Висшият съдебен съвет избра закона пред морала вчера и възстанови на работа в столичното следствие бившия зам.-министър на бедствията и авариите Делян Пеевски. Той бе уволнен от министерството покрай корупционния скандал между вече бившия директор на националното следствие Ангел Александров и министъра на икономиката Румен Овчаров. Твърдеше се, че в кабинета на Александров Пеевски е притискал шефа на "Булгартабак" Христо Лачев да назначи точно определен човек за шеф на софийската цигарена фабрика. Пеевски бе разпитан по прокурорската проверка за скандала. После се появиха твърдения, че го чака обвинение във връзка с държавния резерв. Всички дела и проверки във връзка с него обаче бяха прекратени.
Това е втори опит на Пеевски да се върне в следствието, което напусна, за да стане заместник на Емел Етем от квотата на ДПС. По закон магистратските места на депутати, министри, зам.-министри, кметове и общински съветници се пазят. Те трябва да подадат молба за връщане на предишната си работа в 14-дневен срок от освобождаването си.
През месец май предишният ВСС отказа да го възстанови като магистрат с мотива, че щом Пеевски няма морал да е зам.-министър, не може да е следовател. Въпреки това в съвета бяха раздвоени дали възстановяването не е задължително. Пеевски атакува отрицателния вот пред Върховния административен съд и получи решение в своя полза и казусът му бе пратен за ново разглеждане на ВСС. Мотивите на ВАС бяха, че при възстановяването няма законово изискване да се разглеждат моралните качества на зам.-министрите. Притежаването на необходимите нравствени качества е условие за назначаване като магистрат.
Темата "Пеевски" бе накратко обсъдена от новия ВСС вчера. "Можем да имаме всякакви съображения и резерви, но трябва да изпълним решението на ВАС", настоя председателят на Върховния касационен съд Иван Григоров и предложи явно гласуване. Против бяха само двама - Пламен Стоилов и Петър Стоянов. Във ВСС Стоилов дойде от квотата на следствието, а Стоянов, който оглавяваше военния съд във Варна - от парламентарната. Главният прокурор Борис Велчев, който в понеделник изрази съмнение, че Пеевски ще бъде възстановен, вчера не дойде на ВСС.
Коментар на 11-а стр.
ВАРИАНТ
Директорът на столичното следствие Петко Петков или шефът на НСлС Бойко Найденов могат да поискат дисциплинарно наказание за Пеевски за уронване престижа на съдебната власт например, коментираха висши магистрати. Пред "Сега" Петков отказа коментар с аргумента, че решенията на ВСС се изпълняват, а не се дискутират.
|
|