:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,785,637
Активни 606
Страници 12,511
За един ден 1,302,066
Прогноза

Кой ще спечели от евтиния долар

Икономистите уверяват, че нашият пазар е далеч от световните катаклизми, но дали наистина е така?
-------------------
Американският долар падна до най-ниското си ниво към европейската валута. Причините са продължаващата криза в кредитния сектор на САЩ и слабите показатели на американската икономика. Инвеститорите са в очакване на заседанието на ФЕД тази седмица, когато е почти сигурно, че ще има първо понижение на федералната фондова лихва от 4 години насам.

Финансовият министър Хенри Полсън също предупреди пазарите, че скоро няма да има обратен ход. Коментарите му стреснаха инвеститорите на Wall Street, но какво всъщност означава евтиният долар за американските потребители, бизнес и икономика и за тези в останалата част от света?

Ето няколко въпроса и отговора, подготвени от икономисти, които дават повече яснота по въпроса с обезценената американска валута.



- Как падането на долара към еврото и британския паунд ще повлияе на обикновения потребител?



- Американците, които пътуват и пазаруват в Европа, ще трябва да плащат по-скъпо. В момента, за да закупи едно евро, американецът трябва да обмени $1.39, докато само две години по-рано трябваше да се бръкне за $1.17. Това означава, че в момента за хотелска стая, която струва 300 евро на нощ в Париж, трябва да се платят $417 при едва $351 няколко години по-рано. Затова все по-малко туристи от САЩ посещават Лондон и Париж. От друга страна обаче, европейците все повече предпочитат да посетят американските забележителности по време на отпуска си, тъй като им излиза доста по-евтино.

Това се отнася и до българите. При фиксиран курс на еврото към лева обезценяването на зелената валута я прави все по-евтина и печели този, който използва услуги или купува стоки, чиито цени са в долари.

Трябва обаче да отбележим и всички онези българи, работещи в чужбина и получаващи заплащането си в американски долари. Техните спестявания се обезценяват спрямо българския лев, а с това намалява и покупателната им способност в родината. Това не е малка причина да се замислим дали икономистите, които ни уверяват, че нашият пазар е все още далеч от световните финансови катаклизми, са наистина прави и имат реална представа за случващото се.



- Обезценяването на долара лошо ли е за икономиката?



- Не задължително. Когато доларът губи от стойността си, американските производители печелят от стимулирания по този начин износ. Компании като Caterpillar Inc. и Deere & Co. обявиха, че в последните месеци почти половината им производство е предназначено за външния пазар. Именно затова много валутни спекуланти смятат, че американското правителство не предприема мерки за укротяване на доларовата обезценка, защото това подпомага подобряването на търговския баланс.

С това обаче трябва да се внимава. Като пример можем да дадем 80-те години на миналия век, когато японците, подкрепени от силната йена, започнаха да изкупуват евтино американско имущество - от Rockefeller Center до голф игрищата на Калифорния.

Американските потребители обаче ще се наложи да плащат доста повече долари за вносни стоки като любимите им луксозни автомобили от Германия - БМВ и "Мерцедес". Понижената покупателна способност може да доведе и до раздуване на инфлацията.

В България пък има стотици фирми и частни лица, имащи бизнес отношения със страни, които извършват разплащанията си с щатска валута, било то за енергийни ресурси или пък директно с работодатели и фирми поръчители на стоки. Всички те в момента търпят загуби от непрекъснато обезценяващия се долар спрямо еврото, а оттам по веригата и спрямо българския лев. Това води до огромни неприятности, пропуснати търговски ползи и дори траен застой на бизнеса.



- Защо чуждите инвестиции в долара са толкова важни?



- Чуждите потребители първо трябва да обменят собствената си валута за щатска, преди да закупят какъвто и да е било американски актив, стока или услуга. По-голяма част от външните инвестиции идват от чужди централни банки като покупка на американски дългови книжа, акции и корпоративни облигации.

Държавните ценни книжа използват свежите пари на чуждите организации да финансират федералния дефицит. Ако инвеститорите се отдръпнат от тези финансови инструменти, ще се наложи американското правителство да повиши купона по дълговите книжа и оттам - и разходите си.

Валутните спекуланти са в трескаво очакване на заседанието на Федералния резерв, което ще е във вторник. На него се очаква лихвеното ниво да се понижи с 25 или дори 50 базисни пункта, което допълнително ще натежи на долара спрямо основните валути. Дори и федералната фондова лихва да се понижи до 5%, тя все още ще е по-висока от тази на ЕЦБ. Все пак понижаването на лихвения диференциал между двете световни икономики ще навреди на печалбата на валутните търговци, които разчитат на carry-trade търговските практики.

В никакъв случай не можем да се съгласим, че регионът, в който се намира и България, е имунизиран против финансовите кризи, случващи се на запад от нас. Ако основните ни търговски и бизнес партньори продължат да имат затруднения, това неминуемо ще се прехвърли като негатив към нас посредством широко отворените ни икономически връзки.

Най-вероятният сценарий за развитие на кризата в Източна Европа оттук нататък е по-благоприятен от този в САЩ и Западна Европа. Икономическият растеж в региона се очаква да се забави през 2008-2009 г. по доста по-прозаична причина, а именно - тенденцията по покачване на лихвените нива, нужна за да се защити пазарът от инфлационен натиск. На втори план излиза и все по-големият брой отказани кредити, особено ипотечни, заради прекомерната задлъжнялост на населението и неувереността на банковите институции, че ще получат парите си обратно.

По-високите работни заплати на икономически активното население и по-скъпата валута на бившите социалистически държави ще са в основата на по-слабия износ през следващата година. Според икономисти средният ръст на БВП в страните от Източна Европа през 2007 г. ще е 6.5% с тенденция да се понижи до 5.8% през 2008 г. и 5.2% през 2009 г.



- Ще се отрази ли слабият долар върху заплащането?



- На американците - да. Но дотолкова, че със същите пари, които досега са получавали, ще могат да си купуват по-малко вносни стоки. Вследствие на по-ниската покупателна способност американците може да поискат по-високи заплати от работодателите си, което пък ще осигури стабилна основа за развиване на инфлационен натиск. Това неминуемо ще усложни работата на Федералния резерв, чиято основна функция е да балансира между стабилност на цените и поддържане на висок икономически растеж. Естествено, корпоративният сектор в лицето на Wall Street се надява повече на второто и стиска палци намаляването на лихвата да даде едно рамо на икономиката.

Страните от Източния блок се развиват изключително бързо през последните години, подпомагани от високата цена на суровините и силното търсене на евтина продукция от страна на Западна Европа. Повишаването на стандарта на населението в този регион на света засили и вътрешното търсене на потребителски стоки и услуги, което доведе до бърз ръст на БВП. Това означава, че ние в никакъв случай не сме имунизирани против финансовите кризи, случващи се на запад от нас. Ако основните ни търговски и бизнес партньори продължат да имат затруднения, това неминуемо ще се прехвърли като негатив към нас.
Снимка: Ройтерс
Ипотечната криза в САЩ е една от основните причини за срива на долара.
Снимка: РОЙТЕРС
Инвеститорите очакват, че шефът на Федералния резерв Бен Бернанке за първи път от 4 години насам ще обяви понижение на федералната фондова лихва.
31
4836
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
18 Септември 2007 00:01
Кой ще спечели от евтиния долар ли? Тези, дето ни размениха дълга от евтин долар в скъпо евро със сигурност ще спечелят от комисионните на гениалната сделка. Тези, дето ги плащаме тези скъпи евро обаче не сме от печелившите.
18 Септември 2007 00:19
Е хубу де, няма ли някой от вестника дето да е карал курсове по макроикономика и да знае че ипотечната криза НЕ Е сред главните причини за евтиния долар (и няма как да е), а отрицателната търговска сметка (търговски дефицит) на САЩ. Ако нема - ми не пишете за неща дето не знаете примерно.
18 Септември 2007 00:39
Понижената покупателна способност може да доведе и до раздуване на инфлацията.
г-н Хърсев във вчерашния брой на СЕГА, ни убеждаваше в точно обратното, че повишената покупателна способност води раздуване на инфлацията. Сега дилемата пред мен е: "На кой да вярвам?" На Тодор Русанов или на Емил Хърсев?
18 Септември 2007 03:19
Как кой ще спечели? Ами всички американци включително с българските реднекове. Но първо ще има разяснителна кампания като как са ползите от ефтиния дорал и колко ловко ще изиграем целия свят с тоя дорал дето им пробутваме а той не става за никакъв...
18 Септември 2007 03:47
"Икономистите уверяват, че нашият пазар е далеч от световните катаклизми, но дали наистина е така?"
Преди 1 седмица тук имаше статия че Бг ще е 6 по относителна засегнатост от евентуална световна криза...
18 Септември 2007 04:25
Както са казали китайците: Когато мандарините отслабват, бедните мрат
18 Септември 2007 04:37
Ще спечелят всички "балъци", които не са се набутали със счупени стари европейски коли!!
При тези цени на долара си купувате почти нова американска кола-американска значи и Тойота и Хонда, де!!
Да не говорим за разни Доджове и Шевролети!!
Заеби!
Последните ще станат първи!!
18 Септември 2007 04:51
Дедовец, тия дето размениха доларовия дълг за дълг в евро го направиха когато долара беше доста скъп (около 1.90-1.92 лева за долар). И тъй като българската икономика е вързана към еврото, размяната не се оказа толкова лоша, колкото много други предричаха. Но по-важната причина за тази размяна бяха не валутните спекулации на базата на обменен курс, а елиминирането на Брейди облигациите от структурата на българският дълг. Където има Брейди облигации, има задължително нисък кредитен рейтинг. Другата причина е пренасочване на по-големите по стойност плащания напред във времето, когато се очаква силно развиващата се българска икономика да ги поема по-лесно. Точно това става в момента.
18 Септември 2007 05:06
Ей-ей-ей, много съм изостанал. Що не ми кажете, че тя БГ икономиката странала много мощна, ве?! Зер да се връщам, ко стоя тук в скапаните УСА.
Ама като гледма какви са ви заплатите, нещо не се вижда "мощната " икономика.
18 Септември 2007 05:39
Ти се кодошиш , ама Ел Мухадо е стегнал куфарите.
Между другото , Мухи , ти к'во прайш у тоя пълен с реднекове форум ами не си на партийно събрание с Анджелина Джоли ?
18 Септември 2007 05:47
Както върви работата, скоро ще започне един долар да се разменя срещу два долара.
18 Септември 2007 06:14
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си


Редактирано от - bot на 18/9/2007 г/ 12:27:19

18 Септември 2007 06:32
кхазар, бегай си плисни една кофа с вода в лицето!Когато една кола струва 30 000 евро ще трябва да се бръкнеш доста повече при нисък долар, дмек ще ти трябват повече долари за да вземеш 30 000 евро=на колата която искаш...Капиш?
18 Септември 2007 09:33
Външния дълг на България беше врътнат от гениалния Милен Велчев през април 2002г при курс 2.28 лева за долар.Бяха конвертирани 1 милиард
долара в брейди облигации, т.е. към днешна дата загубата от курсови разлики е около 82 стотинки на долар или 820 милиона лева.
През май 2002 брейдита на Бг дълга се котираха около 70 цента за долар , а Милен Велчев ги изкупуваше шумно през есента на цена 92 цента за долар.Ети Ви още 200 милиона долара загуба или пропусната полза.
По брейдитата плащахме лихва равна на LIBOR + 13/16 надбавка , т.е. от 2002 до 2005 г около 2%-3% годишна лихва , а към момента по 6%.
В замяна на това по евро облигациите плащаме твърда лихва 8% и 8.5%. Ето Ви още една загуба в размер над 200 милиона долара от лихвен диференциал.
Това са научили нашите Юпита в Лондон - Да врътнеш 1 милиард долара и България да загуби над 1.3 милиард лева - гениално.
18 Септември 2007 09:33
Reco, едно уточнение -- кърсът на долара тогава беше около 2.30 -- 2.32 лева! Ако Велчев беше изчакал до 2004 можеше да направи замяната при курс 1.44--1.46 лева за долар! Не знам, но ми се струва ако тези загубени средства бяха вложени в някоя чужда банка щяхме сигурно само от лихвите по депозита да можем да плащаме поне 50% по-високи заплати на даскалите!
18 Септември 2007 09:57
Алекс
Жалкото е че остана ненаказан!!
И продължава да действа в същият дух!!!
Тренда беше обърнат и нямаше специалист който да не знае за какво става дума-за милиони!!!
18 Септември 2007 11:39
От статията разбрах че инфлацията е изгодна за икономиката. Америка печели от сриването на долара. Ама колко спечелихме от хиперинфлацията при Жан!
18 Септември 2007 11:48
Печелят единствено туристите в САЩ от ?-страните. И то много. По един цял ден на седмица разходи.
18 Септември 2007 12:06
Интересно какво ли мислят по този въпрос онези в сградата, стояща вляво от Белия Дом?!
18 Септември 2007 12:23
Докато четях този материал имах странно усещане за deja-vu.
Но беше много смътно, пък и статията е много хаотична.
Поразтърсих се малко и намерих оригинала, писан преди седмица
За добро или за лошо, доларът се обезценява!

Там нещата са описани много по-стройно и логически, докато тук между абзаците са copy-paste -нати неща писани в други материали по друга тема.
Не казвам "добавени", защото несвързаността на текста говори за повърхностен copy-paste механизъм.

Аре малко по-професионално а? Това не е новинарски сайт, където в бързината на превода се правят простими грешки.
18 Септември 2007 14:36
Ей го на още един дезинформатор - Алекс. Само за пример - Алекс, пропусна да споменеш че разликата в лихвата, която плащаме, идва от промяната в ЛИБОР, пиле шарено, не от промяната на дълга. Докато през 2002 - 2005 ЛИБОР беше 2.25% - 2.75%, след това скочи на около 5.75% и сега е там. И Велчев, колкото и да ти се ще, не мое да променя ЛИБОР, та поне за тва недей да го обвинявяш.
18 Септември 2007 14:53
"Дезинформаторът" ти го е написал. Първо чети, после пиши чукча:

...По брейдитата плащахме лихва равна на LIBOR + 13/16 надбавка , т.е. от 2002 до 2005 г около 2%-3% годишна лихва , а към момента по 6%...
18 Септември 2007 15:10
Аз мисля че Алекс е самия Велчев в отчаян опит да осмее противниците си. Ей сега оригиналния Велчев ще скочи че курса бил 1.80, а не 2.28 както твърди лъжльото. И ще отмести въпроса. После иди обяснявай че и при това положение си е яка загуба.
*
Отдавна е ясно, че който иска да става финансов министър трябва да даде известни гаранции. Примерно да вземе един як заем и парите да се внесат в централната Банка със същата лихва като заема му. След това неговия заем се фиксира към държавния дълг и почва да се претакова според собствените му решения, а вноската му си седи при оригиналните условия. Накрая му се връчват спестените пари да си връща заема. Ако не стигат, почва да си ги отработва от затвора. За колкото време успее. Ако спечели, взима си бонуса за добре свършена работа.
18 Септември 2007 16:57
Артиста, не се прави на ударен - това което Алекс казва е че заради суапа от брейдита плащаме по висока лихва - вместо 2-3% сега е 6%, тоест заради суапа сме прецакани. Само че проблема не е суапа на Велчев, а ръстта на лихвите, тоест на ЛИБОР - и при брейди облигациите щеше да се увеличи лихвата, щото бяхме и сме вързани към ЛИБОР.
18 Септември 2007 19:14
Малии освен падналия дорал падат и картонените кутии! От предишния август до сегашния, разправат, двойно повече кутии са преминали във владение на банките. Малии само си викам дано да намалат лихвата, че картонения балон ептен че спихне. Инак горките реълтори по Флорида пак ще организират prayer-закуска да измиолат от Джизъс да се свърши тоя пусти риъл естейт слъмп!
18 Септември 2007 19:16
Воцко, имаш напредък!‌ Анджелина, не Анжела се казва другарката.
18 Септември 2007 19:43
Тука виждам големи кумици, които си мислят че имат представа от финаси!Хайде да видим кои са те!
18 Септември 2007 20:56
И мене чак сега ми просветна че 3 < 8, 5 < 6
18 Септември 2007 22:46
alex_dilan , а rego, който се опитва да оправдае милиардера Миленчо Велчев, да разбере, как момчето започнало кариерата си с 500$, сега не можеш да го стигнеш с ракета!!!
20 Септември 2007 18:47
Американците са умни хора, разбират от икономика, това ще подсили развитието на американската икономика, ако и българите са умни, хайде да не кажем да оставят свободен валутния пазар, но незабавно трябва да се направи девалвация на валутата, ако искат да се развива икономиката и износа , не може при поскъпване на основните продукти с 40% валутата да се поевтинява, това убива местната икономика като увели4ава още по-ве4е вноса...

20 Септември 2007 18:53
....или казано по-просто, ще ядете евтино вносно, но ще останете без работа, кое е по-лошото?

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД