:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,786,594
Активни 517
Страници 13,468
За един ден 1,302,066
Интервю

Плоският данък 10% върху доходите не е вързан в кърпа

Предизборното вдигане на пенсиите от 1 октомври прилича на пазаруване на гласове, твърди Александър Божков
Александър Божков
Александър Божков е роден на 9 август 1951 г. в София. През 1992-1993 г. е директор на Агенцията за приватизация. Депутат от 37-ото НС. Вицепремиер и министър на промишлеността в правителството на Иван Костов до 1999 г. Главен преговарящ на България с ЕС през 2000 г. От есента на 2000 г. досега е съпредседател на Центъра за икономическо развитие.

-Г-н Божков, преди ден лидерите на тройната коалиция решиха - от 1 октомври осигуровките ще паднат с 3 пункта, пенсиите ще скочат с нови 10%, а от догодина всички доходи ще се облагат с еднаква ставка от 10%? Това революционни мерки ли са?
-Аз ги определям като странни. Не защото са лоши, а защото не се връзват с досегашното поведение на властта. Само допреди месец-два в самото управляващо мнозинство се водеха тежки прения дали пенсиите да се увеличат с 8,5 или с 10%. Мнозина от управляващата коалиция твърдяха, че няма пари за 10% скок. Сега се оказва, че има средства не за 10, а за 21% увеличение на пенсиите за тази година. Остава загадка как така вчера в "Евксиноград" правителството изведнъж откри, че разполага с излишни пари. Доскоро при всяка стачка и исканията за вдигане на заплати и пенсии министър-председателят казваше - пари няма и не очаквайте никакви повишения.
-И министърът на финансите от началото на годината повтаря същото. Но сега се оказва, че има пари за всичко. Как си обяснявате този обрат?
-Ключът е в датата, избрана за увеличение на пенсиите и за сваляне на осигуровките - 1 октомври. Това си е едно държавно узаконено купуване на гласове. Вместо да раздават в пликче 10-20 лева на избирател, управляващите ще зарадват пенсионерите точно в навечерието на изборите. Представете си само - между 1 и 20 октомври хората си получават увеличените пенсии, министри и депутати ще надуват фанфарите до последно, а на 21 октомври благодарните българи ще гласуват и се очаква да пуснат бюлетината за онези, които с толкова зор са им вдигнали пенсиите.
-Значи и намалението на осигурителното бреме е предизборен ход?
-Това намаляване ще дойде чак през октомври, а можеше спокойно да стане в началото на годината.
-Или поне в средата, както е предвидено и в закона за бюджет 2006?
-Именно. Очевидно съпротивата срещу това облекчение е била огромна и единствено и само страхът, че се изпуска от контрол положението, че идат избори, че губят доверието на бизнеса, на работодателите в края на краищата е принудил управляващите да приемат това условие.
-Кое притеснява повече тройната коалиция - растящото народно недоволство или вдигащият се рейтинг на ГЕРБ?
-Всичко ги притеснява плюс очевидното им неумение да променят хода на икономическото развитие на България. Много ясно се вижда през последните години, че целият растеж, с който се хвали правителството, е заслуга само и единствено на частния сектор. Не се развиват нито високите технологии, нито има програми за обучение и квалификация. Като погледнем структурата на растежа, виждаме, че от началото на тази година в България безработицата е изчезнала, а производителността на труда се е понижила. Това означава, че са наети много нискоквалифицирани хора. Намаляването на безработицата е нещо чудесно, но нищо не се е променило по отношение на добавената стойност, доходите, износа. Където би трябвало държавата чрез своята политика да извърши поврат.
-Е, добре, като изключим износа, сега властта прави точно това, което вие препоръчвате - намалява осигурителното бреме, простира модерния плосък данък върху доходите, при това на съвсем ниско равнище - само 10%, насърчава бизнеса?
-Да, ако бъдат приети всички тези мерки. Но аз имам известни съмнения за плоския данък от 10% върху доходите и докато не го видя в "Държавен вестник", няма да повярвам, че не е просто предизборен фойерверк. Все пак става дума за закон, който тепърва ще се приема от Народното събрание и ще влезе в сила от 2008 г. Ще има много подводни камъни. Опасявам се, че може да се повтори това, което се случи със Закона за местните избори. Видяхте през какви обрати премина, какво се говореше и какво се гласува в крайна сметка. Нека видим как ще изглеждат текстовете за плоския данък.
Освен това само допреди два-три месеца сегашният министър на икономиката пледираше да се въведе данък богатство. Изведнъж управляващата коалиция прогледна и прие плоския данък - нещо, което опозицията от няколко години настоява да се направи. И го прие със замах, но под условие. Петър Димитров вече започна да говори за трудности, за някакви компенсации за най-ниските заплати, които щели да пострадат от въвеждането на плоския данък.
-Не разбрахме защо няма да има необлагаем минимум, при положение че по-рано Петър Димитров твърдеше, че е разумно до 300 или 400 лв. доход да са необлагаеми?
-А сега се говори за компенсационни механизми, ще молят работодателите да вдигат заплатите над досегашния необлагаем минимум... Не е ясно какво ще става, и на самите управляващи не им е много ясно.
-Но е ясно, че ще има и други, обратни мерки, с които бюджетът ще си навакса облекчението - ще има повишение и на осигурителните прагове, и на осигурителния таван?
-Предстои да видим как ще пораснат праговете. Казват на работодателите - щом като вие осигурявате хората на ниски заплати, ние ще ви вдигнем праговете, за да ги осигурявате върху по-високи заплати. Но нека не забравяме, че сивата икономика също е икономика. Най-малко няколкостотин хиляди българи живеят и работят в сферата на сивия сектор. Насилственото изкарване на бизнеса на светло означава повече безработица. Единственият начин да извадиш сивата икономика на светло е да направиш така, че укриването на данъци и осигуровки да стане по-скъпо от плащането им. Не става с примки около шията, а вдигането на праговете е точно такава примка. Решението е в нисък процент на осигуровките, тогава всеки ще ги плаща.
-А защо изведнъж решиха да лишат напълно общините от данъка върху доходите и централният бюджет да им отпуска пари?
-Това са пак декларирани намерения, а аз искам да видя написани данъчни закони и проект на бюджета. Подозирам, че и тук се крият предизборни ходове. Защото няма никакъв повод точно сега, по това време на годината, да се съобщават такива новини, и то без концепция. Такива сериозни промени не се правят така.
-Властта май впряга магарето пред каруцата - сега изненада народа с щедри обещания и храбри мерки, но тепърва работна група начело с Йордан Цонев щяла да разработи актуализация на програмата на управляващата коалиция...
-И това е за парлама. За каква програма говорим - всички действия на правителството от създаването му досега показват, че то програма няма, то действа според това накъде духа вятърът. Сигурен съм, че ако нямаше местни избори, нямаше да има увеличение на пенсиите. В коя програма, в кой документ на правителството сте прочели, че през октомври 2007 г. ще има увеличение на пенсии с 10% ? Първият, най-важният белег на всяко правителство на цивилизована държава е предсказуемостта на неговите действия. За да могат хората да си планират и приходите, и разходите, и живота. Иначе какво да очакваме - днес приятна изненада, утре неприятен удар.
-Смятате ли, че бюджетът може да издържи предвидените 10% увеличение на пенсиите?
-Пламен Орешарски през юни много се притесняваше, че поради големия дефицит по текущата сметка единственият начин да бъдат успокоени и инвеститорите, и международните финансови институции е да се поддържа голям излишък, който да служи като буфер. Сега научаваме, че от този излишък ще се яде, което означава, че ръцете на Орешарски са били извити. Той обаче не е човек, който се оставя да му извиват ръцете. Изводът е, че наистина има достатъчно пари, за да бъдат доволни всички. Но това пък ако не можеш да го предвидиш в началото на годината, що за правителство си?
-Преди месец министърът на финансите в парламента обяви, че няма да сваля осигуровките, защото излишъкът е "само" 1.9 млрд. лева и че щял да се стопи в края на годината, когато имало много големи плащания. Сега излишъкът е 2 млрд. лева, а изведнъж се оказва, че е напълно достатъчен не само за сваляне на осигуровките, но и за вдигане на пенсиите с нови 10%?
-Така е, затова никой финансов експерт не може да бъде пълноценен министър, защото започват да го притискат и да го карат да се съгласява с конюнктурни политически решения. Очевидно е имало тежък натиск върху Орешарски да прави стъпки, които противоречат на всичките му действия досега.
-Как ще вместят в законодателната си програма толкова много промени?
-Не се безпокойте, половината от "революционните" промени няма да ги има. Това са фойерверки откъм "Евксиноград". Сериозните решения се взимат на базата на вече написани законопроекти. Това ми прилича на Агенцията по сигурността - вече месеци се говори за нея, а още няма законопроект. И в данъчната сфера ще се окаже, че някои неща не могат да станат, други ще станат, обаче по-различно, трети ще се отложат за догодина. Очевидно на брега на морето лесно се дават обещания, но после те трябва да се превърнат в закони, наредби, изчисления.
-Няма ли опасност това лесно раздаване на обещания преди изборите и неизпълнението им след това да катурнат правителството този път?
-В България хората отдавна са свикнали с това, че управляващите не си изпълняват обещанията. Но това не е европейско поведение. Ако тези мерки бяха част от програмата на правителството, ако бяха последователно подготвени и въведени, щях да ги приема с голяма радост. Но сега се притеснявам, че днес вестите са хубави, но утре ще дойдат лоши новини.
29
3704
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
30 Юли 2007 23:24
... това - на вниманието на Сирена ...
30 Юли 2007 23:27
Каква усмивка , Боже!
Точно 10 % . Наглец, и той акъл дава.
30 Юли 2007 23:30
Заглавие:
Плоският данък 10% върху доходите не е вързан в кърпа

И отдолу на фотото:
Господин 10%

Егати съвпадението......
31 Юли 2007 00:22
Две мнения няма!"Плоският данък" е добър за разбоиническа страна като България.Ще опрости счетоводството и ще намали подкупите.
Низките 10% ще насърдчат инвестициите.
31 Юли 2007 02:55
Тоя път напълно ще се съглася с FL. Много кратко, но много точно обобщение от негова страна.
31 Юли 2007 03:43
А бе, Вие найстина ли си мислите, че този плосък данък ще се случи. Та самите Вие казвате, че ще спрат подкупите.
31 Юли 2007 03:48
Това е голямо журналистическо попадение: Мистър 10 % коментира десеттте процента! Бравос!
31 Юли 2007 03:51
Някой да ми обясни как данъкът в този си вид ще намали подкупите!

Как пък не схващам - тези, на които си плащам данъка и тези, които ми искат подкуп са си доста различни хора и институции!
31 Юли 2007 05:17
Защото е прост.
31 Юли 2007 06:26
По една случайност наблюдавах целия процес на формиране на мита за "Господин 10%". Беше много добре обмислена и много добре проведена черна PR акция. Не се връзва с никакви факти и никаква логика - и пак стана.
31 Юли 2007 07:20
Бащата на сивата икономика и корупционните пактики в зората на БГ капитализъма, Ал Бож разказва, поучава, стресира, провокира и прочие...
31 Юли 2007 09:30
Този не трябва ли да дава интервюта от затвора.Тези дето съсипаха и окрадоха България да се свират по мишите дупки и да не им чуваме гласа.Интервюта тръгнали дават мошеници.
31 Юли 2007 09:34
Без значение дали е мистър 10% или не, диджеят Ал Бож е безкарйно точен!Защото истината е точно такава, корабът се люшка по вълните неуправляем и посоката е непредвидима!
31 Юли 2007 09:43
Незаслужено му лепвате прякор Мистър 10%. Той взимаше повече.
31 Юли 2007 10:10
Зомби,
Я-я, разкажи и ние да чуем!
31 Юли 2007 10:40
Мистер 10% критикува официалното въвеждане на 10-те процента.
*
Лъжа е, че плоския данък ще опрости счетоводството. Това щеше да е вярно, ако ги намаше компютрите.
*
Лъжа е, че "по-ниските" 10% ще насърчат инвестициите. Истината е точно обратната - при намаляването на и без това крайно ниската покупателна способност на над 2 милиона хора на заплата няма нужда от нови инвестиции, защото няма кой да купува в България, а да се изнася не е толкова лесно. При високите за България доходи - това да ти се вдигне дохода с 100-200 лева при условие, че дохода ти е под всякакви разумни европейски гранци, ще ли те накара да правиш инвестиции, а и в какъв размер ще бъдат - може би става дума за 200-300 лева годишна инвестиция?
*
За около 2 милиона от хората на заплата е лъжа и че 10-те процента са по-нисък данък.
31 Юли 2007 10:49
Разсъжденията са във вярна посока и ако като министър не беше се издънил с министерство подобно на черна дупка, бих го уважавал като теоретик
31 Юли 2007 11:10
И тоя като почне акъл да дава?!Аман от банкротирали политици-икономисти, , ,
31 Юли 2007 11:44
СЕГА можем да мечтаем министрите на тричленката да взимат подкупи по 10%. Ех, мечти, мечти...
31 Юли 2007 12:01
Al-Божков е една от *****, които нямат право, ако имат поне малко морал да се появяват НИКОГА повече в политическия и обществен живот на България, и уважаващи себе си вестници като СЕГА не бива да си позволяват да интервюират подобни предатели на демокрацията!

Редактирано от - bot на 31/7/2007 г/ 12:10:39

31 Юли 2007 12:54
А какво стана с актуализирането на пенсиите по осигурителния доход за 2005 год.? ЯДЕЦ братя български пенсионери, как ще допуснат управляващите, ти ми бедни пенсионерю от преди 2000 год. да взимаш пенсия колкото другите, независимо, че тези другите са работили на твоето работно място след като си се пенсионирал. Само един СРЕДЕН ПРЪСТ. Поне да бяха направили закон за безплатна услуга погребение.
31 Юли 2007 13:54
Наистина нека да поживеем пък ще видим колко пари ще излязат на светло догодина. Лично на мен този данък ще ми увеличи заплата, но не съм убеден обаче за ефекта при повечето хора. По повод инвестициите 10те процента по-скоро биха убедили някой да спре да работи на заплата и да хване частен бизнес отколкото да пренасочи средства на обикновените хора от потребление към инвестиции в акции, имоти и т.н. Малките и средни фирми определено ще си отдъхнат. И някои от тях може да се замислят дали не би било по-добре да извадят на светло обороти, за да могат да кандидатсват за кредити пред банките при по-добри условия
31 Юли 2007 14:59
плоскио данък и много подходящ за плоски глави
31 Юли 2007 17:06
рего,
Преди да се съгласяваш напълно с ФЛ обърни внимание на подробностите:
"НиЗките 10% ще насърДчат инвестициите" -
Уж трезва "мисъл", но не е лишена от специфичната му емоционалност. Не просто ниски ставки, а низка работа и не обикновенно насърчаване, а една сърдечна дейност.
31 Юли 2007 17:27
Zombi, за съжаление не мога да се съглася с Вас.Свидетел съм на престъпни действия свързани със собствеността и управлението на едно държавно тогава предприятие на лицето от фотото и негов бивш състудент.Предприятието беше доведено до просешка тояга и приватизирано за стотинки, въпреки че преди "намесата" на господина изнасяше с успех продукцията си и имаше добри преспективи за развитие.Случая е в класацията на десетте най-скандални сделки.Никой няма смелост да рови по случая и всичко е потулено на високо ниво.
31 Юли 2007 18:06
Ти пък, Потапов!
Добрите изяви трябва да се насърчават, особено когато са такава рядкост!
31 Юли 2007 18:22
Втори основен проблем по време на управлението в министерството на господина беше яростната съпротива срещу инвеститори, които не си плащат рушветите. Това бяха само големи инвеститори, които вече не щат и да чуят за Б-я.
31 Юли 2007 18:37
Може, Единак, вярвам ти. Аз говоря за друго - че митът за 10% се роди много по-рано, за други хора, и беше залепен за Божков след много интензивно обсъждане на стратегията на .... апликиране. А в цялата история имаше и нещо друго - предприятия, които са държавни, т.е, ничии, и които след входно-изходните комбини или нищо не произвеждажа (нямаше и заплати), или продукцията им си стоеше по складовете, а работниците имитираха работа. И бюджета наливаше пари на поразия, за да ти държи на командно дишане. А че кой може се е възползвал - то ясно. В България винаги е имало социална група (доста големичка) за която думата "реформа" е сигнал за крадене, и тя е икономически фактор №1. Другото са следствия. Но за многото пари на Божков, натрупани по това време, наистина е мит. Нещастието им (на целия екип) беше, че трябваше да правят бързо това, което се прави бавно и че нямаше откъде да си внесат сини марсианци - работеше се с наличния кадър. Все пак, след Виденов беше и в хазната имаше 300 милиона долара.
31 Юли 2007 23:19
Докъде стигнахме - тая свиня на снимката да коментира безобразия, които се вършат, защото Сашо Божков е творец на не малко безобразия. Той просто си изигра ролята в определеното време и по определения начин. А най-забавното е че в това интервю Сашо Божков е безумно прав в разсъжденията си. И като прибавим към това битността му на един великолепен радиоводещ показващ широки познания, култура и (според мен) изключително добър вкус, просто няма как това прасе да не започне да ти харесва!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД