:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,076
Активни 455
Страници 7,979
За един ден 1,302,066
МЕНАЖЕРИЯ

Източна Европа развъжда неоконсерватори

Западната десница се движи към политическия център, а източната се радикализира
Снимка: в. "Правда"
Стабилността на словашкото правителство струва скъпо - цената е коалиция с ултранационалиста Ян Слота (на снимката).
Нов вид консерватизъм се заражда в по-голяма част от Европа, а партии от Полша на север до България на юг използват популистка и националистическа реторика, за да спечелят гласове.

Полският премиер Ярослав Качински, чиято управляваща партия "Право и справедливост" се подготвя да спечели отново изборите този месец, иска чистка в администрацията и обвинява комунистите и други леви в прикриване на корупция. Той критикува ЕС заради провала му да защити традиционните семейни ценности и се опасява, че възраждането на реваншистка Германия би могло да разклати основите на полската независимост.

В Унгария лидерът на опозиционната сила "Фидеш" Виктор Орбан ухажва крайнодесните и дори отказва да се дистанцира от новата екстремистка група, която напомня за фашизма от 30-те години на миналия век. Коалицията на словашкия министър-председател Роберт Фицо е зависима от националистите на Ян Слота, за да запази властта си.



Българските крайни националисти



печелят влияние и вместо да ги маргинализират, традиционните партии им осигуряват комфорт.

Новата консервативна идеология се разпростира в Източна Европа много бързо след присъединяването на региона към ЕС при това в същото време, в което консервативните партии в Западна Европа се приближават към политическия център.

Съюзът за народно движение на френския президент Никола Саркози и британската опозиционна консервативна партия начело с Дейвид Камерън протягат ръка към младото поколение от позициите на модернизма, толерантността и глобализацията. Германският канцлер Ангела Меркел също се стреми да привлече младите хора и особено образованите жени. Ето защо тя лансира модернизацията на Християндемократическия съюз, който трябва да стане по-отзивчив за отварянето на детски центрове и борбата срещу климатичните промени. Макар тези и други консервативни партии в Западна Европа да имат поддръжници, които са песимисти относно имиграцията и правата на малцинствата, те престанаха да странят от предизвикателствата на глобализацията.

Консерваторите в Източна Европа не само изостават от колегите си на Запад, но имат и напълно различен дневен ред. "Това, от което се страхуват новите самозвани революционери в Централна Европа, са постмодерната култура и разпадът на традиционните ценности", твърди Иван Кръстев, председател на Центъра за либерални стратегии в София. "Става дума за носталгия, а не за утопия, за защитни механизми, а не за визионерство."

Кабинетът на Качински във Варшава пък подкрепя по-сериозната роля на католическата църква в защита на държавата от настъпващия секуларизъм в Западна Европа, консуматорското общество, социалната мобилност и новите ценности. "Сред поддръжниците на братята Качински има и хора, които се оказаха губещи в процеса на прехода", смята Гжегож Громадски, политолог в изследователския център "Стефан Батори" във Варшава. "Качински знае, че ако бе подкрепил модернизацията и по-широкото отваряне на обществото, би загубил традиционалистките кръгове в католическата църква и провинцията." Това разкрива основните разлики между консервативните партии в Източна и Западна Европа. "Всичко опира до нежеланието модернизацията да бъде приета", добавя Громадски.



Страхът от модернизацията



и връщането към национализма (или традиционните ценности) се усили след 2004 г., когато по-голямата част от Източна Европа се присъедини към ЕС. До онзи момент икономическата и политическата трансформация в региона се ръководеха от малки елити, които бяха много успешни в постигането на двете най-стратегически цели след падането на комунизма: членство във военния алианс НАТО и в ЕС.

Въпреки това начинът, по който елитите поеха властта, подкопа нестабилните демократични институции, които се появиха след 50 г. репресии. "Парадоксът се състои в това, че възходът на популизма е резултат не на провала, а на успеха на пост-комунистическия либерализъм", отбелязва Иван Кръстев. "Представяйки политическите си мерки не като добри, а като необходими, не като желани, а като рационални, либералните елити лишиха обществото от средства за протест или израз на недоволство." Накратко - периодът на прехода бе белязан от прекомерен контрол на елита върху политическите процеси.

ЕС си затвори очите пред дефицита на демокрация, докато комисарите в Брюксел се съсредоточиха почти изцяло върху приложението на 80 000 страници европейско законодателство. "Трябваше да покажем, че сме примерни ученици", подчертава Громадски. "Не можехме да кажем какво искаме. Ако бяхме направили това, нямаше да бъдем приети. Сега политиците чувстват, че имат свободата да изразяват мнението си. Не съживиха старите страхове и врагове."

Годините на трансформация и фокусирането върху членство в НАТО и ЕС показаха и колко трудно бе да се създават силни политически партии. "За близо 50 г. политическият живот беше спрял", смята Петер Балаш, професор по политически науки в Централния европейски университет в Будапеща. "Възникването на новите политически партии не беше толкова успешно."

Веднъж нарушили мълчанието си след присъединяването си към ЕС, лидерите на консервативните партии в региона се оказаха изправени пред дилема. Качински, Орбан и Слота понякога говорят с носталгия за миналото и особено за годините между 1918 и 1939. Този период често е отправна точка, тъй като политическият живот спря през 1939 г. заради войната, а през 1945 г. беше "забранен" с идването на комунистите.



Носталгията има граници



Крайнодесните партии са дискредитирани, защото будят асоциация с нацистите от 30-те години. "Партиите са загубени, ако се опитват да възстановят ХIХ и ХХ век", сочи Балаш. Иржи Шнайдер от Института за изследвания в областта на сигурността е на мнение, че консервативните партии не са успели да решат какво искат да запазят или в какво наистина искат да се превърнат. "Каква е тяхната опора? Те не могат да имат претенции да бъдат наследници на автентичните консервативни партии заради срамното им минало. И все пак те не са подготвени да се развият като съвременни консервативни политически партии, които ще държат популизма настрана от социално-икономическата си програма", отбелязва Шнайдер.

След време в Източна Европа може би ще се зароди по-млада средна класа, която ще създаде консервативни партии, способни да обединят националната идентичност с разбиранията за отворено общество и икономика. "Регионът се нуждае от силна средна класа, за да създаде стабилни политически партии - твърди Громадски. - Преходът не е завършил."
Снимка: Ройтерс
Премиерът Ярослав Качински иска католическата църква да брани Полша от секуларизма и новите ценности на Западна Европа
Снимка: "Сега"
Митинг на "Атака" от 3 март 2006 г. Крайният националпопулизъм отбеляза възход и у нас.
21
2661
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
08 Октомври 2007 23:50
Народ който забравя историята си, има навика да я повтаря. *****

Редактирано от - bot на 10/10/2007 г/ 12:31:52

08 Октомври 2007 23:54
Много би ми било любопитно, да разбера дали както при нас и в останалата част от Източна Европа тия 'крайно десни националисти' произлизат от бившия маргинален интернационал...
09 Октомври 2007 00:22
ТИНТИРИ-МИНТИРИ и АЛА-БАЛА!!!
09 Октомври 2007 00:40
Крайните лево-десни винаги произлизат от едно място: където въпрос #1 е кой ми е виновен и въпрос #2 е кога ще се реши въпрос номер #1. Разбира се, когато наистина има много виновни за най-различни мошеничества, те са повече като количество и от по-крайно качество. Като вземат властта обикновено от тях става отличен виновник за следващия цикъл.

09 Октомври 2007 01:09
Да, от комунист до неоконсерватор пътят е къс, вижте параграфа.
09 Октомври 2007 09:05
GARAMEL,
Аз и до ден-днешен съм си убеден комунист, бе?! Това, че съм фен на Партия "Атака" с нищо НЕ променя рвъзгледите и мирогледа ми- Партия "Атака" е ВСЕкласова ПАТРИОТИЧНА партия! И НЕ ми излизай с изтъркания лаф, че комунистите са интернационалристи и НЕ могат да са "националисти"/ПАТРИОТИ!/! Защото, Интернационализмът на комунистите е КЛАСОВ/пролетарски- "ПРОЛЕТАРИИ от цял Свят, обединявайте се!/, а НЕ БЕЗкласов, Народен, етно-национален!
Това, че някой НЕ иска Променя, НЕ означава, че той е "консерватор"- всичко зависи от Посоката и Целта на "Промяната" и кому е тя ИЗГОДНА! Има промени към добро, но има и промени към лошо!
Това, че, например, Мнозинството от французите и холандците са против новата Европейска Конституция НЕ ги прави "неоконсерватори", а ги прави неоРЕАЛИСТИ!
Това, че някой е ПРОТИВ нови "правила" в ЕС/ знайно от кого подшушнати и в чия полза!/ за превръщането му в нещо като федерален съюз БЕЗ граници на едрия Капитал в ЕС/ бивш "Общ Пазар!/, вместо съюз на суверенни Нации, НЕ прави този някой "неоконсерватор", а го прави ПАТРИОТ/"националист"/!
Аз продължавам да твърдя, че тезите на автора на този материал са тинтири-минтири и ала-бала! Впрочем, като самият термин "неоконсерватор"!!!
.............................
...Неоконсерваторите предлагат редица нови подходи в икономическата теория и практика:
- Водещ принцип да бъде високата ефективност и свободата на личността, а не премахването на безработицата;

- Държавата да се освободи от несвойствения за нея ангажимент да осигурява доходи и социална защита. Натоварването и с тези излишни функции ефективността и в борбата срещу престъпността, наркоманията и т.н. - проблеми, които са само неин прерогатив. Раздутият държавен апарат и голямата бюрокрация са не само безполезни, но и вредни. За да се избегне социалният паразитизъм, социалните помощи и помощите за безработни следва да се ограничат до нивото, на което наистина са необходими.

- Намаляване на прогресията в прогресивното данъчно облагане, защото отношението на едно правителство към богатите е признак за икономическата му култура. Порочна е системата, при която гражданите плащат на държавата огромни данъци и после получават обратно по-малката част от тях под формата на социални услуги - образование, здравеопазване и т.н., а с по-голямата част изхранват огромния държавен апарат.

- В областта на трудовите взаимоотношения, за разлика от неолибералите, издигащи идеята за участие на работниците в управлението на предприятията, неоконсерваторите подкрепят тезата за демокрация на собствениците...- Натиснете тук
09 Октомври 2007 09:25
morehappyman
Тотално объркване на понятията, още от заглавието. Т.н. "неоконсерватори" са толкова консерватори, колкото Робеспиер, или Че Гевара. Дори не са и троцкисти, щото Троцки е бил готов да трепе хора по целия свят заради некаква идея в болния си мозък. "Неоконсерваторите" искат да трепят хора по целия свят за да ги ограбят. За "неоконсерваторите" от рода на Улфовиц, Кристол, Блум и пр. светът не е опитно поле за социално инженерство. За тия маймуни светът е просто плячка.
Не обиждайте консерватизма. Не обиждайте национализма.

09 Октомври 2007 09:26
Колко лесно е да се лепят етикети - вж. последната снимка. Сложи му едно "крайна" и почерняш всяка шартия. Този номер е добре известен на социолозите - но вече не минава...
09 Октомври 2007 09:31
Коца и Параграфа - консерви!
09 Октомври 2007 09:38
Историята, уважаеми колеги, се повтаря. Като фарс.
Атакаджийската пародия има толкова общо с национализма колкото неоконсерваторите с троцкистите.
09 Октомври 2007 10:39
paragraf39
Аз и до ден-днешен съм си убеден комунист, бе?! Това, че съм фен на Партия "Атака" с нищо НЕ променя рвъзгледите и мирогледа ми- Партия "Атака" е ВСЕкласова ПАТРИОТИЧНА партия! И НЕ ми излизай с изтъркания лаф, че комунистите са интернационалристи и НЕ могат да са "националисти"/ПАТРИОТИ!/! Защо
Да бе параграф само, че вземи и прочети какво пише вашия Болен Сидеров, за Ленин - нарича го идиот, пък и другата му идеология. Ако беше от кръга "Нова Зора" бих се съгласил с тебе - те са с леви идеи. Ама с Боленчо, хич не иде да се пишеш комунист.
Традиционно комунистите са били противници на крайно-десните. Те се биха срещу Франко и срещу Хитлер. Първите, които вкара в концлагерите Хитлер бяха комунистите. У нас най-голяма борба се е водила между комунисти и легионери.
На мен един доцент по медицина ми разправяше, че Малеев - зетя на Т. Живков е бил върл легионер, даже е ходел на сбирки на Хитлерюнген в Берлин. Той пребивал сестра си Мара Малеева. След 9-ти въпреки, че е бил зет на Т. Живков е бил гонен от работа. Едва, когато започна да се демократизира социализма при Людмила Живкова той се издигна, че стана и академик.
Една събота германските националисти си бяха направили сборище до ж.п. гарата в Нюрнберг. То не беяе полиция, жандармерия, войска, хеликоптери кръжат, за да ги контролират. Те 100-тина души на една полянка си пуснали фашистките маршове. В същото време най-малко 3-4 хиляди леви маршеруваха в центъра на града срещу фашизма. [/b]

Редактирано от - bot на 09/10/2007 г/ 12:28:06

09 Октомври 2007 11:50
Статията е слаба и сгъстява мрака по темата. Парадоксалистките интерпретации на Кръстев вървяха по седесарско време, ама овехтяха като теориите на Фукояма. Либералната десницата била жертва на своя успех!? Толкова успешна, че я разлюбили. Май има и по-логични и безхитростни обяснения, струва ми се...
09 Октомври 2007 11:54
Параграфе, велик си! Туй сам да си напишеш епикризата! На това са способни малцина люде - като Мирчо Спасов например...
09 Октомври 2007 12:49
Ала-бала, ама нали все пак е споменат политолога Кръстев...как да не я публикуваш.
09 Октомври 2007 13:51
MRX++,
В Политиката аз съм ФЕН на Идеи, НЕ на човеци! Човеците си отиват- идеите остават!
В. Сидеров може и да нарича В. Ленин "идиот"/ако- НЕ съм го чул или чел от него!/, но, като Ленин, и Сидеров е за "експоприация на еспоприираното"- НАЦИОНАЛИЗАЦИЯ на заграбеното през тези 18 години! И аз съм за Национализация на НЕзаконно придобитото или "узаконеното откраднато"!!!
И с други тези на В. Сидеров/ а и на Партия "Атака"/ НЕ съм съгласен, освен с думите му за Ленин/ако ги е казл?!/- например, НЕ съм съгласен с 3 от общо 30-те точки в програлните документи на Партия "Атака"! Но съм НАПЪЛНО съгласен с ПАТРИОТИЗМА на Партия "Атака"! Може би съм патриот?!?
Освен това, винаги съм твърдял тук/ и НЕ само тук!/ , че: Партия "Атака" ТРЯБВА час по-скоро да СЛЕЗЕ от Политическата Сцена в България- но само по Причина, че са ОТПАДНАЛИ Причините/Досегашното на Досегашните, "циганизацията" и "доганизацията" на България!/, поради които Партия "Атака" се възкачи на Политическата Сцена в България! В допълнение, убеждението ми е, че когато/ако?!/ Партия "Атака" получи Власт да управлява България, то сега ВСЕкласовата патриотична Партия "Атака" НЕминуемо ще трябва да се САМОопредели КЛАСОВО в реалната Политика и Управление на държавата, които ще трябва да прави! Защото, НЯМА и НЕ може да има ВСЕкласово или БЕЗкласово РЕАЛНО управление на държава! И тогава, убеден съм, Партия "Атака" или ще се ориентира НАЛЯВО/ естествено, защото Мнозинството от българските Избиратели са с ЛЯВ социално-икономически/КЛАСОВ/ Статус!/ или ще се РАЗЦЕПИ на "леви", "десни", "центърни" и прочие! Но, дотогава, НЕ намирам сериозни причини да НЕ бъда фен на ВСЕкласовата засега ПАТРИОТИЧНА Партия "Атака"! Още повече, че на бургаско ниво/аз съм бургазлия!/ Партия "Атака" е вече представена и явно от Валери Симеонов- собственик на ТВ "СКАТ", когото познавам лично и ценя, като патриот!
И, последно: ако в една партия има "дефекти" или НЕкачествени ръководители, начинът за отстраняването им е в тази партия да влязат МАСОВО НЕдефектни и по-качествени хора, които, като станат Мнозинство в тази партия, ще я направят по-качествена! Това се отнася и за Партия "Атака"! А ако Партия "Атака" ме разочарова и НЕ успея да ппроменя нещата в нея- знам си пътя: обръщам й гръб задълго или завинаги/ както направих с БСП!/!!! Напук фен на партия НЕ съм бил и няма да бъда- още повече, че НЕ разчитам и НЯМАМ нужда в строго лЛИЧЕН/житейски/ план от фенство към някоя партия!




Редактирано от - paragraph39 на 09/10/2007 г/ 14:05:14

09 Октомври 2007 16:15
..че Малеев - зетя на Т. Живков...

Mrx++, ЗЕТ на Т.Живков е Иван Славков. Малеев му е шурей, ако въобще вдяваш разликата.
Ма то, всичките ти "дълбоки разсъждения" са все такива
09 Октомври 2007 17:26
Да се търсят общи тенденции и въобще да се поставят под общ знаменател страни като Полша и Унгария, от една страна и България от друга е чисто западняшки обобщителен псевдоаналитичен подход. Качествени величини не може да бъдат съизмернвани и анализирани с количествени методи.
09 Октомври 2007 18:07
paragraph39,
прави ти чест че си искртен.
09 Октомври 2007 18:30
параграф39
09 Октомври 2007 21:40
Употребата на терминът от Иван Кръстев "самозвани революционери" е изключително симптоматична.
Но за да обясня защо първо искам ясно да заявя че тикви от рода на Сидеров, Чернев, Бинев и прочие компания определено не са денотат на този термин според мен.
Всъщност употребата дори не е просто симптоматична - тя е си е едно самопризнание.
Самопризание за начина по който мислят хора които бяха активно ангажирани с прехода още от самото му начало.
Хора които в някакъв смисъл се изживяват за собственици на прехода.
Очевидно тук "самозвани" е употребено в негативно ироничен смисъл. От което следва че позитивна конотация би носил обратната по значение на "самозвани" дума.
А как бихме нарекли революционери които не са самозвани?
Най-вероятно ще е нещо от рода на "платени", "назначени" или ... бихте ли се опитали да осмислите съдържанието в следния израз например - "официално признатите/назначените от турския султан революционери във владените от турската империя територии с предимно българско население, Васил Левски и Христо Ботьов"! Или може би "официално признатата/назначена от генерал Ярузелски "Солидарност"?


И това изпускане на Кръстев е само част от картинката, от начина по които мислеха и мислят все още т.нар. "transition makers" в БГ.
Това изпускане показва 1/4 от латентната фашизоидност на този тип мислене която е видима на повърхността както при айсбергите.
Под нея са останалите 3/4 в които всички останали освен "нас" /призваните!? революционери може би/" се мислят за идиоти, недорасли за свободата си (нали помните вятърначивата конституция на Славейков), от това че има отделно взети луди или престъпнци, или моменти пристъпи на поведение на тъпла на отделни групи хора се правят бездарни и дори малоумни обобщения и заключения за психичното здраве/състояние/качества/познания и умения на цялото население.
И още едно уточнение - тук няма нищо персонално срещу Кръстев - при левите политолози и партийни величия това собственическо отношение към прехода и фашизоидност е много по силно изразено, но е така омазано и укрито в партийна йезуитщина че е трудно откриваемо.






10 Октомври 2007 09:13
-Common Sense
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД