По време на стачката учителите могат да получават единствено компенсации от стачен фонд, който се попълва от самите тях или от профсъюзните организации. Всяко друго заплащане противоречи на закона. Това е мнението на зам.главния прокурор и шеф на Върховната административна прокуратура Митьо Марков. Той обаче подчерта, че становището му не може да се тълкува като вземане на страна в стачката.
Така той коментира намерението на все повече общини да компенсират учителите за пропуснатите при стачката заплати, като под някаква форма им изплатят икономисаните средства. Ако прокуратурата получи конкретен сигнал, тя ще започне проверка и ще сезира Сметната палата. Само публикациите не са достатъчни да стартират проверка, тъй като в тях няма нищо конкретно, допълни Марков. След евентуална проверка и ревизия на Сметната палата ще е ясно и дали са извършени административни нарушения или престъпления, които се преследват от Наказателния кодекс. Ако решението, което противоречи на закона, е взето от общинския съвет, той няма да се скрие зад колективната отговорност, категорични са от държавното обвинение.
Зам.главният прокурор припомни, че и министърът на образованието има законово право да нареди проверка на това как се харчат парите за образованието.
За това, че общините опорочават стачното законодателство и залагат опасен прецедент, алармираха още преди дни експерти и политици. Тогава стана ясно, че кметствата обещават да раздадат като декемврийска премия икономиите, получени от заплатите на стачниците. Допълнителното материално стимулиране се дава за реален принос към дейността по преценка на ръководителя и тази възможност не може да се използва за плащане по време на стачка, коментираха юристи.
На свой ред пък лидерът на КНСБ Желязко Христов смята също да се обърне към прокуратурата, но срещу премиера Сергей Станишев. Христов ще сезира главния прокурор за обвиненията, че опозицията плащала учителските протести.
В стачката вчера бяха въвлечени и търговските банки. Синдикалните лидери Желязко Христов и Константин Тренчев им писаха писмо да отсрочат вноските по кредити на учители и да ги прехвърлят за бъдещ период. Четвърта седмица стачкуващите учители са без доходи и няма да могат да обслужат взетите кредити, пишат двамата синдикалисти. Искането им обаче се видя абсурдно на банкерите. "Такава ангажираност на банките с този типично политически въпрос не би било разумно решение", коментира пред "Сега" изпълнителният директор на Пощенска банка и ДЗИ Банк Асен Ягодин. "Не искам да коментирам екзотика", лаконичен бе председателят на надзорния съвет на Търговска банка Д Стоян Александров.
|
|