Въпреки непрекъснатите оплаквания на БПЦ, че имотите й не са върнати, на много места църквата нехае за тяхната реституция. Това се разбра от думите на проф. Иван Желев, шеф на Дирекцията по вероизповеданията, пред депутатите от комисията за правата на човека. На заседанието бе обсъден законопроект за възстановяване собствеността на БПЦ, внесен от Волен Сидеров и Павел Шопов от "Атака".
Желев бе категоричен, че много църковни настоятелства въобще не са си потърсили имотите. Това се дължало на факта, че понякога един свещеник обслужва 50 и повече села и няма физическа възможност да се занимава с реституционни проблеми. В настоятелствата пък често влизали възрастни хора. "В Държавния архив има много документи, но някой трябва да се разрови в него", допълни Желев. Заради ниската цена в редица райони на страната свещениците не виждали смисъл да се занимават с въпроса.
Желев описа случай, в който владика умишлено спрял задвижена вече процедура, тъй като в момента имотът се притежавал от местен бизнесмен. По морето представители на бизнеса пък съветвали църковни настоятелства да направят постъпки, за да им се върнат имотите. В замяна искали 60% от собствеността да остане в техни ръце.
Комисията по вероизповеданията отхвърли проекта на Сидеров и Шопов с мотива, че въпросът вече е уреден законово. Самите вносители не дойдоха, за да представят проекта си.
|
|