:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,365
Активни 695
Страници 8,930
За един ден 1,302,066
КАРИЕРА

От бездомно момче до Нобелов лауреат

Носителят на наградата за медицина Марио Капеки живеел по италианските улици и крадял храна от сергиите на пазара
Снимка: Ройтерс
Марио Капеки излиза от дома си в Солт Лейк сити, след като е уведомен, че откритията му в областта на генетиката са удостоени с Нобеловата награда за медицина.
Един от първите спомени на Марио Капеки е арестът на майка му от нацистите.

През 1941 г. Капеки е малко момче и живее в италианските Алпи. Там става свидетел как агенти на Гестапо задържат майка му - поетеса, която подкрепяла интелектуалците антифашисти. Арестът й поставя началото на дългото скитане на Капеки. Той живее по улиците и от недояждане е настанен в италианска болница, а по-късно емигрира в САЩ. В понеделник на този човек бе присъдена Нобеловата награда за медицина.

70-годишният Марио Капеки, известен генетик от университета в Юта, си поделя престижния приз и наградата от 1.54 млн. долара с друг американец - 82-годишния Оливер Смитис (той е роден в Англия, а днес преподава в университета на Северна Каролина), и с 66-годишния сър Мартин Еванс от университета в Кардиф, Уелс. Тримата учени бяха наградени за изследванията как гените на мишките могат да бъдат променени, за да се разберат по-добре заболяванията при хората.

От тримата най-интересна е биографията на Капеки.

Марио е на три години, когато майка му Люси Рамберг, членуваща в група на художници, наречена "Бохеми", попада в германския концлагер "Дахау", защото чрез творбите си се противопоставя на нацизма и фашизма. Тя не е имала брак с бащата на Марио, който бил офицер от италианската авиация. Предчувствайки, че ще бъде арестувана, Рамберг продава имуществото си, а парите дава на семейство италианци, като ги моли да се грижат за сина й. Средствата обаче свършват за една година.

"Те нямаха пари, за да издържат и мен, и собственото си семейство. И така аз се озовах на улицата", разказва ученият в интервю по телефона.

Марио Капеки се мести от град в град и системно гладува. От време на време живее в приюти или се движи с други бездомни деца, като заедно с тях краде храна от сергиите по пазарите. "Единствената ми мисъл бе как да изкарам до следващия ден", разказва той през 1997 г. в интервю за в. "Солт Лейк трибюн".

Няколко години прекарва на улицата, като един ден едва не умира от изтощение и недохранване в болницата в Болоня. Без дрехи и с висока температура, ежедневната порция купа кафе от цикория и малка коричка хляб връщат Марио към живота. Майка му, която през 1945 г. е освободена от лагера "Дахау" от американски войници, го открива в болницата, след като го издирва цяла година. Тя открива сина си в деня, в който той навършва девет години, и му подарява тиролски костюм и малка шапка с перо. Отвежда го в Рим, където за първи път от шест години Капеки се изкъпва.

"Все още си пазя тази шапка", разказва ученият през 1996 г. на лекция, която изнася в Япония.

През 1946 г. чичото на Марио Капеки - ядреният физик Едуард Рамберг, който живее в окръг Бъкс, щата Пенсилвания, изпраща пари на сестра си и племенника си, за да пристигнат при него в САЩ. "Един ден пристигнах тук, а на следващия вече ходех на училище", спомня си Капеки.

През 1961 г., след като завършва гимназия, той спечелва стипендия, за да учи за бакалавър по химия и физика в колежа "Антиох" в щата Охайо. През 1967 г. взема и докторска степен по биофизика от Харвардския университет. В Харвард той работи в лабораторията на молекулярния биолог Джеймс Уотсън, който е един от откривателите на ДНК.

Марио Капеки и колегите му са наградени за изследвания, които правят през 80-те години. Тогава те проучват как гените на мишките могат да бъдат променени, за да се разберат по-добре тежките заболявания при хората като рак, хипертония, диабет и болестта на Алцхаймер.

Работейки независимо един от друг, Капеки и Смитис разработват метод, известен като генетичен таргетинг, който позволява да се деактивират или да се променят гените на мишките. В същото време Еванс открива, че от ембрионите на мишки могат да бъдат взети стволови клетки, от които да се отглеждат във всеки друг тип клетки.

Прилагайки новият метод към клетките, който Еванс открил, учените успяват да поставят специални генни модификации в ембриони на мишки, като създават животни с такива човешки заболявания като кистозната фиброза. Сега такива мишки масово се използват при лабораторни експерименти, защото те помагат на учените по-добре да разберат произхода на дадено заболяване и да открият начин за лечението му, както и подходящите медикаменти.

"Ако искате, можете да създадете модел на определено човешко заболяване", обяснява Смитис по телефона. "Можете да направите така, че мишката да страда от определена болест, а след това да се опитате да я излекувате или поне да облекчите страданията й".

Смята се, че това е много важна разработка, която поставя научните основи за справяне с различни болести при хората чрез промяна на гените.

Националният институт по здравеопазване на САЩ дълго време финансира изследванията на Капеки и Смитис, но невинаги това е било така. През 1980 г. на Капеки са му отказани пари за опити в областта на т.нар. генетичен таргетинг, като мотивът е, че експериментите са обречени на провал и "не си струват усилията", спомня си Капеки в своя реч от 1996 г. Но въпреки това той продължава.

"Марио преследва идеите си и важните проекти въпреки препятствията, с които се сблъсква", казва Рей Уайт, професор по неврология в Калифорнийския университет в Сан Франциско. Двамата с Капеки в продължение на 20 години са работили заедно в областта на генетиката на мишките и на човека. "Идеите му се сблъскваха с яростна съпротива и почти никой не вярваше, че неговият подход ще даде резултати".

Запитан дали работата на Капеки може да доведе до промяна на гените при хората, за да се предпазят или да се борят със заболяванията, Уайт отговаря, че при работата с човешки гени други методи са по-добри, въпреки че методът на Капеки е съвършен при работата с мишки.

"Нищо не е невъзможно", добавя Уайт. "Това е Марио."
17
3456
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
11 Октомври 2007 00:53
11 Октомври 2007 01:06
стем селс теорията съвпадна с обучението ми и покойния марко петров се чудеше за убеденоста ми, харесва ми сегашното развитие, добрата научна практика на сегашните нобелисти, дано успеят с нокаута на гените отговорни за тежките заболявания
11 Октомври 2007 03:05
Пейчо,
Няма такава теория. "нокаута на гените отговорни за тежките заболявани" е безсмислено словосъчетание. Практически всички (миши) гени да имат нокаут/нокдаун това далеч няма да реши всичко. Нещо повече- много фарма/биотехнологични фирми имат значителен набор нокаут мишки (освен тези поддържани от държавни лаборатории/университети). Е, и? Нещата са доста по сложни от това: хоп дай да инактивираме гена (BTW виж на siRNA) и всичко ще стане ясно). Ще прощаваш, но имаш нужда от опресняване на знанията си. Иначе се присъединявам към поздравите.

Редактирано от - К на 11/10/2007 г/ 03:12:20

11 Октомври 2007 04:11
'нокаут' knockout mouse изваждане на гени е процедурата за която получават нобела, очаква се развитие на възможностите срещу рак, диабет....

Редактирано от - Пейчо Пеев на 11/10/2007 г/ 04:24:21

11 Октомври 2007 06:47
Нищо не е толкова просто както изглежда на пръв поглед. В областта на генетиката и стволовите клетки човечеството е в епохата на първата еднодръвка пусната на вода. Големите открития тепърва предстоят.
11 Октомври 2007 09:04
A knockout mouse is a genetically engineered mouse that has had one or more of its genes made inoperable through a gene knockout. Examples of research in which knockout mice have been useful include studying and modeling different kinds of cancer, obesity, heart disease, diabetes, arthritis, substance abuse, anxiety, aging and Parkinson's disease. Knockout mice also offer a biological and scientific context in which drugs and other therapies can be developed and tested. The first knockout mice were produced by Mario R. Capecchi, Martin Evans and Oliver Smithies in 1987–1989, for which they were awarded the Nobel Prize for Medicine in 2007
11 Октомври 2007 09:34
Джеймс Д. Уотсън не е "откривателят на ДНК". Той е съ-откривател на структурата на ДНК, а самата ДНК, като химично съединение, е открита още в средата на 19-ти век от швейцарския лекар и химик Фридрих Мишер.
11 Октомври 2007 09:48
Надявам се в. Сега да напише нещо и за Нобеловата награда за постиженията в химията.
11 Октомври 2007 10:06
За лауреата -
11 Октомври 2007 12:16
Uncle
Пейчо, друже, your point?
11 Октомври 2007 12:40
diabetologist endocrinologist
завършил съм за медицински академик в софия, в курса бехме с дани бешков, камен плочев, васо хаджидеков.... и много намахан събирах колоквиуми за първа специалност по институти, и тогава доц беше марко петров ме изпитва за стем селс, е, и жан бернар познавах де

Редактирано от - Пейчо Пеев на 11/10/2007 г/ 14:34:40

11 Октомври 2007 13:07
По принцип не съм фен на Теорията за конспирацията, ама в случая май точно за това става дума - тази Нобелова награда е директна поръчка на компаниите, развиващи генно инженерство (за сведение - целият ГМО-пазар в света се държи само от 5 компании (изключая, разбира се, ГМ-продуктите, получавани от микроорганизми - именно това едно време наричахме "биотехнологии", но в последните години и тези, които работят с ГМ-животни и растения гледат да се намърдат под тази рубрика) - това е част от техния отговор на гражданското движение против генномодифицираните организми.
11 Октомври 2007 16:36
Да не би и той да е българин, като Джон Атанасов, който и дума не можеше да обели на български.
11 Октомври 2007 16:38
поредното доказателство за гена.
човекът не е станал джебчия.
горният си знае работата.
светът помръдна нагоре
работил съм с бели мишки, по са интелигентни от някои хора, които стават каруцари
до 75 % гените са като при чоека
11 Октомври 2007 17:37
Хамалин, ти нещо май ме недолюбваш...С такова впечатление останах от оня ден...Що така бе брате?...Или и ти го даваш като некои : КОЙТО НЕ Е С МЕН Е ПРОТИВ МЕН...Позволи ми да познавам некои хора по-добре от теб ! Още от далечната 1991 година ! Когато някои хора не бяхме и чували за мобифона, други имаха вече по 3 !!! Или по време на Лукановата зима, когато повечето хора имахме пари, с които НИЩО не можеше да купиш по простата причина, че магазините бяха празни, а други едни хора не познаваха значението на думичката ДЕФИЦИТ... Ама явно и ти си бил от последното тесто хора...
11 Октомври 2007 19:34
Глупости другарю Андрей говориш. Голяма част от съпротивата срещу ГМ почива на неосведомена арогантност. Да критикуваш нещо от което не разбираш е, простете ми за откровеността, тъпо.
Например "компаниите, развиващи генно инженерство" са стотици по цял свят.
И тримата са професори в университети, нямат нищо общо с компаниите, които вероятно имаш пред вид (производители на генно модифицирани растения, Монтесано например), които съм съгласен че като цяло са доста зловредна напаст.
11 Октомври 2007 20:05
Водач,
един полицейски инспектор попита жан габен каква му е професията,
а той:
собственик
кавото имам е в главата ми,
притежавам днешния ден,
нямам портфейл за утре
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД