:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,785,042
Активни 451
Страници 11,916
За един ден 1,302,066
Проблеми

Пазарът на труда разглезва работниците

Студентите още във втори курс си намират високоплатена работа и престават да се развиват, оплаква се бизнесът. Затова работодателите се ориентират към внос на квалифицирани кадри
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Компютърните специалисти отрано свикват на високи заплати, но това спира развитието им.
Работниците и работодателите в България напоследък все по-често вървят в противоположни посоки. Наред с традиционната сезонна заетост, която много българи намират в Гърция вместо у нас, в Североизточна България започнаха да заработват надници и в Румъния. В същото време родният бизнес не спира да се оплаква, че кадрите не му достигат - 3000 работници липсват в строителството, 3500 - в туризма, 1200 - в машиностроенето. "Идеал стандарт-Видима" изнася част от производството си в Левски и Горна Оряховица, пак заради същия проблем. Стопанската камара преди време обяви, че набира заявки от фирми за работници от Виетнам, Пакистан, Филипините... И поиска да се премахнат ограниченията и да се въведат квоти за внос на работници от чужбина. Държавата обаче не е склонна да отстъпи по този въпрос. Социалният министър Емилия Масларова смята, че си имаме достатъчно безработни, които могат да попълнят липсващите бройки. Твърд съюзник по този въпрос са й синдикатите. Тяхната основна тревога е, че евтината работна ръка отвън ще измести българите от пазара на труда и може да доведе до спад в заплащането у нас. Затова профсъюзите настояват законът да гарантира, че българи и чужденци ще получават еднакви заплати за сходен труд. Зад тези официални позиции обаче стоят далеч по-дълбоки проблеми.

"Образованието у нас не се цени. Манталитетът на българина и на управляващите не е дълбоко свързан с образованието и културата", категоричен е Анри Леви, президент на софтуерната фирма "Фадата". Според него нивото в неговия сектор тук доста е паднало. "Няма никакви специалисти. Няма дори на средно ниво, но много по-трудно и важно е да се намерят хора с високо образование", обяснява Леви. "Пазарът е обърнат.



Работодателят не може да избира или да слага критерии.



Проблемът е, че образованието, което дават нашите университети, е пълна трагедия - завършват студенти без конкурентно мислене, без въображение и лидерски качества", смята Леви. По принцип можеш да дооформиш за някои неща новоназначените, но когато този специалист няма базови познания, той си остава техник, т.е. може да прави само едно нещо.

Леви признава, че се опитва да внесе работници от чужбина, но трудно се справя с отвратителната администрация: "Ще започнем да набираме персонал отвън - имаме офиси в Сърбия и в Румъния. Ще ползваме възможността, която дава законът - максималният брой на чужденците във фирмата да не надвишава 10%. Иначе отдавна се мъчим да вземем едно момче от Беларус, което е топ специалист". Заключението му е съвсем песимистично. "Всъщност, ако гледаме заплатите в България по отношение на качеството на труда, мога да кажа, че у нас заплатите на хората са едни от най-високите в света. За толкова малко умения толкова високи заплати - просто се чудя дали някъде се получават", смята той.

Анри Леви предлага рецепта, която отдавна е в докладите на бизнеса към правителството - да се направи стратегия за образованието, в която да се определят приоритетни направления според макроикономическите условия на страната. Така още от средното училище ще се подготвят кадри за водещия сектор, ще се привлекат преподаватели в тези сфери, а българските университети ще станат конкурентноспособни. Сега студентите още в I-II курс виждат, че могат да си намерят работа за достатъчно висока заплата и не искат повече. "Така търсенето на пазара ги разглезва и те се задоволяват с примитивни знания и умения. Застават на висока позиция в обществото и добиват статут, който е доста примамлив. Задоволяват се с една почти чиновническа работа и то в една професия, която няма нищо общо с чиновническия подход на мислене. Започват да изкарват доста добри заплати, а после това им пречи на развитието", категоричен е Анри Леви.

Недостигът на персонал си има и съвсем реални измерения - свиване на обема на работа. Наскоро от БСК дадоха пример с фабрика във Велинград, която е пред фалит заради невъзможност да изпълни поръчките си поради липса на хора. Проблем с достатъчно квалифицирани служители има както в малките, така и в по-мощните предприятия. "При нас не можеш да наемеш всеки. Работниците трябва да имат специална професионална квалификация. Но, за съжаление, нямаме толкова хора. И съответно нямаме възможност да правим повече кораби", казва Йохан Бреме, председател на борда на директорите в русенската корабостроителница. Минималната и стартова заплата за работник там е 250 лв. Работниците с повече стаж и на по-високо ниво получават и по 1000 лв. В момента там са наети 1500 души.

Преди няколко години от корабостроителницата решават да обучават младежи, още докато те са в техникума за корабостроене в Русе. Вече са включени 80 ученици, а от септември ще има 2 нови класа. "Проблем обаче създава образователната система в България, която е доста по-различна от останалите в ЕС. Тук почти липсва практика", обясни Бреме. В Германия например половината обучение е на теория, а другата част е практическо, като се ходи директно в производството. "Тук 4 години младежите само ходят на училище, а след това идват в производството и започват да учат всичко отначало", недоумява бизнесменът.

