:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,785,789
Активни 593
Страници 12,663
За един ден 1,302,066
Възмущение

Нахалството "потребителска такса за личния лекар"

Има по-ефективни начини да се ограничи наплива при джипитата, а не да се поставя бариерата от 2 лв.
Снимка: "Сега"
Опашките пред лекарските кабинети ще намалеят значително, ако лекарствата на хронично болните не се изписват всеки месец, а на 6 месеца. Съпротивата в лекарското съсловие срещу премахването на таксата, която вече е почти 2 лв., е огромна. Това са напълно безотчетни пари, с които джипитата си допълват личните доходи, и то не лошо.
Със закона за здравното осигуряване пациентите бяха задължени за всяко посещение при лекар или зъболекар да заплащат суми от 1% от минималната работна заплата. По-късно някой прекръсти този косвен данък на "потребителска такса". Започна се с 80 ст., а сега е 1,80 лв. - ръст от 250 %, по-голям от ръста на инфлацията, на средната заплата, на пенсиите. От 2008 г. сумата вероятно ще нарасне на 2 или 2,20 лв.

Съмнителните основания за този данък и тежестите, които той налага на голяма група хора с ниски доходи, бяха признати и през март 2006 г. Комисията по труда и социалната политика в Народното събрание прие на първо четене изменение на Закона за здравното осигуряване, предвиждащо отпадане на т.нар. потребителска такса. Мотивите на вносителите бяха, че тя противоречи на конституцията и представлява финансова тежест, ограничаваща възможностите на голяма група хора да ползват лекарски услуги.

Това предизвика яростна реакция. Националното сдружение на общопрактикуващите лекари огласи миналата година становище, в което емоциите засенчиха рационалния подход:

- Потребителската такса, или по-точно ограничителна такса, е регулаторен механизъм срещу необосновано свръхпотребление на медицински услуги, особено от определени групи хора;

- Потребителската такса ангажира и пациента с участие и отговорност в лечебния или друг процес;

- Потребителската такса е начин, макар и недостатъчен, за дофинансиране;

- Отмяната на таксата ще причини финансови загуби. Напротив, държавата трябва да доплаща за посещенията на пациенти, освободени от заплащането й.

Разбирам лекарите. От небето им пада такса "отваряне на вратата ми", за която нито работят, нито се отчитат. От подарена облага отказване няма, дори да изглеждат не като лекари, а като еднолични търговци.

Конституцията на страната гарантира на гражданите правото на живот и на гарантирано безплатно медицинско обслужване. Че тази конституционна норма се пренебрегва, е общоизвестен факт. Най-често ползваната в случая спекулация е смесването на медицинското обслужване със здравеопазването. Да, здравеопазването е скъпа система от дейности, осигуряващи здравния статус и възпроизводството на нацията. То е основен приоритет на всяка държава и се финансира с предимство. Потреблението на медицински услуги обаче, или, иначе казано, посещението при лекаря, е безплатно и гарантирано от конституцията. Самите лекари са нарекли заплащането "по-скоро ограничителна такса". Това вече е наказуемо. Ограничаването на достъпа до медицински услуги застрашава живота на пациента, а посегателството върху човешкия живот конституцията определя като "най-тежко престъпление".

Претоварването на личните лекари не идва само от пациентите. Разбира се, ако си набрал 3000 пациенти, не бива да се оплакваш от липсата на кафе-паузи. По-голямата част от загубата на време на личния лекар идва от административни неуредици и излишна бумащина. Повече от половината от пациентите, пълнещи душните коридори, чакат за поредната рецепта за хроничното си заболяване. На 15.01.2001 г. Министерството на здравеопазването с Наредба №4 е отсякло: "На хронично болни лекарства се изписват за 30 дни". Тези болни като правило са диспансеризирани и посещават на 6 месеца специалист за контролен преглед. Ако наредбата се рационализира и например специалистите издават шестмесечни рецепти, опашките при личните лекари ще се намалят наполовина. Освен това за изписване на лекарства на хронично болни джипитата не трябва да вземат потребителска такса, но повечето си я искат.

В спора за таксата Старозагорската асоциация на общопрактикуващите лекари се включва с интересен нюанс: "Тази такса е един действащ и въведен в началото на здравната реформа механизъм и отменянето й би било предпоставка за формиране на корупционна среда". Честно казано, веднага бих уволнил автора на този текст. Да заявиш писмено пред Народното събрание,че за лев и осемдесет си готов да се корумпираш, е най-меко казано глупаво. Въпросите за корупцията в здравеопазването са извън рамките на тази статия освен ако тази заплаха не цели да отклони вниманието на компетентните органи от истинските области на корупция като цени на лекарства, "доброволни" дарения и т.н.

Заплащането на каквито и да било суми за посещение на лекар е незаконно (съгласно конституцията) и неетично. Но преди всичко то е и непосилна тежест за нископлатени хора и пенсионери. Често тази сума се събира многократно в резултат на совалки между лекар-специалист-лаборатория-специалист-лекар и добива впечатляващи размери. След като "определени групи", в т.ч. един милион и седемстотин хиляди души, пенсионирали се до 2000 г., бяха ощетени за пореден път с отказ за преизчисляване на пенсиите им, то поне би следвало да бъдат освободени от "зъбния данък".
91
11740
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
91
 Видими 
04 Септември 2007 01:03
ама направо е чудно разни докторчета които едва ли някога са влизали в кабинет да дават такива мъдри коментари като "Заплащането на каквито и да било суми за посещение на лекар е незаконно (съгласно конституцията) и неетично" - лекарският труд е труд както всички останали и за него е необходимо заплащане за да може една практика да функционира нормално. а и да печели. което хич не е срамно драги ми пишман-докторе. и за да не се разпростирам върху всяко от изреченията в пасквилчето пълни с неточности е по някаква странна причина непогледнати от редакторите ще дам само един дребен пример - ако НЗОК превежда на общопрактикуващия лекар средно 1.50 лв месечно 3 посещения на пациента при доктора са 3 амбулаторни листа вероятно 1 направление и съпътстващите чисто канцеларски разходи са съхранение на екземплярите от листите софтуерни програми които не са безплатни и т.н....и от този 1.50 да останат 10 -20 стотинки с които докторът онзи работещият не пишещият дето едва ли и пациент е виждал та с които докторът трябва да си плати наем разходи за практикатат а и да му останат пари да живее...та достатъчно е че децата до 18 години са освободени от потребителска такса ако тя отпадне и за възрастните смея да ви кажа че здравеопазването няма много да се подобри...*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.5)



Редактирано от - bot на 04/9/2007 г/ 01:31:44

04 Септември 2007 01:22
*****. Коменталът ми по същество ще сподела утре, ако ми остане време - сега вече много ми се спи.


Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.1)

Редактирано от - bot на 04/9/2007 г/ 01:32:11

04 Септември 2007 02:16
Сигурно жената на д-р Цветан Наньов е избягала с някой GP.
Хипократе, ах ти!
04 Септември 2007 02:40
ох незнам.в холадия плащам като частно лице 120 евро и ми е осигурено всичко + лечение в чужбина.при условие че мин. заплата е 1200 евро
04 Септември 2007 05:04
Потребителската такса не е най-важната, по-важно е НЗОК да заплаща реалната цена на прегледите. За ограничаване "необосновано свръхпотребление на медицински услуги" - по-добър регулатор е да се въведе системата, която е във Франция или Белгия - пациентът плаща на лекаря за прегледа и после търси парите си от здравната каса, като обикновено не се реимбурсира пълната сума. Колкото до Чл. 52 от Конституцията, гарантиращ правото на безплатно медицинско обслужване - никъде не пише, че става дума само за лекарите. Защо няма напълно безплатни стоматологични услуги? Защо лекарствата в аптеките не са напълно безплатни за всеки здравно осигурен? Това не е ли също медицинско обслужване? Тези 2 лв. ли са най-големия проблем в здравеопазването ?

Редактирано от - Weed361 на 04/9/2007 г/ 06:12:01

04 Септември 2007 07:10
Значи да дадеш 4-5 лв. за такси за да отидеш до ДКЦ-то за преглед е нищо, но 1, 80 лв потребителска такса е разоряващо. Лекарите ли са виновни, че правителството има пари за далавери, но не и за пенсии. Вместо да увеличат пенсиите за сметка на комисионните на депутати и министри - дайте да махнем поребителската такса, защото ощетявала бедните ! В същото време тези пенсионери касата ги разкарва за една рецепта - GP - специалист, специалист - РЗОК, РЗОК - GP, GP - аптека. Дайте да махнем таксата и да накажем алчните лекари и всичко ще се оправи. Стойте на студено със 100 лв пенсия, купувайте си лекарство за 20 лв, от което касата ви доплаща 1 лев, но пък няма да давате всеки месец 1, 80 на GP-то. Не е ли по-добре касата да доплаща 19 лв, а вие 1 лв, вместо да ви залъгват с потребителската такса?
04 Септември 2007 07:21
Ако продължим в този дух - защо се доплаща за "бели" пломби, металокерамика, зъбни импланти ? Защо не са напълно безплатни, както гласи Чл. 52 от Конституцията ? Защо в рамковия договор има глупости от рода на "2 пломби, една екстракция на зъб...". Не е ли противоконституционен този договор, подписан и от министъра на здравеопазването ? Защо очилата в оптиките не са напълно безплатни ? Това не е ли "медицинско обслужване" ? Това не е ли "Ограничаването на достъпа до медицински услуги застрашава живота на пациента, а посегателството върху човешкия живот конституцията определя като "най-тежко престъпление" ?
04 Септември 2007 07:51
Прекрасно, чудесно, въодушевяващо, уникално!!!
Такива статии трябва да остават за поколенията като знак за времето и авторите на статии по медицински теми!!!
Иначе никой от потомците няма да повярва какви екземпляри има в лекарското съсловие.
04 Септември 2007 08:04
Достъпът на работещите до медицинска помощ е ограничен от огромния наплив на пенсионери при личните лекари. Затова много от тях отлагат до последно отиването на лекар. Ако отпадне таксата, направо да обявим, че здравеопазването е само за пенсионери и умиращи.
04 Септември 2007 08:06
Ако правителството премахне таксата , семейните лекари просто могат и да не подпишат с НЗОК и да изискват кешово заплащане от пациентите.Те да се оправят после с касата и управниците.
04 Септември 2007 08:27
Браво на автора! Ако е и доктор наистина, значи имало и човеци сред тях! Да си жив и здрав , докторе!!!
За останалите- имаше един виц за вампирчето и стария вампир....
04 Септември 2007 08:58
Хайде пак да вием дружно срещу луната!Нали масата от форума дружно заклейми корупцията в лекарското съсловие долу-горе със следните думи -"подписал е договор-ще работи за тази заплата, нищо че е смешна".Поради що сега ще променяме условията на вече подписан договор?Ако са сондажи за следващия-сложете го на масата и ще видим.
04 Септември 2007 09:17
Важен проблем! Авторът заслужава поздравление.
Потребителската такса при хронично болните и пенсионерите.
При някой се налага да ходят повече от веднъж в месец (за изписване на различни лекарства, които "свършват" по различно време). Отива болния - сестрата написва рецептата и "дай два лева". За хора, които вземат по 1000 евро на месец може нищо да не е, но за пенсионер по болест с 65 лева пенсия е "нещо".
После каква е логиката при пенсионерите - един процент от минималната заплата? Ами той взема пенсия! Защо да не бъде- "Потребителска такса за пенсионери - едно на сто от минималната пенсия!"...
Нужно е ясно да се каже: "за изписване на рецепта на хронично болен не се взема потребителска такса!" И това да бъде надпис пред кабинета на всеки лекар, както виси и другата табела: "потребителска такса 1, 80".
Същото важи и за вземане на изследвания. От вратата подава сестрата изследването и подлага ръка като просяк: дай два лева.
Да има потребителска такса, но ясно да бъдат изписани изключенията, както и корекцията за пенсионерите!
Отново поздравление за автора.


04 Септември 2007 09:18
Д а с е о б в и н я в а т п е н с и о н е р и т е з а н у д а ч и т е в з д р а в е о п а з в а н е т о е н а п р а в о б е з о б р а з н о . М н о г о о т к о л е г и т е т у к и з г л е ж д а н е з н а я т и л и п о м е к о т о с а з а б р а в и л и м и с ъ л т а н а о н з и б ъ л г а р с к и ц а р , к о я т о л е к о п е р е ф р а з и р а н а п о т е м а т а з в у ч и :
Ч о в е с и д о б р е д а ж и в е е , с е п е н с и о н и р а

Редактирано от - star_pisa4 на 04/9/2007 г/ 09:24:40

04 Септември 2007 09:26
Очевидно статийката е пълна с неточности и е комунистическа по дух и съдържание.80 % от посетителите при ОПЛ са освободени от такса.
04 Септември 2007 09:27
Четейки коментарите към статията за потребителската такса при джипи-то останах с впечатление че всички участници са или доктори или техни близки роднини. Искам да разкажа за двуседмичната си одисея с ходене по лекари и свързаните с тях потребителски такси. Значи, получавам обрив и силен сърбеж по дланите на ръцете, по стъпалата и главата и изобщо по цялото тяло. Отивам при джипито - 2 лв. потребителска такса и талон за кожен лекар. В кожния диспансер - 4лв. потребителска такса, 2лв за тестуване /за лекарствата, които съм вземала по време на обрива/, 3лв за поставяне на инжекция и 40 лв за лекарства. След 2 дни контролен преглед в кожен диспансер - още 4лв потребителска таса./добре че не искаха талон/. Понеже имах и болки в стомаха отново при джипи-то - 2лв потребителска такса, предписани изследвания по моя молба - 2лв такса в лабораторията, отново посещение при джипи-то -2лв такса, /ела в понеделник ще ти дам талон за гастроентеролог, в понеделник - 2лв такса и заветния талон, при това без поне да ме попита как съм и дали болките са отшумели. нищо!!!
ОСИГУРЯВАМ СЕ ВЪРХУ 700-800лв МЕСЕЧЕН ДОХОД! ЗАЩО???

[/b]
04 Септември 2007 09:30
Отпадането на потребителската такса е невъзможно при съществуващата сегасистема на капитационно плащане за брой набрани пациенти, което не се разбира от хора, незапознати с нея.Това може да стане само ако каШата премине към заплащане въз основа на извършена дейност.Сегашната система облагодетелства практиките в големите градове, които по принцип имат много пациенти и разнородна възрастова структура.Можеш да имаш и 5000 записани, но реално можеш да извършиш не повече от 800 прегледа, защото консултативен вторичен е не по-малко от 10 мин., първичен-20, а профилактичен-30.И какво се получава на практика-в по-малките населени места практиките са с малко на брой, но все възрастни пациенти.Напр.за бай Петър ОПЛ-а получава малко над левче за цял месец, независимо колко пъти го е посещавал.Но бай ви Петър може да идва всеки раб.ден за преглед, т.ест 20 дни по 10 мин -3, 5 часа труд за левче, и единсвеното, което го спира е потребителската такса.Така горепоменатите практики имат много работа, а получават малко пари.Ако НЗОК заплаща за извършена дейност, напр.преглед, а не за записан пациент, то тогава ще заплати 20-те прегледа на бай Петър на ОПЛ-а и спокойно може да се премахне потр.такса.
04 Септември 2007 09:38
Драги ми, Гойко,
Застани пред кабинета на един ОПЛ и виж наистина ли 80% от "отворилите врата" са освободени. Всички плащат! Искат си. Или лекаря, или сестрата.
Потребителската такса при изписване на рецепта за хронично болен да бъде ясно премахната. Вземат я поголовно! Да бъдат изписани случаите, когато не се плаща потребителска такса. Таксата при пенсионерите да бъде "едно на сто от минималната пенсия"!
Поздравления за автора!
04 Септември 2007 09:48
Вие луди ли сте !!!
не стига че е супер жалко, супер смешмо- 1, 80!!!
че в чужбина ако го киажеш на някого, ще се скъса да се смее на жалките заплати на лекарите!!!
те и без това бягат с пълна пара от БГ!!!
няма да останат лекари да ни лекуват, ей хораааа!!!!!!!!!!!!!!!!
04 Септември 2007 10:03
В 90 % от случайте , ако не и в повече личните лекари не издават касови бонове за прибираните от тях суми за потребителска такса! Най-нагло пред очите на всички нас си ги прибират в джбоба и не плащат данък.
В София повечето тлични лекари преглеждат 20-30 души дневно - това са около 50 лв. За месец 1100 лв. необложен доход на един личен лекар.
Никакъв контрол върху това от страна на данъчните служби няма!
Мен лично ме е страх да се оплача, защото реда е да запознаят този срещу когото се оплакваш с жалбата ти, включително и кой си!
Представяте ли си ако подам оплакване, какво става с медицинското ми обслужване при нужда! Бедна Ви е Фантазията - това е мафия с бели престилки!
04 Септември 2007 10:04
vivi, като отидеш в аптеката, защо не протестираш, че ти искат пари за лекарствата ? Нали си осигурен ? ТАБЕЛА - "за пенсионер по болест с 65 лева пенсия е 1, 80 "нещо". В аптеката този пенсионер доплаща доста повече за "частично платените от НЗОК лекарства". Защо не протестират срещу това ? Или 10 -20 лв са нищо за 65 лв пенсия ?
04 Септември 2007 10:05
Мисля си, че въпросът е представен малко едностранчиво:
- ДА, лекарите може би са най-подкупното съсловие в момента (като разпространение на тези практики) - след учителите (които за щастие нямат такива възможности за изнудване) това е най-съпротивляващата се към реформи система!
- НЕ, потребителската такса не трябва да се премахва! Добре известно е, че всяка безплатна услуга се потребява излишно. Може би таксата трябва да се реформира, но предвид опростяването на данъчната система и неспособността на държавата да извади доходите "на светло" не виждам реален шанс таксата от фиксирана сума да стане 0.5% от месечния доход, например - т.е. съобразена с възможностите на клиента.
04 Септември 2007 10:07
ДжиПи да лекува ... ха-ха-ха-ха. Той само праща при специалист. Не случайно се нарича "общо практикуващ лекар".
04 Септември 2007 10:12
Weed361
Като отида в аптеката, там не ми искат "потребителска такса", че са ми изпълнили рецептата.
04 Септември 2007 10:12
Joybringer, говорим за изключенията. Трябва да има такса. Не прочетох някой да го оспорва. Става дума за изключения!!!
Ами то не само лекарите бягат. Едни в чужбина, като инженерите, други - тук бягат, сменят професията: учителите, например.
Всички професии трябва да намерят своята защита, както е при ОПЛ с потребителската такса. Вариантите ще бъдат други, но трябва да ги има. Това е проблем пред правителството и народното събрание. Пред партиите, които да предложат политическите варианти.
Учителските заплати са мизерни, а отговорността на учителите е голяма. Какви ще бъдат българите утре зависи до голяма степен от тях.
Един професорски час в университета е около десет лева. Какво е това?! Никъде в Европа, Азия, Австралия, Африка и Америка няма подобно заплащане. Никъде. Само тука!
Младите учени (което ще рече всички умни-млади) - бягат. Бягат. Утре в университети няма кой да преподава. Няма да има кой да спретне една прилична хакерска атака...
В България трябва да продължат реформите. Но като гледам напъна на ченгетата да завладеят официално местната власт, като гледам нашия премиер - ерген без друг трудов стаж, като гледам догановите министри...
Що гледам, да ме пита човек!
Ще зажмъ.
04 Септември 2007 10:16
Като не можем да имаме напълно безплатно здравеопазване е по-добре за преглед да се плаща, а лекарствата да бъдат безплатни. Сега единствено труда на лекаря е безплатен за пациента. А, ако пациента няма пари за лекарства? Каква е ползата, че има диагноза и назначено лечение?
04 Септември 2007 10:19
wwwe
Безплатен обяд няма! Пациента си е платил с осигуровки, данъци и "потребителска такса" за труда.
04 Септември 2007 10:22
Weed361,

Статията е за ОПЛ и потребителската такса. За това става въпрос сега. Това, че има други проблеми - вероятно по-сериозни, не означава, че трябва да се пренебрегне този...
Разбира се, че трябва да се протестира и за начина, по който здравната каса "доплаща" лекарствата. Там е истинска мафия. Има лекове дето са по-ефтини на свободна продажба, отколкото на "доплатените" от касата. Проблемът е страхотен. Известен.
Нещо като чейндж-бюрата, дето всички знаем, че лъжат, вече двайсет години ще станат, и управия няма.

04 Септември 2007 10:27
По всичко личи, че докторите си държат на таксата и дори искат тя да се вдигне. Добре тогава. Всяко джипи да се снабди с касов апарат и за всеки два кинта да издава касова бележка и да пише фактура ако се наложи. Искате да сте бакали - тогава ще действаме по бакалски.
04 Септември 2007 10:38
Че все още има човечни лекари и добри специалисти е факт. Но 80% са некадърници и мошеници. Може и да греша в %-те.
За всеки осигурен не трябва да има никакви усложнения като такси, допълнителни плащания и пр. Когато човек е болен, трябва да му се помага незабавно а не да се разкатава от кабинет в кабинет и да се занимават с бюрокрация. Лекарите са превърнати в библиотекари.
04 Септември 2007 10:41
Според мен Здравната каса не трябвада плаща за труда на лекаря, а за лекарства, протези и т.н.. Труда на лекаря да се заплаща от пациента, като лекаря издава касова бележка. Тогава ще имаме добре заплатени лекари, които ще плащат добри данъци, а пациента наистина ще получи лечение.
04 Септември 2007 10:41
Сега коментарът ми по същество:
1. Терминът ПТ наистина е идиотски, но по същество таксата реално е ограничаваща - ОГРАНИЧАВА БЕЗКОНТРОЛНОТО И НЕОБОСНОВАНО ГУБЕНЕ НА ВРЕМЕТО НА ЛЕКАРИТЕ. Факт е че освободените от такса много по-често ни търсят за несъществени неща. 2 от всеки 3 адреса са на хора, които не плащат, като поне 2 от всеки 3 такива случаи са безсмислена загуба на време и нафта за колата ми.
2. Не е вярно, че за изписване на лекарства не се заплаща ПТ - авторът да си прочете наредбитена касата, където изрично е записано, че рецепта с намаление се издава само СЛЕД ПРЕГЛЕД. Ако пациентите ги устройва варианта да си подават книжката и 2-та кинта през вратата и с месеци да не виждат физиономията на лекаря си - то това си е техен проблем - аз лично не работя така.
3. По въпроса за скриването на доходите думата имат данъчните - който не е хванат - той НЕ Е ВИНОВЕН. Толкова!
4. Идеята за изисването на лекарствата на хрониците на по-дълъг интервал от време е стара като здравната реформа и въобще не е на автора, което не я прави по-малко добра. Спорно е какъв тряба да бъде интервалът. Аз лично смятам, че 3 месеца е по-удачният вариант от 6 (при това аргументите ми са изцяло медицински). Има редица дребни технически подробности, които тряба да се уточнят, но така или иначе това е начина за редуциране на опашките.
5. Ако ПТ отпадне, моята (надявам се и на повечето колеги) реакция ще бъде да се спазят сички правила за добра мед практика, вкл и това прегледът да трае 15 минути. На практика това означава, че за 6 часа амбулатория (имайте предвид, че минимумът е 5 часа/ден) ще бъда длъжен да прегледам макс 24 човека, а 25-я и след него или трябва да чакат да се доредят някой друг ден, или да плащат кеш. Недоволните да се оплачат къето намерят за добре. За сведение вчера само по журнал съм преглеал 49 човека.
04 Септември 2007 10:50
Т. нар. "нахалство" всъщност е нещо логично, нормално и отдавна прието по белия свят. У нас продължават да откриват топлата вода всеки ден.
04 Септември 2007 11:19
ИНФОРМАЦИЯ И РЪКОВОДСТВО ЗА ПРЕДПИСВАНЕТО НА МЕДИКАМЕНТИ В ОБЩАТА ПРАКТИКА
(по данни на ВМА)

Има ли стандартен интервал за предписване на медикаменти?
Лекарите определят интервалите за предписване на медикаменти, които те считат, че са подходящи от медицинска гледна точка, като отчитат следните фактори: възможни странични реакции, необходимост от промяна в предписанието, съгласието на пациента, нуждата от мониториране на лечението.
Понякога лекарите могат да осигурят на пациента получаването на медикамента за шест месеца само с едно предписване (една рецепта- бел.пр.). Когато пациентът е в стабилно състояние, контрацептивните медикаменти често се предписват еднократно за шест месеца с един годишен преглед от лекаря. Медикаментите са относително евтини за Националната здравна служба. Много други лекарства като тези за поддържащо лечение на хронични състояния, като хипертонията или повишени стойности на холестерола, биват изписвани за два или три месеца наведнъж. Ежемесечното предписване може да бъде много неудобно за пациента, да води до несъгласие от негова страна за поддържане на лечението и до много излишен труд за лекаря и неговия персонал.

Подходящите интервали за предписване трябва да се определят съобразно клиниката на пациента. Понякога има натиск върху лекарите за изписване през интервал от седем дни поради реда за възстановяване на сумите за фармацевтите. Те и лекарите с аптечни пунктове могат да предпочитат и 28 дневния интервал като основание за възстановяване с оглед на финансовата жизнеспособност на аптеките, но трябва да се вземат в предвид и много други фактори. Становището на здравното министерство е, че интервалите на предписване би трябвало да са съобразени с нуждите от медикаментозно лечение на пациента, давайки си сметка и за нуждата от гаранции за финансовите средства на Националната здравна служба, удобството на пациента, и опасността от натрупване на голямо количество лекарства в дома на пациента. Лекарите с аптеки от т.нар. осигуряващи медикаменти практики ще трябва да лекуват по един и същи начин както пациентите, на които дават предписаните медикаменти, така и тези, на които те само ги предписват.

Преводът е осигурен от ССЛВ към НСОПЛБИНФОРМАЦИЯ И РЪКОВОДСТВО ЗА ПРЕДПИСВАНЕТО НА МЕДИКАМЕНТИ В ОБЩАТА ПРАКТИКА
(по данни на ВМА)

[quote]
Препечатката е от blsvarna.dolphin-3.bg
04 Септември 2007 11:24
Считам, че прибирането на потребителска такса от лекарите, без издаване на касова бележка, т.е. без никакъв данък е сериозно нарушение на данъчните закони, пред което всички контролиращи органи си затварят очите. Законите трябва да важат за всички - останалото РАЗВРАЩАВА!
Съвсем наскоро разбрах, че за пенсионерите държавата плаща на Здравната каса 0.5% от минималната пенсия. Та това е потрисащо малко! Каква е статистиката от Здравната каса (сега там има информация за всичко)? Каква част от парите отиват за пенсионери? Държавата трябва да поеме здравната им застаховка наистина, а да я взема от застраховката на работещите. Мисля, че има резерви. Брои ли някои парите за телефони в държавните ведомства? Колко са за служебни и колко за лични разговори? Сигурно това е строга държавна тайнал
04 Септември 2007 11:46
Автора е много прав . Даже може да се спрат и заплатите на лекарите. Чувал съм , че си докарват яко от изнудване. Имало такива дето не изнудват , ама нали са дали клетва да бачкат за колкото реши държавата. Егати балъците.
04 Септември 2007 12:02
Това все пак е двойно заплащае за една и съща услуга.Един път касата, втори път пациента.Гаранция за качество няма и липсва възможност за рекламация и връщане на парите.Обясненията на Хипократа са просто смешни-не бил хванат, ерго не бил виновен.За всяка такса се оправдавате с някой закон, но като дойде ред да спазвате закон който може да ви бръкне в джоба и веднага друга песен почвате.Толкова ли е трудно да се въведе правилото, че след 2-ро, 3-то или 4-то посещение при лекар за дадения месец се дължи такса?Смехотворно е обяснението че се намаляват паразитните посещения.Има толковамного методи и начини да се ограничи това, но лекарите са твърдо зад най примитивния и най доходоносен за тях вариант.
04 Септември 2007 12:13
Здравейте, колеги и пациенти,

след като миналата седмица в доклада на министър-председателя бяха посочени Главните виновници за спъване на реформите в обществото ни - лекари и учители - тази статия въобще не е учудваща.
"Заплащането на каквито и да било суми за посещение на лекар е незаконно (съгласно конституцията) и неетично - Цветан Наньов",
но сигурно той (колегата???) не се е запознал с
Кодекс на професионалната етика , Издаден от Министерство на Здравеопазването, Обн. ДВ. бр.79 от 29 Септември 2000г ,
Раздел V.- Хонорар

Чл. 56. (1) Лекарят получава хонорар (възнаграждение) за своя труд.
(2) Хонорар е всяко възнаграждение за извършена работа в качеството му на лекар.
(3) Хонорарът е тази част от стойността или цената на медицинската дейност, върху която лекарят има пълни права, съобразявайки се с този кодекс.
Чл. 57. Във всички случаи при определяне на своя хонорар лекарят се основава на принципа, че лекарската дейност е наука, изкуство и техника. При определяне на своя хонорар е недопустимо лекарят да го намалява под приетия от БЛС минимум за тази дейност.
Чл. 58. (1) Право на лекаря е да определи своя хонорар в съответствие с вида на медицинската дейност, която извършва, квалификацията си и правилата, приети от БЛС.
(2) Лекарят не може да откаже обяснение за размера на своя хонорар и формирането му на клиента си или на негов законен представител.
(3) Лекарят не изисква хонорар, когато оказва спешна помощ на болен, намиращ се в непосредствена опасност за живота.
(4) Лекарят има право да се откаже от хонорара си в даден случай по собствена преценка съобразно своите разбирания и оценка на конкретни обстоятелства, но не да намалява хонорара си под приетия от БЛС минимум за тази дейност.
Чл. 59. При лекуване на колеги и на техните семейства лекарят на приема хонорар за положения труд, но приема заплащането на използваните лекарства и материали.

Очаквам следващата седмица "бой" по учителите, след 15 дни пак лекари и т.н.


04 Септември 2007 12:29
Интересно, vivi се оплаква от потребителските такси, а не от 40-те лв платени за лекарствата. За две седмици - няколко посещения при GP-то, при дерматолог, при гастроентеролог, изследвания, тестване за лекарства. В Англия нямаше да плати нито една потребителска такса, но щеше да чака 1 седмица за преглед при GP-то (пакистанец или индиец), още една седмица за изследване, месец за единия и за другия специалист. Две седмици били "одисея" !
04 Септември 2007 12:41
Филко и Папарол,

Ако не - таксата да се плаща на каса в ДКЦ-то. Така беше съвсем в началото на т.н. здравна реформа. При лекаря отиваш с бележка от касата за платена ПТ. Елементарен софтуер може да се направи и срещу името на всеки лекар в ДКЦ-то да се заприходяват таксите в негова полза и да му се удържа ежемесечно данък, както при хонорарите и пр.допълнителни плащания. В края на годината касиерът издава документ на съответния лекар за получените ПТ и удържания данък и той си попълва данъчната декларация. В Данъчната служба му правят изравняване и се вижда дали има да получава или да доплаща данък. Убеден съм, че протестите срещу ПТ от пациентите не са толкова заради парите, колкото за това, че наистина в много случаи за едно "добър ден" или както казва авторът на статията за "едно отваряне на вратата" се плаща и на всичкото отгоре парите отиват директно в личния джоб на лекаря без данъци, а пациентите за всяка допълнително получена сума има риск ако не я декларират, да изгърмят яко. А за докторите е публична тайна, че не декларират тези приходи.

Редактирано от - hamer на 04/9/2007 г/ 12:48:04

04 Септември 2007 12:53
Някой да знае дали Авторът е хуманен или ветеринарен лекар? Да не е е д-р по право или етика.
А тези дето искат касови бележки хайде да дадат примери как са взели касови бележки от пазара за плодове и зеленчуци, от водопроводчик или тенекиджия, строителен майстор и прочие.
04 Септември 2007 13:00
Weed361
В Англия това се отнася само за минималното и гарантирано от държавата медицинско обслужване.
А в България по пътека с платена потребителска такса си записваш приемен час и чакаш за джипи, което ако благоволи те препраща на специалист(ПТ), специалиста на изследвания(ПТ), за едно от които чакаш 6 месеца..... пак при специалиста(ПТ), пак при джипито(ПТ) и т.н.
Чистата пътека: отиваш на професионален лекар - заплащаш услугата, която включва преглед, изследвания, диагностика и консултации по време на лечението. Пестиш време, нерви, пари и....се лекуваш.
04 Септември 2007 13:02
Хийт, ама в закона е записано, че трябва да ги издават. И разпоредбите на закона трябва да се контролират и са предвидени и санкции. Друг е въпросът, че тука не се контролира спазването на нито един закон и няма никакви санкции за нищо. Или ако има, те са епизодични и нямат желания ефект. Пример за това е правосъдната ни система - щом за престъпления от голям мащаб няма наказания, какво остава за нарушенията с касовите бележки. Ядем и пием неизвестно какво - вместо санкции за нарушителите, учат потребителите даа си отварят очите. Вместо санкции за недобросъвестните търговци, учат купувачите да си искат бележки. Вместо затвор за крдаците, учат гражданите да си слагат решетки и резета. Вместо пръскане срещу комарите, отводняване на заблатени места и пр. учат гражданите да не ходят привечер по парковете и да избягват водоеми и заблатени места. Вместо улично осветление навсякъде, учат гражданите да избягват тъмните улици и да не излизат вечер. Примери колкото искаш. Ако това е организираната държава, то аз съм извънземно
04 Септември 2007 13:07
Джипито = зарзаватчия, тенекеджия или строиттелен работник.
04 Септември 2007 13:23
За сведение на всички недоволни (с или без основание) от състоянието на здравеопазването. Пълният материал можетеда намерите на http://www.zdrave.net/news.

Както „Струма" писа, над 10 лекари напуснаха благоевградската болница от началото на годината, само за месец август цифрата на напускащите лекари достигна 4: д-р Ал. Вакашински, д-р Марков, д-р Т. Поповска, д-р Л. Анева.
Три медицински сестри напуснаха хирургия през август: старшата сестра Таня Костадинова, която замина на работа в Италия, мед. сестра Мария Стоянова - в столично лечебно заведение, и мед. сестра Севджан - в болницата в Разлог.
Ако болничните проблемите се усложняват, съществува реална опасност благоевградската болница от многопрофилна за активно лечение да се превърне в друг тип, с оголени отделения, без лекари-специалисти и медицински сестри. Преди месец медицинският директор д-р Петър Гайдарски обяви за първото полугодие средна брутна работна заплата за лекарите 831, 63 лв., за сестрите - 396, 53 лв., и за санитарите и шофьорите - 250 лв. Според медиците обявените заплати не са реално получени от тях. Лекарите получават около 450 лв., медицинските сестри - около 260 лв, и санитарите - под 200 лв.
04 Септември 2007 13:29
Higia!
Хонорар, а? Добре тогава, но да преминем към друга система на заплащане. Аз отдавна предлагам въвеждане на електронни карти. Плащаш 16 лв осигуровка на месец и хоп- в картата си имаш 160 кинта, един вид виртуални пари с които ще можеш да си заплащаш здравните услуги. Плащаш 160 лв получаваш 1600 и т.н. Тогава Вие Хигия ще обявите хонорара си и аз ще знам, че при вас един преглед струва 50 лв, при доц Петров 60, при проф Иванов 120, а при колегата Ви Тодоров 15 лв. и аз ще си направя сметка при кой ще отида. Преглеждат ме, давам си картата и доктора получава парите си по сметка от ЗК. Толкова е просто. Или още по лесно, за да не се затруднявате с технически средства. Плащам на ръка, а доктора ми издава документ който представям в касата и те ми връщат изразходваната сума.
По-чисто, по-лесно, по-изгодно!
04 Септември 2007 13:31
Хипократ2006
Това все пак са лекари, които реално лекуват, а не джипита.
Джипитата дори и да не работят(никой да не са обслужили) си взимат парсата за всяка записана при тях глава от населението.
04 Септември 2007 13:34
Ами айдеде, папароле, откога го чакаме това либерализиране на пазара. Само как ще се пеши проблемът с пенсионерите не става ясно от твоето мнение, а именно там е заровено кучето. Който либерализира системата - ГУБИ СЛЕДВАЩИТЕ ИЗБОРИ, това е положението. Това е и причината вече толкова години да не се извършват реални реформи. Дори и царят през 2001г, с теговият огромен кредит на доверие, не посмя да бутне статуквото, щото явно му обясниха какъв вой ще се нададе.
04 Септември 2007 13:35
папарол, отдавна го чакаме това, ама на държавицата не и отърва, защото ще се окаже, че огромен брой човечета в картата си ще имат 0 лв.00ст., ще се окаже, че държавата ще трябва да ги осигурява на реални цени, а не по лев на месец, после те ще ревнат и ще се затрие социализмът...
04 Септември 2007 13:40
Семейните лекари (до голяма степен и доболничната специализирана помощ) са единствената що годе добре функционираща част от системата на здравеопазването. При това разходват около 10% от целия бюджет на касата - 116 милиона за семейните лекари и 93 милиона (цифрите ги цитирам по памет, така че най-вероятно бъркам с някой друг милион) за доболничните т.нар. СИМП. Огромната каца без дъно са болниците, там отиват около милиард (пак по памет) от бюджета на НЗОК. Резултатът може да се разбере само от хора, които са лежали в болница напоследък. Удоволствието е само за познавачи, уверявам те!
НЕ ПОТРЕБИТЕЛСКАТА ТАКСА Е НАЙ-ГОЛЕМИЯТ ПРОБЛЕМ НА СИСТЕМАТА. Премахването и само ще създаде нови пролеми, без да реши нито един стар такъв. Одеве пропуснах да отбележа, че ако се премахне ПТ, то градските практики все някак си ще оцелеят (дадох ви приер как), но селските ще фалират до една. Последствията от това ще са такива, че чак няма да ги коментирам публично.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД