Местните избори са всъщност и мажоритарни, и пропорционални. Мажоритарният вот е за кметовете, пропорционалният чрез общинските листи е за партиите.
И затова всъщност резултатите от тях трябва да се разглеждат поотделно.
В трите най-големи града: София, Пловдив и Варна, фаворитите в момента са ясни - Бойко Борисов, Славчо Атанасов и Кирил Йорданов. Кампанията официално не е започнала, възможно е, разбира се, тяхната популярност леко да спадне, но конкурентите им са толкова назад, че вероятността да ги изпреварят е нищожна.
Докато картината в Русе, Плевен, Бургас, Велико Търново е неясна. В тези градове са възможни изненади, защото между първия и втория там има малка разлика. Много интересна ще е битката в Благоевград, където основните претенденти са настоящият кмет Лазар Причкапов и бившият Костадин Паскалев. Нагласите там показват, че има ясно изразено желание за промяна и за нещо ново, но още не е ясно дали избирателите ще припознаят Паскалев като изразител на това.
Многото участници в тези избори ги правят интересни
за гражданите и е реално да се прогнозира, че активността в гласуването ще бъде над 50%.
Политическите компромати няма да сработят, вероятно черната кампания ще заложи на личните злепоставяния, насочени към биографията на кандидатите, преди да станат публични персони. В случая със Славчо Атанасов - фаворита за Пловдив, опитът да бъде компрометиран на лична основа и донякъде на политическа не успя. Напротив, той вдигна още подкрепата и се получи обратният ефект.
Кампанията в София в момента се движи на принципа "Всички срещу Бойко Борисов" заедно с вътрешна битка в дясното - там борбата е кой е по-десен и сякаш се забравя, че изборите всъщност са за кмет. До момента в столицата никой от кандидатите не дава знак за отчетлива антилява кампания, от една страна, а, от друга, кандидатът на БСП пък не провежда ярка лява. Не е изключено предстоящият месец в столицата да премине предимно в занимания на кандидатите със себе си и конкурентите, а не в съревнование на идеи за управлението на столицата.
Докато в мажоритарния вот има все още доста спорни моменти, при пропорционалния на
национално ниво ще се запазят настоящите нагласи
От учредяването си насам ГЕРБ неизменно увеличава популярността си. Тенденцията се засили след успешното представяне на младата партия на изборите за Европейски парламент. Докато при БСП е налице трайно спадане на подкрепата, което е пряко отражение от двегодишното участие на партията в управлението.
Тези, които ще гласуват за общинските листи на ГЕРБ, изразяват по този начин позитивната си нагласа към новата политическа формация. А гласуващите за БСП го правят от лоялност, т.е. правили са го много пъти, ще гласуват и този път. Въпросителната към ГЕРБ е дали ще успее да мобилизира всичките си симпатизанти да отидат до урните. Това ще определи победата й в пропорционалния вот.
Тези, които ще гласуват за ...ГЕРБ, изразяват по този начин позитивната си нагласа към новата политическа формация.
Тези, които ще гласуват за ГЕРБ, изразяват по този начин тъпотията си и лесната си манипулируемост, чрез метода на елементарното безразсъдъчно внушение за овцете - "Гласувайте за него щото той ще спечели".
*
Да, ама овцете не са чак толкова много и при активност над 50 % 420001-те гласа, които взе ГЕРБ за цялата страна, и които при избирателна активност от 28 % правеха 21% ще са само 10-12 %.
Къде са останалите 88 - 90 % от избирателите ? Не съществуват ?