Всички служители на МВР вече ще бъдат съдени от цивилен, а не от военен съд. Разследването на престъпленията, извършени от тях при и по повод изпълнението на службата им, пък ще се поемат от цивилното следствие и няма да се нищят от следователите и прокурорите с пагон, както е сега. Това предвиждат част от промените в Наказателно-процесуалния кодекс, подготвени от Министерския съвет. Промените вчера бяха съгласувани във Висшия съдебен съвет и получиха одобрението му. Неприключилите дела и разследвания ще бъдат довършени от органите, пред които са висящи.
Основен мотив за извеждането на МВР от военна подсъдност е девоенизацията. Ако проектът бъде одобрен от парламента, това на практика ще остави почти без работа военните магистрати и отново ще отвори темата за нуждата от тях.
Тежки дебати се очакват и около предложението поемни лица да могат да са и служители на МВР, които не разследват конкретното дело. Поемните лица потвърждават фактите, описани в протоколи по претърсвания, изземвания и т.н. Евентуалната им служба в МВР би влязла в конфликт с тяхната независимост и безпристрастност, коментират експерти.
Друга промяна, която проектът предвижда, е разширяване правомощията на следствието. Те бяха изключително орязани за сметка на дознателските от сегашния НПК, който е в сила от 29 април м.г. Част от следователите, които са несменяеми магистрати, преминаха на работа в прокуратурата и съда, но останалите се превърнаха в скъпо платени, но бездействащи чиновници. В проекта сега е записано, че следователите поемат и престъпленията, извършени от магистрати. Главният прокурор пък ще може да им разпорежда и дела с фактическа и правна сложност или от значителен обществен интерес. ВСС предлага в съответствие с всички европейски норми в компетентността на следователите да са и престъпленията, извършени от непълнолетни.
Усъвършенства се и уредбата на служителите под прикритие. Разпитът им ще се извършва само чрез видеоконференция или телефонна конференция с променен образ и глас.
Преди около месец правосъдният министър Миглена Тачева блокира проекта за поправки в НПК, внесен от колегата й от МВР Румен Петков. Тя се противопостави на опита му да прокара в кодекса изменения, които обслужват вътрешното министерство. Тачева се възмути, че с нейни експерти не са водени никакви разговори. Петков бе принуден да оттегли проекта си.
|
|