200 000 лева обезщетение изплати Майкъл Шийлдс на пребития жестоко барман Мартин Георгиев преди главният прокурор Борис Велчев да разреши трансфера му в британски затвор. |
"Преди 2 месеца писах писмо до българския президент и го помолих да съдейства да се разгледа отново делото на Майкъл Шийлдс, тъй като разполагаме с нови доказателства, които доказват невинността му", заяви за "Сега" Джо Андерсън. Преди няколко дни Андерсън получил отговора на председателя на правния съвет към президента Сашо Пенов. "Проблемът с Майкъл Шийлдс може да бъде решен и от съответните органи в Обединеното кралство. Вземайки предвид Конвенцията за трансфер на осъдени хора в чужбина (член 12), която е призната от всички европейски държави, всяка страна има право да намалява, амнистира или отменя дадена присъда според собствените си закони", се казва в писмото, цитирано от Би Би Си.
Съветник Андерсън каза пред "Сега", че иска Шийлдс да бъде оневинен. Той подчерта, че активистите в кампанията в защита на младежа искат справедливост - и за него, и за пострадалия Георгиев. Андерсън е получил писмени заявления от няколко свидетели на инцидента, при който през 2005 г. бе пребит Георгиев, както и от други хора, които могат да удостоверят, че Шийлдс не е бил на местопрестъплението. Според показанията, които не са дадени пред съдия и засега нямат юридическа стойност, българският барман е нападнат от двама души. Друг фен на "Ливърпул" - Греъм Санки, признава първо пред адвоката си, а сетне и в подписани самопризнания, че той е ударил Мартин Георгиев с камък по главата. Впоследствие оттегля самопризнанията си.
Андерсън и поддръжниците на Шийлдс са поискали спешна среща с британския министър на правосъдието Джак Стро, след като са получили отговора от името на президента Първанов. "Британското правителство трябва да се заеме", заявява пред тв Би Би Си завчера Джо Андерсън. Според коментара на тв канала ключовият пасаж в отговора от президентството в София е позоваването на Конвенцията за трансфер на осъдени хора в чужбина. Авторът на материала и водещият от студиото коментираха, че е объркваща възможността британските власти да оправдаят някого, признат за виновен и осъден в друга страна.
Другата правна възможност възниква от факта, че за разлика от България британските апелативни съдилища приемат нови доказателства.
От Министерство на правосъдието в Лондон са заявили за Би Би Си, че не коментират конкретни случаи, но са пояснили, че кралицата може да помилва осъдено лице. Това става, ако апелативен съд не приеме да разглежда делото и ако са налице нови данни, които доказват, че лицето не е извършило закононарушение. Тогава монархът може да помилва, но присъдата остава. Тя може да бъде отменена само от съда. Министърът на правосъдието може да препоръча разглеждане на новите доказателства от апелативен съд или възбуждане на ново дело, става ясно от материала на Би Би Си.
Майкъл Шийлдс в момента излежава присъдата си от 10 г. в затвор в Престън. Първоначално той бе осъден на 15 г. затвор, но после присъдата да бъде намалена на 10 г. затвор и глоба. На 23 ноември 2006 г. Шийлдс бе приведен в родината си да излежи остатъка. На 3 май 2007 г. Европейският съд за човешките права отхвърли като недопустима жалбата на защитата на Шийлдс срещу присъдата му у нас.
Майкъл Шийлдс не се признава за виновен.
-----------------Позиция
От прессекретариата на президентството обясниха, че писмото на Георги Първанов е в отговор на множество писма от британски граждански организации и от името на английски депутати. "Писмото е разяснително и не е изпратено, за да служи пред съдебна инстанция. Тяхно право е как ще решат случая, президентът не взима отношение", обясни шефът на пресслужбата Бойка Башлиева. Тя не пожела да коментира тълкуванията на английската преса, че така президентът дава зелена светлина за амнистирането на Майкъл Шийлдс. "Това е тяхна трактовка", обясни Башлиева.