Ректорът на УНСС проф. Борислав Борисов (вдясно) се надява догодина университетите да получат свободата да определят сами таксите за обучение. |
Няма пречка да се обсъжда идеята, но таксите трябва да са в определени граници, коментира вчера депутатът от БСП и член на комисията по образование Георги Близнашки. Не трябва да превръщаме образованието в привилегия за богатите, а да се даде възможност за класиране на най-талантливите и способните, добави той. Според депутата въпросът "трябва да се проучи внимателно". Средната издръжка на студент догодина ще е 1935 лв. Ако кабинетът отново се върне към предложението си от пролетта, университетите ще могат да вдигат таксите в тези граници.
Университетите няма да получат допълнителни пари за увеличение на заплатите до края на годината, стана ясно на дискусията. При преговорите с учителите Даниел Вълчев обеща възнагражденията във вузовете и в БАН да се увеличат пропорционално на договореното за педагозите, което е 18% от ноември. Така единственият вариант за висшите училища да си повишат доходите остават приходите от по-високите такси и 10-те процента от субсидията, която държавата ще им изплати до края на годината. Тя обикновено се задържа за покриване на дефицита по текущата сметка. С тези пари обаче сега се покрива издръжката на 8000 студенти, които влязоха над приема за м.г.
БЮДЖЕТ
Над 318.281 млн. лв. е субсидията за държавните университети догодина, предвижда проектобюджетът. Увеличението е с 63.6 млн. лв. или 25% спрямо т.г. Най-драматично е увеличението на перото за научна дейност - 196%. В реално изражение за наука във висшите училища са предвидени 9.4 млн. лв. или повече от 6 млн. лв. в сравнение с 2007 г.
В някои вузове ръстът на средствата за научна продукция е огромен. Такъв е случаят с Музикалната академия, която вместо скромните 4820 лв. от т.г. догодина ще получи 122 434 лв. В НАТФИЗ субсидията се увеличава от 8690 на 98 117 лв. Двойно нарастват средствата за научна дейност в СУ и догодина ще бъдат над 1 млн. лв. В УНСС средствата за научни проекти ще бъдат над 3 пъти повече от тазгодишните, или 433 500 лв. Общата субсидия на икономическия вуз ще бъде над 17 млн. лв. Вчера пред колегите си ректорът проф. Борисов коментира, че е най-ощетен, тъй като икономическите специалности се равняват на базовата издръжка и са едни от най-евтините.
Техническият университет-София ще получи от държавата 30.5 млн лв. - с над 5 млн. повече сравнено с 2007 г. Въпреки увеличението бюджетът ми се струва доста малък, коментира ректорът проф. Камен Веселинов. Според него разпределението на акцентите в бюджета не е добро, тъй като издръжката на един студент в ТУ е 4 пъти по-ниска от тази на бъдещите медици. Такава разлика не изглежда сериозна, защото индустрията се движи от инженерите, а това влияе на повишаването на износа и на производството, отбеляза ректорът на ТУ-София.