След месеци неофициално мъмрене за неспазване на екозаконодателството на ЕС Европейската комисия открива две нови наказателни процедури срещу България. Провиненията, за които в идните дни правителството ще получи писмени предупреждения, засягат екомрежата "Натура 2000" и боклука.
И двата проблема отлежават отдавна, а скандалът около тях бе предизвестен. По договора за присъединяване към ЕС страната трябваше да е готова със списъка от зони за "Натура" на 1 януари т.г., но още го бави. Кабинетът отложи решението за 37 зони главно по Черноморието, където инвестиционният интерес е най-силен. Спорни са и двете планински "Рила Буфер", в която попадат горите на Симеон Сакскобургготски, и "Централен Балкан". На последното си заседание съветът по биоразнообразие към екоминистерството не се споразумя да ги включи в екомрежата.
До санкции по тази линия едва ли ще се стигне, тъй като страните имат по минимум 4 месеца след първото предупреждение да изпълнят препоръките на ЕК.
Вчера не стана ясно дали наказателните процедури на Брюксел за боклука касаят само София или националното законодателство. Според евродирективата за боклука държавите от ЕС са длъжни да гарантират, че отпадъците не вредят на човешкото здраве и околната среда и не предизвикват неудобство заради шум и миризми. Около временните площадки за съхранение на балираните отпадъци в София това изискване отдавна е нарушено. Граждански сдружения заведоха и дело във ВАС срещу площадките с аргумента, че те работят по-дълго от позволеното и на практика са замаскирани депа. При депата обаче е необходимо получаване на екоразрешение, докато при площадките за временно съхранение ОВОС няма.
----
ПРЕЗ РЪЦЕТЕ
Екоорганизациите от месеци предупреждават и за други възможни глоби по "Натура". Кабинетът позволи на морските общини да изготвят устройствените си планове и обеща да извади от мрежата териториите, които те успеят да отредят за застрояване. Решението бе в разрез с евродирективите, според които екологичните аргументи са с предимство пред икономическите. Това крие риск биобогатството на места да бъде унищожено. Макар че до парични глоби се стига след продължителни съдебни дела, в ЕС такива вече са налагани.