:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,093
Активни 574
Страници 20,996
За един ден 1,302,066
Дискусия

Светлото бъдеще, което зависи от нас

Форумът на "Сега" обсъжда доклада на Световната банка как могат да се подобрят доходите в България
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Производителност на труда, производителност на почивката...
Д-р Тормозчиян

Кой трябва да въведе тия модерни технологии - очевидно не работниците, а собствениците и мениджърите. Кой трябва да извърши реформите в научния и образователния сектор - очевидно не изследователите и учителите, а техният работодател в лицето на Министерството на образованието и науката.

Така че докладът на Световната банка всъщност за пореден път уличава собственици на предприятия, мениджъри и държавни чиновници в инертност и некадърност.

И работниците, изследователите и учителите, лекарите и т.н. не са длъжни да ги чакат да се размърдат, та чак тогава да получат модерните технологии и реформите, които да вдигнат производителността на труда, а след това евентуално и заплатите.

Те трябва още сега да ги притискат за заплати - натискът за заплати днес е всъщност натиск за модернизиране на производството, за по-добър мениджмънт, за реформи в социалните сектори. Апатичното чакане и примиряване е смъртоносно (за индивида и нацията) толериране на мързела, инертността и некадърността на управленците (мениджърите) и в частния, и в държавния сектор.





ole-le

Докладът на Световната банка "Ускоряване на конвергенцията на България" е такъв, какъвто може да бъде. Той е страничен поглед, проектиращ моментното официално състояние.

В действителност нещата съвсем не са безнадеждни, тъй като технологията и производствата не се развиват линейно. Не са безнадеждни и с оглед на това, че пазарът все повече няма да бъде вътрешен, а българите изолирани.

По-верният поглед за разбирането на развитието през следващите 30 години е да разглеждаме България не като отделно образувание, а като едно кьоше от цялото. Какво ще става в това кьоше, зависи от нас. Засега куцаме точно в разбирането и осъзнаването на процесите, което да ни позволи на тази територия да живеем не по-зле от всяка друга в развития свят.



zmeja

Някъде бях чел, че за доброто храносмилане е необходимо да се спазва правилото: всеки залък да се сдъвче 32 пъти, преди да се преглътне, т.е. за всеки зъб по един път. Та си викам как да преглътнем този залък, дето ни го подхвърля Световната банка, като след 32 години и на сегашните тийнейджъри я им остане по някой зъб, я не.



редник

И сега какво - трябва да живеем още 32 години, за да видим светлото бъдеще?... Щом трябва - здраве на всички и след 32 години да обсъдим тук сбъднала ли се е прогнозата!...



Pavlik Morozov

"Ако производителността на труда у нас ускори ръста си до 5% годишно, има шанс заплатите да стигнат европейско ниво към 2040 г., са изчислили експертите на банката. Това е оптимистичната прогноза".

В икономики, базирани на знанието, услугите и технологиите, производителността на труда е равна на заплатите, заплатени за този труд! Просто е, нали? Трудът ти струва толкова, колкото се плаща за него. И понеже у нас се плащат стотинки, все се разправя, че българинът бил непродуктивен. И рядко се говори за потресаващо ниското ниво на мениджърски умения и за пълното нежелание на "работодателите" да инвестират в технологии, обучение и системи за качество. Така че експертите са намекнали много дебело нещо повече от очевадно - у нас заплатите ще започнат да растат едва когато... започнат да растат.





Manrico

Значи само с живеене, лежане, псуване по кръчми и форуми и стачкуване няма да стане. Ще трябва и да се бачка. А освен това да се мисли - как да се докарат инвестиции, технологии, мениджмънт... Щото и то не става с псуване на инвеститорите. С наричане раздаването на пари "инвестиция" - също.



Pavlik Morozov



Manrico, пак ще ти го кажа, прочети, помисли и няма нужда да отговаряш. Настоящата ни "капиталистическа" класа взе за 18 години всичко от хората - спестяванията им, квалификацията им, здравето и нервите си, младостта, достойнството, социалната среда, децата, пенсиите, даже бъдещите си доходи...

Мафията изпрати най-активните в емиграция, докара ни до демографски срив, насочи младежта към чужбина още от студентските години, декапитализира икономиката ни ...

Всеки път, когато отчитахме, че сме зле, решението беше народът да направи още една жертва - "дайте да дадем". И още някое от изброените по-горе неща политаше в бездънната лакома паст, но, разбира се, ефектът беше само още майбахове на улицата и дачи в Драгалевци. Е, време е най-после другата страна да даде. Ако тя не даде, повече няма и да получи, не за друго, а защото вече не остана какво да се взема - брашненият чувал се съдра.



Manrico

Няма нужда да отговарям, защото съм съгласен с теб. Въпросът е какво да се прави - щото само с псуване не става. Айде, да ги изметем или да ги изтрепем - заслужили са и двете. После какво? Дали ще дойдат автоматично читавите? То освен трепане и метене се иска и бизнес климат. А по оценките на бизнес климата сме зле....





bvdsoi

Как се постига производителност? Увеличаване на работното време, увеличаване броя на работещите, по-висока квалификация на работещите, по-модерно оборудване.

