Д-р Тормозчиян
Кой трябва да въведе тия модерни технологии - очевидно не работниците, а собствениците и мениджърите. Кой трябва да извърши реформите в научния и образователния сектор - очевидно не изследователите и учителите, а техният работодател в лицето на Министерството на образованието и науката.
Така че докладът на Световната банка всъщност за пореден път уличава собственици на предприятия, мениджъри и държавни чиновници в инертност и некадърност.
И работниците, изследователите и учителите, лекарите и т.н. не са длъжни да ги чакат да се размърдат, та чак тогава да получат модерните технологии и реформите, които да вдигнат производителността на труда, а след това евентуално и заплатите.
Те трябва още сега да ги притискат за заплати - натискът за заплати днес е всъщност натиск за модернизиране на производството, за по-добър мениджмънт, за реформи в социалните сектори. Апатичното чакане и примиряване е смъртоносно (за индивида и нацията) толериране на мързела, инертността и некадърността на управленците (мениджърите) и в частния, и в държавния сектор.
ole-le
Докладът на Световната банка "Ускоряване на конвергенцията на България" е такъв, какъвто може да бъде. Той е страничен поглед, проектиращ моментното официално състояние.
В действителност нещата съвсем не са безнадеждни, тъй като технологията и производствата не се развиват линейно. Не са безнадеждни и с оглед на това, че пазарът все повече няма да бъде вътрешен, а българите изолирани.
По-верният поглед за разбирането на развитието през следващите 30 години е да разглеждаме България не като отделно образувание, а като едно кьоше от цялото. Какво ще става в това кьоше, зависи от нас. Засега куцаме точно в разбирането и осъзнаването на процесите, което да ни позволи на тази територия да живеем не по-зле от всяка друга в развития свят.
zmeja
Някъде бях чел, че за доброто храносмилане е необходимо да се спазва правилото: всеки залък да се сдъвче 32 пъти, преди да се преглътне, т.е. за всеки зъб по един път. Та си викам как да преглътнем този залък, дето ни го подхвърля Световната банка, като след 32 години и на сегашните тийнейджъри я им остане по някой зъб, я не.
редник
И сега какво - трябва да живеем още 32 години, за да видим светлото бъдеще?... Щом трябва - здраве на всички и след 32 години да обсъдим тук сбъднала ли се е прогнозата!...
Pavlik Morozov
"Ако производителността на труда у нас ускори ръста си до 5% годишно, има шанс заплатите да стигнат европейско ниво към 2040 г., са изчислили експертите на банката. Това е оптимистичната прогноза".
В икономики, базирани на знанието, услугите и технологиите, производителността на труда е равна на заплатите, заплатени за този труд! Просто е, нали? Трудът ти струва толкова, колкото се плаща за него. И понеже у нас се плащат стотинки, все се разправя, че българинът бил непродуктивен. И рядко се говори за потресаващо ниското ниво на мениджърски умения и за пълното нежелание на "работодателите" да инвестират в технологии, обучение и системи за качество. Така че експертите са намекнали много дебело нещо повече от очевадно - у нас заплатите ще започнат да растат едва когато... започнат да растат.
Manrico
Значи само с живеене, лежане, псуване по кръчми и форуми и стачкуване няма да стане. Ще трябва и да се бачка. А освен това да се мисли - как да се докарат инвестиции, технологии, мениджмънт... Щото и то не става с псуване на инвеститорите. С наричане раздаването на пари "инвестиция" - също.
Pavlik Morozov
Manrico, пак ще ти го кажа, прочети, помисли и няма нужда да отговаряш. Настоящата ни "капиталистическа" класа взе за 18 години всичко от хората - спестяванията им, квалификацията им, здравето и нервите си, младостта, достойнството, социалната среда, децата, пенсиите, даже бъдещите си доходи...
Мафията изпрати най-активните в емиграция, докара ни до демографски срив, насочи младежта към чужбина още от студентските години, декапитализира икономиката ни ...
Всеки път, когато отчитахме, че сме зле, решението беше народът да направи още една жертва - "дайте да дадем". И още някое от изброените по-горе неща политаше в бездънната лакома паст, но, разбира се, ефектът беше само още майбахове на улицата и дачи в Драгалевци. Е, време е най-после другата страна да даде. Ако тя не даде, повече няма и да получи, не за друго, а защото вече не остана какво да се взема - брашненият чувал се съдра.
Manrico
Няма нужда да отговарям, защото съм съгласен с теб. Въпросът е какво да се прави - щото само с псуване не става. Айде, да ги изметем или да ги изтрепем - заслужили са и двете. После какво? Дали ще дойдат автоматично читавите? То освен трепане и метене се иска и бизнес климат. А по оценките на бизнес климата сме зле....
bvdsoi
Как се постига производителност? Увеличаване на работното време, увеличаване броя на работещите, по-висока квалификация на работещите, по-модерно оборудване.
Първите две са просто механично увеличаване на изработените изделия/услуги, без реално да се реформира системата. Квалификацията може да се увеличи, ако бизнесът и училищата си говорят по-често. За това пречки няма, но доколко Министерството на образованието е склонно да позволи бизнесът да се намеси в учебните програми? Бизнесът от своя страна доколко е склонен да инвестира в образование на работниците и след това да плаща добри заплати, за да има стимул хората да остават в държавата, а не инженери да ходят да берат грозде в Испания.
Модерното оборудване също може да се достави, но и тук правителството трябва да разяснява по-добре възможностите за подпомагане на фирмите по европейските програми.
Правителството може да направи и още нещо - подобряване на инфраструктурата. Ако един камион със стока пътува от Варна до София 7 часа, нека да сметнем, ако се направи по-хубав път и същото разстояние се минава за 6 часа. Тоест от един курс в двете посоки биха се спечелили 2 часа, или 365 дни по 24 часа = 8760 часа / 14 = 626 курса при 8760 часа / 12 = 730 курса. Нека камионът да превозва 20 тона в една посока. Това прави 104 курса по 40 тона = 4160 тона повече стоки, превозени само от един камион по по-добър път.
този пост съм го пропуснал нещо...
имам преки наблюдения от работата на колеги в Англия и Франция и да ви кажа, че тия хора кога работят не можах да разбера