Едностранното обявяване на независимостта на Косово ще позволи на Хашим Тачи да направи първата крачка за реализирането на опасната програма за прекрояване на балканските граници.
Днес в Брюксел ще се проведе решаващ кръг от преговорите за статута на Косово. Делегациите на Белград и Прищина ще вземат отношение по моделите, които бяха обявени досега - използване на опита от съвместното съществуване на двете Германии или получаването на Косово на широки автономни права по примера на Хонконг. На 10 декември международните посредници в лицето на представителите на Русия, САЩ и Европейския съюз трябва да представят пред генералния секретар на ООН своите постижения. Ако утре отново няма прогрес, тогава няма да има време за нови предложения. И албанските сепаратисти
ще обявят едностранно независимост на Косово
Вероятността от такъв сценарий е голяма. Радикалните сили спечелиха убедителна победа на състоялите се в събота парламентарни избори в Косово. По предварителни данни около 35% от гласовете е получила Демократическата партия на Косово (ДПК) на Хашим Тачи. Този 39-годишен бивш политически ръководител на Армията за освобождение на Косово (АОК) по прякор Змей многократно е заявявал, че възнамерява да обяви независимостта на Косово още в средата на декември. Албанските радикали имат основание да претендират за мнозинство в косовския парламент, имайки предвид, че 11% е получил Алиансът за бъдеще на Косово, представляващ бившите бойци на АОК. Коментирайки първите резултати от изборите, Хашим Тачи заяви, че "незабавно след 10 декември косовските власти ще обявят независимост на Косово". "С нашата победа започва ново столетие... Гражданите на Косово изпратиха послание, че сме демократично общество, че сме готови да водим нашата страна по посока на ЕС", заяви бъдещият косовски премиер.
На предизборните митинги лидерът на ДПК бе придружаван от жена си и сина си, което му помогна да трогне сърцата на много косовски семейства. Съгласно първите доклади на наблюдателите от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа съботните избори са преминали без особени нарушения. Те поднесоха много изненади. Ако победата на ДПК се очакваше, то поражението на неизменно управляващия областта Демократичен съюз на Косово (ДСК) на президента Фатмир Сейдиу се оказа прекалено тежко. На миналите избори през 2004 г. ДСК бе подкрепен от 45% от избирателите. Предизборните проучвания му даваха 29-31%, а в действителност получи 22%. Съвсем неуспешно се представи Алиансът за ново Косово. Неговият лидер - бизнесменът Беджет Пацоли, не криеше намеренията си да вземе властта на вълната от недоволството на косоварите от ситуацията в областта. Чиновници от Мисията на ООН в Прищина в частни разговори още през лятото заявяваха, че победата на Пацоли е предрешена, и даже обсъждаха политиката на неговото бъдещо правителство. Но Алиансът за ново Косово получи едва 12% от гласовете. Косовските албанци подкрепиха призива на Белград и не участваха в изборите. В северните райони на областта, където основно живее сръбското население, едва 0,75% от сърбите застанаха пред избирателните урни. "Въпреки това не си струва да се отписват преговорите между Белград и Прищина", смята докторът на историческите науки Александър Карасев. "Косовският парламент през последните години прие много едностранни решения, но всички те бяха анулирани от Мисията на ООН в областта. Сдържащо влияние върху действията на новите косовски власти е способен да окаже и икономическият фактор".
Експертът смята, че "определянето на статута на Косово е много важен въпрос и за сърбите, и за албанците, но освен международно признатия статут на тази територия и другите държавно-юридически проблеми в областта съществуват и икономически проблеми". Карасев е убеден: "Косово и Сърбия са обречени да си сътрудничат ако не политически, то поне икономически. Затова развитието на двустранните стопански отношения и стабилизацията на икономиката остават много важен момент от косовското урегулиране".
Впрочем
едва ли Белград ще сътрудничи с Хашим Тачи като премиер,
най-малкото на официално равнище. През юли 1997 г. сръбски съд го осъди задочно на 10 години затвор за терористична дейност. А през февруари 1998 г. обвинението бе допълнено с информация за участието на бойци на Хашим Тачи при нападението от засада на сръбски полицейски патрул.
И за Русия новото разпределяне на силите в Косово не предвещава нищо добро. Ако с настоящия премиер Агим Чеку руското външно министерство и Държавната дума установиха формални контакти - той посети Москва през ноември 2006 г., с по-амбициозния Тачи всичко ще трябва да се започне отначало. През 1993 г. Хашим Тачи, който е историк и философ по образование, стана един от основателите на Народното движение на Косово. Тази политическа сила се придържаше към великоалбанска идеология и се обявяваше за обединението на всички албански земи на Балканите в една държава.
Едностранното обявяване на независимостта на Косово ще позволи на Хашим Тачи да направи първата крачка за реализирането на тази опасна програма за прекрояване на балканските граници.
|
|