Първите две са просто механично увеличаване на изработените изделия/услуги, без реално да се реформира системата. Квалификацията може да се увеличи, ако бизнесът и училищата си говорят по-често. За това пречки няма, но доколко Министерството на образованието е склонно да позволи бизнесът да се намеси в учебните програми? Бизнесът от своя страна доколко е склонен да инвестира в образование на работниците и след това да плаща добри заплати, за да има стимул хората да остават в държавата, а не инженери да ходят да берат грозде в Испания.

Модерното оборудване също може да се достави, но и тук правителството трябва да разяснява по-добре възможностите за подпомагане на фирмите по европейските програми.

Правителството може да направи и още нещо - подобряване на инфраструктурата. Ако един камион със стока пътува от Варна до София 7 часа, нека да сметнем, ако се направи по-хубав път и същото разстояние се минава за 6 часа. Тоест от един курс в двете посоки биха се спечелили 2 часа, или 365 дни по 24 часа = 8760 часа / 14 = 626 курса при 8760 часа / 12 = 730 курса. Нека камионът да превозва 20 тона в една посока. Това прави 104 курса по 40 тона = 4160 тона повече стоки, превозени само от един камион по по-добър път.
21
2926
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
26 Септември 2007 09:13
този пост съм го пропуснал нещо...

имам преки наблюдения от работата на колеги в Англия и Франция и да ви кажа, че тия хора кога работят не можах да разбера
26 Септември 2007 09:30
Медиите у нас са на чуждестранни собственици и определено прокарват интересите на техните задгранични донори! Те ни представят нещата у нас в невярна и неточна светлина, манипулирайки ни като аборигени доживяли 21 век!
Всичко печелившо българско, като се започне от търговските банки, премине се през концесии, приватизация и колонизация на наши важни монополни отрасли и предприятия и се свърши до веригите магазини за хранителни и стоки за бита преминаха в ръцете на западн капиталисти!
Те владеят вече изцяло икономиката в страната! Те налагат неграничена норма на печалба на своите деиности, която нагло и безкруполно увеличават ежедневно! На това се дължат ниските доходи на населението и от там никаквият бюджет, които се събира от хора с заплата на роби-модел 21 век!
Няма изход с тази некомпетентна Политическа Класа, която се създаде у нас!
България скоро ще е само в историята!
26 Септември 2007 09:37
като неексперт на мвф имам некои съображения, категорично нулева производителност на мисленето и второ, сменен ракурс, човещината е заменена със съображения
26 Септември 2007 09:43
Що рИвете бе нали искахте капитализъм. На ви сега светло капиталистическо бъдеще след 40г. А на Запад през тези 40 год. дали ще стоят на едно място и ще ни чакат да ги настигаме. След 40 години я камиларя, я камилата.
Това, което се искаше след 1989г. е модернизиране на всичко, построено при социализма. Тъй като бе подарена цялата собственост на лакомници за бързи печалби и нямаше никакъв контрол всичко беше сринато. Най-яркия пример са ликвидационните съвети, които ликвидираха селското стопанство, затова ядем домати от чижбина по 2.50. Сега отново трябва да създаваме промишленост, ама нашите така наречени капиталисти първо трябва да ги чакаме да си построят дворците в полите на Витоша и др., да построят хотелите, да си купят нови коли, и ако останат пари от крадените, може и да ги вложат в някакво производство.
Еш като си помисля какви сини митинги се правеха, как въодушенио се пееше: "Развод ми дай, развод ми дай, ама въздуха ми остави" (така ли беше?).
И сега остана само въздух под налягане. Една дИмУкрация гола като пушка.
26 Септември 2007 10:21
ама животът в ЕС е начин на мислене, писна ми от unfuckable reasons
роден съм свободен, да мисля и говоря свободно, има го вече да, но още роден съм по образ и подобие на хората в западния ЕС а не живея по техните правила, и те немат нужда от пресътворение а от правене другото суета е, житейска наивност и похабени животи

Редактирано от - Пейчо Пеев на 26/9/2007 г/ 10:39:18

26 Септември 2007 10:25
А ти какво зееш, марксистко-ленинска кратунке?Нали капиталистите сте вие, бившите комунисти?Вие си направихте прехода и прилапахте общонародната собственост.А относно доматите - цените ги определят вашите слуги - мутрите.
26 Септември 2007 11:12
Като че най-добрият начин да се оправим е България да бъде поделена между Румъния, Турция и Гърция! Ако остане територия, която нито една от трите държави не иска там да се изпратят циганите! След като Румъния беше по-зле от нас през 2000 година, а сега е доста по напред явно там управляващите и капиталистите са мнъго по кадърни от нашите! Гърция не е карала близо 50 години съветско робство и за това е толкова по-добре от нас въпреки че през 1944 са били доста по-зле! Турция се развива доста бързо пък и ние под турско робство сме живели доста по-добре! Сега ни управляват най-некадърните турци, в Турция управляват най-кадърните!
26 Септември 2007 13:15
Проблемът е не само, че сме изостанали с 40 години от Запада, ами сме и с толкова настрани!
Оказва се, че не вървим и в правилната посока. "Ударното" строителство на капитализЪма започнато от БКП/БСП (Луканов, Дойнов) утвърди мафиотската схема на партийните кръгове и обръчи, липсата на правосъдие, източването на държавния и общинските бюджети, несигурността, бедността, несправудливостта, безработицата и всичко лошо, за което се сетите у нас, като норма за развитие на България. А корупцията стана основна форма на икономическа активност.
Това е!










26 Септември 2007 13:35
не вярвам на взимащите решенията в българия, много власт е в лоши хора, не разбирам защо около полицейските конаци, или рпу по техному Святия Дух го няма, зомби апаратурата там ли държат, ами катастрофи така се случват например, в място под такова влияние и още има, не е край на песента ми, и кво бъдаще, плачат за експертиза от ЕС
26 Септември 2007 14:44
Всички ли са полудели в тази страна. Чиновниците на Световната банка отново се изхвърлиха, че била ниска производителността на труда и затова били ниски заплатите и по страниците на всички вестници мантрата "ниска производителност, та ниска производителност" звучи ли звучи. То не бяха министри, д-ри на некакви науки, Хърсевци де, финансисти, работодатели и всекаква друга сган, мучат ли мучат - "леле, каква ниска производителност". Като умствената им производителност е толкова, ще мучат. Поне да не си слагат титлите и длъжностите пред имената, че още повече ме хваща яд. И на тези дето са им дали дипломи и на тези дето са ги хабилитирали и натези дето са "им гласували". Айде сега някой от форумците да направи опит и да даде легална дефиниция на понятието "производителност на труда" за да стане темата малко по-интелектуална. Не търсете из нета. Няма. Нямаааааа. Само в БГ, мантрата ми спуква тъпанчетата. Айде, чакам.


26 Септември 2007 16:14
Гойко Поддрисков
Нали капиталистите сте вие, бившите комунисти?Вие си направихте прехода и прилапахте общонародната собственост.А относно доматите - цените ги определят вашите слуги - мутрите.
Поддриско, ако бях от тези комунисти дето станаха капиталисти нямаше да пиша постинги като горния. И ти ако имаяе акъл щеше да го разбереш и нямаше също да пишеш глупостите си по мой адрес.
26 Септември 2007 16:30

Има някакъв необясним страх от мениджърите на фирми да назначат среден мениджмънт, който в един момент би могъл да ги измести, т.е. който покаже качества си подписва заповедта за уволнение. Некомпетентен мениджър, който не може да направи добра печалба, започва да присвоява парите на подчинените си - не плаща редовно или със закъснение , не плаща осигуровки, не инвестира в усвояването на нови продукти /за това трябват компетентни специалисти/. Фирмата става неконкурентна и развитието спира.
26 Септември 2007 16:59
Разбира се!
26 Септември 2007 17:24
Пак да подчертая за заплатите:
Това е (!) цената на трудовата сила, първо плащаш после ползваш. Ако отидеш в магазин да не би първо да ти дават да си погледаш телевизора и после ако искаш ела да го платиш, същото и с доматите и марулите и всичко. Какво ще ми обвързваш изработеното със заплатата така беше при соца
26 Септември 2007 17:34
От всекиму според възможностите
на всекиму според труда
за по-пълно задоволяване на материалните
и духовните потребности на трудЯщите се
бол шит!
26 Септември 2007 18:04
Налага се да повторя : Проблемът за общественото ни развитие и "настигането" им , е блокиран в политическата своя фаза ... Днес и за нас собствено , той се свежда до потребността от преподреждане/консолидиране на общото ни усилие и неговото трансформиране в реална "работна енергия" ... Имаме работа с Политически проблем от безусловно чиста проба ...

26 Септември 2007 18:12
4UKA,
"Цената на Труда" е като цената на ГЛАДНА проститутка, за която Клиентът знае, че е гладна- колкото може по-малко да плати, за колкото може повече "работа" от проститутката!
Това НЕ е Пазарна цена на труда- това е ИЗНУДВАНЕ на човек в нужда и безизходица!
А Безработицата/плод на Капитала!/ е Средството за Изнудването- чрез ЧАСТНАТА Собственост върху Средствата за Производство и т.нар. "свободно движение на работната сила"!

Редактирано от - paragraph39 на 26/9/2007 г/ 18:14:03

26 Септември 2007 18:36
за §39
Така е! но нали гледаме света и Европа, защо не се изравняваме с водещите по показател раб.запл. и доходи, а само цени, цени, и пак цени
26 Септември 2007 20:24
светлото бъдащо, цените в ЕС са тодорживковите цени на храните и с минималната им заплата 1200 Е, е станало, малко требва народу ве лакомите, големи скръндзи сте
26 Септември 2007 21:24
Точен си , Пейчик... Сполай ти...

26 Септември 2007 22:10
Mrx++
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД