До края на седмицата пленарната зала трябва да реши колко да е заплатата на Стоян Кушлев, след като правната комисия отхвърли и двете предложения. |
Вчера избухна поредният скандал, след като бяха предложени два варианта. Като отправна точка бе взета депутатската заплата, която е 3 средни за страната, или 1452 лв.
Предложението на Олимпи Кътев от НДСВ бе Кушлев да получава 90% от възнаграждението на шефа на НС, което е с 50% по-високо от депутатското. Кътев предложи още заместникът на Кушлев да получава 90% от неговата заплата, а членовете с 5% по-малко. Другото предложение бе на Дауд Осман от ДПС, който изчисли, че подчинените на Кушлев трябва да вземат 2,5 средни заплати в обществения сектор. Самият Кушлев пък трябва да получава 30% над тази сума, а заместникът му 10%.
Нито едно от двете предложения не успя да събере мнозинство. Решаващ за отпадането на варианта на Кътев се оказа гласът на шефа на правната комисия Янаки Стоилов. Първоначално той реши да не участва във вота, но по-късно размисли и гласува "въздържал се". Това предизвика гнева на царския депутат. "Вие не сте принципни, в повечето подобни органи заплатите са определени именно по този начин", разкрещя се Кътев и демонстративно напусна.
"Не може да решаваме въпроса на парче, трябва да регулираме възнагражденията във всички независими държавни органи", снижи градуса Четин Казак от ДПС. Според него парламентът е бил твърде разточителен при определянето на възнагражденията в тези институции. "Превърнали сме се в тяхното по-малко братче, тъй като заплатите там са по-високи", каза Казак.
Спорът трябва да се реши в пленарната зала до края на тази седмица.
-----
РАВНОСМЕТКА
До 7 ноември съдът е наложил обезпечение на имоти на стойност 87 037 405 лв., отчете пък самият Кушлев. Към момента в цялата страна се водят дела за отнемане на имущество на стойност 23 342 524 лв. Според Кушлев през следващата година могат да се очакват присъди за отнемане на имущество.