Българското МВР ще преговаря с Еврокомисията да ни отпусне същия срок за въвеждането на личните документи с биометрични данни, какъвто са имали останалите страни-членки на ЕС. От ведомството се надяват на разбиране и отказаха официални коментари, преди да има становище на ЕК. Ако пристигне писмо от комисията със забележки към МВР, оттам могат да използват двумесечен срок, в който да обяснят своето виждане за забавянето.
Според запознати проблемът със забележките към МВР е парадоксален. От една страна, изискването е всички страни-членки да въведат биометричните данни в личните документи от 1 януари 2007 г. Старите обаче са имали 18-месечен срок, за да го изпълнят. България е пълноправен член едва от 1 януари т.г. и за изпълнението на поетия ангажимент са минали по-малко от 10 месеца. Ако към страната ни се приложат същите критерии, би трябвало да разполагаме с още 8 месеца за привеждането на директивата в изпълнение.
Вътрешният министър Румен Петков увери наскоро, че до средата на 2008 г. се очаква да започне реалното издаване на паспортите с биометрични данни. Ако този срок бъде спазен, издаването на документите ще стартира точно 18 месеца след като България е станала пълноправен член на ЕС.
-----
ПРОБЛЕМ
Проблемът в Закона за нотариусите и нотариалната дейност, за който ни алармира Европа, е чл. 8, според който правоспособност може да придобие само български гражданин. От Еврокомисията смятат, че това е в разрез с основния принцип за свободното движение на услуги в общността. Сходен проблем имат още около 15 от държавите-членки на ЕС. Към тях също ще бъде отправено предупреждение да приведат законодателството си в съответствие с европейското.
От правосъдното министерство също обясниха, че не могат да коментират, докато не стане ясна официалната позиция на Брюксел.
Като гледам, подобно е положението с други юридически професии, лекари и архитекти.
Нека Брюксел се намеси, а дотогава вместо да се изисква българско гражданство, да се изисква задължителна диплома от ЮФ на СУ, като единствено заведение покриващо критериите на МинПрав