Депутатите обсъждаха вчера актуализирането на бюджета на НЗОК с 86 млн. лв. за тази година, но основно дебатът се въртя около втората здравна вноска и демонополизацията на касата. |
Гайдарски пресметна, че при 2% увеличение на осигуровката приходите ще се увеличат с 600 млн. лв., които трябва да бъдат дадени на частните фондове. Все пак министърът се застрахова, че въпросът дали да се вдигне първата здравна вноска, или да се въведе втора е политически и решението трябва да бъде взето от депутатите.
Идеята за въвеждане на втори стълб на здравното осигуряване е на ДПС. Те искат още от догодина да се въведе 3% втора здравна вноска, която да влиза в частни фондове. НДСВ ги подкрепят. Повечето червени депутати са против, защото така ще се увеличи общата осигурителна тежест. "Ние сме за вноска от 2%. Вероятно в здравната стратегия ще бъде записано въвеждането й от 2008 г., но реално това може да стане от 2009 г. Трябва да подготвим хората", обясни зам.-председателят на здравната комисия Тодор Кумчев (БСП). Министърът на икономиката Петър Димитров пък наскоро обяви, че БСП е твърдо против въвеждането на втора вноска или доплащане, докато не се извърши здравната реформа.
Покрай дебата за актуализацията на бюджета на НЗОК в пленарна зала отново се разгоря и спорът за демонополизацията на касата. Зад идеята за създаване на още здравни каси застанаха всички партии без БСП. "Трябва да има сериозни промени, да се създадат условия за конкуренция. Здравната каса не може да се вмести в този бюджет, но трябва да си Матросов, за да се вместиш в него", коментира шефът на социалната комисия Хасан Адемов от ДПС. Той призова и за промяна на пакета услуги, които покрива касата. "Трябва да има участие на частни капитали, защото ще има по-строг контрол и няма да изтичат милиони", обясни и Мартин Димитров от ОДС. Десният Иван Колчаков пък призова БСП да пусне частните фондове като добра стъпка към пациентите. Създаването на още каси само ще доведе до увеличаване на администрацията и разходваните средства, а не до по-добър контрол на качеството на лечението, контрира левият Руденко Йорданов.
Радослав Гайдарски не се противопостави на демонополизацията, но предупреди, че при такова решение касите може да станат и 20. Затова министърът призова да се направи референдум за монопола на здравната каса.