Вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин очаква спорът между България и Европейския съюз около изписването на еврото на кирилица да намери окончателно решение до четвъртък тази седмица, предаде БТА. Тогава в Лисабон ще заседава Европейският съвет (държавните и правителствените ръководители), който е висшият орган на ЕС.
Миналия петък Калфин заплаши, че България няма да парафира Договора за стабилизиране и асоцииране между ЕС и Черна гора, но вчера сложи подпис под него, след като Брюксел се съгласи да признае езиковия спор за отворен въпрос. Комисията на ЕС настоява под натиска на Европейската централна банка общата валута да се нарича на български "еуро", докато страната ни уверява, че това не може да е българска дума. Търсенето на компромис през следващите три дни има за цел да предотврати вече изразената от София заплаха да не подпише подготвяния Договор за реформа на ЕС, който ще бъде обсъден на срещата в Люксембург на 18-19 октомври. Без нейния подпис той няма да е валиден.
Договорът трябва да е готов на следващата среща на високо равнище през декември. Министрите на външните работи са отчели вчера, че пред "изчистването на реформирания договор остават два-три висящи проблема". Единият е българската "езикова резерва". Португалското председателство иска решението да бъде намерено "в близките дни". "Не трябва да се допуска един технически и езиков проблем да се превръща в политически. Не е сериозно да се допусне Европейският съюз да забуксува заради такъв проблем", заяви Калфин пред БТА.
След подписването на договора с Черна гора българският външен министър изрази голямо задоволство, че ЕС възприе гъвкав подход, като временно замени спорната дума с нейния банков символ EUR и се съгласи да преговаря по българското възражение. "Радвам се, че бе намерен компромис по спора за изписването на еврото на кирилица и Черна гора не стана неволен негов потърпевш", обясни Калфин пред български и чуждестранни журналисти.
Може и аз нещо да бъркам, ама то ще да е от БЯС ...
Нали българският език бе признат за равноправен език в Европа още при предсъединителното споразумение?
Какво има да се обсъжда тепърва?
Дали кирилицата е уникална?
Или дали народите в Еуропата имат право да пишат само на латиница, щото другото не било угодно Богу и Банката Еуропейска?
Този спор - с езиците и правото на употребата им, не е ли бил решен преди доста векове?
Аман от скудоумници!