:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,433
Активни 710
Страници 10,307
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Сбогом на жертвоготовността и еуфорията

Големите процеси със световен отклик никога не са казус, касаещ само индивида, оказал се техен обект. Те стават емблема на някакъв вид обществено израстване или деградация, метафора на гражданска еволюция, жалон за историческа преоценка.

Големите процеси - такива като аферата Драйфус във Франция, Лайпцигският процес в Германия, съдът срещу Айхман в Израел, променят съдбата на въвлечените в тях, но променят и цели общества.

Ще сбъркаме, ако решим, че медиците ни в Либия, веднъж освободени, са минало забравимо. Те не са, и - независимо дали го искат или не,



вече не принадлежат само на себе си



Това, че успяхме да освободим конкретните личности - Кристияна, Нася, Валентина, Валя, Снежана, Здравко и Ашраф, от хватката на очевидно политизираното и мистифицирано либийско правосъдие, е радостно от хуманна гледна точка. Тези хора са прост пример за възможния произвол на една изкълчена система над всеки обикновен човек.

Но конкретният случай отдавна излезе от своята конкретика, както дребният уж въпрос дали да се пее на гръцки в църквите ни през по-миналия век излезе от личните размисли на Неофит Бозвели и Иларион Макариополски и ни направи нация.

Така че тук конкретност вече няма. Ако беше само до конкретността, не би имало никакъв повод за особена радост. Защото, при условие че тези седмината се отърваха, то други личности, съвсем не по-маловажни пред лицето на вселената и абсолютната справедливост, не можаха. Достатъчно е да припомним бързо забравените Ивайло Кепов и Георги Лазов, които намериха мъченическата си смърт в разбунения Ирак.

Достатъчно е да припомним стотиците безименни страдалци на нацията, паднали жертва на търговията със секс, на побои от овластени структури или случайно хулиганство, на липсващо обезопасяване по строежи и мини; и най-просто казано - хилядите, паднали и падащи жертва на непоносима сиромашия.

Жертвите в България не намаляха, но при случая с медиците ни в Либия падна жертва един лош стереотип, една измислена национална карма, едно разпадащо всяко общество овчедушно безразличие към всичко, което не касае личната паница и одър.

Благодарение на този



подарък от съдбата - процеса в Либия,



България си върна самочувствието на държава, а не на стресирано от прехода стадо.

Не твърдя, че само от него, разбира се, нито пък че нещата са толкова прости. Но процесът в Либия отпуши граждански канали, по които отдавна нямаше нищо освен ръждата на обезверяването и нихилизма.

Казано простичко, ние страдахме през последните години от очевиден дефицит. Дефицит далеч не само паричен. Този дефицит е измерим с величините, с които се мери моралният тонус. И който в основата си е някаква крепяща общността и споделяна от повечето съграждани идея.

Рухването на тоталитарната система елиминира едновременно две подобни идеологически парадигми, като остави на тяхно място зейнал вакуум. Кои бяха те?

Първата, най-общо казано, бе официалната идейна доктрина. Тоест - ние строим справедливо общество, може да няма нещо в магазина, но това са временни трудности. Иначе сме горди маркс-енгелс-ленинци и на гнилия Запад



показваме ватенка, съветска ракета и среден пръст



Втората беше - ние борим тук липсата на човешки права, борим с вицове, ирония и понякога с пряка гражданска доблест. И искаме да извоюваме най-ценното - свобода и демокрация, пък в придатък, защо не - всички магазини да са корекоми и да работят денонощно.

Тези двете неща са противоположни само на пръв поглед. Всъщност и двете са идеологически мотивации, характеризиращи се най-вече с безкористност. Първата изтля поради изчерпване на ентусиасткия ресурс и порочни административни практики, втората се оказа безкористна само докато е в рамките на първата. Нейната практика разочарова незрялото ни общество дотам, че най-чистите му идейни устремления бяха попарени като попикано от мутра мушкато.

Оказа се, че действителността беше преведена от езика на бившия тимуровец на езика на новата действителност така: "Всеки се спасява сам, печели най-крадливият и най-наглият, родината е разграден двор, даже футболът се оказа пари, а не "Горда Стара планина..."

Тази ситуация беше печална. Тя е основната причина за най-ниското самочувствие и данните



за българите като за най-нещастни



хора на континента, измервани от различни агенции. Никоя частна паница и никое индивидуално BMW не могат да бъдат достатъчно алиби за здравословна обществена спойка, без която няма нито нация, нито - в крайна сметка, лично щастие.

С процеса в Либия, с трансформацията на казуса в общественото съзнание от "Сами сред вълци" през "Не сте сами" до "Не сме сами" българите направиха истинския си скок към света на пълноценното общество. За мен е сравнимо с църковните борби преди век и половина.

То също не е повод за еуфория - а само за тихо самочувствие. Всъщност тъкмо тихото самочувствие отличава зрелите от незрелите; за вторите е по-присъщо състоянието между рядка еуфория и обичайното чувство на перманентна жертва.

Дано след Либия тези състояния лека-полека отшумят - в Европа без тях ще сме по на място.
20
2805
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
30 Юли 2007 23:17
... парички за ваканцията, а? еееех, пощенецо ...
31 Юли 2007 00:00
Старши ,
Нема като как на бат Бойко ... Договор е , требе да се спази ...

31 Юли 2007 00:39
С процеса в Либия, с трансформацията на казуса в общественото съзнание от "Сами сред вълци" през "Не сте сами" до "Не сме сами" българите направиха истинския си скок към света на пълноценното общество. За мен е сравнимо с църковните борби преди век и половина.




Редактирано от - hamel на 31/7/2007 г/ 00:41:21

31 Юли 2007 00:46
Тц, тц, тц...
-
Утре вятърът се обръща, рибата ще почне да яде.
Тъй че следобед - за кая.
31 Юли 2007 00:49
Цитираното от Хамел е хубаво, човек е обществено животно и не може да е щастлив извън общността.
31 Юли 2007 00:56
След статията на морето...Кеф, кой разбрал, разбрал, ама тя си е на релси...ха напред, ха назад...Ха Ха.
31 Юли 2007 12:23
Аха, аха, статията ми хареса, горе-долу така го почуствах и аз.
Но като си помислиш колко кал се изля тука и ще продължи да се лее...
Еми ще трябва да го преживеете, неуважаеми, че медиците са освободени, макар и не по "правилния" начин и от "правилните" хора. Аз разбирам, че на вас би ви се искало тази рана никога да не зарастваше, за да служеше на тъпата ви пропаганда. Където крайно лявото и крайно дясното логически се обединяват от революционния принцип "колкото по-зле, толкова по-добре".
Но вие дерзайте, дерзайте, колкото повече се стараете, толкова повече нормални хора ще разберат що за стока сте.
31 Юли 2007 13:00
Абе Бойко е казал това, което аз отдавна казвам.
Онова беше реалния социализъм, а това сега е реалния капитализъм (разбира става дума за България). Другото са фантазии на идеалисти. Спомням си как стари комунисти викаха, че не са се борили за това, което беше реалността тогава. И сега участниците на сините митинги разправят същото, че не са ходили за това, което е сега на митинги. Тогава упрекваха капиталистическия начин на мислене, сега упрекват някакви си мутри, които в действителност са си нашите капиталисти. Като, че ли тогава и сега е имало и има някои други, които щели или ще направят нещата точно според предтставите на тези наши хубавци.
Преди една седмица един възрастен господин син на царски офицер ми разправя какви неприятности има със сините общинари в Банкя относно реституриране на негови имоти.
Така върви светът, а някои тук си въобразяват, че той ще се развива според техните представи.
31 Юли 2007 13:38
Донякъде вярно, но и се плъзга по елементарното.
Защо??
Ние с лекота и безропотно, с мълчаливо съгласие оставихме Алберт /Коритаров/, Гоце / президент- лице на държавата/ и т. н. да ни учат и проповядват кое е морално, в какво да вярваме, какво да ни обединява...

За конституционните съдии да не говорим

Как ли другите народи ни виждат ?? Няма морал, няма достойнство- Овчаров сменя Димитров, а Димитров Овчаров и всички в бяло.

Тези "канали в гражданското общество" очаквам да се отпушат !!!!

31 Юли 2007 13:56
Приятело Маркс, и реалния социализъм, и реалният капитализъм са толкова виртуални, че само в медийното пространство може да ги открие човек. За реалния социализъм няма да коментирам - той реално си беше отишъл още преди виртуално да се роди, но .... нека си остане "спомен скъп". А за реалния капитализъм - що толкоз сложна дума, бе човек? Имаме си и по прости - и на български, и на турски, и на цигански.... Само дето избягват да ги пишат в речниците....
31 Юли 2007 14:13
Основният политически опонент на СДС на тези избори е БСП
31 юли 2007 | 13:30 | Агенция "Фокус"
София. Основният политически опонент на СДС на тези избори е Българската социалистическа партия (БСП). С това становище излезе ръководството на партията след проведено заседание на Националния съвет на сините, предаде репортер на Агенция “Фокус... Натиснете тук
......................................... ......................................... .....................................
И нито дума за ДПС !!!

31 Юли 2007 15:59
Браво , Бойко!
31 Юли 2007 16:13
http://savestrandja.ludost.net/
31 Юли 2007 16:31
покрай либийският случай хубаво се видя, че в милата ни родина няма една шепа интелектуалци, което обяснява останалото.рехаво народонаселение, без ядро от умни хора, змийско кълбо само от емоции
31 Юли 2007 17:17
То също не е повод за еуфория - а само за тихо самочувствие. Всъщност тъкмо тихото самочувствие отличава зрелите от незрелите; за вторите е по-присъщо състоянието между рядка еуфория и обичайното чувство на перманентна жертва.

Ламбовски, Само това да беше написал, пак щеше да заслужиш поздравление.
31 Юли 2007 17:46
Фиче - т'ва с "общественото животно" не върви на български език. Термините от американските читанки не винаги са подходящи за директен превод на родна реч.
А Мркс в случая е прав.
31 Юли 2007 18:06
Мира Янова: На много места има само три партии - ГЕРБ, БСП и “Атака”
31 юли 2007 | 16:51 | Агенция "Фокус"
.....................
Натиснете тук
31 Юли 2007 18:09
, , Тоест - ние строим справедливо общество, може да няма нещо в магазина, но това са временни трудности. Иначе сме горди маркс-енгелс-ленинци и на гнилия Запад

показваме ватенка, съветска ракета и среден пръст.”

Културно казано , това е нелепа лъжа.
Потребление на основни и главни за оцеляването на хората стоки и услуги , са паднали в пъти.БВП само по стойност се доближава , но в натура е на около 50-60 %.Днес българия неможе да изхранва 3 000 000 по малко българи.Три пъти е по -висока смъртността при възрастните , четири пъти при децата , съкратена е продължителността на живота с 8 години.
А ако човека , а не въртоглавите твърдения за емоциите се вземат за мярка-българите са унищожени като потенциал с 1 500 000 и още толкова вече са избягали за да оцеляват извън ТАЗИ страна.

Няма такъв разум в който емоциите са програмирани предварително и той се радва когато го погубват и понеже е оптимист изпада в ненормална радост.

Емоциите и внушенията могат да подменят отношението към фактите , но логиката на обективните процеси нямат сила да променят.

А ако трябва да сме щастливи , че България отива в небитието , хвала на такива българи.

Ако не искаш да бъдеш наковалня , трябва да бъдеш чук.Този чук ще се стовари върху наковалнята , на която днес се кове ТАЗИ страна от ТЕЗИ хора.

Редактирано от - хунвейбин на 31/7/2007 г/ 18:21:20

31 Юли 2007 19:40
Строго погледнато "зоон политикон", демек "обществено животно" идва от Аристотел, не от Америка. Не е това същественото, а надценяването на ентусиазма на обществото около "случая Либия" - "За мен е сравнимо с църковните борби преди век и половина". То донякъде е и безнравствено с оглед на комерсиализацията на акциите по случая.
31 Юли 2007 19:45
Намесвам се за едно уточнение, а и за да възстановя справедливостта.
Терминът "обществено животно" е измислен от един много голям древногръцки философ, съвременник на Александър. Този термин е известен в БГ още преди английския да стане основен чужд език, а още и преди руския да бъде такъв, а още и преди немския да бъде такъв, а вероятно и от времената, когато турския е бил такъв, а също и новогръцкия.
Такива работи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД