Поредната ВиК авария във Варна предизвика огромни задръствания, а колите газеха във вода с дълбочина от 50 до 90 см. |
Водата бликна на централния булевард "Владислав Варненчик" преди обяд, докато се изгражда дъждовна канализация на строящия се мол "Варна". Каналът е трябвало да свърже мола с градския колектор от другата страна на булеварда, като мине над водопровода. Изпълнител на дейностите е фирма "Строителна механизация" - Казанлък. Работниците сондирали хоризонтално, без да разкопават уличното платно.
Главният инженер на ВиК-Варна Христо Иванов похвали фирмата, че преди три седмици се обадила в дружеството и информирала за изкопните работи. Тогава от ВиК пратили екип да установи точно на каква дълбочина и къде е тръбата. От вчера сутринта представители на водното дружество били на обекта. Пилотното прокарване на сондата се оказало успешно. Хората на ВиК си тръгнали, но при втория опит, когато се прокарвали тръбите, сондата закачила водопровода.
"Възможно е да става дума за сантиметри или пък камък да е отклонил сондата", заяви Иванов. Повече яснота ще има след проверката. Иванов уточни, че водопроводът бил заровен на повече от 3 метра дълбочина. Изтекли са около 3000 кубически метра вода.
Аварията обърка трафика във Варна, автомобилите с мъка се промъкваха. Водата се оттече към ромската махала "Максуда" и докато бъде спряна, заля приземните етажи на няколко къщи.
Новата авария остави на сухо около 10 000 домакинства в района на автогарата и по бул. "Владислав Варненчик" на запад. Очакваше се водоподаването да бъде възстановено късно снощи. Други около 90 000 абоната от центъра и южните райони са на режим заради първата авария. Тя вероятно ще бъде отстранена в началото на следващата седмица. Междувременно обаче на много други места в града ВиК мрежата изби. Според Иванов това няма нищо общо с последните инциденти. "Отстраняваме на ден по 12-13 аварии, стигали сме и до 22", заяви главният инженер.
Водната криза здраво стресна хотелиерите. Някои се снабдиха с бидони, други започнаха да раздават минерална вода.
БЪРКОТИЯ
От 20 години Варна няма единен подземен кадастър, алармираха от ВиК. Всяко инфраструктурно предприятие самостоятелно си чертаело скиците, което увеличавало риска от аварии. В началото на годината общината стартирала създаването на общ кадастър, но засега той бил само на теория. Другата седмица ВиК смята да събере строителните фирми, за да ги посъветва да бъдат по-отговорни при разкопаването на терените.