:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,751,196
Активни 293
Страници 7,663
За един ден 1,302,066

Германски учен очаквал приза за физика

Петер Грюнберг стигна върха на признанието едва като пенсионер
Снимка: Ройтерс
Бившият вече японски премиер Шиндзо Абе (вторият отляво) при Петер Грюнберг (третият от ляво на дясно) и Албер Ферт (най-вдясно) през април т.г.
Тазгодишните лауреати на Нобеловата награда за физика германецът Петер Грюнберг и французинът Албер Ферт имат интереси и извън областта на науката.

Музиката и спортът са основните хобита на 68-годишния Грюнберг, който 30 години работи в изследователски център в Юлих, а през 2004 г. се пенсионира. "Много години свирех на класическа китара. Днес използвам спорта като противовес на работата си", разказва той. Въпреки че е "пенсионер", Грюнберг продължава често да ходи в кабината си в института и много спокойно се отнася към откритието си, направено през 1988 г., което доведе до създаването на съвременните твърди дискове с голяма памет. "Всъщност надявах се на нещо повече, да направя откритие или огромна стъпка в развитието на енергийната ефективност или околната среда", обяснява той.

Петер Грюнберг е роден през 1939 г. в Пилзен, който сега се намира в Чехия. През 1946 г. се премества в Западна Германия. След като защитава докторат в Университета в Дармщат през 1969 г., заминава за Канада. Три години по-късно се завръща в Германия и постъпва на работа в научноизследователския институт в Юлих.

Работейки независимо един от друг, Грюнберг и Ферт откриват феномена, наречен гигантското магнитно съпротивление (GMR). При него слаби промени в магнитното поле предизвикват по-големи изменения в електричното съпротивление. Откритието предизвика революция сред технологиите, позволяващо да се чете информацията на твърд диск. По този начин информацията, съхранена по магнитен път върху компютърния диск, може да бъде преобразувана в електрически сигнали, които компютюрът улавя. На конференция, в която двамата участват през 1988 г., установяват, че са направили едно и също откритие. Без откритието на Ферт и Грюнберг MP3 и iPod индустриите нямаше да съществуват.

Двамата печелят доста международни награди за откритието си, сред които са тазгодишната японска награда на император Акихито и императрица Мичико.

Заедно със Стюарт Паркин от американката корпорация Ай Би Ем стават носители през 1994 г. и на международната награда за нови материали на Американското дружество на физиците.

На въпрос дали е очаквал Нобела, Грюнберг отговаря: "Е, получавал съм вече някоя и друга награда и хората все ми казваха: "Е, сега вече ти липсва само Нобеловата". В този смисъл не беше неочаквано, но, естествено, си беше изненада. Развитието на компютрите през последните години всъщност показва, че моето откритие представлява голям принос за компютрите и всичко, свързано с тях".

Французинът Албер Ферт извън науката е голям фен на джаз пианиста Телониъс Монк. По време на концертите си на живо ексцентричният Монк обича на сцената да се върти бавно на краката си, докато един от групата му свири.

Албер Ферт е роден през март 1938 г. в Каркасон, Франция. Той е потомствен физик, тъй като баща му Шарл също бил физик. След като учи математика и физика в Париж, завършва физика и в университета. Работил е в Лабораторията по физика на твърдите тела в Орсе.

За разработките си получава множество награди. През 2004 г. Ферт става член на Френската академия.
7
2271
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
11 Октомври 2007 06:40
Браво на тия момчета.
11 Октомври 2007 09:40
Юлих е един от най-големите научни центрове в Германия. Намира се близо до Аахен. Другият център е в Мюнхен. А третия също може би останалите институти на бившата академия на науките на ГДР на Адлерсхоф в Берлин.
Не по-малко значение има откритието на електретите на българина Георги Наджаков, на което се базират всички кзерокс апарати и лазерни принтери. Ама никой не се сети на Запад да го предложат за Нобелова награда. Така, че ще има да чакаме за Нобелов лауреат щом западняците си ги раздават помежду си.
11 Октомври 2007 09:48
Действително откритието на акад. Г. Наджаков заслужава таква награда. Но трябва да си зададем въпроса: А ние сетили ли сме се да го предложим? Не знам дали сме го предлагали на времето, но ако не сме го предложили, няма защо да се сърдим на западняците, че и те не са се сетили.
11 Октомври 2007 11:20
Mrx++, DESY, Hamburg също е много голям научен център. Да не забравяме и института Max Plank. Германия отново си възвръща мястото в лидерските позиции на световната наука. Тенденцията е също така, че Европа като цяло все повече се првръща в по-привлекателно място за правене на наука от USA.
11 Октомври 2007 14:04
Марксе, един човек да се сети за Наджаков. Бил съм негов студент. Беше забележителен човек. А сега са ни натикали в миша дупка и едва ли, напр. всезнайкото Пламен Орешарски, е чувал за фотоелектретите и какво следва от тях.
11 Октомври 2007 18:03
hendrix1
Max Plank не е институт. Той е научно общество - нещо като нашата БАН. Има много институти, които са към него.
11 Октомври 2007 20:53
Mrx++
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД