:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,999
Активни 480
Страници 1,564
За един ден 1,302,066
НА СТАРТ

Пекин загрява за Олимпиадата

Градът се променя неузнаваемо, но китайците само се преструват, че са други
Снимка: Ройтерс
Олимпийският стадион в Пекин е сред най-величествените новоиздигнати сгради в китайската столица.
Пекин ври и кипи. Година преди китайската столица да приеме летните Олимпийски игри, икономиката на страната е нараснала с 12% за 12 месеца. Небостъргачи и огромни търговски центрове се простират покрай 28-те милиона новозасадени дървета, с които властите опитват да се борят със замърсяването на въздуха. Над 3 млн. автомобила задръстват улиците в града.

Въздухът е толкова замърсен, че пристигащите в столицата винаги започват да кашлят - и това може да продължи цял месец. Потокът от хора, които непрекъснато идват, променя Пекин. Работниците, пристигащи от всички малки селища в Китай, се мотаят из улиците с широко отворени очи, привлечени от стотиците хиляди работни места, които се създават от бързото развитие на столицата. Има хора, които са дошли от много по-далеч - борсови играчи от Сан Франциско, художници от Брюксел, готвачи от Рим, както и легиони от любопитни бизнесмени от Тайпе, Берлин и Тел Авив. Всички са привлечени от възможността да забогатеят, да станат известни или може би просто да могат да се похвалят: "Бях в Пекин, когато целият свят бе там."

В миналото Олимпийските игри бяха използвани за повдигане самочувствието на дадена нация. Игрите в Токио през 1964 г. показаха, че от руините, останали след войната, се е възродил нов източник на влияние и власт; Олимпиадата в Сеул, 24 години по-късно, показа, че развиваща се страна се е превърнала в модерна държава. Но очакванията от Олимпиадата през 2008 г. са по-различни. Милиардите хора по света, които ще гледат състезанията, ще видят чрез Олимпийските игри новото лице на възраждащ се Китай. Сега е и моментът, който дава уникален шанс да се окаже натиск върху китайските власти по много въпроси - от защитата на околната среда до политиката на страната към Судан.

За много обикновени китайци Игрите показват способността на нацията да се отърси от



продължилото два века унижение от чужденците



"През ХIХ век Китай бе наричан "болния азиатец"", казва Ли Вейлин (51 г.), касиер в супермаркет в Пекин. "Олимпиадата напълно ще промени това. Стотици хиляди спортисти, журналисти и туристи ще видят Китай със собствените си очи и ще разберат, че страната не е изостанала".

Китайските дисиденти се надяват вниманието, насочено към страната, с наближаването на Игрите да доведе до разхлабване на строгия контрол, упражняван върху политическия и социалния живот. Жителите на Пекин виждат как Олимпиадата променя града им. От векове обликът на столицата не се бе променял, а сега тя се превръща в място, чиято цел е да съперничи на Ню Йорк или Лондон като един от световните градове - символи на новия век.

Влиянието на предстоящите игри най-силно, разбира се, се усеща в Пекин. Чжун Хуну от Китайската академия за социални науки изчислява, че общите разходи на столицата, необходими за подготовката на Олимпиадата, ще достигнат 38 млрд. долара. Тази сума е четири пъти по-голяма от средствата, похарчени за Игрите в Атланта през 2004 г. Както и може да се очаква в държава с авторитарна власт, повечето от спортните съоръжения и олимпийското село са почти завършени предсрочно. Нова линия на метрото до летището ще бъде пусната месец преди церемонията за откриването. Нов терминал на летището трябва да бъде отворен в началото на 2008 г. Над половин милион доброволци преминават през курсове, за да могат да отговарят на въпросите на туристите. Около 4 млн. жители на Пекин ходят на уроци по английски език. Местните посещават и други курсове, като властите се надяват гражданите да преодолеят лошите си навици - плюене и хвърляне на боклуци по улиците, безотговорно шофиране и др.

Градът претърпява



невероятна промяна



"Заминах за три месеца и когато се върнах, не можах да разпозная съседната сграда до дома ми", разказва филмовият режисьор Сюй Цзинлей (33 г.), който е роден и израснал в Пекин. Появяват се невероятни сгради: Олимпийският стадион; кулите на телевизия CCTV; Националният театър, сребърна сграда без врати, издигната на ъгъла на площад "Тянанмън". Безбройните грозотии, разхвърляни от архитектите на града през 50-те и 60-те години, вече ги няма.

Те обаче ще липсват на малко хора. В надпреварата Пекин да се превърне в един от най-модерните градове в света голяма част от него се е превърнала в студени каньони от стъкло и стомана. Цели райони в столицата, съществували векове наред, са били сринати в името на прогреса. "Жителите на града искат комфорт и модернизиране, но традицията и историята са внимателно съхранени", се казва в сайта на Организационния комитет на Олимпийските игри. Над 1,5 млн. жители на Пекин, които са били принудени да напуснат домовете си, смятат, че това са празни приказки.



Животът продължава в хутонгите



- тесните улички, по които са подредени едноетажни къщи, намиращи се в центъра на Стария Пекин. Те са оцелели при най-големите разрушения. Обитавани са от пет-шест фамилии. Жителите им ползват общи тоалетни и бани, които понякога се намират на стотици метри от домовете им. Хората тук се топлят с печки на въглища.

Приоритетите в страната се определят от огромните приходи на предприемачите и от ширещата се корупция. Проблемът с подкупите бе изкаран на светло едва миналата година с арестуването на зам.-кмета на Пекин. В резултат от промяната на градоустройството средновековната част на Пекин почти напълно е изчезнала.

"Давайки на Пекин Олимпиадата, ще му помогнете в спазването на човешките права", каза през 2001 г. Лю Цзинмин, вицепрезидент на комитета, издигнал кандидатурата на града. Лю дори говореше за по-голяма демокрация и свобода на медиите. По-оптимистично настроените чуждестранни наблюдатели смятаха, че правителството ще бъде по-внимателно, за да покаже най-добрата си страна пред света в надпреварата за Игрите.

Обещанията в по-голямата си част останаха такива. Вярно, че с приетите в началото на годината закони повечето забрани за чуждестранните журналисти, работещи в Китай, бяха вдигнати. Но за местните журналисти условията на работа дори се влошиха. В доклад на "Амнести интернешънъл" от миналия месец се казва, че са въведени нови строги мерки за местните медии, продължават затварянето на журналисти и писатели, принудителните уволнения и спирането на издания заради материали срещу властта.

Политическият активист Ху Цзя (32 г.) е бил многократно арестуван и поставян под домашен арест заради позицията си по теми като политиката на правителството по въпроса за СПИН и за Тибет. Той леко се усмихва, когато си спомня обещанията, че Олимпиадата ще помогне за зачитането на човешките правата в страната. Полицейски ескорт продължава да го придружава, когато излиза от дома си. Единственият охранител в дома на Ху учтиво иска акредитацията на журналистите, записва детайлите и поздравява посетителите с усмивка. "Това усмихнато лице е начинът, по който Пекин се представя пред света", казва Ху. "Но в Китай положението е по-лошо отпреди", допълва той.



Обикновените китайците са горди,



че ще бъдат домакини на Игрите. Почти е ясно кой ще спечели, ако Олимпиадата премине без проблеми. Китайската комунистическа партия "има само два източника, за да се узакони пред света", смята Майкъл Дюк, професор по китайски науки във Ванкувърския университет. Според него това са "национализмът и икономиката, а Олимпиадата ги обединява". Китайското държавно ръководство подготвя Игрите като доказателство за административните умения на партията. Партията иска да използва Олимпиадата, за да затвърди новия международен статут на Китай и да зачеркне последните белези на изолацията, в която страната изпадна след кървавите събития на площад "Тянанмън" през 1989 г. "Успешната Олимпиада ще означава, че Китай е приет от международната общност и се превръща в голяма световна сила", казва Ян Сюетун, ръководител на Института по международни науки в Пекин.

Големите световни сили са обект и на големи световни кампании. С нарастващото влияние на Китай прозрачността става необходима. Пример е



казусът "Дарфур"



Критиците смятат, че подкрепяйки правителството в Судан, Пекин застава и зад геноцида в Дарфур. Китай е най-крупен инвеститор в суданската петролна индустрия, както и най-голям клиент. Доста време проф. Ерик Рийвс от колежа Смит се занимава с Дарфур и участието на Китай в кризата. През март актрисата Мия Фароу призова в "Уол стрийт джърнал" за бойкот на определяната от нея "Олимпиада на геноцида". Кампанията вероятно оказа ефект върху поведението на Китай. След като 4 години използва правото си на вето в Съвета за сигурност, за да блокира интервенция на ООН в Дарфур, Пекин промени позицията си през юли т.г. Страната одобри създаването на сили от 26 000 войници и полицаи, които да наблюдават спазването на мирното споразумение между правителството на Судан и бунтовниците.

"Натискът проработи по случая "Дарфур", казва Ян. Той обаче бърза да добави, че ако западните неправителствени организации са постигнали един успех, не трябва да се надяват това да се повтори.
Снимка: Ройтерс
Работници от всички кътчета на Китай се стичат в столицата в търсене на работа покрай изграждането на новия облик на града.
18
2755
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
26 Септември 2007 08:53
Интересни ще са състезанията по надкашляне.
Спортистите от страни с по-чист въздух трябва да тренират при условия, близки до тези в Пекин. В леярни, във въглищни мини, в цехове на химическата промишленост. За урегулиране на дишането всеки ден по два часа престой в шахти на градската канализация. Друг вариант е да се тренира тичане с кислородна бутилка.
Който овладее тайната на дишането при китайски условия, той ще победи.
26 Септември 2007 10:33
Причудливото съоръжение, което ще служи за олимпийски стадион в Бейджин заслужено беше наречено "Кукувичето гнездо". Гадните архитектурни намеци са дело на Herzog & de Meuron Architekten. Неудобството да наемаш гастарбайтери е налице.
26 Септември 2007 14:18
най-ужасното е храченето по улиците, много рядко в супермаркетите, иначе се стараят да са приветливи.
26 Септември 2007 19:31
Свободата на храченето и плюенето по улиците е основно достижение на хилядолетната китайска култура.
26 Септември 2007 20:04
Преди 6 години сравнявах Китай и САЩ и направих проджекшън за бъдещето развитие при тогавашните данни от сайта на ЦРУ. Тогава Китай щеше да надмине САЩ след около 45 години. Днес отново направих сравнение по данни на ЦРУ (тези на СБ и МВФ не се различават съществено) и бях потресен от резултата. Малко тъжни статистически данни за САЩниците:

По данни на ЦРУ (The World Factbook) за 2006 година Натиснете тук

БВП (по покупателен паритет) GDP (purchasing power parity) на Китай е $10.21 трилиона срещу $13.06 трилиона на САЩ.
БВП по официален обменен курс GDP (official exchange rate) на Китай (без Хонг Конг и Макао) е $2.527 трилиона срещу $13.16 трилиона на САЩ.
% на нарастване на БВП на Китай е 11, 1% срещу 2.9% на САЩ.
% от БВП на военните разходи на Китай е 4, 3% срещу 4.06% на САЩ.

При запазване на този тренд на развитие това означава, че след 17-18 години икономиката на Китай (БВП) ще е по-мощна от тази на САЩ, военните разходи на САЩ ще са по-малки от тези на Китай, делът на Китай в световната търговия ще е по-голям от този на САЩ и юанът или еврото ще бъде вече световна резервна валута, а не долара.
При това не се взема пред вид, че военните разходи на САЩ са раздути до голяма степен за сметка на бази и военни действия в чужбина, докато тези на Китай са главно за персонал и въоръжение. Не се взема пред вид също така, че в структурата на БВП на преобладават главно услуги, а в тази на Китай промишленост. Китай надмина Великобритания и за 2007 година ще надмине и Германия, да се готви в близко бъдеще Япония. Междувременно БВП на ЕС вече е по-голям от този на САЩ. Да не споменавам обменния курс на щатски долар как се измени за последните 6 години.






26 Септември 2007 20:21
Много по-вероятно е след 17-18 Китай да е без въздух, вода и земя, плюс грамадно застаряло свръхнаселение в резултат на успешната политика "едно семейство - едно дете". Да не говорим за социалните проблеми, а и за икономическите, когато ръстът спадне и индустриалния свръхкапацитет стане очевиден.
26 Септември 2007 21:06
Тук се съгласявам с Чичо Фичо. Икономическият бум на Китай няма бъдеще, Земята няма толкова ресурси. Според някои китайски икономисти, началото на края вече е дошло.
26 Септември 2007 21:33
Ако 2000 година, когато САЩниците купуваха 1 евро за 1 долар бях им казал, че 2007 ще го купуват за 1, 4 долара щяха да се смеят.
Ако 2000 година им бях казал, че за пет години, китайският БВП ще се удвои, а този на САЩ ще се увеличи само с една трета щяха също да се смеят. Сега също се смеят. Докога?
А за развитието на Китай може да посетят страницата му на сайта на СБ и няма да им е толкова смешно, още по-тъжно ще им стане, ако го посетят.

P.S. Чичо ни Фпичо тогава обясняваше, че високият темп на развитие на Китай се дължи на ниската изходна база. Да ама сега вече задминава и Германия, въпреки пророкуванията! Статистиката е безпощадна.

Редактирано от - Captain Buddy на 26/9/2007 г/ 21:37:38

26 Септември 2007 22:02
Captain Buddy Догодина на олимпийските игри, американчетата ще дишат пушека на китайците по златни медали, а да не говорим за последната дума на архитектурата, техниката и дизайна на олимпийските им съоръжения!!!
26 Септември 2007 22:21
Убо мерите Китай със САЩ, ама де ли пък ще е България след 16-17 г, ще има ли още дървета хората да се топлят зиме, дали ще се чества 50 годишнина на последната пречиствателна станция построена по Черноморието и други такива въпроси ми идват...
26 Септември 2007 23:51
Винаги се радвам, да чета постингите на хора които си служат с Факти и Числа. Осбено ми са интересни постингите на Captain Buddy, но той не пише много често. За това пък Винаги Качественно.

Аз също всяка годимна сравнявам БВП на Китай, САЩ, Япония, Индия,
Германия и т. н.
В Продукта по покупателния паритет - Велик Китай скоро ще насмете САЩ. То и Индия не е зле, около 3 000 долара продукт на калпак.

Още преди 3 годлини западните медии писаха -
по Консумация на 6-те ОСНОВНИ продукта в света -
НЕФТ, Въглища, Желязо, Алуминий, Мед и последния го забравих -
Китайската нардна република е първа е първа по консумация на 5 продукта.
Само в нефта САЩ са преди Китай. И то НЕ заради производството, а заради колите.

Чичо Фичо , Как така , уж китайците ще застаряват, а няма да имат вода и земя след 17 години ?
Ами ако не се размножават повече - значи количеството земя и вода на калпак ще се увеличи ???
Ако 2 ма родители имат 1 дете, Чичо Фичо - спорред АРИТМЕТИКАТА
- това 1 дете ще има 2 ПТИ повече земя и вода отколкото родителите


Работилницата на света - Велик Китай съществува от ХИЛЯДОЛЕТИЯ и ще съществува като КИТАЙСКА цивилизация още хилядолетия.
Други държави бяха ИНДИЯНСКИ , станаха англо - саксонскисъс силен афро - американският компонент .
След 18 - 20 години ще станат Латиноамериканска държава със стабилен китайско - азиатски компонент

Редактирано от - Душко на 26/9/2007 г/ 23:53:46

26 Септември 2007 23:58
С Бат Вальо съм съгласен - китайските спортисти ще ска първи по медали и по златни медали в света.
27 Септември 2007 00:03
Ми за какво я правят тая олимпиада нещо не разбирам - да си раздадат златните медали на китайците и ония да продължат да си консумират "... НЕФТ, Въглища, Желязо, Алуминий, Мед и последния го забравих - ... "
27 Септември 2007 01:05
ЗА КИТАЙ- направо от извора!
И на БЪЛГАРСКИ език, при това/текст+аудио/!
......................................... .............................
China Radio International-Българска Редакция/http://bulgarian.cri.cn//
ТУК: Натиснете тук
27 Септември 2007 15:03
Еврото беше станало под 90 цента. Сега както върви, освен реиндустриализация на САЩ - какво да стане?

Китай няма да има вода за пиене (вече няма - великите китайски реки не текат по 230 дни в годината), но ще има морска вода в изобилие. Крайбрежието, особено южното, е ниско и още пропада с метри поради изпомпването на подпочвените води (равнището им е паднало до над сто метра) и поради презастрояване с големи сгради.

Загубата на обработваемя земя е колосална и поради ерозията от прекалено интензивното и неправилно образботване - причината за кашлянето в Пекин не е толкова индустриалното замърсяване (най-голямото в света), колкото прашните бури, които настъпвят всяка година и взимат десетки жертви. Прашния fallout на Китай вече стига до САЩ и Чили, разбира се, пълен с тежки метали и трудно биодеградируеми химикали. Пътем разкатава фамилията на тихоокеанските селски стопани.

Джаред Даймънд показа, че много минали цивилизации загинали поради разрушаването на природната си среда - липса или разваляне качеството на на водата, обработваемята земя, обезлесяване. Япония е пример за пълно обезлесяване от дървета в 18 в. и пълна рефорестация до началото на 20 в. - до 74% гори в момента, при гъстота на населението много по-висока от китайската.

Отделна тема е какво ще стане, когато темповете на растеж спаднат, появи се по-голяма безработица (вече има в крайбрежните райони), напливът на селяни към крайбрежието продължи, положението на 800-те милиона селяни не се подобри, или път ККП реши да им даде някакви пенсии под постоянния им натиск за изравняване с крайбрежието. В 2006 в КНР имало (по официални данни) 2000 стачки и трудови спорове.

Загубата на света от изкуствено наложената от ККП с помощта на големите западни корпорации свръхиндустриализация на крайбрежен Китай е голяма - и екологическа, и икономическа - за левите като кап. Бъди това е победата на "свръхкапитализма" в световен мащаб - вж. книгата на Робърт Райх със същото заглавие. Самия Китай много трудно може да се върне от сегашната си безпътица към някакво устойчиво (състейнъбъл) състояние.
27 Септември 2007 15:14
Падането на долара заедно с обновлението на американската промишленост може да стане средството за стопяване на търговския дефицит, който стана хроничен след 1980 г. Ще помогне и за увеличаване на излишъка по капиталовата сметка - по-трудно инвеститорите от Третия свят ще се откажат от любимата си досега американска икономика.

Какво ще става в КНР, когато стоките им почнат да станат скъпи в САЩ - не мога да си представя. Знам какво ставаше в Япония когато йенът минаваще 105 за долар.

А ние вместо по 9-10 дни в западна Европа лятос ще караме по 5-6. В България още ни е евтинко, увеличаваме дните за там. Може и Македония, охридското езеро е красиво, българите за мнозинство от туристите - по кръчмите пеят стари наши градски песни на чист (софийски) български. С либерализацията на авиопревоза все повече евротуристи ще идват в евтина Америка.
27 Септември 2007 20:26
Чичо ми Фпичо,

Не ги отбираш икономическите далавери, виж свободни съчинения можеш да правиш. Еврото беше станало под 90 цента есента на 2001, защото след въвеждането му 01.01.2001 Федералният Резерв всячески се стремеше да го провали, тъй като му отхапваше от баницата. Естествено стартът беше труден, но рикавърито беше много бързо и успешно и еврото вече е $1, 4. Догодина лятото се радвай, ако се задържи на $1, 5 да може да дойдеш пак до България ... е без децата, само с леля, няма да стигнат доларите и за децата. А Пикадили и Кертнершрасе ще ги гледаш през крив макарон.
Много ми е забавно, как се изказваш за южните провинции на Китай, без да си бил поне веднъж там, па да не говорим да си правил бизнес с тамошни фирми.
Какво обновлението на американската промишленост, какво стопяване на търговския дефицит бълнуваш като обема на услугите е почти равен на промишлеността, като %-ното нарастване на БВП спада, като БВП е надут за сметка на финансови услуги, държавни (военни разходи) etc.! Първо се образовай малко макроикономически, та да можеш да разбираш статистика и параметри и чак това пиши съчинения на тази тема!
А на Китай не му бери грижата. Да те светна – скоро няма да може да купувате така яко китайски стоки, като сега, а това не плаши Китай, защото той има най-големия вътрешен пазар. Нали си представяш кво става като всеки китаец си купи по 5 ти шърта и т.н. Китай в момента развива небивал консумаризъм и в южните провинции девойките много по-добре и модно са облечени от тези в Манхатън. Запомни си писаниците и след пет години живот и здраве пак ще се посмеем, както сега за предните ти съчинения!
27 Септември 2007 20:33
Е, ти па сега. Пикадили го гледахме сега по Коледа - дъжделив, провинциален и пуст като гробище в сравнение с Таймс скуеър. Тогава наобиколихме и Лисабон, Мадрид и посрещнахме новата година в Барселона. Имам 10 дни коледна ваканция. Лятото обиколихме Пиза, Генуа и околностите - Портофино, Санремо, Ница... даже се качихме и до Саузе д'Улкс и на връх Моло Антонелиано в Торино. Винаги с децата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД