Земеделският министър Нихат Кабил и шефът на фонд "Земеделие" обещаха разкрития и безкомпромисни действия за нередности с парите по САПАРД. Още ли ги чакаме? |
Слави Трифонов: От Европейския съюз идват едни между 3.9 и 5 милиарда евро. . . Даже някои казват, че са и повече... и май е важно през чий обръч от фирми ще минат.
Ахмед Доган:
. . . Разбира се. Значи, няма случай, колеги, европейски фонд да не предполага задължителна европейска фирма, главен изпълнител, дори европейска консултантска фирма. Българските фирми са някъде в графата подизпълнители, на трета позиция, дори на база джойнт венчър. Това е даденост. Европа дава парите, обаче ти казва фирмата изпълнител, дори ти посочва консултантската фирма. Тези 4 милиарда и 760 милиона евро примерно, които ще ги получим сега до 2008-2009 г., бъдете убедени, че рамката на фирмите вече е определена от тях.
Сценарист: ... А сега на 25-и (2005 г., деня на изборите за сега действащия парламент - б.а.) ще определим рамката от нашите фирми?.
Ахмед Доган: Разбира се. Това е естествено."
Из "Шоуто на Слави", юни 2005 г.
---------------------------------------------
Дълги години ще чакаме всеки българин да усети ползата от членството в Европейския съюз. Има обаче няколко дузини избрани хора у нас, за които ЕС и неговите предприсъединителни, присъединителни, структурни, социални и други фондове се оказват златна мина. Те натрупаха милиони евро. Дори и да са били само подизпълнители, както казва Доган. Карат скъпи коли, купени обикновено вместо заложените в одобрените проекти комбайни, трактори или машини за производство. Безнаказано продължават да печелят нови траншове, без да парадират много. Този процес роди и чиновници, за които еврофондовете също са шестица от тотото - спестяванията ми от законна, на ръба на закона или отвъд справедливостта и морала дейност надхвърлят стотици хиляди.
В същото време чакаме въпросните милиарди евро за инфраструктурни проекти, за образование, за земеделие и т.н. И ако не накажем по-бързо всички хванати, разкрити и все още неразкрити престъпления, в кърпа ни е вързано замразяването на потоците.
И на фона на всичко това наблюдаваме
една смешна битка с измамите с еврофондовете,
отгоре на всичко и шумно рекламирана. Така наскоро шефът на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" в МВР Кирил Георгиев отчете, че били внесени обвинителни актове по 5 производства за злоупотреба със средства от европейските фондове в размер на 2 208 451 лв. И вътрешният министър Румен Петков по-рано изтъкна, че само за последните месеци в ГДБОП са постъпили 11 случая за злоупотреби със средства по европейските програми САПАРД, ФАР, ИСПА и "Леонардо да Винчи", а от август 2005 г. те били вече 97. Той посочи също, че за миналата година са разкрити 28 злоупотреби - 10 по ФАР и 18 по САПАРД. Според прокуратурата пък от 2005 г. били регистрирани 15 нередности по САПАРД, 15 по ФАР и 1 по ИСПА. Имало даже 3-4 присъди. Дори работели по засечка на злоупотреба с над 20 млн. евро от еврофонд.
Ако някой може да се ориентира във въпросните числа, ще е истински вълшебник. Да не говорим за разминаванията.
Всички тези случаи си имат имена, фирми, начини на измами, съставомерност. И е логично те да бъдат изваждани на бял свят. Защото иначе прокуратурата и МВР може да си говорят каквото и колкото искат. Освен това става дума за дребни измамници, а не за хората, които буквално станаха милионери в евро покрай еврофондовете.
Най-страшното е, че дори и в случаите, когато имената биват посочени, нещата се проточват и започват да се забравят. Да вземем единствения шумен и наистина голям скандал с цели 7,5 млн. евро, източени от еврофондовете. Преди 7 месеца едновременно Службата за борба с измамите на Европейския съюз (ОЛАФ), българската прокуратура и МВР и колегите им от Германия и Швейцария се похвалиха, че са разкрили международна престъпна мрежа, присвоила средства от предприсъединителните фондове на ЕС. Обявени бяха арести и в трите държави, като в България бяха задържани 7 души, сред които мастити бизнесмени и партийни спонсори. Според ОЛАФ разследваните компании са били замесени в измамническа "въртележка" и са част от свързана мрежа от над 50 компании. Българската агенция, управляваща средствата по САПАРД, пък изплатила приблизително 7,5 милиона евро на замесените във фалшификациите. Разкрито бе, че разследваната измама е свързана с придобити машини за обработка и пакетиране на месни продукти на силно завишени цени от български, германски и швейцарски компании. След това в България се искали неправомерни плащания по линия на САПАРД. Накрая генералният директор на ОЛАФ Франц-Херман Брюнер приветства успешното приключване на операцията и обяви, че "очаква да продължи сътрудничеството с българските власти, тъй като има още много да се върши по отношение на подобни случаи на организирани измами в ущърб на бюджета на Европейския съюз".
7 месеца по-късно няма и следа от обвинителен акт, камо ли от наказание. Нещо повече. Всички арестувани са на свобода, започна и голямото разтакаване с международни експерти, експертизи, набавяне на нова информация и какви ли още не извинения. Напълно забравени са подозренията, че тази работа
не може да стане без участието, съучастието или поне бездействието
на високопоставени чиновници
А всъщност разковничето е именно там.
Нещо повече. След като оглави фонд "Земеделие", Димитър Тадаръков обяви, че слага край на семействеността - така разкри, че шуробаджанащината там е била повсеместна. Но почти нищо конкретно не излезе наяве. Само за пореден път бяха обещани разкрития.
А е публична тайна, че всичко зависи именно от тези чиновници при раздаването на проекти и пари. И че трябва наистина тотална проверка - не само на САПАРД, но и на ФАР, и на ИСПА, и на образователните проекти и програми и т.н. И със сигурност ще лъснат много неща. А и поне ще се потвърдят или пък опровергаят съмненията, че само определена група от хора и фирми са получавали през цялото време парите и точно техните проекти са печелили. Ще се види дали е вярно, че едва 200-300 души от 60 000 регистрирани земеделски производители в България са прибрали над 1,2 милиарда лв. субсидии от европейски програми.
Главният прокурор Борис Велчев правилно констатира, че каквото и да се случи у нас, всички обвиняват полицията и прокуратурата, чиято роля се преекспонира на фона на слабото присъствие на контрола в държавата. Включително и по линия на измамите с еврофондовете. Прокуратурата преброила как контролната система се състои от 36 органа на общинско, областно и национално ниво, но тя не подавала достатъчно данни. Но защо тогава прокуратурата не ги преследва за бездействие?
Изобщо старата практика на
прехвърляне на топката и отговорността от един на друг
си действа. И ако правоохранителната и правораздавателната система може да си позволи лукса да си поиграе на котка и мишка с обществото по някой шумен процес, да се показва по телевизията покрай някоя и друга топлофикационна сапунка, в случая измеренията са наистина убийствени - потенциалната загуба на няколко милиарда евро за държавата.
Изобщо да не говорим колко е несправедливо все едни и същи "земеделски стопани" или пък лица и фирми, както и някакви натоварени от държавата да бъдат чиновници пълнят лични сметки с хиляди и милиони левове. Че уреждат и братовчедите си дори.
А като не се хване дадена измама навреме, държавата връща парите на Брюксел - от джоба на данъкоплатеца.
Затова и МВР, и прокуратурата, а и съдът имат невероятния шанс да се докажат. Но не с обещания, противоречащи си статистики, нищо незначещи бомбастични числа. А с имена, обръчи, баджанаци, схеми. И с арести, конфискуване, изправяне на съд и наказване.