Началникът на ГЩ ген. Златан Стойков отиде вчера при патриарх Максим в Синодалната палата, за да обсъдят проблема с назначаване на армейски свещеници. |
Ръководството на армията вече 18 г. не може да попълни редиците си с армейски свещеници (капелани). Причините, от една страна, са, че ръководствата на двете институции не могат да решат на щат в коя структура да са свещениците. Ако получават заплати от армията, то първо трябва да преминат през одобрението на ВКР. Ако са на заплата към митрополиите, те няма да могат да ходят с военните на мисии зад граница, тъй като са цивилни, поясниха военните експерти. Във всички армии на страните от НАТО има свещеници, които са постоянно с военните в мисии зад граница.
"Този въпрос е доста сложен и тепърва ще бъде обсъждан", каза гл. секретар на Светия синод архимандрит Наум.
В началото на 2006 г. представители на евангелистките църкви основаха Българска капеланска асоциация, която да осигурява пастори за МО, МВР и затворите.
Междувременно вчера командващият сухопътните войски ген.-лейтенант Иван Добрев съобщи, че не е получавал нареждания за съкращения във връзка с ревизирания План 2015 г. Ген. Добрев посочи, че има недокомплектуване и уволнения във войските не се предвиждат. Около 400-450 кадрови войници годишно напускат армията - някои подават рапорти, без да са изпълнили първоначалните си тригодишни договори, но молбите им не се удовлетворяват, каза ген. Иван Добрев. Той определи професионализацията на сухопътните войски като тежък процес и уточни, че сега около 82-83% са професионализирани.