:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,546
Активни 434
Страници 8,449
За един ден 1,302,066
Парадокси

Чиновникът срещу гражданите. Битката е предрешена

Всички говорят за съкращаване на администрацията, а тя постоянно расте. Скоро бюрокрацията напълно ще погълне гражданството
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Станишев е поредният премиер, обещал електронно правителство и съкращение на чиновниците. За съжаление, и той няма да спази обещанията си.
Случайно или не повечето избори у нас се правят през есента, точно когато се подготвя бюджетът за следващата година, и затова има хиляди "свещени крави", за които никой от управляващите не отваря дума. Сред тях е и чиновническата гвардия, която ударно и постоянно расте. Ето защо не само премиерът Сергей Станишев, но и цялото коалиционно правителство пазят царско мълчание по въпроса за намаляването на чиновниците. Даже при тържествения старт на портала на електронното правителство Станишев пропусна темата колко чиновници то ще направи излишни.

Тези дни депутатът от опозицията Мартин Димитров лансира една твърде радикална идея - държавната администрация да се съкрати наполовина, което означава 40 000 чиновници изведнъж да останат без работа и привилегии. Идеята се появи в контекста откъде да се намерят пари за по-високи учителски заплати и затова мина в графата "екзотични". В тази графа се записаха и такива предложения, като да се вземе от парите на армията или на МВР. Идеята да вземеш от един, за да дадеш на друг, измества по-съществения въпрос - за волята на властта да търси вътрешни ресурси от реални реформи и преструктуриране на звена и системи.

Но не само опозицията прави сметки. През седмицата министърът на държавната администрация Николай Василев обясни, че съкращението на 5300 чиновници през 2006 г. спестило 50 млн. лв. годишно на държавата. Което означава, че



от всеки 10 000 чиновници могат да се спестят около 100 млн. лв.



годишно само от заплати и осигуровки. Ако към тях се прибавят разходите за командировки, квалификации и обучения, цифрата става още по-внушителна.

Не е ясно с какви мотиви се отхвърля идеята на Василев да има административен борд, който да закове броя на чиновниците на 79 999, така че да не могат да се увеличат с нито един повече. Парадоксално, но факт - точно министърът на държавните чиновници е единственият, който настоява за съкращаване на чиновници. Останалите му колеги непрекъснато искат нови бройки - най-вече с оправданието ЕС. Макар че, когато нямаш подготвени хора за еврозвената с по няколко чужди езика, най-простото е да уволниш тези, които са с ниски атестации без чужди езици, и да назначиш квалифицирани кадри. Но никой не предприема подобни действия.



А липсата на конкуренция в администрацията бетонира статуквото



там. Затова още години едни ще твърдят, че чиновниците са корумпирани и некадърни и не заслужават заплатите си, а други - че сред тях има и свестни, които са слабо заплатени и затова системата се оголва откъм качествени и млади кадри. И двете страни ще имат право. Докато чиновникът е анонимен и разполага с много власт, ще е символ на корупция и некадърност, независимо как се справя с работата си.

Раздутото чиновничество има още едно свойство, което не е за подценяване - инстинктът му за съхранение често пъти блокира реформите в отделните ведомства или звена. Пример за това са министерствата на образованието и здравеопазването, където грандиозните и красиви планове за преструктуриране постоянно потъват в нечие чекмедже.

Идеята на Мартин Димитров е много изкушаваща, но все пак е твърде радикална. Няма как у нас да бъдат съкратени наведнъж 40 000 чиновници, пък дори да имаме най-смелия премиер и най-реформисткото правителство. Поне по две причини - защото тези хора не могат да излязат на улицата като армия безработни. Бизнесът не предлага



работни места за тежко закоравели чиновници,



на които им остават няколко години до пенсия и са напълно неконкурентоспособни, а социалните програми на Масларова не могат да поемат това бреме. И второ - защото с едно такова драстично съкращение няма да се решат проблемите в обслужването на гражданите, а ще се задълбочат. Администрацията няма рефлекс да се модернизира, но и правителството не бърза с това. Реално действащо е-правителство сигурно може да се изгради за два или три пъти по-кратки срокове, ако властта реши, че това е приоритет. Но за нея явно не е, защото от години се харчат милиони левове за начинанието, а то все не тръгва.

Ето защо заради липсата на ясна стратегия и програма с реално изпълними цели и срокове за реформи чиновниците ще си останат в това сложно състояние, при което опозицията ги "съкращава", а управляващите ги "удвояват". За чиновника винаги ще се говори с любов преди избори. А избори у нас има всяка година.
11
2826
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
08 Октомври 2007 23:33
... да си говорим глупости - 'ми добре ...
09 Октомври 2007 00:08
Не са точно глупости, ами нямат почва тези идеи. Чешем си езиците.

Редактирано от - protiv_ на 09/10/2007 г/ 00:12:10

09 Октомври 2007 01:21
проблема ще се реши от самосебе си - като се натрупа критична маса паразити организма гостоприемник (т.е. народа) ще умре, а с него и паразитите, които поне едно нещо можеха да направят - да контролират размножаването си - но не би, пуста лакомия глава затрива

09 Октомври 2007 06:03
Ау, колко е уумеен Мартин Димитров.
09 Октомври 2007 07:52

Което си е така си е така. А че за тези неща трябва да се говори - трябва! В прав текст и без задръжки. За да знаем къде сме и накъде (не)отиваме. Браво на автора, Наделина Анева


________________________________
Морал - това са интересите на другите
09 Октомври 2007 09:45
Уважаемата авторка , може ли да ми посочи по колоко езика владеят, английските чиновници, френските, испанските, за гръцките няма да говоря, та трябва да се назначават в България чиновници с по няколко езика. То хубаво да се знае, ама освен език и други неща да се знаят.С няколко езика и добра проф.квалификация не знам дали човек ще постъпи или остане на работа в дър.администрация при това заплащане и това постоянно обвинение за некадърноста на чиновника и неговото съкращаване , винаги ще си намери по-добро навън.Много млади постъпвата на работа в дър.администрация за по2-3годино по кавлифицират се по научат нещо и въз навън за по-голяма заплата, такива като М.Димитров който през живота си на 2 магарета слама не разпределил с му су губят някои лекции по управление. Стига стези либерални модели за пълно раздържавяване на дейностите, виждаме със строителния надзор какво става , постоянно падат сгради или изкопи, по-лошия монопол е частния монопол от държавния. Без чиновници една държава не може да съществува , същото е по големите корпорации. Освен това да напомня на авторката че от 2007г. българския език е официален езки в Европейския съюз , така че нека и другите да учат български.
09 Октомври 2007 09:47
40 000 - трудно.
Ама 10 000 е реалистично за период от няколко години.
И да си търсят компетентни хора. Сигурно има такива и в момента, но 99 % от чиновниците са пълни некадърници с нулева квалификация, освен в областта на кафепитието и интригите.
Да не говорим, че различни министерства и агенции враждуват едно с друго и се саботират постоянно. Ей-така, за спорта, защото все с нещо трябва да с изапълваш времето.
09 Октомври 2007 10:09
Еееееее-х, мили журналисти, не се научихте и това е:
цифрата става още по-внушителна.
Цифрата е нещо като буква (за да ви е по-ясно), а числото - дума, т.е. пише се с една или повече цифри...Една внушителна цифра е нещо такова: вместо малка по размер цифричка една огрооооомна цифра (при вас буква). Дано го разберете...много дразни![/quote]
09 Октомври 2007 12:29
Докато не се промени схващането, че вместо ЧИНОВНИЦИ (да се чете "неграмотни зомбита изпитващи наслада да размотават жертви на малоумна бюрокрация" ), трябва да бъдат назначени обслужващи гражданите широко усмихнати (макар и изкуствено срещу заплащане) ХОРА, все така ще е... по старому. Дори списача е турил заглавие "Чиновникът срещу гражданите"... say no more.
09 Октомври 2007 16:57
Първата стъпка за съкращения в администрацията трябва да започне от учасващите във форумите.Лесно се виждат, кои пищат под статиите.Те са и излишните.Другите излищни са тия, дето се чудят колко кафета и цигари да погълнат през работния ден и като се разходят 10-12 пъти до тоалетната.....Като нищо ще се съберат поне 20 000 чиновници за шкартиране....
09 Октомври 2007 23:05
За бюрокрацията (това е точната дума) ли става дума? Че къде някой се е справил с нея? Фантасти! Я хвърлете едно око как стои въпросът в голямата ни къща ЕС!
Спасение от хлебарки и бюрократи не е открито - това са задачите без решение.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД