:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 178
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Изборите за ВСС тестваха демокрацията в прокуратурата

Трима висши и един окръжен обвинител влизат в Съдебния съвет, Росен Димов отпадна
Снимка: Велислав Николов
Прокурорът от Върховната административна прокуратура Цони Цонев (с бялата коса) събра най-много гласове на вчерашното прокурорско събрание.
Трима висши и един окръжен прокурор ще представляват държавното обвинение в новия постоянно действащ Висш съдебен съвет. Това стана ясно след тайните избори на делегатското събрание на 156 прокурори от цялата страна.

Един глас не достигна само на апелативния прокурор на Пловдив Росен Димов, за когото се говореше, че си е изградил сериозно лоби и ще бъде пратен във ВСС. Цони Цонев от Върховната административна прокуратура събра най-много гласове - 142. Колегите му от Върховната касационна прокуратура Пенка Маринова и Вельо Велев получиха съответно по 135 и 90. Окръжният прокурор на Перник Радка Петрова събра 89. Шестият издигнат кандидат - Румен Колчев от ВКП, събра едва 60 гласа.

Главният прокурор Борис Велчев, който не бе сред делегатите, пожела на подчинените си "истински избор, състезание". Помоли ги да не се стига до абсурдната ситуация да бъдат издигнати само четирима - точно колкото прокурорите имат право да пратят във ВСС. Надяваше се дори на 10-15 кандидати. "Направете така, че в прокуратурата да има демокрация", призова Велчев и напусна залата. По времето на предшественика му Никола Филчев най-честата критика към прокуратурата бе, че е авторитарна институция.

Окръжният прокурор на Пловдив Андрей Атанасов стана пръв и като по сценарий предложи висшестоящия си Росен Димов. Атанасов се бе подготвил прилежно и изчете автобиографията на Димов, нарече го "достоен авторитет". В негова подкрепа се изказа и висшият прокурор Асен Арсов. По времето на Филчев Димов минаваше за един от най-близкото му обкръжение.

Цони Цонев бе номиниран от зам. главния прокурор Камен Ситнилски. Сигурен бил, че ще защитава интересите на прокурорите. А и държавното обвинение имало нужда от нови за обществото лица, които да променят имиджа му към по-добър. Ангел Ангелов от ВАП горещо подкрепи колегата си. Бе категоричен, че никой не може да въздейства на Цонев: "Като вземе решение, не може да го промени дори Филчев".

Зам. главният прокурор Валери Първанов пък предложи Вельо Велев, който сега завежда сектор в инспектората на прокуратурата. Първанов посочи, че Велев е принципен и не би допуснал разправа с кадри.

Пенка Маринова бе лансирана от Асен Арсов и представена като добър професионалист. В нейна подкрепа се изказа градският прокурор на София Николай Кокинов: "Брилянтен юрист, безкрайно почтен човек".

Окръжният прокурор на Перник Радка Петрова бе предложена от апелативния обвинител на София Вичо Вичев.

Несъбралият достатъчно гласове Румен Колчев бе издигнат от колегата си Антон Гюров.



ПО ЗАКОН

По закон за член на ВСС може да бъде избран юрист с поне 15-годишен стаж и високи нравствени и професионални качества. Докато са в кадровия орган на съдебната власт, те няма да правораздават. 11 души от ВСС се избират от гилдиите на съдиите, прокурорите и следователите (първите - 6, вторите - 4, а третите - 1), 11 се избират от парламента. Трима влизат в съвета по право - главният прокурор и шефовете на двете върховни съдилища. Съдиите избират своите представители във вторник. Следователите вече посочиха своя - Пламен Стоилов.
Снимка: Велислав Николов
Главният прокурор Борис Велчев призова колегите си да покажат демократичност при избора на членове на ВСС.
7
4917
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
15 Септември 2007 04:43
Изборите за ВСС тестваха курокрацията в демократурата
15 Септември 2007 09:07
"Окръжният прокурор на Пловдив Андрей Атанасов стана пръв и като по сценарий предложи висшестоящия си Росен Димов. Атанасов се бе подготвил прилежно и изчете автобиографията на Димов, нарече го "достоен авторитет"."
Едва ли е "изчел" всичко ... Жалко! Имах доста добро мнение за Андрей Атанасов. Започна да ми омръзва непрекъснато да се разочаровам...
15 Септември 2007 13:19
И този ВСС няма да свърши нещо полезно.Бас държа!Полезно ще е, ако отнемат имунитети на прокурор, съдия или следовател и ги тикнат в какаманката.А как ще се раправят с т.на.вериги? Съвсем не виждам как.А у нас те вече си действат ог годините на ВСС...Стратегията им е следна: да вземат предварително парите на подзащитен, които той би получил от държавата, съдейки я за нарушените му права.А докато той си вземе парите, ще мине доста време.Това е същността на веригата. По нея са накачени задължително адвокат от районен съдия от районен съд, респективно адвокат и съдия от Окръжен съд и същите от ВКС. Това го знам със сигурност, казвали са ми го прокурори от окръно ниво, само не знам процента на разпределение на "заработените хонорари".Тактиката е, да се предразположи подзащитния към доверие в адвоката, да му се подчинява във всичмко, каквото той предприеме като защитна линия. И никаква възможност трето лице да дава съвети.Тогава веригата може да се пропука и да не вземат парите.
15 Септември 2007 14:57
Нов бардак със стари ку..и не става! Нищо ново няма да се случи! Корупцията в СС продължава с пълна сила!
15 Септември 2007 17:06
Sistova1!
Не разбрах това, което обясняваш за "веригите", а върло ме интересува... От няколко години водя "битки" с прокурори от Пловдив, за да ги убедя (нали съм наивен!), че трябва да си вършат работата. Моля те за подробности, макар и по принцип... Дал съм си мейла...
15 Септември 2007 20:42
Сремски,
Обвинения го изкарват виновен, но при определени условия. Тоест, защитната линия е такава, че да го осъдят така, че после, при обжалване пред ВКС, да падне присъдата.Това му дава правото да съди държавата за вреди, причинени му от незаконни действия на съда.Но адвокатите вземат предварителнво една сума, обикновено по наредбата им, но на ухо казват, че за да го оправят, трябва да брои еди колко си. И му внушават, че е виновен, но има начин...Аз имах подолбен случай седин адвокат и съдия от Свищов.тук в Свищов взеха на човека 1000 лева, писаха 500 лв. После го прехвърлиха на техния адвокат от Търново, той взе 500 лв. и на ухо каза още 4000 евро?! Тогава го шутирахме като адвокат, наехме друг адвокат, на когото се обеща да получи всичките 5000 лева обезщетение, след като падне присъдата от ВКС. В същност, аз лично подготвих касационната Жалба в два варианта, единият спечели.Нямам все още диплома за юрист и не мога да влизам в заседания. И без нея печеля дела, доста чувам от стари юристи какви хватки правят за пари с невинни хора.В нашия случай адвоката пледираше само за това, че присъдата е била от небезпристрастен съд, защото гедали преди това гражданско дело на обвинения, където обвинителните мотиви били същите, както при гражданското дело...Съвсем съвсем съвсем вяла защита, само и само да падне пред ВКС, когато се извадят истинските козове там.тоест, козовоте се вадят едва там, за да има огромна сила падналата присъда.
16 Септември 2007 15:29
от статията се чете че е имало признаци на демократичност - главния си излязъл и рекъл: да бъде изборът измежду избраните
иначе и марсианското разузнаване бе надало ухо да чуе за квотата на прокурорите - инфото е че имало и свестни между тех
да видим другите квоти - съда
и най-вече - на парламенто - 50/50
но е рано да се каже:
- има светлина в тунела, рекъл пешеходеца и целунал локомотива
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД