Помните ли как преди по-малко от година стартира новата партия на Бойко Борисов ГЕРБ? Шумно, с апломб, с щедри икономически обещания и под лозунга, че това ще е партия на новите, необременени с досегашното управление хора. След това в продължение на месеци лидерът й разгорещено обясняваше, че в листите за съветници и сред кандидатите за кметове ще попаднат само достойни хора, доказали се на съответното поприще, които са се опазили чисти и неопетнени от скандали и далавери. Е, както е казал народът - голям залък хапни, голяма дума не казвай. Достатъчно е да се погледне само листата на общинските съветници на ГЕРБ в ключовия за нея град София, за да стане ясно, че обещанията нямат нищо общо с реалността. В екипа, с който Борисов смята да управлява, ако остане кмет,
новите и некомпрометирани лица са рядкост
Има обаче купища скандални съветници и районни кметове от ССД, "Гергьовден" и Демократическата партия, разпореждали се с имотите и финансите на столицата през последните 4 години. Точно те години наред крепяха порочния управленски модел "Софиянски", срещу който Борисов води героична битка по медиите и с който обясняваше всичките си неудачи като кмет.
Само няколко примера. Според прогнозите на социолозите ГЕРБ ще вкара поне 25 съветници в СОС. На 14-о място в листата й е Орлин Иванов, единственият общинар, сменил 3 партии за 4 г. в СОС. Той влезе в общината от листата на ССД. След бурен скандал в партията на Софиянски заради Общинска банка основният му опонент Пламен Илиев отцепи една трета от групата му и формира своя, наречена "Демократи за София". В нея влезе и Орлин Иванов. При появата на Бойко Борисов Орлин Иванов пък напусна ДС и мина към ГЕРБ. Иванов бе сред хората, които подкрепиха искането на бизнесмена Христо Ковачки за увеличение на капитала на Общинска банка, което щеше да доведе до стопяването на дела на София там от 67% на 40%. Скандалното решение бе прието с 33 гласа "за" при необходими 31. Подкрепиха го съветниците от ССД, "Демократи за София", "Гергьовден", НДСВ и Орлин Иванов. Той дори се прояви като един от най-пламенните защитници на предложението, като обясни, че ако има по-малък дял, общината ще получи повече пари, отколкото ако има по-голям дял. "Ако не се увеличи капиталът, банката ще се обезличи и цената на акциите ще падне драстично", обясняваше тогава Иванов. Седмица по-късно той изненадващо смени коренно позицията си, когато Бойко Борисов върна решението и то не можа да събере нужната подкрепа при прегласуването.
На осмо място в листата е поставен друг досегашен общинар - шефът на транспортната комисия Радослав Тошев от "Гергьовден". Той също
нашумя с няколко доста спорни идеи
Така например заедно с Пламен Илиев внесе предложение общината да направи смесено дружество с точно определена шведска фирма за строежа на завод за боклук. Така се заобикаля изискването за конкурс с ясни правила за кандидати и технология. Кметството трябваше да апортира терен, за да получи миноритарен дял в смесената компания, а частната фирма щеше да построи завода. Аргументът на Тошев беше, че така ще отпадне необходимостта да се търси финансиране от еврофондовете. В полемиката на негова страна тогава се включи и бившият шеф на "Софийски имоти" Тошко Добрев, който обяви, че шведите щели да се справят по-бързо, защото познавали правилата и процедурите на ЕС. По време на обсъждането вносителите толкова се увлякоха да защитават офертата си, че от думите им излезе, че заводът в един момент може да се окаже излишен, но шведите изобщо не се притесняват, че могат да пропилеят няколко десетки милиона евро.
В листата на ГЕРБ са намерили места още Костантин Тилев от ССД и бившият общинар от БСП Данаил Кирилов. За първия трудно може да се каже, че изобщо е извършвал нещо в общинския съвет. Другият пък напусна с шумен скандал червената група, като обвини бившите си съпартийци в корупция и далавери. Не стана много ясно
защо е търпял 4 години
и е изригнал само месец преди края на мандата на общинския съвет.
Да се каже, че Бойко Борисов е заложил на професионализма, също е изключително трудно. Какво ли разбира от местно самоуправление бившият шеф на БНР Поля Станчева, че е на трето място в листата и е кандидат за кмет на един от най-апетитните райони в София - "Лозенец"? Да не говорим за шефа на "Локомотив" София Иво Тонев или шампиона по вдигане на тежести Гълъбин Боевски, който може и да е бил прекрасен спортист, но няма никакъв опит в управлението. А и в този СОС си имахме един шампион, по ирония на съдбата - пак по вдигане на тежести - Стефан Ботев, който не успя да свърши нищо, макар да обещаваше спортни чудеса. Същото важи и за китариста на "Щурците" Петър Гюзелев.
Номинациите на ГЕРБ за районни кметове пък окончателно
разбиха мита, че Борисов се бори срещу модела "Софиянски"
Как изобщо да си обясним, че там са все доверени хора на бившия широко усмихнат градоначалник като сегашните районни кметове Пламен Йорданов ("Овча купел"), Йордан Томов ("Искър"), Томи Николов ("Кремиковци") и Зорница Атанасова ("Нови Искър"). В списъка са попаднали и издигнатата от "Гергьовден" кметица на "Възраждане" Ева Сеизова, както и шефът на "Улично осветление" Тодор Кръстев, който е от квотата на ДП. Така на практика 1/4 от кандидатите за районни кметове на ГЕРБ са стари общински кадри. За каква борба срещу порочното статукво става дума тогава?
В листите на БСП и на десницата нещата стоят долу-горе по същия начин. Въпреки че се бият в гърдите, че са сложили нови и млади хора, те реално не са на избираеми места. Челните позиции както винаги са запазени за стари съветници и партийни кадри.
В листата на БСП например има 10 стари общински съветници, като 7 са на избираеми места. Сред тях са зам.-председателите на софийското партийно ръководство Жельо Бойчев и Христофор Христов. В челната петица е и Георги Свиленски, който беше представител на БСП в борда на скандалната "Софийски имоти". На останалите избираеми места са поставени основно доверени на Румен Овчаров партийни активисти.
С листата на десните пък в общинския съвет ще влязат стари и познати лица като Вили Лилков от ДСБ (съветник за трети мандат), сегашният председател на СОС Владимир Кисьов, лидерът на софийското СДС Борислав Бориславов и предшественикът му Стефан Иванов. Затова пък на вероятно неизбираемото девето място е поставен бившият социален министър Иван Нейков, който за 4 г. като съветник и шеф на бюджетната комисия си извоюва името на един от работещите и разумни общинари.
Така че, който и да победи на предстоящите местни избори, София ще се управлява от стари муцуни. И за никаква промяна, камо ли генерална, не може и дума да става.
|
|