е висок. Затова трябва да се инвестират усилия, за да се направят изводи и евентуално да се направят промени в образователната политика. Всички говорят за глобалния икономически пазар и за това какво съзнание трябва да имаш, за да си участник в глобалната икономика. Със сигурност това няма да е човек, който може да прочете един текст и след това да го разкаже, а някой, който има динамика на познанието и гъвкавост на мисленето. А РISA изследва точно тези умения.

- Доколко са съпоставими резултатите от РISA, след като образователните системи в държавите участнички са толкова различни?

- Това наистина е най-важният въпрос. Нямам лесен отговор дали може да се използва едно и също проучване като формат за оценка и за Финландия, и за България, тъй като културно-образователните условия и ресурсите за всяка от тези страни са различни, а това може да окаже влияние върху представянето. Понякога обаче тези неща не са толкова важни. Ако идваш от богата и привилегирована среда, се предполага, че шансовете ти за развитие са по-добри, отколкото на едно дете от по-бедна социална среда. РISA обаче изследва и колко се интересуваш от четене, колко книги си прочел, колко често ходиш до библиотеката и тогава може да се направи изводът, че деца от по-ниска социална среда показват много, много високи резултати, защото имат по-голям интерес и са по-мотивирани да работят. Например представете си малко семейство в селска общност в България, където има немотивирани деца, които не виждат каква би била реализацията им. Но ако училището и учителите решат да направят процеса на учене по-интересен и по-ангажиращ за децата, като включат интерактивни методи и подходи, в които учениците участват активно, то това спомага да се запази интересът им към четенето. РISA наистина ни казва директно, че тези деца могат да постигнат много по-високи резултати. Ако те наистина са с добра грамотност, техните възможности за кариера в бъдеще също са добри.

- Споменахте за ролята на учителя, но всъщност в България широко разпространена практика е уроците да са статични и голяма част от учителите използват учебника като основно средство за преподаване. Доколко новите методи на преподаване могат да окажат благоприятно влияние върху грамотността на учениците?

- Ако децата са по-ангажирани, те ще инвестират повече време и енергия да учат. И ако печатният текст е едно от средствата за учене, те ще го използват за развиване и ангажиране. В най-идеалната ситуация с допълнителни ресурси учителите биха имали възможността да използват и други материали, но невинаги могат да си ги позволят. Това показва моят опит в Македония, не знам как е в България. Има и друг начин да се мисли - не само да се ангажират децата с учебника или в клас, а с темите и съдържанието, така че да продължат да търсят материали извън училище - да вземат списание, да отидат в библиотеката, да погледнат книга, в интернет и да прочетат по тази тема, която интересно и ангажиращо им е представена в училище. Един преподавател по геология от Македония ми разказваше, че използвал точно такъв статичен стил - той разказва урока, а децата си водят записки. Започнал обаче да сменя техниките на преподаване и децата започнали да проявяват по-голям интерес. Един младеж имал искрен интерес към земетресенията и преподавателят му дал допълнителни четива, които ги няма в училище, но могат да се намерят в библиотеката. Това също е една от целите на PISA - да се прецени какво правим с наученото в училище, когато излезем извън стените на училището. В много случаи не би струвало нищо на учителя да смени динамиката и начина на преподаване.

- Част от българските учители обаче изостават с информационните технологии и учениците могат много по-успешно от тях да търсят информация.

- Абсолютно съм съгласен, но това е проблем навсякъде, не само в България. При нас например това е също проблем. В САЩ имаме огромни информационни и комуникационни ресурси, но едно изследване за учителите в САЩ показва, че те имат най-общи компютърни умения - могат да пишат текстове, да използват електронната поща, а не толкова възможностите на интернет. Така че дори и при наличие на ресурси те пак невинаги се използват оптимално. Но съм съгласен, че трябва да се усъвършенстват и разширяват уменията на учителите.

- Трябва ли една държава да се притеснява, ако показва лоши резултати в международните изследвания, а на родна почва нещата са добре?

- Трябва да се върнем към идеята за глобалната икономика и общност. Да мислим по островен начин вече не е достатъчно и подходящо. В никакъв случай не казвам, че трябва непременно да се сравняваме с някого, защото никога няма да сме много добри, все ще има още нещо за постигане. Но ако се преценяват нещата по критериите на четивната грамотност, тогава би било нормално да се иска децата в страната ти да демонстрират компетентност по този вид грамотност, който се тества с PISA. Може в страната да се създадат някакви миниинструменти, които да имитират и да следват примера на PISA и които да са чувствителни към съответната ситуация. Така може да се получи голяма информация, без непременно да се правят глобални сравнения. Ако има създадени такива модели, учениците след това определено ще имат по-високи резултати и на международните изследвания.
34
2934
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
31 Юли 2007 00:38
Наблюденията ни от форума подкрепят казаното от професора.
Нещо подобно разправях на учениците си още като стажант даскал в СМГ или 29-то ЕСПУ, не помня кое, преди десети. След това - като външен лектор в 119-то.
31 Юли 2007 01:21
Когато се научaт да "мислят критично" те ще са вече възрастни.
31 Юли 2007 02:27
Божке ще се пръсна от смях какви глупци дето спряха да се изказват и критично и възторжено за успехите Хратстови в Ирак се разтревожели за критичното мислене. Не мога ще умра от гъдел. Смотаняк съм майко убитак още why don't you kill me!?
31 Юли 2007 03:45
За съжаление дори учебник не ползват - поне 50% от учителите. Нито пък учениците им го имат. Предпочитат да си приказват общи приказки - ако може в някоя кръчма, наместо да влизат в час.

Едва ли има и 2% учители, които дават НАД съдържанието в учебника. Най-вече защото самите учители не знаят нещо повече от учебника.

За мислене - няма дори място за приказки в БГ училище, камо ли за практикуване на мислене. Никой не учи децата да мислят, да разсъждават, да подлагат на съмнение... Преди всичко защото учителите нямат подобна подготовка. Учителите се страхуват да излизат извън учебника (нито знаят повече от написаното в учебника, нито им се замимава да научат...). Самите учебници са пълни с фактологични грешки (за печатните няма да издребнявам). Дори учителите, които работят в часовете (а това е много малък процент от практикуващите учители в момента) се ограничават до това да си изпеят урока, като както е в учебника, и след това да изпитат децата да си изпеят урока.

И изпитите за 'елитните' гимназии и зрелостните изпити, и кандидат-студентските изпити следват тази система. Заучаване наизуст и възпроизвеждане - това е за съжаление 'българската традиция' в образованието.
31 Юли 2007 05:16
Като го гледам пи4ът колко уверено говори, та 4ак му се захласвам. А 4исто и просто на този пищов не му е ясна основната разлика между Финландия и БГ: ако във Финландия у4иш, ще имаш по-добри шансове за бъдещето. Ако в БГ у4иш, ще бъдеш по-културен безработен или ще работиш за жълти стотинки. В БГ май процъфтяват у4илищата за мутри, ама те не са регистрирани в Министерството на образованието (май така се казваше). Но пък ефективността на мутрите е голяма: нито едно убийство от голям ранг не е разкрито. Зна4и, са полагали голямо старание в у4енето.
31 Юли 2007 06:51
Да учиш децата да мислят критично в България, това означава на първо място да смениш манталитета на нацията, а чак след това да осигуряваш учители и ученици и компютри, книги, информация и условия за работа. В България всеки учител, всеки професор се изживява като Бог и от неговите уста излиза само абсолютната и крайна истина, която трябва да се запамети от обучавания и нищо друго. Всяки опит за инакомислие се наказва жестоко. И от учителя или професора и от колективните подигравки на съучениците или състудентите. Но да се промени този манталитет на българина е тежка задача. Все едно да отучиш руснаците да пият водка.
31 Юли 2007 07:35
Гозамбо, то4но това видя моята дъщеря като дойде в УСА и запо4на да си у4и магистратурата. То детето до тогава не беше виждало, 4е може и да се обяснява свястно, без нужда от зубрене. И, най-важното, 4е може да пита професора и, (УЖАС ако беше в БГ) , да спори с него!!!
Тук хората си спорят с професорите. И на мен ми се е слу4вало 4есто, и такива мислещи студенти най ми харесват. Ако мога, ги "заделям" за thesis.
31 Юли 2007 07:41
мислене с разбиране, не се търси тук такъв продукт, учи за да станеш беден, децата са повече умни, адаптивни, но нямат илюзии и навън ще бъдат други
31 Юли 2007 09:08
Грешка е, че се отпечатаха много различни учебници поедин и същи предмет (5 или 6 комплекта). Трябваше да се отпечатат само 2 различни учебника по даден предмет и да са по-евтини.
31 Юли 2007 09:59
Това скоро няма да стане.
Новата система ще да де плодове след 2 г- 2009 г ще лъсне всичко.
31 Юли 2007 10:10
Много е тъжно да ти лее мозък някой като гореописания, още по тъжно е, че положението май е даже по-зле.

Критичното мислене започва да отстъпва на критичното отсявяне на информация. При наличието на интернет проблемите не са вече намирането на повече инфо, по-скоро при отсяването на същественото.

В тоя смисъл, я колегите по-горе, дето са фенове на УСА тип образоване, докаде я докарахте с "интелигентния дизайн" и "въпроса за живота". Или това е само критичния поглед към науката.

А като стана дума за образователните системи. Верно това за Финландия го чувам напоследак няколко пъти. Плюс факта, че наплива за учителски професии е суперголям (на трето или четвърто място по желана професия) и ситото е тясно - то само това е почти изключение в световен мащаб.
31 Юли 2007 11:25
"Със сигурност това няма да е човек, който може да прочете един текст и след това да го разкаже, а някой, който има динамика на познанието и гъвкавост на мисленето. А РISA изследва точно тези умения."
А нашата образователна система за съжаление все още не е насочена към развиване на тези умения и тяхното оценяване, а се фокусира с малки изключения върху количеството материал и неговото възпроизвеждане.
31 Юли 2007 11:33
мисълта е първа, представата, разбирането на живота, идеята, после е науката с развитие на технологиите, в америка има медал за технологии, наградата връчва президента в белия дом, носители са хора, колективи, организации и фирми, които с изобретения и научнотехнически разработки имат изключителен принос в прогреса на американската икономика, защита на околната среда и решаването на социални проблеми
31 Юли 2007 11:54
Децата трябва да се научат да мислят критично

Дори само това заглавие достатъчно красноречиво описва равнището на грамотност на българите днес. Аз съм седнал да се оплаквам тук, че във форума няма достатъчно интелигентни хора, които да имат самокритичност, но явно проблема е повсеместен и обхваща все повече и повече българи. Не че на някой от наивниците с "розови очила" ще му направи тази статия впечатление, само информативно ако някой ден все пак в душите ви се появи онова малко чудо - съвестта, спомнете си, че доста хора са се опитвали да ви отварят очите, но високомерието ви, не е позволило.
31 Юли 2007 12:02
а трябва ли ти вяра, изучен е характера и пътя на душата, блокиране производството на аденилциклаза 5 пък път за вечен живот е, още на земята, премахва стареенето, а и затлъстяването,
31 Юли 2007 12:36
Децата трябва да се научат да мислят еротично

__________________________________________
Аз пък искам Комарницки да рисува каки с цицки
31 Юли 2007 13:34

Насила можеш да вземеш, но насила НЕ можеш да дадеш

Тази максима важи с пълна сила за образованието. И трите най-важни неща, които липсват в момента и на които трябва да се наблегне са:

1. Мотивация.

2. Мотивация.

3. Мотивация.

Ако учещите я имат, те ще намерят начин да се учат и по-добре и по-резултатно (разбира се, помощта на учителя никога не е излишна). Затова трябва да се направи всичко необходимо - с пропаганда (реклама), материално стимулиране и пр. за да се засили мотивацията на учащите се. Те трябва да ЗНАЯТ, че доброто образование им гарантира добър живот.

________________________________
Морал - това са интересите на другите
31 Юли 2007 13:57
Гозамбо е прав: до голяма степен проблемът е въпрос на манталитет. Давам ви илюстрация: майка ми работи вотдел разпространение в голяма българска издателска къща. На един от панаирите на детската книга (там дето още ги правят) едно дете се спира на нейния щанд и гледа книжка, иска я от майка си. Книжката естествено струва пари, ама не толкова много. Отговорът от майката (според описанието на майка ми неуспело имитираща външен вид на попфолк певица) бил: "Ееее, ти пък ся книга! Искай ми нещо друго, шъ ти го зема, ама книга...". Последва разговор между мен и майка ми за прехода. И само сметнете: днешните 15-16 годишни деца, са родени малко след "промяната". Родителите има са били на по 20-30 години тогава. Колко от тях са съумели да запазят своя собствен интерес и любопитство, време и желание за четене или ровене, та да го предадат и на своите деца? Докато това не се оправи, само ще си спомняме за славното време на силното българско средно образование.
31 Юли 2007 13:57
Останалата част от въпроса: там където не е на манталитет, то е въпрос на политика и управници. Само дето никои управници на света нямат интерес народите им да са умни или знаещи: така де, по лесно се управляват летаргични, незнаещи и небудни хора, отколкото интелигентни. Нашите управници пък- още по-малко. От там и всичките реформи дето все само по-надолу теглят духовното развитие на децата. Последният ми коментар по темата е едно припомняне: пак ние си избираме и контролираме управниците. Или поне така е на хартия. Ама нас ни мързи или не знаем, че може и да искаме от нашите "представители" данъците вурху книгите да не а по-големи от тези върху хазартните игри, например. Значи, пак ние сме си виновни...
31 Юли 2007 14:10

Колко от тях (родителите) са съумели да запазят своя собствен интерес и любопитство, време и желание за четене или ровене, та да го предадат и на своите деца?

Ако въобще са го имали! И точно тук е мястото на държавата да ЗАПАЛИ интерес и да СЪЗДАДЕ МОТИВАЦИЯ за четене или ровене. И това никак няма да е скъпо. Ако една фирма може да си позволи национална реклама на прах за пране, не виждам как държавата да не може да си позволи рекламна кампания за образованието!

________________________________
Морал - това са интересите на другите
31 Юли 2007 14:14

Поправям се малко - не трябва да е изолирана кампания (по случай някой изпит например), а система за постоянна агитация (с извинение за компрометираната дума).

________________________________
Морал - това са интересите на другите
31 Юли 2007 14:49
мисъл-->съзнание-->текст-->с критична мисъл смисъл-->
езиково съзнание-->конотации-->асоциации-->идеи



Редактирано от - Пейчо Пеев на 31/7/2007 г/ 15:40:17

31 Юли 2007 15:03
А Фичето бил стажант в СМГ преди 10ти. По коя година бе Фиче?А кога беше искрен - кога промиваше мозъци преди 10ти или сега?Още си го спомням учебника по обществознание-нещастно книжле - докарвахме даскалицата до истерия.Налагаше и се да защитава правата вяра, ама сращу 30 тина дивака и беше трудно.Фиче ти защитаваше ли правата вяра все пак в часовете си?
31 Юли 2007 16:37
На критично мислене са способни една много малка част от хората. Другите обичат пуканки или чалга. Успехи се постигат в едно обществото, когато тези с критичното мислене се допуснат да управляват.
А пък финландците са едни от най-големите тъпунгери, ама явно добре ги управляват, пък и успешно лавираха между Изток и Запад по времето на студената война.
А иначе Чичо Фичо го помня като ми преподаваше обществознание като млад стажант.
31 Юли 2007 17:03
Точно заради такива ученици като тебе напуснах България и станах платен доносник. Сегашните деца са по-умни.
31 Юли 2007 17:04
Ти пък винаги ми беше като пътеводна звезда, и аз те последвах.
31 Юли 2007 17:09
да подменим една колективна мисловност с друга и съвсем нова, което не е равно на преобличане.да преминем, да превключим от първосигналното усвояване на битието към абстрактното преработване на мирозданието , означава да се надскочим, да се новопокръстим, да се преселим на друга планета !
31 Юли 2007 17:28
текста, мисълта носи носи познание не образа той зависи от измерението, според височината може кученце или жираф да видиш и все ще е реално и книгата носи посланието не филма той задоволява нуждата от чуства в забълрзания ден
31 Юли 2007 17:32
добре ги управляват тъпунгерите, не им бери грижа
31 Юли 2007 20:19
май вилкенман твърдеше че древните строители са изчезнали
31 Юли 2007 21:54
Египтяните са "забравили" как да строят пирамиди, защото не са имали възможност да отделят вече такива колосални ресурси, както преди. Проста икономическа логика, доказана от много историци.
31 Юли 2007 22:09

Защо египтяните са забравили как се строят пирамиди:

Хипотеза 1: Забравили са защото в един момент са осъзнали безсмислието на това начинание и просто са спрели да строят.

Хипотеза 2: Не е вярно! Египтяните НЕ са забравили как се строят пирамиди. Просто те никога не са знаели. Това, което са построили е станало под ръководството и с помощта на извънземни. В един момент обаче, на извънземните им е омръзнало, взели са си чуковете и са си заминали...


________________________________
Морал - това са интересите на другите
31 Юли 2007 22:11

Я, USA-еца ме е изпреварил


________________________________
Морал - това са интересите на другите
31 Юли 2007 22:37
и други цивилизации странно са изчезвали, а пирамидата е била найвисоко възможно нещо построено от камък, много покъсно е последното от каменната архитектура, готическите храмове, но не знам кое е повисоко, стремеж към височина, съвършенство, връзка с Господ, наричан вертикална тенденция а от платон ерос, но не като телесна а духовна характеристика

Редактирано от - Пейчо Пеев на 31/7/2007 г/ 23:39:35

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД