Преди две години, когато Гиньо Ганев бе избран за национален омбудсман, той посетил някакво честване в Бургас. Когато дошло време да бъде представен, водещият го нарекъл "национален боцман на Република България".
Но в неговото положение би могъл да изпадне всеки, който се напъне да разбере що е то омбудсман, с какво се занимава и каква е неговата роля в живота на българина. Защото дейността на 80-годишния Гиньо Ганев, по-известен през миналото десетилетие като човека-парламент, е толкова разнообразна и всеобемаща, че създава впечатление за нещо като универсален разрешител на всички проблеми на гражданите.
В момента Гиньо Ганев се бори срещу високите изравнителни сметки за парното, опитва се да затвори незаконните кариери за добив на строителни материали, сезира, макар и неуспешно, Конституционния съд за бързия съд срещу длъжниците на топлофикациите и енергото, поиска по-добри условия за живот в затворите. И успя междувременно да надигне глас в подкрепа на исканията на изселници в Турция да се ускорят делата срещу организаторите на възродителния процес. Пътьом се позанима и с режима за движение по алеите в Слънчев бряг. Ако човек му вярва, ще излезе и че е успял да накара електроразпределителното предприятие ЧЕЗ да плаща сметките за тока в затворени, непрозрачни пликове, нищо че решението, с което фирмата бе задължена да го прави, е издадено от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
През лятото г-н Ганев дори отправи питане до вътрешния министър и до НСС не е ли вече време България
да отмени заповедта, с която забранява Майкъл Чорни да я посещава
Както е известно, израелският бизнесмен има забрана да влиза в България до 2010 г. като заплаха за националната сигурност. По закон омбудсманът няма право да разглежда жалби и сигнали, свързани с влезли в сила актове на съда, прокуратурата и следствието. Оправдавайки това свое действие, г-н Ганев даде оригинален отговор - получил писмо от посланика на Израел Ноах Гендлер, който го бил помолил да провери дали в случая с Чорни няма нарушение на човешките права и свободи.
В действителност дейностите на омбудсмана са доста ограничени. Той просто има право да съдейства на гражданите, когато имат проблеми с държавните и общинските институции. На практика може само да огласи резултатите от проверките, които е направил, и да отправи препоръки към институцията, която е прегрешила. Макар че никъде в закона не пише, че тя е длъжна да се съобрази с препоръките.
Разбира се, г-н Ганев не може да понесе на плещите си всички болки на хората и да ходи да разрешава поотделно всеки случай на несправедливо отношение. Тъкмо затова е учудващо, че оглавяваната от него институция се е втурнала да проверява изравнителните сметки за парно в отделни жилищни блокове в столицата, за да установява всеки път едно и също нещо - че хората, които пестят или въобще не ползват парно, имат да доплащат много повече, отколкото за предишната. Ако беше чел внимателно промените в енергийния закон, които иначе успя да даде на Конституционния съд, или поне беше следил внимателно пресата, щеше да го знае още преди месеци.
Всъщност в момента сме свидетели на
шумна акция по посещение на абонатни станции
без реална полза за засегнатите. Освен ако главната им цел не е да се видят вечерта по телевизията.
Кампанията срещу изравнителните сметки за парно например бе предшествана от изказване на г-н Ганев по БНТ, че "топлофикационните дружества, след като предоставят услугата, сами трябва да търсят това, което им дължат, а не да го възлагат на топлинни счетоводства". Безпредметна забележка, направена почти година след като промените в енергийния закон постановиха, че фирмите за топлинно счетоводство стават подизпълнители на топлофикационните дружества, т.е. всичко и без това вече се плаща на топлофикациите.
Но парното е толкова благодатна тема - няма софиянец, който да не е изпищял, че дори липсата на елементарни познания в областта не спря Росица Тоткова да се втурне през глава в дебрите на абонатните станции. Бившата депутатка от ОДС и ДСБ завежда отдел "Жалби" при омбудсмана и в момента се е отдала на сравняването на външната температура през зимата между сгради, разположени на съседни улици. След това може да се прехвърли и на озоновата дупка.
Засегнатите абонати с надутите сметки ще установят след време, че единственото, което може да се случи на топлинния счетоводител, е да бъде глобен с 500 лв., и то в случай че не предостави информацията, поискана от институцията на Гиньо Ганев.
Омбудсманът е нещо като национален психотерапевт
- бюджетът му плаща, за да ви изслуша внимателно. Може и да напише писмо да някоя институция, ако проблемът си заслужава. Това, което реално може да извършва, е да сезира Конституционния съд за нормативни актове, които не съответстват на основния закон. А КС може да се съобрази, а може и да не. И толкова. Във всеки случай нещата с боцмана и с лоцмана дори са по-ясни.
|
|