Затова наскоро компанията стартира и система за обучение от 4 модула по европейски проект. Целта е да се осигури и задължителен стаж с минимално заплащане. Предвидено е обучение за младежи, за хора от малцинствата, както и за възрастни и безработни, които имат нужда от преквалификация.

От корабостроителницата вече имат опит с наемането на чужденци.



Миналата година на работа там са били 30 украинци.



"Но набързо ги върнахме, защото бяха пияни през цялото време. В момента сме в контакти с други държави, за да наемем оттам, но още не сме уредили престоя им, визите и т.н.", обясни шефът на корабостроителницата. В момента заводът има нужда от над 150 работници. Не достигат най-вече инженери. Корабостроителницата ползва специалисти от Германия, приема на стаж и току-що завършили студенти от университета във Варна. "Проблемът е, че част от безработните са мързеливи и дори да им предложим да работят при нас и да се квалифицират, на тях не им се работи", казва работодателят. В същото време заварчици от Русе прескачат за по 20 дни в Гюргево, за да изкарат по-европейски заплати, а някои стигат чак до кораборемонтния завод на Констанца.







СТРАТЕГИИ

До 1-2 месеца ще бъде изготвена стратегията на България по отношение на миграционната и емиграционната политика. Един от вариантите е да се улесни наемането на чужденците с български произход и да им се даде възможност да живеят в страната ни заедно със семействата си. Ще се търсят обаче хора с образование и квалификация, а не хора, които после да разчитат на социални помощи. Това няма да е първият опит за последните 3 правителства да се приобщят българските диаспори в съседните държави. Тези намерения обаче досега не са стигнали до реални измерения.

Освен за миграционната политика, ще се въвеждат и мерки за емиграционната. Целта е да се проследяват колко и какви хора заминават зад граница. По принцип все още няма масово навлизане на чужда работна ръка у нас, уверяват от Българската стопанска камара, въпреки периодичните публикации за нашествие на виетнамци и пакистанци. Половината от всички издадени от Агенцията по заетостта разрешения са за мениджърски позиции. Това обаче не решава проблемите на работодателите, които търсят работници на средно ниво. Затова бизнесът настоява да се либерализира наемането на чужди квалифицирани строителни работници, например на заварчици. Удобно е също наемането на чужди кадри по време на туристическия сезон. Един от вариантите е да получават 6-месечна виза за временна заетост.
снимка: Велислав Николов
Бурното строителство няма да смогне без внос на чужденци.
 В корабостроенето масово не достигат квалифицирани кадри.
124
7190
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
124
 Видими 
04 Септември 2007 01:55
"Бизнесмените" да НЕ плащат щури пари за скъпи луксозни коли, къщи, вили и жени, а да плащат за ОБРАЗОВАНИЕ на бъдещите им наемни раблотници!!! Държавата/данъкоплатците!/ НЕ е длъжна да дава БЕЗплатно "професионално образование" на бъдещи работници в ЧАСТНИ /нерядко и НЕбългарски/ фирми! "Бизнесмените" да ИНВЕСТИРАТ в Образование на бъдещите им работници!
04 Септември 2007 03:35
параграфе, не съм съгласен с теб. образованието е лично дело, и сам се обазоваш за да си конкурентен на пазара на труда.

ако някой друг те обучава, независимо дали държава или бизнес, той/тя нямат никакви гаранции, че след като се квалифицираш, няма да отидеш да работиш другаде - в друга държава или в друга фирма.
04 Септември 2007 04:44
Така наречените "работодатели", които получиха предприятия наготово явно не им е останало какво да разпродават и са разбрали, че трябва и да се произвежда. Защо този проблем го нямаше преди 10 години? Защо тогава не предлагаха по 1000 лв. заплата? Защо тогава не искаха промени в образованието, а сега изведнъж разбраха, че им трябват квалифицирани работници. Колко българи емигрираха в САЩ и западноевропейските страни, заради безработицата и мизерните заплати у нас през последните 10 - 15 години - защо не им предложихте по-добро заплащане тогава? Явно не е останало много за приватизация (крадене) в България и затова "работодателите" са толкова разтревожени.

Редактирано от - Weed361 на 04/9/2007 г/ 05:39:20

04 Септември 2007 05:27
Имаше един малко циничен лаф от сорта на " Га яде кюфтетата ни рива...." и т.н. Така и с българските работодатели. Ако бяха инвестирали през годините чрез по-добри заплати в своите служители, а не в коли, яхти и жени, сега вероятно нямаше да са на сьщия хал и да мрънкат. Колкото до пакистанци и индийци, в България такива има бол- да напраят справка във Факултето.
04 Септември 2007 05:52
"В момента заводът има нужда от над 150 работници. Не достигат най-вече инженери" - преди 10-15 години всеки университет търгна на бълва прависти и икономисти, инженер тогава не беше престижна професия. Сега изведнъж не стигали. Кой знае след още 10 години в резултат на сегашните "стратегии" какво ще стане ? Нашият политически и бизнес "елит" доказа, че не може да мисли и 10 години напред.
04 Септември 2007 05:58
"бизнесът настоява да се либерализира наемането на чужди квалифицирани строителни работници, например на ЗАВАРЧИЦИ" "В същото време ЗАВАРЧИЦИ от Русе прескачат за по 20 дни в Гюргево, за да изкарат по-европейски заплати" - значи все пак искат някой да им работи без пари. Излиза, че има заварчици, но неблагодарниците искали европейски заплати.[/b]
04 Септември 2007 06:35
"...образованието, което дават нашите университети, е пълна трагедия..."

Абсолютно вярно - за съжаление!
04 Септември 2007 07:13
Причината за загрижеността на т. нар. работодатели е слабия им мениджмънт. По-добрите мениджъри изсмукват качествените работници и им дават достатъчно пари за да не мислят за кръшкане.
04 Септември 2007 08:16
Прав си Weed361 в коментарите си! Как може човек с такава тежка професия ( бил съм в споменатия завод близо година ), да тръгне в почивните си дни да работи за по сносно заплащане? Естествено, че не му стигат.Значи работи в Корабния за жълти стотинки! Така не се пази работника специалист! Само с тоягата не бива!
04 Септември 2007 08:36
Темата ме накара да се включа във форума. Истина е, че липсва работна ръка и положението е особено сериозно с квалифицираните кадри. Но за това не са виновни те. Аз съм наемен работник от 15 години и не съм оставала без работа и един ден.Ние бяхме първите инженерни кадри, за които нямаше реализация и въобще не е вярно, че собствените усилия били критерий за успеваемост. Нито един работодател не ми е платил квалификация(за език или допълнителни знания). Това ми е петото работно място и общо взето навсякъде е едно и също - страх и простотия. Работодателите(частници или държавници) може да не са лоши като хора, но като ръководители са отчайващи - не могат да преценят кадърност от подмазвачество, приоритет от дребнотемие. И заплащането трябва да според отговорността - не може да искаш да ти въртят производство за 300лв, да искаш да се разработват проекти пред различни институции и да забраняваш обаждане по телефона с мотив, че нямало пари! Нещата са комплексни!
04 Септември 2007 09:13
Аз мисля, че ще е много по-лесно и финансово по-изгодно да си внесем работодатели от чужбина. Нашите много се оядоха и спряха да се развиват умствено. Пък ако искат, може да ги изнесем на Запад, да помият малко чинии там, че за друго няма да стават...
04 Септември 2007 09:25
Работодатели щели да си внасят работна ръка.Да си внасят.
Търсели квалифицирана работна ръка.Да търсят.
Само на въдицата не се хващайте , да са ви работо-датели.
Особено инженерите.Създайте си фирма , инженерингови фирми , с колеги направете технологични и конструктивни бюра.Наемни работници не ставайте , когато оставате да работите в България, дори и заради факта , че болшинството работодатели са абсолютно , абсолютно , неграмотни.и е унижение да се подчиниш на такива лумпени и апаши.
Глезени сте били.Като те не са глезени , да ходят , да учат , да се квалифицират , да си решават сами проблемите.
В това бъдете сигурни , че печелившо е да не ставате наемни работници в блатото България.Ще не ще , на колене ще допълзи и ще се моли ВИЕ да сте му работодатели , а той при вас да е наемник.
Бъдете уверени , хем ще си изкарате заслужени възнаграждения , хем ще си запазите достойнството , хем тези лумпени и апаши ще ги поставите по местата им.
Даже синдирчето ще си въртите и пред компютъра удоволствие и рахътлък ще си правите.Даже задочен моабет ще водите, с РАБО-ТОДАТЕЛИТЕ , та са си РОБО-ТОДАТЕЛИ..От позицията на силата на интелекта с тях се общува , а не от позицията на наемен работник.
04 Септември 2007 09:35
...стартова заплата за работник там е 250 лв... За някои стига до 1000, но повечето не искат да работят това нещо за тия пари. Какво повече получават работниците в чужбина, отколкото у нас ? Пари и ред в обществото.
04 Септември 2007 09:44

чер кой ще Ви дойде от чужбина в БГ???
филипинците ходят в САЩ, а не в БГ!!!
смях, братче, пълна гавра!!
Българинът бяга в чужбина, естествено, няма да се гаврите с него за 250-300 лв. заплатат, а вие да си карате джиповете с куклите!!!
04 Септември 2007 09:50
За съжаление, когато стане въпрос за пари, евреите са прави. Фактите са си факти - няма по-некадърни и едновременно с това по-алчни работници от българските. А аз съм видял доста работници. Комунистическите навици, да скатаваш половината работно време и да се правиш, че работиш през останалата половина, се възраждат за нов живот. Това, което в нормалните страни се върши от един човек тук го вършат трима... Толкова могат. Ако трима пишман инженери взимат по 600 лева, този дето може да свърши работата ще вземе 1800.
04 Септември 2007 09:53
mehudi
На теб и от самолет ти личи липсата на образование!
Вземи прочети поне една книжка по мениджмънт или бизнес администрация пък тогава давай акъл за обучението във фирмите!
04 Септември 2007 10:14
Каквито работодателите, такива и работниците. Най много за 5% от работодателите правенето на пари заради самото занимание е и хоби. За останалите 95% целите са ясни - къща в полите на Витоша, хотел на морето и нов Майбах...дотук. Скудоумие което е продукт на сбъркано 18 год. "развитие" и преразпределяне на прахосано национално богатство
04 Септември 2007 10:20
Малко странно, че именно Леви (ФАДАТА) се е произнесъл по този въпрос - именно през неговата фирма допреди 7-8 години преминаваха по 100на души студентчето годишно с по 200на лева заплата, които получаваха "обучение" и биваха освобождавани - явно в днешни дни вече му се налага да плаща и заплати и това не му харесва...
***
Проблемът в IT сектора не е представителен за България - просто реалните шансове за 2000 и повече лева заплата изглеждат твърде добре на общия фон, но пропускаме факта, че създавания продукт ЛЕСНО се изнася (това е идеята на outsourcing-а) към страни, където подобни специалисти струват по 5-6000 евро - т.е. има печалба дори и при 50% производителност!
Което обаче обрича работещите за вътрешния пазар, които не са на "държавни поръчки"...
Дано и други браншове последват тенденциите в IT сектора!
04 Септември 2007 10:20
Вьпросния беше преподавател в МЕИ - да беше останал там да подготвя кадри за бизнеса - а не (предполагам) да си работи в фирмичката и да се прави че преподава през останалото време .
Иначе по принцип е прав ама това са само теорий- но и работниците и те са прави - кой ще ти работи за 300 лв като може да работи за 1500. Той ако беше добьр и сьвестен работодател след като толкова време е на пазара щеше да има добьр екип. А явно текучеството е голямо
04 Септември 2007 10:26
По-големи глупости от тези дето ги разказват в статията разни "ръководители", отдавна не бях чел. Свикнаха мафиотите 17-18 години, да не ни плащат и да ни залъгват с светлото капиталистическо бъдеще, а ние търпим, защото няма синдикати, няма и поне една лява партия, която да защити работещите, т.е. няма организация, за да се защитиш. Сега се появиха някакви псевдоръководители чужденци, които много бързо разбраха, че в България работника няма никакви права и мже да бъде доен безнаказано и започнаха да ръсят велики глупости. Какво са 250 лева заплата, този дава ли си сметка? Давай по 2500 стартова заплата, па после говори, че нямало хора. 17-18 години политика на гонене на българите от България даде резултат - огромна част от от хората в трудоспособна възраст се изнесе от България и продължава да бяга. Българите останали тук спряха да създават поколение и след 3-4 години това ще се почувства за първи път и на пазара на труда - едно, че младежите ще са много по-малко, второ, процента на циганите ще е в пъти по-висок и трето, качеството на образованието е на доста по-ниско ниво. Всичко това е резултат от действията и на бизнесмените управляващи окрадените предприятия в България
04 Септември 2007 10:40
Днес е един добър ден за българската демокрация
(Copyright Александър Йорданов)


Воят на назначените капиталисти че губят роби ми сгрява душата. Тази статия е добър пример за предимствата на свободното движение на хора в ЕС.
И се надявам да чета все повече такива плачливи статии.



А когато започнат и да пишат за България като за Полша:



Полша привлича гастарбайтери

Полша се превръща в новата "обетована земя" за строители гурбетчии, включително и от Германия, пише в. "Билд". Десетки германски работници, притиснати от безработицата в родината им, заминават да печелят пари в съседната страна. Така на бял свят се появи новото понятие "немски гастарбайтер". Във Вроцлав, където сега се строи най-големият аквапарк в страната от 250-те работници, 200 са от Източна Германия. Работодателите предпочитат германците. Защото са с 20% по-ниско платени от колегите им поляци, а вършат отлично работата си, отбелязва "Билд". От своя страна немците гастарбайтери не се оплакват. Условията са същите, като в Германия даже заплатите са еднакви, казват изкарващите хляба си в Полша германци.




Е тогава преходът ще е свършил
04 Септември 2007 10:49
XYZxyz - съкрушително прав.
И в предприемачеството у нас се наложи модел на грабителство и по отношение на заплащането на наемния труд.
Няма у нас такова нещо, че пазарът регулирал цената на труда, защото той отдавна е доминиран от крадци.
А те гледат накриво ако някой плаща повече.
Заплатите не растат, въпреки че няма работници,
къде е пазарния механизъм тогава?

Истината е, че за повечето предприемачи правенето на бизнес се състои от "удари", от бързо ограбване, а не от стабилно и ефективно производство, стабилизиране на кадри и т.н.
Та, ..., май най-права е Как'Сийка, да се внесат работодатели
04 Септември 2007 10:55
Това което се получава в "университетите" е всичко друго но не и образование.
Че българина е мързелив е факт. Виждал съм и то много, араби които са страшно работливи. Хващало ме е срам.
И в чужбина не всеки получава добра заплата. Като прибавим мизерията, отношението и разходите и теглим чертата понякога излиза по-печелившо да работиш в България със заплата от 700 лв.
"Не завиждай на никой, защото не знаеш на каква цена го е постигнал"
04 Септември 2007 10:59
Истината е по средата. Че предприемачите след влизането в ЕС имат сериозна конкуренция не само на пазара за продукти, но и на пазара на труда, е вярно. Ама за това са предприемачи - да работят на конкурентен пазар. Че няма достатъчно квалифицирани кадри и че те налагат условия на работотдателя, а не обратното също е вярно. Че образованието е калпаво - също. Къде е проблемът? Квалифицираните специалисти нямат проблем - ако им е кеф, стоят тук и си избират работа, ако им е кеф, заминават в чужбина. Читавите предприемачи все ще се оправят. Проблем имат неквалифицираните и разчитащите на държавата. Ако един предприемач не може да си намери 30 добри инженера, той няма да отвори работни места и за 300 работника. А пък ако бизнесът е навън и кавалифицираните работят навън, кой ще плаща пенсиите и държавните заплати? Ето за това трябва да се замисли т. нар. електорат!

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
04 Септември 2007 11:00
Лунатик ,
Ами не е лесно да се управлява държава. Никак. Както казал мързеливецът:"ори, жени, мели, меси, че чак тогава яж...". То си е трудна работа. А иначе... на всеки му харесва бързата печалба. И на повечето работодатели - също. А то.. стратегии, прогнози, подготовка на съответни кадри....Трудна работа. А лесно беше да се разгонят готовите. И аз се радвам на такива статии. Най-после.
( Циганите няма да могат да я свършат тази работа - колкото и да ги "интегрират" )
04 Септември 2007 11:02
С трици маймуни не се ловят! Това е от стари времена известно. В по-нови условия: Няма начин за "жълти" стотинки, "бели" работници да наемеш!
04 Септември 2007 11:03
XYZxyz
04 Септември 2007 11:06
Това била истината?
Това изобщо не е истината?
Няма , промишленост няма , унищожена е , родно производство няма..
Само активно заетите в промишлеността са намалели с над 2 000 000 , число равно на днешните заети в производствената сфера.
Техническото и технологично ниво е унищожено , доведено е до долнопробно занаятчийско ниво.
В България се инвестира в производства предимно с ръчен , ниско квалифициран , непродуктивен , непроизводителен труд.
След това на хоризонта се появяват зомбираните и обясняват.Това е положението , ниска е производителността , ниско е заплащането.
Водовъртеж , в който е удавен и ум и разум , а и човешкият ресурс.
ЧОВЕШКИ РЕСУРС ИМА-като понятие , той е унищожен , няма наемен труд и наемна работна сила.Това е формалната характеристика , роболепната капуталистическа характеристика , а не е същностната характеристика.
Ако този ресурс беше останал в тази деградираща страна , безработицата щеше да е над 50% , заплатите в стотинки и оцелели в тази идиотска ситуация нямаше да има.

Не слагайте коня зад каруцата , защото е много неграмотно
04 Септември 2007 11:36
На границата с Турция чакат квалифицирани работници от цял свят , да ги пуснат да работят с изпитателен срок на минимална работна заплата. Учат български докато придвижим процедурите. Да ви имам самочувствието на работодател
04 Септември 2007 12:16

Като става въпрос за пазар, труд, ефективност и заплати и като виждам, че Weed361 е тук, да върна малко на вчерашната тема за здравеопазването и парите в него. Значи:
за 2005 година - общо случаи на болнично лечение 1 614 313

Ако приемем, че работещите в болниците са 70'000 (ако някой знае точно колко са да поправи сметката) се получава: 1'614'313 делено на 70'000 = 23. Т.е. на един работещ в болница се падат 23 случая за година. Или около 2 на месец. А това ми се струва страшно ниско като натоварване! Което значи, че има нужда от съкращения в здравния сектор, а не от повишаване на здравната вноска. Да не говорим, че числото 1'614'313 може да е понадуто. Ако е вярно, то значи, че всеки пети българин е бил в болница през годината. Което не ми се вярва.


________________________________
Морал - това са интересите на другите
04 Септември 2007 12:26
Как не ги е срам тези работници ? Да се глезят !
Я им давайте само по една кора хляб и по една вода и да видят тогава !
А сега - сериозно. Нивото на заплатите в България е ниско, а и уменята на хората за загубени, поради "прехода" и некадърни работодатели. За да просперира една фирма е необходимо:
1. Да се инвестира в хората - т.е. добри заплати (а не "средните в бранша"
2. Да се инвестира в хората - т.е. планиране и обучение (а не "трябва да можеш всичко"
3. Да се инвестира в хората - т.е. уважение и сигурност (а не "този за какво ми е, я да си сложа някой по-млад"
Та така ... А някои хора от интервюираните просто нямат право да говорят на такива теми.
04 Септември 2007 12:40
Нашите родни бизнесмени започнаха лека полека да се посъбуждат.

Нямало достатъчно квалифицирани работници. А какви работници им трябват: зидаро-мазачи, сервитьори ... Такова е нивото на технологиите в БГ.

Образованието не било на добро ниво. Наистина в никой университет не се учи как се прави таванна мазилка.

Щели да си "внесат" виетнамци, пакистанци, филипинци .. пропуснати са любимите индийци. Ами внесете си бе, г-н Леви! Тогава ще разберете някои елементарни истини, които всеки редови емигрант знае отдавна.
04 Септември 2007 12:44
Тук мнението му е доста по-балансирано:
Натиснете тук


Но не са виновни нито Леви, нито Десни. Виновните са кютуците, които ни управляват. Ако либерализацията на цените на пазара на труда бе направена с либерализацията на всички цени, картината щеше да бъде друга. Но на пишман икономистите, милиционерите- "архитекти на прехода" им трябваше да натикат българина на П.М., за да си осигурят за няколко поколения напред парите и властта.
Но, както е известно, бумерангът се завръща.
04 Септември 2007 12:47
Сократе, ти си едно недоразумение . В сектора на здравеопазването работят 80-100 хил. В болниците са много по-малко. Приличаш ми на студент по статистика
04 Септември 2007 12:48
да бе, как са се разглезили тия гадни рая, преди беше много по-добре - хората не се развиваха просто защото не можеха да мръднат от най-ниските етажи на фирмите, понеже всичко над ниво черноработник беше запълнено от връзкари и новоизлюпени чорбаджии дето имаха в пъти по-малко стаж и квалификация от подчинените си. а сега какво - искат стимулиране чрез заплащане и професионални перспективи - каква наглост!! я там да се пусне някое законче, държавата да затвори границите, да се даде по един камшик на чорбаджиите и раята марш пак на тръстиката, аааа-ма-ха!
04 Септември 2007 12:50
Сократ XII, какви са тези 70 000. В България има 28 000 лекари общо - в доболничната помощ, в болниците, в медицинските унивреситети - в предклиничните дисциплини, в НЗОК, в министерството, търговски представители на фармацевтични фирми, кметове, и още доста които не работят пряко професията си. От тези 28 000 и половината не са в болниците. Не забравяй също че част от лекарите в тези болници, особено големите са в администрацията. Освен това има рентгенолози, микробиолози, лабораторни лекари, които не се занимават пряко с лечението на болни. Какво наричаш работещ в болница - освен лекари има сестри, санитари, счетоводители, касиери, готвачи, шофьори и друг помощен персонал. Извинявайте, че съм извън темата.
04 Септември 2007 12:53
Това което е написал Сократ не го оставяйте без внимание , защото е много цинично.
Проблема не е в произволните допускания , нито в налудничавият начин на изчисление.
Можел е друго да направи.Колко струва един съпоставим болен , когато се лекува в България , Европа и Африка-за да види , в България нещата са по зле от Африка.

Циничното обаче е друго.Хем обявява.Морала –това са интересите на другите.
Тази формула води до защита на интересите на болни и лекари , а господина с измислени и тъпи допускания ги удря в земята-унищожава най моралните и най значими интереси.
Какво не знае неговият морал.Какво е болнично лечение и кога се пристъпва към него.Не знае че усреднена болест и болен няма.Не знае че при един болен , като се почне от санитар , готвачи , склададжии , морги , медицинска сестра , много и най различни лекари-преминава лечението.Една операция само се прави от 5-10 души.

Какво целят подобни супер моралисти , в които цинизма е в много повече , това понякога се питам и го подканям , да си ЗАЛИЧИ МНЕНИЕТО , което е голословна измислица и много цинично.
04 Септември 2007 12:56
"Пазарът е обърнат.Работодателят не може да избира или да слага критерии."
А кой иска pone по 2 чужди езика и да си програмист и IT мениджър, спец по автоматика, електротехника и готварство едновременно?И кой не дава повече от 500 лв. за всичките екстри? Ей такива като г-на Леви.После инженерите (електр-, машинни и т.н.) били недостатъчни.Има ги пич, само че си бачкат на частно и на черно и си вадят по 10 пъти повече от това , което вие давате. А когато започнеш да претендираш за заплата им се струваш скъп за 1000 лв. , в същото време ще им носиш по 1000 на ден.
Иначе за образованието е прав, тук претенции нямам.
04 Септември 2007 12:58
Четох мнението на Анри Леви - "Фадата" в линка посочен от Doctora
"Неслучайно фирмите от Българската асоциация за информационни технологии започнаха да се бунтуват. Те са твърде зависими от държавните поръчки и отнемането им ги унищожава." Частник, който се надява само на държавните поръчки. Пълно е с такива в България - "бизнесмени", които си пълнят гушите от нашите данъци, министрите и депутатие също.
04 Септември 2007 13:04
Преди 2-3 години седя в БГ интернет кафе в центъра на София. Пред него спира последен модел ауди лъскав металик. Изтупаният му по последен крясък на модата шофьор влиза в кафето и започва разговор със момчето което обслужва клиентите - оказва се че е собственика. Прибира оборота и тук започва интересното:
Шеф: Идва ли (с произношение ала шопско) оня по обявата?
Служител: Да дойде едно момче.
Шеф: Е кво ти препита ли го дали става за тая работа?
Служител: А много е добър, той е студент по информатика между другото в НБУ и няма проблем за тия неща.
Шеф: Каза ли му че заплатата е 250 лв?
Служител: Да. Той обаче пита дали ще се осигурява за трудов стаж.
Шеф: Оооо, ама тоя е много нахален бе! Я го мани и виж следващия в списъка. Откаде се извадиха толкова нахакани не ми е ясно - осигуровки че ми иска!?


Та ето един любопитен щрих към портрета на масовия БГ работодател(има и изключения естествено) - безочието да харчиш за ултралуксозни коли и всъщото време да наричаш нахалство това че студентчето си отстоявало правата.


Ето и още един любопитен детайл:
Преди 2-3 дена на бул. Джеймс Баучер - разговор между съседи от кооперация.
Единият е на тротоара и пита другия който е на балкона на 2-рия етаж:
- Абе съседе тов ана колата от атентат ли е?
- А, не бе не! Нещо катастрофа е май!

На 2 метра по-нагоре по булеварда е лъскав билдинг в асансьора на който беше взривен преди години бос на силов агрупировка. Пред него колите с аподредени така - мерцедес, джип, ауди, мерцедес, джип, ауди ... - черни!
И се разхождат едни остригани момчета, пак облечени в черно и с черни очила.

Мили съседски картини от европейската столица София!


04 Септември 2007 13:14
на леви от "фадата" мога да кажа само едно - системата възпроизвежда поведение и белези които са се доказали като успешни. след като знанията и уменията не водят до успех е нормално системата да спре да ги произвежда. след като 20 години има обратна връзка между квалификация и заплащане (т.е. колкото повече знаеш и можеш толкова по-голям будала си, толкова повече работиш и толкова по-малко ти плащат и те издигат в йерархията) е съвсем естествено че всеки който учи здраво в БГ го прави за да работи в чужбина, а не за да го унижават в БГ хора които не могат да му стъпят и на малкия пръст в професионално отношение. 20 години пазара на труда изпраща сигнала че пари и перспективи има не за можещите, а за тарикатите, затова образователната система спря да произвежда можещи и знаещи и почна да продава дипломи на тарикати! затова днес като седнат на масата за интервю работодателите имат чувството че седят пред огледало - отсреща често има едно също толкова некадърно, лукаво, опортюнистично и нагло същество като самите тях. защото те са доказали че именно такива хора успяват - логично, нали!
някой по горе правилно е отбелязал че "га ядаха кифтетата ни риваха". 20 години българските чорбаджии жънаха без да са сяли - получиха на готово работещи предприятия и квалифицирани работници, получиха протекционистични закони, получиха удобни корупционни ниши в които да печелят без да се напъват и да имат каквото и да е мениджърско умение - все пак кражбата и експлоатацията не са ядрена физика. и сега когато трудовите и търговски бариери паднаха и родните "мениджъри" влязоха в конкуренция за пазари и работници с чуждестранни фирми изведнъж проплакаха че ... държавата не се грижела достатъчно за тях и че работника бил мързелив и не щял да се развива! е ако 20 години с вас се подиграват и ви морят от глад вие ще искате ли да се развивате или направо ще емигрирате, бе, гус'ин леви?! да не искате закрепостяване на работника към чорбаджията и студентите да излизат от университета с разпределения като по времето на соца?! баси парниковите "капиталисти" - искат всичко наготово, както и баба знае. ми изнесете си производството като не ви уйдисва в БГ. ако цената на вашето оставане е продължаващ спад на стандарта на живот в БГ не мисля че ни трябват работодатели като вас
04 Септември 2007 13:21
Доктора,
04 Септември 2007 13:23
weed 361, хунвейбин
една от основните лъжи на прехода беше че най-важното е да свърши бързо. ако трябва да се окраде всичко, ако трябва да се подари на "свои хора", но хаоса да приключи по-бързо и всичко пак да заработи за да има хляб за хората. само че какво се оказа - веднъж овълчили се новоизлюпените "капиталисти" просто не могат да отвикнат да живеят от кражба, изнудване, корупция и при всеки проблем да викат на помощ държавата да ги спасява с поръчкови закони, сочни поръчки и субсидии. по света 20-30% доходност е отлично постижение, но у нас се оперира само със свръхпечалби и сметките започват от 200-300% и когато го принудиш да се отнася с теб като с човек и да си прави сметката по-внимателно родния чорбаджия възнегодува от дъното на душата си. как може ти да застрашаваш гардероба с кожени палта на любовницата му?! как може да крадеш от издръжката на детето му в елитен университет зад граница?! как може да забавяш покупката на нова луксозна кола с цял месец?! и то само за да си платиш парното и тока?! дребнава наглост! къде спи държавата, къде е сопата за непокорните и мързеливи рая!?
а може би са мързеливи и глупави защото чорбаджиите са изгонили по-знаещите и по-можещите зад граница, а?! може би сега на нашия пазар на труда и рака е риба защото 20 години геноцид и съсипия няма как да не се усетят в един момент?!


Редактирано от - Pavlik Morozov на 04/9/2007 г/ 13:31:17

04 Септември 2007 13:29
......250 лв начална заплата.... Че, то на една мутра разхода за ден е толкова ако не почерпи колегите си!
04 Септември 2007 13:36
Ае вече ми омръзна да слушам работодателски тиради за липсата на квалифицирани роби, ама е и лесно да се пъчиш като за публикация във вестника.

Господа журналя, стига стига сте правили от такива тикви като Леви герои на капиталистическия труд. Земете си съчинете едно СВ, аре ако не за програмист, за сервитьорка поне, и напишете съчинение по преживяно на "интервюто" за работа.

Иначе аз си сумаризирам статията така:

БГ работодател = Благотворително дружество
(скоро и борец с бедноста в третия свят)
04 Септември 2007 13:48
Хуне ,
Нашите капиталисти искат да работят в условията на социализъм.
Да си назначат инженери в технологичните и конструктивните отдели. Да ги пращат един ден на бригада в селското стопанство, един ден в строителството , един ден в производството на нископлатената операция , защото Работника няма да се занимава с нея и не може да работи за заплата под 500 лв.Да му останат 2 дни в седмицата за инженерна работа и за търсене на тарикатлъците на Работника как да изкара повече пари не спазвайки технологията .Инженера може да работи за 220 лв и да мига на парцали, когато директора му се кара , че видиш ли работниците ти изкарват заплатата а ти си лентяй.
Инженера ще си направи конструкторско и технологично бюро.Ще ти направи конструктивната и технологичната документация - ще ти ги въведе в производството - плащаш му и толкоз.Ако искаш да тарикатеете вие с работниците си е за ваша сметка. Плащате пак на час.
Държавата не е вече на работниците и селяните.Държавата е ваша господа капиталисти.

Инженера не е работник, господа капиталисти - запомнете го това!

Редактирано от - rorik на 04/9/2007 г/ 13:53:26

04 Септември 2007 13:52
Няма нищо за чудене...
Ето "Топ 50" на училищата...
Натиснете тук
Както се вижда - чак на 41 място в предпочитанията на децата и родителите се появява професионално училище - Национална финансова-стопанска гимназия...
Защо?...
Защото всички първо наблягат на езиците, за да могат да напуснат България...
За това е виновна и държавата, но и работодателите - сега "плачат", а досега само скубеха работещите с ниски заплати... Е, не можеше да продължава - овцете си потърсиха по-добър пастир...
------------------------------
Лунатик,
Чудесен пример -

Редактирано от - редник на 04/9/2007 г/ 13:54:49

04 Септември 2007 13:53

какви са тези 70 000. В България има 28 000 лекари общо

Ами вчера направих допускането, че заетите в здравеопазването са 75'000 и някой каза, че са повече. Затова ги закръглих на 100'000 и допуснах, че 70'000 са в болниците. Тук влизат всички, включително счетоводители, поддръжка и пр. Като се надявам съотношението счетоводители и администратори към лекари и сестри да НЕ Е едно към едно а поне 1 към 10 (а ако НЕ е така, значи има нужда от сериозно оптимизиране). Естествено, без данни, които нямам, няма как да направя по-добра сметка. Вида на персонала обаче е без значение. Ако болницата е частна фирма в която работят 10 души и на месец имат 20 поръчки, то съотношението си остава същото - средно 1 човек може да разчита на парите изкарани от 2 поръчки!

Има и потвърждение - как ако не чрез кражба на работно време много лекари могат да работят на две места - и в държавна и в частна клиника?!

И ако някой намира, че е цинично да търся сметка как се харчат парите за здраве и дали е ефективно натоварването в сектора - ОК, нека да бъда циник. Колкото и страшно да изглежда, все някой трябва да го каже в прав текст - това, че лекарите ни спасяват живота, когато се наложи, НЕ им дава основание да харчат безконтролно. Въпрос на търговия - те натискат за повече, трябва някой да натиска и в обратна посока. А щом и в министерския съвет, където имат много по-точни данни, са съгласни, че увеличение на здравната вноска почти не се налага, значи съм прав! И пак ще кажа - ако някой иска да плаща повече - моля, да се застрахова за колкото си иска.


________________________________
Морал - това са интересите на другите
04 Септември 2007 13:57
Ами като нямате работници умирайте, боклуци!
Тоя паляк за какъв IT сектор в България приказва?? Верно ли не е в час или просто се прави на луд? За какво са ти висококвалифицирани специалисти, бе, другарю?
Абе, оправяйте се.
04 Септември 2007 14:02
За мен всички -работодатели и работещи сме в известна степен щастливци след като след 17г. опити да ни изтребят все още ни има . Управлението е виновно, че просперират некъдърни работодатели от които не може да се очаква да раздвижат икономиката в добра посока . Управляващите разбират капитализма като карт бланш всеки да се оправя както може, а те да забогатяват на наш гръб. И в Африка го разбират така и макар , че строят капитализъм по-отдавна доникъде не са стигнали. Въобще ако имат повече ум ще ходят на обмяна на опит само около екватора.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД