:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,299,754
Активни 137
Страници 7,322
За един ден 1,302,066

Вузовете пак опитват сами да определят таксите си

Висшите училища няма да получат допълнителни пари за увеличение на заплатите
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Ректорът на УНСС проф. Борислав Борисов (вдясно) се надява догодина университетите да получат свободата да определят сами таксите за обучение.
Нов опит държавните университети да определят сами таксите за обучение ще бъде направен следващата година. Премиерът Сергей Станишев пое политически ангажимент да внесе промяна, която да позволи висшите училища да определят диференцирани такси за студентите си, съобщи ректорът на УНСС проф. Борислав Борисов на дискусия за бюджета със зам. финансовия министър Кирил Ананиев. Така всеки вуз сам ще определя заплащането, като го обвърже и с успеха. Тази пролет кабинетът внесе промени в закона за висшето образование, които трябваше да позволят на университетите сами да определят приема и таксите за обучение. Текстовете обаче паднаха в парламента с гласовете на социалистите заради тревоги, че се ограничава достъпът до образование. В резултат правителството отново имаше думата, но частично освободи приема и завиши таксите.

Няма пречка да се обсъжда идеята, но таксите трябва да са в определени граници, коментира вчера депутатът от БСП и член на комисията по образование Георги Близнашки. Не трябва да превръщаме образованието в привилегия за богатите, а да се даде възможност за класиране на най-талантливите и способните, добави той. Според депутата въпросът "трябва да се проучи внимателно". Средната издръжка на студент догодина ще е 1935 лв. Ако кабинетът отново се върне към предложението си от пролетта, университетите ще могат да вдигат таксите в тези граници.

Университетите няма да получат допълнителни пари за увеличение на заплатите до края на годината, стана ясно на дискусията. При преговорите с учителите Даниел Вълчев обеща възнагражденията във вузовете и в БАН да се увеличат пропорционално на договореното за педагозите, което е 18% от ноември. Така единственият вариант за висшите училища да си повишат доходите остават приходите от по-високите такси и 10-те процента от субсидията, която държавата ще им изплати до края на годината. Тя обикновено се задържа за покриване на дефицита по текущата сметка. С тези пари обаче сега се покрива издръжката на 8000 студенти, които влязоха над приема за м.г.



БЮДЖЕТ

Над 318.281 млн. лв. е субсидията за държавните университети догодина, предвижда проектобюджетът. Увеличението е с 63.6 млн. лв. или 25% спрямо т.г. Най-драматично е увеличението на перото за научна дейност - 196%. В реално изражение за наука във висшите училища са предвидени 9.4 млн. лв. или повече от 6 млн. лв. в сравнение с 2007 г.

В някои вузове ръстът на средствата за научна продукция е огромен. Такъв е случаят с Музикалната академия, която вместо скромните 4820 лв. от т.г. догодина ще получи 122 434 лв. В НАТФИЗ субсидията се увеличава от 8690 на 98 117 лв. Двойно нарастват средствата за научна дейност в СУ и догодина ще бъдат над 1 млн. лв. В УНСС средствата за научни проекти ще бъдат над 3 пъти повече от тазгодишните, или 433 500 лв. Общата субсидия на икономическия вуз ще бъде над 17 млн. лв. Вчера пред колегите си ректорът проф. Борисов коментира, че е най-ощетен, тъй като икономическите специалности се равняват на базовата издръжка и са едни от най-евтините.

Техническият университет-София ще получи от държавата 30.5 млн лв. - с над 5 млн. повече сравнено с 2007 г. Въпреки увеличението бюджетът ми се струва доста малък, коментира ректорът проф. Камен Веселинов. Според него разпределението на акцентите в бюджета не е добро, тъй като издръжката на един студент в ТУ е 4 пъти по-ниска от тази на бъдещите медици. Такава разлика не изглежда сериозна, защото индустрията се движи от инженерите, а това влияе на повишаването на износа и на производството, отбеляза ректорът на ТУ-София.
11
1999
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
10 Ноември 2007 09:48
Пак се насипват пари на поразия
Дават се пари на калпак, т.е. на Унивесритет. Ей товач никъде не се прави.
Парите за научна дейност трябва да се дадат на Националния фонд за Научни изследвания и научните звена от Университетите да кандидатстват за проекти. Който спечели проект ще прави наука и ще расте, който не, ще преподава само.
В Университетът във Францияа където бях 70% от преподавателите не правеха наука, защото не можеха да спечелят проекти по CNRS, по линия на ЕС или по НАТО. Има и много други фондации. За 17 години това не можа да им влезе в главите на чиновниците.
10 Ноември 2007 10:03
А на нашите преподаватели как им влиза в главите? Съпротивата срещу проектите в университетите е огромна - на всяко ниво! Никой не иска да си разваля рахата от комунизма! И малкото учени в България, които разработват проекти са обект на завист и злоба, за съжаление. Да не говорим, че за прозрачност от страна на българското министерство в тази сфера можем само да мечтаем!
10 Ноември 2007 10:21
Нищо лично, но каква наука ще се прави в Музикалната академия за толкова пари?
10 Ноември 2007 14:14
Образованието-привилегия на богатите ( в момента по-голяма част от студентите работят). Много малко са студентите които могат да си позволят само да учат. Така че това е действителността (няма какво да предупреждава депутата от БСП Георги Близнашки привилегията е факт).
10 Ноември 2007 16:48
Безобразие, да се слагат такси в университетите, те да се правят само привилегия на богатите и деление на обществото на социални групи- бедни и богати в ползване на главните социални услуги- образование и здравеопазване?! Това къде го има- единствено в САЩ и Англия ? В България политиците ни профани сместват грубо двата модела на САЩ и ЕС, защото не ги разбират?!
В ЕС всички останали страни(без Англия)образованието ЕДНАКВО ДОСТЪПНО за всички слоеве от населението и е БЕЗПЛАТНО от първо клас до последен курс на университета.
Държавата плаща на калпак както на държавните, така и на частните. В някои страни има университетски такси, но те не достигат повече от 1500 евро за цяла година(Холандия, Франция, Дания, някои университети на Германия...). НО в тези страни има въведен РЕАЛЕН СОЦИАЛЕН МИНИМУМ, който включва и разходите за образование и никой навършил 18 години гражданин не може да падне с доходите си под него. Това означава, че на повечето студенти социално министерство плаща таксите, зависи от доходите им(не влизат доходите на родителите им) и понеже отива от единия държавен джоб в другия, други пък страни, където са въвели същия реален минимум(задължителен за всички ЕС страни), не въвеждат такси в университета- Северноевропейците- Швеция, Финландия. Българската некадърна администрация е тръгнала да прави по модела на САШ и Англия образованието и здравеопазването платени и игнорира модела на ЕС?! В края на краищата България не се ли намира в ЕС? В ЕС образованието е свързано с практическото даване на знания и професията още в средното училище. Което от своя страна е свързване на образованието с икономиката, производствата и трудовия пазар. Науката се прави в университетите, държавата отпуска минимум 4% от БВП за наука и тя се отпуска по проекти както казва Маркс++


Редактирано от - ritorno на 10/11/2007 г/ 17:09:23

10 Ноември 2007 18:22
Mx++
10 Ноември 2007 20:24
Вузовете търсят най-лесния начин, за да печелят пари, като ограбват студентите. Тези хора трябва да си размърдат мозъците и да търсят други източници за финансиране, например бизнес.
10 Ноември 2007 21:27
Университетите не са субекти от бизнеса. В тях се преподава. И се прави наука. Маркс прекрасно знае, че при атестирането на преподавателите има цяла група показатели свързани с научната работа. Така, че когато изискваш, трябва и да създаваш условия. Познавам хора, които са отстранени (изгонени), защото в определен срок не са защитили Ph.D. А имаше времена, когато и една такса за правоучастие беше трудно да се отдели. То и сега не е много лесно. Пояснявам - таксата за правоучастие осигурява една публикация. Доколкото знам, в момента за Бг са между 60 и 200 лв. Някои университети осигуряват по 1 такса годишно в размер на 50 лв. Други и това не правят. Когато се работи по тема - там обикновено се предвиждат.
10 Ноември 2007 22:11
hamel за таксите съм съгласен, и наука трябва да се прави в университетите. Но това да става чрез печелене на проекти. На Запад се назначават такива професори, които могат да донесат проекти.
Сега ще ви разкажа един действителен случай в един град на север в САЩ (имена и градове няма да казвам). Там има един дребен пакистанец ли е индус ли е(с него съм се срещал в Канзас сити на конференция). Инак казват, че сам нищо не може да направи, но е толкова убедителен и сладкодумен, че винаги успява да осигури проекти за 1-2 милиона долара. Един световно известен руски академик посетил неговата лаборатория, ми разправя-той наел 3 от най-големите светила от Източна Европа (със световна слава) - единия от Хърватска (впрочем той отдавна е американски гражданин), другия от Румъния, третия от България. Руснакът сварил първите двама да пишат на компютрите статии, а нашият човек важно се разхожда. Разбира се статиите ще излязат и с неговото име.
Така, че който донася парите е много важен.
Има един друг американец, който го сочат за един от най-цитираните. Той също успява да осигури проекти и степендии. И на една стипендия назначава 3-4 китайци.
11 Ноември 2007 00:01
Все пак за в бъдеще студента може да си направи сметка къде си заслужава да учи. Таксите могат да ги вдигнат, но дали ще има много кандидати да учат при тези такси? Може да се окаже че е по-изгодно да учиш в друга страна, а не в България. Ако намалеят младите хора и поради демографската криза в България ще трябват университетите да си привличат студенти от Македония, Молдова и други страни. Така че със сигурност ще има и други проблеми в университетите в България не е въпроса само в таксите.

В някои средни училища разкриха, че учителите водят че обучават ученици, които са записани проформа за да не се закрият паралелки ("измислени" бройки). Но не ми се вярва, че за в бъдеще МОН ще може да се излъже така лесно.
11 Ноември 2007 11:45
На практика пазарът позволява таксите да се увеличат само в десетина реномирани ВУЗ-а в страната. Останалите ще си бичат на ниските такси (и заплати) просто защото такова им е нивото. Нали НДСВ са либерали, да намалят тройно държавната поръчка, да разрешат платеното обучение, да освободят цените.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД