Тези дни се навършват 18 години от началото на членството на България в МВФ (25 септември 1990). Годишнината не е кръгла, но все пак е особена - за първи път България е с изчистени финансово-кредитни взаимоотношения. Този факт сам по себе си е повод за своеобразна равносметка.
България се обвързва с МВФ в момент, когато има най-голяма нужда от свежа международна ликвидност и притежава най-малки възможности за нейното осигуряване. В началото на 1990 г. правителството на Андрей Луканов налага едностранно пълен мораториум върху обслужването на външния дълг и с този си акт изолира страната от световните финансови и капиталови пазари. Единственият източник на международно признати финансови ресурси остават МВФ и СБ.
Първата договореност с МВФ е подписана на 25.02.1991 г. и е от вида компенсационен и условен заем. Неговото предназначение е да осигури внос на силнодефицитните за времето си течни горива (да си спомним за безконечните опашки пред бензиностанциите).
България е сключила четири вида споразумения с МВФ:
(1) Стабилизационни споразумения (stand by) - 7 броя;
(2) Разширена финансова подкрепа (Extended Fund Facility) - 1 брой;
(3) Компенсационен и условен заем (Compensatory and Contingency Financing Facility) - 2 броя;
(4) Подкрепа за трансформация на икономическата система (Systemic Transformation Facility).
На три пъти стабилизационни споразумения (второ, трето и четвърто) са прекъсвани предсрочно от страна на МВФ поради неизпълнение на поети ангажименти от българските правителства.
За разглеждания период България ползва финансови ресурси от МВФ средногодишно около 627 млн. SDR и плаща средногодишно примерно 25 млн. SDR лихва, т.е. лихвените разходи за ползваните средства от МВФ се оценяват на около 4% средногодишно.
Цялостната оценка на взаимоотношенията на България с МВФ не е и не може да бъде еднозначна. България нямаше избор, беше фактически принудена и трябваше задължително да приеме сътрудничеството с МВФ. Промяната в икономическите условия от началото на 90-те години на ХХ в. бе толкова драматична, както и подготовката на набързо формирания макроикономически елит бе толкова илюзорна, че отсъствието на компетентен наставник и надзорник бе равносилно на пътуване към хаоса.
Най-спорни са т.нар. условности, които МВФ налага при подписването на конкретно споразумение. За специалистите от МВФ (които иначе са много добре подготвени и доказани висококвалифицирани професионалисти) е все пак трудно да навлязат в детайли в конкретната обстановка и в макроикономическата специфика във всяка една страна за ограничено време, поради което предпочитат да се придържат към стандартни препоръки и процедури. Логично невинаги тези стандартни процедури са най-удачните във времето и пространството. Показателно е например почти скандалното стабилизационно споразумение (четвърто поред), подписано в средата на 1996 г., от което постъпи само първият транш и буквално 15-20 дни по-късно се изясни, че нищо, което е предвидено и проектирано в приетите условности, не може да се изпълни.
Като правило реакцията на вътрешния макроикономически и политически елит на поставените изисквания за реформи от страна на МВФ е подчертано сдържана, дори враждебна. Естествено е управляващите да не са възторжени от оказания външен натиск, който при определени обстоятелства звучи направо обидно. Факт е обаче, че оставени на самотек, те сътворяват безпорядък и хаос с трудно предвидими неблагоприятни последствия. Например:
(1) Решението за въвеждането на пълен мораториум върху обслужването на външния дълг от началото на 1990 г. бе чисто българско и то създаде изключителни затруднения за българската икономика за години напред.
(2) В първата половина на 90-те години управата на БНБ прецени, че е добре част от международните валутни резерви на страната да се предостави на българските търговски банки във вид на валутно рефинансиране за подпомагане на икономическия растеж. Съществена част от предоставената чуждестранна валута се просмука в пясъците на фалиралите банки и спомогна за изтощаването на валутните ресурси на страната.
(3) Правителството на Жан Виденов през 1995 г. реши, че разполага с достатъчно добре подготвени специалисти, знае какво иска и как да го постигне и няма нужда от външни надзорници, и поради това демонстративно се отказа от каквато и да е помощ от МВФ. Една година по-късно то беше готово на всичко само и само да получи подкрепа от МВФ в разлюляващото се море от непредвидими и неконтролируеми социално-икономически сътресения.
(4) В по-ново време (2002 г.) се разигра сагата с т.нар. активно управление на външния дълг, планирана и проведена от правителството на Симеон Сакскобургготски, което нанесе ущърб на страната от примерно 1 милиард евро.
МВФ охлади и немалко други необмислени и непрофесионални стъпки на макроикономическото управление (предимно с популистки характер). Сигурно е например, че набързо и непремерено скроеното решение за 10-процентния плосък данък с неясни последствия не би било възможно при присъствието на МВФ.
МВФ служеше и като своеобразен щит за управленския елит. Когато той не беше в състояние да обясни предвидените промени или не искаше да поеме пряка отговорност, на помощ идваше оправданието с МВФ. Там бяха лошите момчета отвъд океана, които настояваха за непопулярни мерки, които добрите момчета у нас иначе никога не биха си позволили.
МВФ обаче остави немалко несвършена работа. Трудните макроикономически реформи бяха прокарани безвъзвратно (сякаш), но институционалната уредба изостана. Сега идват други лоши момчета от ЕС, които поеха щафетата на надзора. Такава е била цялата наша история през последните стотина години - почти всички необходими и наложителни трудни реформи са провеждани под външен надзор.
Затова - да си спомним с добро за МВФ. Не трябва да забравяме уроците и поуките. И да не допуснем поредното срамно състояние отново да опрем до надзорника от последна инстанция - МВФ.
* Материалът е публикуван от Money.bg.
Такава е била цялата наша история през последните стотина години - почти всички необходими и наложителни трудни реформи са провеждани под външен надзор.
Професоре ако сравняваш МВФ с съветската финансова примитивност ти явно си за обратно към ученическата скамейка.
Този път избери школо в западната пазарна цивилизация!