Финансови лимити за прием на пациенти в болниците предвижда националната здравна стратегия. Поредният й вариант беше публикуван вчера в сайта на МЗ. Целта на лимитите е да се контролира свръххоспитализацията, от която здравната каса постоянно се оплаква.
Експерти на здравната каса, лекарския съюз и здравното министерство ще решават с колко пари ще разполага всяка болница годишно на базата на преминалите болни през предходната година. Няма да има обаче лимит за видовете болести, по които да се приема, а само общ бюджет на болницата. Вероятно ще се позволява здравното заведение да надскача лимита, но до определен процент. При увеличаване на изхарчените пари над него ще следват проверки на НЗОК.
В момента през болниците могат да минат толкова пациенти, колкото поискат. Здравната каса опита да прокара идеята за лимити преди 2 г., но срещна силна съпротива. Според експерти лимитирането на приема ще ограничи достъпа и може да се наложи в най-търсените болници да се сформират листи на чакащи. Това убива и конкуренцията между лечебниците.
Здравната стратегия предвижда разработване на законови промени за въвеждане на задължително допълнително здравно осигуряване. Идеята е да се покриват услуги, за които касата не плаща - някои консумативи в болниците, изследвания, лекарства, стоматологични услуги. Текстът обаче е пожелателен и в стратегията не са записани срокове за въвеждане на задължителното допълнително осигуряване.
КОНТРОЛ
Здравната каса е започнала проверки за медицинска целесъобразност на издаваните талони за прегледи от личните лекари. Данните сочат, че направленията отиват към определени специалисти, т.е. джипитата имат уговорки с тях, каза директорът Румяна Тодорова. 38% от осигурените потребяват здравни услуги, платени от НЗОК.
ПРОГНОЗА
Скок на цените на някои медикаменти и фалити на аптеки ще предизвика новият закон за лекарствата, предупредиха от Асоциацията на собствениците на аптеки. Според него аптеки могат да имат само фармацевти, като на един собственик не се позволява да има повече от 1 аптека. Това води и до липса на конкуренция, от което следват по-високи цени и корупция, смятат от организацията. 1300 са аптеките, които са част от вериги, сочат данните на асоциацията. Мотивът, с който парламентът прие рестриктивния текст, беше, че ако се легализират веригите, малките собственици и фармацевтите, които имат по 1 аптека, също ще фалират. И досега законът забраняваше веригите, но те съществуваха благодарение на вратички в него. Асоциацията на собствениците на аптеки настоява режимът да се либерализира.
|
|