Ако Марио Пузо беше жив, със сигурност щеше да се впечатли от организирането на конкурсите по обществените поръчки в България. И още повече от механизмите, които гарантират победата на точно определена фирма. Прекрасен пример за това е обществената поръчка, чрез която армията си осигури 73 781 чифта обувки.
На 20 март тази година Министерството на отбраната обяви, че търси фирма, която да й достави обувки. Става дума за 18 различни вида обувки - летни, зимни, полеви, щабни, за кашици, моряци или пилоти. Преди няколко седмици процедурата приключи. "Спечелилата фирма е ТПКИ "Здравоход". Освен нея в конкурса участие е взела и КОИ "Ралица". Поръчката възлиза на 3,8 млн. лева", казаха лаконично от Министерството на отбраната за "Сега". От обявата за обществената поръчка става ясно, че обувките трябва да бъдат произведени и доставени в складовете на армията до края на ноември. Управители на големите обувни предприятия в страната останаха изненадани, че е имало такава голяма поръчка, за която те не са разбрали, както и че тя е спечелена от предприятие "Здравоход".
Проверка на "Сега" показа как е станало това. Обществената поръчка е обявена като "ограничена до кандидати - специализирани предприятия или кооперации на лица с увреждания". Това значително е стеснило броя на фирмите, които могат да се явят. Едва ли е случайно и че двете фирми, които са успели да покрият изискванията на МО, се оказаха свързани.
Трудово-производителна кооперация на инвалиди "Здравоход" е била регистрирана като такава през 2004 г. Преди това си е била обикновена кооперация. Шеф на управителния съвет е 37-годишната Маргарита Стоянова Кръстева. През 2004 г. тя е член и на управителния съвет на кооперативна организация на инвалидите "Ралица". Това е втората фирма, която се е борила да спечели апетитната поръчка на МО. "Здравоход" е регистрирана и се намира в Габрово, а "Ралица" - в Стара Загора.
Повече от две седмици "Сега" се опитваше да се свърже с управителката Маргарита Кръстева и да разбере дали предприятието й ще съумее да изпълни поръчката в срок, както и колко инвалиди на трудов договор работят там. При един от последните опити счетоводителката на "Здравоход" Тина Нешева препоръча да се обадим след Коледа, тъй като Кръстева била в отпуск.
Хора от обувния бранш твърдят, че "Здравоход" се използва само да печели поръчките, които впоследствие се изпълняват от "Техномат-Меркурий" ООД. В последната дялове имат "Здравоход" (90%) и министерството на икономиката (10%). Интересното е, че тя е регистрирана за търговия на едро със железария и арматура. Управител на фирмата е Гроздан Стоянов. Преди време той е бил собственик на обувен завод "ТЕЧИ-Гроздан Стоянов", но фирмата е прекратила дейност преди години.
"Поръчката е спечелена от фирма "Здравоход". Нашата фирма ("Техномат-Меркурий") е производител на консумативи и материали. Миналата година "Техномат-Меркурий" прави обувките на армията. Ние имаме и обувен цех. Тази година няма ние да правим обувките на армията. Ние сме две различни фирми....", разясни пред "Сега" управителят Гроздан Стоянов.
В архивите може да се проследи, че "Здравоход" и "Техномат - Меркурий" са печелили конкурси за производство на армейските обувки и през 2005 г. В момента двете фирми заедно с "Идея" ООД от Стара Загора кандидатстват и за обществената поръчка на социалното министерство за доставка на 40 000 чифта обувки за първолаците.
"Този конкурс те вече са печелили през миналата година, когато и двете фирми представят еднакви мостри (един и същ модел обувки, но в различен цвят). Като цяло тръжните им досиета бяха подобни, с еднакви дати на документите от изпитателната лаборатория. Моделът им и сега е същият", обявиха от браншовата камера на обущарите.
Имената на двете фирми бяха споменати и около аферата за източване на 12 млн. лв. ДДС в Хасково през 2004 г. Тогава бяха арестувани известният футболист Васил Драголов и бившият вратар на "Берое" Валентин Грудев и няколко бизнесмени. Според прокуратурата в схемата са участвали ЕТ "ТЕЧИ-Гроздан Стоянов", "Техномат-Меркурий" ООД и ТПК за инвалиди "Здравоход". Собственикът на първата Гроздан Стоянов е бил съдружник и управител във втората, а пълномощник - на третата. Ставало въпрос за контрабанден внос на стоки от Турция и Китай, които се прехвърляли последователно през няколко фирми. При фиктивната препродажба цената на стоките постепенно се е повишавала. След разбиването на групата Павел Жеков от окръжната прокуратура в Хасково внася обвинителен акт за данъчна измама срещу 7 души, сред които е и Гроздан Стоянов. Разследването е проведено от Националната следствена служба и съдържа над 178 тома. Делото трябваше да стартира миналия декември, но не му е даден ход. Още на първото заседание е върнато за доразследване заради процесуални грешки - трябвало да се изясни конкретното участие на всеки от обвиняемите.
------------------------------------------------------------
Абсурд е да се обявява търг само за фирми на инвалиди
Не е сигурно дали "Здравоход" изобщо работи, казва Соня Петкова, председател на браншовия съюз на кожаро-кожухарската, обувната и галантерийната промишленост в България
- Според вас фирма "Здравоход" има ли капацитет и необходимата техника да произведе близо 74 хил. чифта обувки до 25 ноември тази година?
- Аз първо не съм сигурна, че фирма "Здравоход" изобщо работи. Сградата, в която се намираше фирмата, е почти разрушена. Може да го прави на друго място. Аз мисля, че по регистъра на данъчната служба може да се види колко трудови договора има тази фирма.
Около 3000 чифта обувки се правят за един месец, ако имаш налично 25-30 работници. Така най-лесно може да се сметне дали може да се изпълни тази поръчка за този период от време.
- "Здравоход" от големите наши обущарски фирми ли е?
- Не бих казала изобщо, че това е фирма. Преди десетина години си спомням, че печелеше търгове за обувките на полицията. На тези търгове тази фирма беше предоставила мостри отпреди 20 години. Според мен след това спря да функционира.
- Как коментирате факта, че в този търг са били поканени само кооперации на инвалиди?
- Това е абсурд. Това е дискриминация. Защо не обявят търг само за български фирми? Все още не съм се запознала с детайлите от този търг, но според мен това е напълно атакуемо, тъй като е дискриминация. Друг въпрос е, че държавните структури имат някаква държавна политика. Те биха могли да дадат някакъв бонус за тази фирма, която има в работния си състав определен брой инвалиди.
- Чували ли сте за кооперация "Ралица" от Стара Загора?
- Не. Не съм чувала. Не казвам, че не съществува, а че не е фактор в обувния бранш.
- Поръчка от близо 74 хил. чифта обувки не е ли твърде голяма, за да не бъде забелязана от членовете на браншовия съюз?
- Добра е, но не сме разбрали нищо за нея.
- Как най-общо изглеждат корупционните схеми при поръчката на обувки от държавните институции?
- Първо се започва с определянето на условията. Те винаги са такива, че да се ограничи участието в конкурса. Явяват се също фирми, които са с взаимно свързани лица или са поставени.
- Колко кооперации за инвалиди работят в обувния бранш?
- За първи път чувам, че има кооперация за инвалиди, която е специализирана в изработката на обувки. Аз лично ще поискам среща с министъра на отбраната, за да разбера повече за този странен конкурс.
|
|