С излишни скандали преминаха изборите за нови шефове на Върховния касационен съд (ВКС) и на Националната следствена служба (НСлС) вчера. Очаквано единствената кандидатура за председател на ВКС - на Лазар Груев, беше бързо изгласувана от Висшия съдебен съвет и той бе избран за поста с 19 гласа "за", 3 "против" и с 2 недействителни бюлетини. Щом Груев напусна залата, бившият председател на Районния съд в София Иван Колев нападна колегите си.
"За мен е недостоен начинът, по който ни принуждават да проведем този избор. С един кандидат и с предрешен изход. Политиците за пореден път искат да покажат кой кой е", заяви Колев. Според него по този начин се прокарвало посланието, че кариерно израстване в системата ставало, ако се слушат политиците, а не с лични качества. Колев изрично подчерта, че не бил против кандидатурата на Лазар Груев, а само срещу начина на провеждане на избора. Негласно в магистратските среди се знае, че Колев бе за несъстоялата се кандидатура на председателя на Софийския градски съд Светлин Михайлов.
"Изказването му е породено от това, че неговата кандидатура, която няма да споменавам, нямаше шанс изобщо, не можа да събере дори 5 подписа", възмути се шефът на ВАС Константин Пенчев. Той определи изказването на Колев като "безочливо и популистко". И му препоръчва да говори така на площада.
Като един от първите си ангажименти на председател Груев посочи намерението си да сезира Конституционния съд за задължителното триинстанционно производство, което не било задължително.
Груев предпочете сам да отговори на въпросите за това чий човек е, като посочи, че е съветвал и президента Георги Първанов, и Георги Петканов като вътрешен министър в кабинета "Сакскобургготски". По същото време е бил член и на съвета по законодателството към НС, председателствано от Огнян Герджиков. Липсата на други кандидати пък не зависела от него. Критики имаше и за това, че Груев не е човек от системата и няма опит като съдия. Бъдещият шеф на ВКС ще встъпи в длъжност, след като президентът Георги Първанов подпише указа за назначаването му.
След като страстите привидно утихнаха, започна изслушването и на кандидатите за шеф на НСлС, които поне бяха двама - прокурорът от ВКП Бойко Найденов и следователят и бивш шеф на следствието Бойко Рашков.
Преди гласуването избухна нов скандал. Представителят на следствието във ВСС Пламен Стоилов яростно се застъпи за Бойко Рашков с мотива, че следствието няма нужда от външен човек. Още повече че Найденов казвал, че следствието трябва да мине към прокуратурата.
Главният прокурор Борис Велчев защити Найденов, като нарече изказването на Стоилов "лицемерие извън нормалните граници". "Вие може би бъркате изказвани от мен позиции с такива на Бойко Найденов. Прокуратурата винаги е била за увеличаване на правомощията на следствието", добави той.
Найденов спечели с 13 на 10 гласа и една невалидна бюлетина.
"Нямам амбиции прокуратурата да поглъща следствието", увери Найденов. И заговори, че ще трябва да се изчистят залежалите умишлено дела в следствието. "Смятам, че в един срок до 6 месеца могат да се изчистят хилядите стари, залежали дела, които са извън всички срокове", обяви Найденов. И обеща да се търси персонална отговорност за забавените и изтеклите по давност дела.
Я прочетете коментарите по тази статия и става ясно как стоят нещата със съдебната система.
Зам.-министър Димитър Бонгалов подаде оставка
09 ноември 2007 / News.dir.bg
Зам.-министърът на правосъдието Димитър Бонгалов подаде оставката си пред премиера Сергей Станишев.
Това съобщиха от Министерството на правосъдието, цитирани от БТА.
Искането на Бонгалов е заради подадената му оставка като зам.-председател на Зелената партия за "принципни несъгласия с ръководителя на партията"..............
http://dnes.dir.bg/2007/11/09/news2315257 .html#sepultura