"20 септември. Класна работа" изписва на руски език госпожа Митева на "черната" дъска, която всъщност е бяла. Маркерът е заместил традиционния тебешир. В стаята на 6а клас от 133-о училище в София е потискащо тихо, дори и за учебен час. Може би несъзнателно учениците на госпожа Митева също мълчат. Необичайната тишина обаче напълно приляга на "деня на мълчание в класните стаи". Вчерашната инициатива бе поредният протест, организиран от трите учителски синдиката.
Вместо госпожа Митева урокът води Вальо, който е лауреат от олимпиадата по руски език за V-VI клас. Без никакво затруднение и изключително изразително шестокласникът започва да чете текст за 11 клас. Около десетина минути след началото на часа по руски атмосферата се поразчупва. Учителката жестикулира, за да подскаже каква е следващата задача. Несъзнателно и децата отвръщат с жестове. Говорят само ако не четат пасажи от текста. От време на време госпожа Митева се усмихва доволно, ако са я разбрали правилно. Ако не, притичва до дъската и пише каква е задачата, след това безмълвно посочва кой да я изпълни.
След часа учителката по руски език обяснява, че така провежда уроците цял ден. "Децата са предупредени и много се забавляват. Вие представяте ли си Митева да мълчи?!", казва преподавателката с внушителния 30-годишен стаж в професията. Самите ученици знаеха защо денят е обявен за мълчалив, но бяха раздвоени дали им харесват такива уроци. "Не е приятно да се мълчи, защото ми се създава чувство за вина. Според мен за толкова достоен труд е недостойно да се получава толкова ниска заплата", казва Вальо.
На 24 септември учителите от 133-о училище са готови да стачкуват. Ще уведомим своевременно родителите и ще създадем организация, за да няма хаос и напрежение, обясни помощник-директорът Георги Радев. Тук наистина се работи, преподавателите са квалифицирани, училището има слава, но искаме тя да се отрази и на заплатите ни, обясняват учителите. Почти всички носят лентичка "Достоен труд - достойно заплащане". Плакат със същия надпис е залепен на входа на училището. В тетрадката в централното фоайе в подкрепа на исканията на учителите за по-високо заплащане вече са се подписали 586 души.
|
|